خنجری که توسط اعراب از پشت زده شد - خیبر

خنجری که توسط اعراب از پشت زده شد

۰۶ آبان ۱۳۹۷ ۱۱:۳۱

هجوم به سمت نتانیاهو که دولتش فاشیستترین و نژادپرست ترین دولت تاریخ در منطقه به شمار می‌رود، باعث تاسف است، اما به قطع می گوییم که ملت های عربی در کشورهای خلج فارس به هیچ وجه چنین عادی سازی روابط را نمی پذیرند و با آن مقاومت خواهند کرد.

به گزارش سرویس سیاسی پایگاه صهیون پژوهی خیبر، در سه روز گذشته سه ضربه دردناک بر سر آنچه از کرامت عربی باقی مانده، فرود آمد؛ ضربه اول حضور یک هیئت اسرائیلی در رقابت های ورزشی قطر بود، ضربه دوم، سفر یک هیئت ورزشی به ریاست نژادپرست ترین وزیر صهیونیستی به ابوظبی و ضربه سوم که از دو ضربه قبلی شدیدتر و دردناکتر بود، سفر رسمی نتانیاهو به سلطنت عمان و استقبال گرم از وی در این کشور بود.

عطوان با بیان این موضوع همچنین می نویسد: اینها نوعی هجمه از پیش هماهنگ شده برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی تحت فشار آمریکا است و هیچ ارتباطی با صلح فلسطین و اسرائیل ندارد؛ در واقع این موضوع صلح مجانی میان اسرائیل و دولت های عربی است و به عنوان مقدمه ای برای تحمیل بندهای باقی مانده معامله قرن است که هدف از آن بهره برداری از فروپاشی رسمی عربی در راستای نابودی قضیه فلسطین و پایان دادن به درگیری عربی اسرائیلی و اعتراف به اسرائیل به عنوان یک کشور برادر در خاورمیانه است.

و شاید هم مهمترین حلقه طرح برنامه ریزی شده ای است که دلایل تخریب عراق، سوریه، لیبی، یمن و گرسنه کردن مصر را تفسیر می کند چه انکه بدون تخریب این کشورها به بهانه های متعدد و دروغین، اجرای این برنامه ممکن نیست.

هنگامی که قطر و سلطنت عمان در سال ۱۹۹۶ میلادی دفاتر تجاری در پایتخت های خود بازکردند و از مقامات اسرائیلی نظیر اسحاق رابین )در سال ۱۹۹۴ میلادی در مسقط) و «شمعون پرز» (در مسقط و دوحه در سال ۱۹۹۶) استقبال کردند، آن زمان اعلام کردند که این اقدام در چارچوب ترغیب روند صلح میان فلسطینیان و اسرائیلی ها و فراهم کردن زمینه مناسب برای مذاکرات میان دو طرف صورت گرفته است.

اما جالب اینجاست که سلطنت عمان در اکتبر ۲۰۰۰ میلادی یعنی ۱۸ سال پیش موضع قابل توجه ای اتخاذ کرد زمانی که دفتر تجاری اسرائیل را بست و اعلام کرد که این موضوع در راستای حمایت از قضیه فلسطین صورت گرفت.

عمان و قطر در اعتراض به حملات اسرائیلی ها به مناطr تحت کنترل دولت خودگردان فلسطین و حمله خونبار نیروهای این رژیم به فلسطینیان اقدام به بشتن دفاتر تجاری اسرائیلی ها کردند اما موج کنونی عادی سازی روابط کشورهای عربی با اسرائیل در زمانی صورت می گیرد که نیروهای اسرائیلی همان حملات وحشیانه و حتی شدیدتر را مرتکب می شوند و در روز ورود نتیانیاهو و همسرش و رئیس موساد به مسقط، شش فلسطینی بی سلاح در نوار غزه به دست صهیونیست ها کشته شدند و دو میلیون عربی و مسلمان در آستانه مرگ ناشی از گرسنگی و بیماری قرار دارند.

وی با اشاره به اینکه میلیون ها عرب سلطنت عمان را دوست داشتند زیرا خود را از بسیاری از جنگ ها و طرح های خرابکارانه بویژه جنگ یمن و سوریه و قبل از آن عراق دور می کرد و نسبت به برقراری روابط متوازن با ایران اصرار داشت و به طرح های آمریکا علیه ایران نپیوست، ادامه می دهد: درک دلایلی که سران این کشور را برای چنین اقدامی واداشت، سخت است آن هم در زمانی که قضیه فلسطین رو به نابودی است و مردم آن با محاصره و اعمال وحشیانه روبروهستند؟

نویسنده با بیان اینکه از سفر نتانیاهو به عمان شوکه شدیم در حالی که پیش بینی می کردیم اولین سفر وی به ریاض باشد که به صوری سری به آنها در حال نزدیک شدن بود، یادآور می شود: در محکوم کردن هر گونه عادی سازی روابط نظیر چنین مواردی تردیدی نداریم و دولت خودگردان فلسطین را سرزنیش می کنیم که باب این موضوع را باز کرد اما روشن است که این دولت نماینده ملت فلسطین نیست و مواضع آنها از هیچ حمایتی برخوردار نیست. ملت فلسطین هرگز تسلیم نمی شوند و هرگز در راستای حقوق خود کوتاهی نخواهند کرد هرچند برخی برادران کوتاهی کنند.

عطوان با اشاره به اینکه هجوم برادران ویا برخی از آنها به سمت نتانیاهو که دولتش فاشیستترین و نژادپرست ترین دولت تاریخ در منطقه به شمار می رود، باعث تاسف است،  می نویسد: اما به قطع می گوییم که ملت های عربی در کشورهای خلج فارس به هیچ وجه چنین عادی سازی روابط را نمی پذیرند و با آن مقاومت خواهند کرد.

ما نمی توانیم جلوی اقدامات شما برای عادی سازی روابط با اسرائیل را بگیریم اما می توانیم ولو با کلمه به مقاومت با آنها برخیزیم و هرگز تسلیم نمی شویم زیرا مطمئنیم که عمر باطل کوتاه است.

نگارنده: عبدالباری عطوان

مترجم: سرویس ترجمه شفقنا

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=13968

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *