آشنایی با مبانی هویتی رژیم جعلی اسرائیل - خیبر

آشنایی با مبانی هویتی رژیم جعلی اسرائیل

۰۴ آبان ۱۳۹۷ ۱۷:۰۳

به گزارش سرویس تاریخ و فرهنگ پایگاه صهیون پژوهی خیبر، بر اساس آن چه در کتاب مقدس یهود ذکر شده است، اسرائیل نامي است که از سوي خداوند به حضرت يعقوب داده شده است. کشور جديد رژیم صهیونیستی در بر گيرنده دو مليت متمايز فلسطيني و يهودي مي باشد و هر يک از اين مليت […]

به گزارش سرویس تاریخ و فرهنگ پایگاه صهیون پژوهی خیبر، بر اساس آن چه در کتاب مقدس یهود ذکر شده است، اسرائیل نامي است که از سوي خداوند به حضرت يعقوب داده شده است. کشور جديد رژیم صهیونیستی در بر گيرنده دو مليت متمايز فلسطيني و يهودي مي باشد و هر يک از اين مليت ها وابستگي پيچيده اي با هويت مذهبي خود دارند. فلسطيني ها، اعرابي هستند که سنت هاي آنان بر اساس فرهنگ اسلامي پايه ريزي شده است و يهوديان نيز هويت فرهنگي خود را به طور عمده بر اساس هويت مذهبي خود تعريف مي کنند؛ هر يک از اين فرهنگ ها خود را متعلّق به بخش بزرگ تري از يک جامعه و فرهنگ بزرگ بين المللي دانسته و خود را داراي يک سابقه و تاريخ مذهبي مي داند که قدمت آن به روزگاران باستان باز مي گردد.

موقعيت و جغرافيا

رژیم صهیونیستی کشوري در منطقه خاور ميانه است که در مجاورت درياي مديترانه واقع شده و با مناطق و کشور هاي مصر، نوار غزه[۲]، اردن، لبنان، سوريه و کرانه باختري[۳]، داراي مرز مشترک مي باشد. جمهوری اسلامی ایران، رژیم غاصب صهیونیستی را به عنوان یک کشور به رسمیت نمی شناسد و هیچ گونه رابطۀ سیاسی، اقتصادی و فرهنگی با این رژیم برقرار ننموده است.

مساحت اين کشور در حدود ۸,۰۱۹ مايل مربع (برابر با ۲۰,۷۷۰ کيلومتر مربع) مي باشد که کمي بزرگ تر از مساحت ايالت نيوجرسي در آمريکا است. صحراي نقب[۴] قسمت جنوبي کشور را مي پوشاند و نواحي کوهستاني ناحيه مرکزي آن در امتداد دشت هاي ساحلي کم ارتفاع در طول سواحل درياي مديترانه قرار    گرفته اند. رود اردن [۵]، به طول ۲۰۰ مايل (۳۲۲ کيلومتر) از سوريه در سمت شمال جريان يافته و به بحرالميت[۶] مي ريزد. بحرالميت درحدود ۱,۳۱۲ فوت (برابر با ۴۰۰ متر) پست تر از سطح درياي آزاد است و در عين حال پست ترين درياچه محصور در خشکي, بر روي کره زمين به شمار  مي رود.

جمعيت

جمعيت کشور رژیم صهیونیستی در سال ۲۰۰۰ برابر با ۵,۸۴۲,۴۵۴ نفر بوده است و اين تعداد شامل ۱۷۱,۰۰۰ رژیم صهیونیستیي ساکن در کرانه ی باختري، ۲۰,۰۰۰ نفر رژیم صهیونیستیي ساکن در مناطق اشغالي بلندي هاي جولان[۷]، ۶,۵۰۰ نفر در نوار غزه[۸] و ۱۲۷,۰۰۰ نفر در بيت المقدس شرقي مي باشد. حدود ۸۰ درصد از جمعيت کل کشور را يهوديان تشکيل مي دهند و از اين تعداد در حدود ۱/۳۲ درصد افرادي هستند که در اروپا يا آمريکا متولد شده و ۸/۲۰ درصد آنان متولدين کشور رژیم صهیونیستی، ۶/۱۴ درصد آفريقايي و ۶/۱۲ درصد آسيايي تبار مي باشند؛ ۲۰ درصد از جمعيت کشور را نيز اعراب غير يهودي تشکيل مي دهند.

وابستگي های زباني

زبان عبري زبان رسمي کشور رژیم صهیونیستی است و زبان عبري جديد به وسيله (اِلايزر بن ـ يهودا[۹]) ايجاد شده که يک يهودي ليتوانيايي تبار بوده و در دهه ی ۱۸۸۰ به فلسطين مهاجرت کرده است. پيش از آن، زبان عبري کتاب مقدس، زبان مورد استفاده در دعا و نيايش ها بوده و در عين حال زبان بومي و محلي بسياري از يهوديان زبان ياديش[۱۰] (يا همان زبان لادينو براي يهوديان اسپانيايي و پرتغالي تبار) بوده است. طرح و ايده ديويد بن گوريون[۱۱] در رابطه با زبان ملي که به يهوديان ساکن مناطق مختلف دنيا اين امکان را مي داد تا به گرد هم آيند، مهم ترين عنصر جنبش صهيونيسم[۱۲] به شمار مي آيد. زبان عربي زبان رسمي اقليت عرب تبار کشور است و زبان انگليسي نيز در بسياري از مدارس کشور تدريس شده و رايج ترين زبان خارجي موجود در اين کشور به شمار مي آيد. مهاجراني که از کشور هاي مختلف به اين سرزمين مي آيند، زبان هاي بومي خود را نيز به اين فرهنگ منتقل کرده که از جمله آنها زبان هاي اسپانيايي، ايتاليايي، گويش هاي آفريقايي و به خصوص زبان روسي مي باشند.

نمادها

پرچم کشور رژیم صهیونیستی متشکل از يک ستاره شش ضلعي آبي رنگ است که بر روي يک پس زمينه سفيد رنگ قرار گرفته است و در قسمت هاي بالا و پائين آن دو نوار افقي آبي رنگ قرار داده شده است[۱۳]. اين ستاره که آن را ستاره داود[۱۴] يا سپر داود[۱۵] مي نامند، نمادي از آئين يهود مي باشد. سرود ملي رژیم صهیونیستی با نام هاتويکا[۱۶] داراي قدمتي به طول بيش از ۱۰۰ سال است؛ منشأ آهنگ اين سرود ناشناخته است، اما برخي از افراد بر اين باورند که اين سرود برگرفته از يک آهنگ قديمي متعلّق به منطقه اروپاي شرقي مي باشد؛ متن اين سرود نمايانگر آرمان صهيونيسم بوده و بازگشت يهوديان به سرزمين مقدس آنان را مورد ستايش قرار داده است. پخش اين سرود در شبکه هاي راديويي و تلويزيون انگلستان از مدت ها پيش ممنوع بوده و امروزه هنوز هم بحث هايي در رابطه با پخش آن و نيز صحت اين پيام صهيونيست ها مطرح مي باشد.

[۱] جمهوری اسلامی ایران، رژیم غاصب صهیونیستی را به عنوان یک کشور به رسمیت نمی شناسد و هیچ گونه رابطۀ سیاسی، اقتصادی و فرهنگی با این رژیم برقرار ننموده است.

[۲] Gaza Strip

[۳] West Bank

[۴] Negev Desert

[۵] Jordan River

[۶] Dead Sea

[۷] Golan Heights

[۸] با عقب نشینی اجباری رژیم صهیونیستی از نوار غزه، دیگر هیچ اسرائیلی در این منطقه زندگی نمی کند.

[۹] Eliezer Ben-Yehuda

[۱۰] Yiddish

[۱۱] David Ben-Gurion’s

[۱۲] Zionist movement

[۱۳] پرچم کشور نامشروع اسرائیل، نمادی است از اهداف پیدا و پنهان جنبش صهیونیسم برای فتح و استیلا بر سرزمین های مابین دو رود دجله و فرات که با دو نوار آبی بر روی پرچم نمایان است.

[۱۴] Magen David

[۱۵] Shield of David

[۱۶] Hatikva

 

منبع: دائره المعارف فرهنگ ملل

 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=13903

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *