فرهنگ فساد در فوتبال - خیبر

فرهنگ فساد در فوتبال

۲۷ تیر ۱۳۹۷ ۱۷:۳۹

پشت پرده خیلی از سرگرمی‌ها دردهایی زیادی نهفته است که اگر از آن صحبتی به میان نیاید خیلی‌ها در باتلاق غفلت فروخواهند رفت. فوتبالی که عده زیادی جذب آن شده‌اند و حتی شب‌ها هم به دیدن آن می‌پردازند، آیا از پشت پرده کثیف و جنایات این سرگرمی جذاب خبری دارند؟

به گزارش سرویس فرهنگی پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، جام جهانی به پایان خط رسید و فرانسه قهرمان جام جهانی شد، این دوره از جام جهانی با حذف قدرت‌ها از میدان شگفت انگیز شد. از آلمان و ایتالیا بگیر تا برزیل و همه باعث شد تا کرواسی و فرانسه به فینال بازی‌ها برسند و گلادیاتورها رو در روی هم برای تماشاگران خوش رقصی کنند.

ترویج تماشای فوتبال غفلتی است که مخاطب بدان نیاز دارد، چیزی شبیه جهان موازی که وقتی از دنیا خسته شده‌ای، نیاز به خلسه‌ای عرفانی تو را به خواب خرگوشی می‌برد و آشفته بازار بیداری را کم رونق‌تر از گذشته نشان می‌دهد.

تلویزیون ملی ما نیز در این مسیر دست یاری داد و کرکره همه برنامه‌ها پایین کشیده شد و برای مدتی همه چیز در فوتبال خلاصه می‌شد. البته در این میان حرف‌هایی زده شد که ذات فوتبال را به تصویر می‌کشید، زمانی که درباره فوتبال پاناما صحبت می‌کردند. پاناما کشوری است که فوتبال در آن رونق نگرفت و انگلستان با هزینه کشور خود در آن کشور تلاش کرد تا اینکه پاناما مانند سایر کشورها به فوتبال روی آورد.

در گذشته استعمارگران برای تاراج ثروت‌ها و منابع ملت‌های جهان سوم، با لشکرکشیِ زمینی، هوایی و دریایی؛ قدرت خویش را بر آنان تحمیل می‌کردند، اما امروز استعمارگرانِ نو برای در امان ماندن از بیداری و هشیاری ملت‌ها و پیشگیری از اعتراضات مردمی در جهان سوم، بهترین راه را مشغول کردنِ دائمیِ ذهن مردم به سرگرمی‌های غفلت‌زا می‌دانند. استعمارگران با این کار، دو هدف بزرگ را نشانه گرفته‌اند: نخست مشغول کردن ذهن ملت‌ها و دیگری تخلیه هیجانات آن‌ها.

سایمون کوپر روزنامه‌نگار ورزشی و ستون نویس فاینشنال تایمز است. از کتاب‌های او می‌توان به آژاکس، هلندی‌ها، جنگ و فوتبال علیه دشمن نام برد و فوتبال را از چشم اندازی انسان شناسانه می‌نگرد. او در مقاله خود به بررسی فساد چند میلیون دلاری در قلب فوتبال اشاره کرده که دیوید کان آن را نوشته است.

اکنون بعد از جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه همه خود را برای ۲۰۲۲ قطر آماده می‌کنند. هر چند فساد سیستمی فوتبال این روزها به گردن قطر افتاده است و از همه سو با رویکردی عرب ستیزانه تلاش می‌کنند تا قطر را به خاطر این اتفاقات تنبیه کنند ولی ناگفته پیداست همان بلایی که بر سر سب بلاتر آمد، این روزها گردن کسی دیگری را نیز خواهد گرفت و حال باید دید این آسیاب فساد سیستمی فوتبال نوبت کیست؟

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=8219

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *