بازی جدید ترامپ و نتانیاهو بر سر پایتخت فلسطین - خیبر

بازی جدید ترامپ و نتانیاهو بر سر پایتخت فلسطین

۲۹ مهر ۱۳۹۷ ۲۰:۲۹

روزنامه عبری زبان یدیعوت آحرونوت در گزارشی از نگرانی های مقامات بلند پایه صهیونیستی از احتمال به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل و فلسطین در توافق قرن خبر داد.

به گزارش سرویس فلسطین و مقاومت پایگاه صهیون پژوهی خیبر، روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحرونوت امروز یکشنبه اعلام کرد نگرانی هایی در اسرائیل در خصوص طرح آمریکا برای حل و فصل نزاع فلسطینی، اسرائیلی معرف به توافق قرن وجود دارد که از جمله آنها اعلام قدس به عنوان پایتخت اسرائیل و فلسطین است که با هدف تحریک ابومازن برای بازگشتن به میز مذاکره انجام می شود چرا که نتانیاهو و دولت راستگرای کنونی حاکم بر اسرائیل مذاکرات را به بن بست کشانده و از آغاز مجدد آن امتناع می کنند.

این روزنامه صهیونیستی به نقل از یک مسئول اسرائیلی بلند پایه افزود: نگرانی اسرائیل از اعلام قدس به عنوان پایتخت آینده کشور فلسطین است، ترامپ می خواهد به چنین توافقی دست یابد و بسیار در این امر جدی است، حل نزاع اسرائیلی – فلسطینی برای آمریکایی ها بسیار آسان است.

بر اساس ارزیابی این مسئول اسرائیلی در صورتی که جایگاه جمهوری خواهان در انتخابات کنگره تضعیف شود ترامپ تلاش خود را برای حل این نزاع افزایش می دهد تا در انتخابات آینده ریاست جمهوری دارای موفقیتی بزرگ در سیاست خارجی باشد.

بیشتر بخوانید:

انتقال سفارت، هدفی استراتژیک یا تصمیمی غیر منتظره

سیاست شیطانی «معامله قرن» هرگز محقق نخواهد شد

تیر خلاصی به پیکره قانون معامله قرن

روزنامه یدیعوت آحرونوت ادامه داد اگر توافق قرن شامل مساله قدس شود اوضاع را برای نتانیاهو بسیار پیچیده می کند چرا که وی تصمیم دارد انتخابات زود هنگام برگزار کند و پیش بینی می شود نتانیاهو از بهانه همیشگی خود در خصوص اختصاص یک بند از توافق قرن به قدس استفاده کرده و اختلافات شدیدی در جناح راست اسرائیل ایجاد شود و اوضاع ائتلاف آنها بحرانی شود. بنابراین نخست وزیر اسرائیل در چنین وضعیتی از دولت آمریکا می خواهد اعلام توافق قرن را به بعد از انتخابات اسرائیل منتقل نماید.

یدیعوت آحرونوت افزود: دولت ترامپ قصد دارد توافق قرن را در پایان سال جاری و یا آغاز سال آینده میلادی رسانه ای کند و ابومازن رئیس تشکیلات خودگردان نیز از زمان به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل توسط آمریکا و انتقال سفارت این کشور به قدس با این توافق مخالفت کرده است.

این روزنامه صهیونیستی به نقل از مسئولان بلند پایه اسرائیلی اعلام کرد: دولت آمریکا در توافق قرن بر ۳ اصل تکیه داشته است که ما قبلاً از آن اطلاع نداشتیم، این اصول عبارتند از: ۱- کسی که به میز مذاکره باز می گردد باید از برخی چیزها عقب نشینی کند و این نمی تواند یک طرفه باشد ۲- کسی که میز مذاکره را ترک می کند باید هزینه آن را پرداخت کند ۳- کسی که طرح پیشنهادی را نپذیرد خطر کرده است چرا که طرح پیش رو برای آن خوب است. مسئولان اسرائیلی ضمن آنکه این توافق را تجاری توصیف کردند افزودند: باید از توافقی را که به آنها پیشنهاد دادیم حمایت کنیم زیرا توافق پیش رو بسیار بد خواهد بود.

با این وجود یدیعوت آحرونوت تاکید کرد سیاست های دولت راستگرای افراطی به رهبری نتانیاهو طرفدارانی در دولت آمریکا دارد که دیوید فریدمن سفیر آمریکا در اسرائیل در راس آنها قرار دارد و این به طور ویژه ای در سیاست های جریان حاکم در اسرائیل تاثیر گذار است زیرا آنها برای عدم تعهد به فلسطینیان در خصوص قدس تلاش می کنند، نتانیاهو در کاخ سفید تاثیر گذار است و احتمال دارد بتواند از اعلام قدس به عنوان پایتخت فلسطین جلوگیری نماید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=13666

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *