لابی جی استریت - خیبر

لابی جی استریت

۰۱ شهریور ۱۳۹۷ ۱۹:۳۷
لابی جی استریت/خیبر

جی استریت معتقد است ایران با به دست آوردن سلاح های هسته ای تهدید بسیار جدی برای منافع آمریکا و اسرائیل و صلح و ثبات در خاورمیانه و سراسر جهان است. جی استریت لفاظی های ضد آمریکایی و ضد اسرائیلی و ضد یهودی رژیم ایران را محکوم می کند. همچنین محکوم کردن حمایت ایران از اقدامات تروریستی بین المللی، دخالت بی ثبات کننده و خونین در امور همسایگان، ایجاد سلاح و نیرو در سوریه.

به گزارش سرویس سیاسی پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، در علوم سیاسی به گروه یا جریانی که تلاش می کند بر هیئت حاکمه یا بر کسانی در جهت منافع یا آرمان خود اثر بگذارد لابی[۱] گفته میشود.  آمریکا از کشورهایی است که لابی های بسیاری در آن فعالیت داشته و غالب آنها لابی های صهیونیستی است. لابی ها معمولا در سیاست گذاری های مختلف تاثیرات فراوانی داشته و تصمیم سازی در مورد مسائل مختلف در راس امور آنهاست. در کتب علوم سیاسی ایران به لابی ها گروه های ذی نفوذ گفته میشود که به دنبال قدرت نیستند بلکه به دنبال تاثیرگذاری بر قدرت هستند.

آیپک[۲] یا کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل یکی از بزرگترین و قدرتمندترین لابی های صهیونیستی در آمریکاست که از دل آن در سال ۲۰۰۸ لابی جی استریت[۳] بیرون آمد که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

 

معرفی

جی استریت خود را اینگونه معرفی می کند: جی استریت سازمان و گروه طرفدار اسرائیل و آمریکایی های طرفدار صلح است که می خواهند اسرائیل امن، دموکراتیک و خانه ملی یهودیان باشد. ما در سیاست آمریکا و جامعه یهودی کار می کنیم، ما برای سیاست هایی که منافع مشترک ایالات متحده و اسرائیل و ارزش های یهودی و دموکراتیک را به ارمغان می آورد و منجر به راه حل دو جانبه برای درگیری های اسرائیل-فلسطین می شود، حمایت می کنیم. ما چه کاری میکنیم؟ جی استریت برای خدمت به عنوان خانه سیاسی و صدا برای طرفداران اسرائیل، آمریکایی های طرفدار صلح ایجاد شد. دیدگاه های اکثر یهودیان آمریکایی قبلا در سیاست ما کم رنگ شده و نادیده گرفته شده است. ما در حال تغییر آن هستیم و در روند تبدیل گفتمان ملی ما در مورد آنچه که به معنی حمایت از اسرائیل است. ما در همه سطوح – در واشنگتن، در مبارزات سیاسی، در جوامع و محوطه های دانشگاهی، از خود دفاع می کنیم. با تغییر گفتگو، فضای سیاسی برای رهبران منتخب را برای حمایت از سیاست هایی که پیشرفت های آشتی امن، یهودی و دموکراتیک برای اسرائیل را به پیش می برند و منعکس کننده ارزش های مشترک است که بر اساس رابطه ایالات متحده و اسرائیل پایه گذاری شده است، باز می کنیم. [۴]

 

تاسیس

داستان لابی جی استریت از این قرار است که جرج بوش سال ۲۰۰۲ قول داد که تا سال ۲۰۰۵ مشکل اسرائیل و فلسطین را حل میکند اما نتوانست. سپس آن را به سال ۲۰۰۸ موکول کرد ولی باز هم نتوانست. او قرار بود دو دولت اسرائیل و فلسطین را پایه گذاری کند و اصطلاحا دو دولتی برخورد نمود. اما سال ۲۰۰۸ با روی کار آمدن اوباما و تمام شدن ریاست جمهوری بوش این مسئولیت به اوباما رسید. در این بین گروهی به سر پرستی جرمی بن عامی[۵] با رویکرد متفاوت و حامی لیبرالی اسرائیل از آیپک که سازمانی راست گرا و محافظه کار در بین لابی های آمریکا بود خارج شد و لابی جی استریت را تاسیس نمودند. بنابراین هدف این موسسه خاتمه دادن به مناقشات فلسطین و اسرائیل از طریق مذاکره و گفتگو است.

مدیر جی استریت

جرمی بن عامی رئیس این سازمان است. وی نقش عمیق در سیاست آمریکا و دولت آمریکا و تعهد پرشور به دولت اسرائیل را به خود اختصاص داده است. ریشه خانوادگی او به ۱۳۰ سال قبل برمیگردد. اجداد وی از اولین مهاجران یهودی بودند. پدربزرگ و مادربزرگشان یکی از خانواده های بنیانگذار تل آویو بودند و پدرش یک فعال و رهبر در ایرگون بود که برای استقلال اسرائیل و نجات یهودیان اروپایی قبل و بعد از جنگ جهانی دوم کار می کرد. رزومه سیاسی او شامل خدمت در اواسط دهه ۱۹۹۰ به عنوان معاون مشاور سیاسی در کاخ سفید به رئیس جمهور بیل کلینتون است. او در سال ۲۰۰۴ کارگردان سیاست هوارد دین بود و در سال ۲۰۰۱ به مدیریت کمپانی مجلس در شهر نیویورک کمک کرد. نزدیک به سه سال در اواخر دهه ۹۰، جرمی در اسرائیل زندگی می کرد. او از تاثیر گذارترین یهودیان آمریکایی بود. او توسط روزنامه اسرائیلی هاآرتص انتخاب شد که او را در لیست ۵۰ نفری که بیشترین نفوذ یهودیان را در جهان داشتند وارد کردند. جرمی بن عامی یک مدرک قانونی از دانشگاه نیویورک دریافت کرده و فارغ التحصیل مدرسه روابط عمومی و بین المللی وودرو ویلسون در دانشگاه پرینستون است.[۶]

 

مرام نامه

جی استریت در وبگاه رسمی خود به آدرس (https://jstreet.org) مرام نامه یا دستور کار خود را بدین صورت شرح داده است:

 1. ما به مردم و دولت اسرائیل متعهد هستیم.

ما معتقدیم که یهودیان حق دارند به خانه های ملی خودشان بپردازند. ما تولد دوباره خود را پس از هزاران سال جشن می گیریم.

ما ارزشها و اصول دموکراتیک را که اسرائیل تاسیس شد و به شش دهه گذشته هدایت می کند، به ارمغان می آوریم – همانطور که ما شاهد تهدید واقعی این دموکراسی هستیم.

ما درک می کنیم که اسرائیل دشمنان واقعی دارد. ما از حق خود برای زندگی در امنیت و صلح در مرزهای بین المللی شناخته شده دفاع می کنیم. ما به دفاع از خود در برابر دشمنان خود ایمان داریم و از اسرائیل حمایت می کنیم.

 1. آینده اسرائیل در دستیابی به یک راه حل دو جانبه برای درگیری با مردم فلسطین بستگی دارد.

ما اعتقاد داریم که فلسطینی ها حق دارند به خانه های ملی خودشان، صلح و امنیت در کنار یکدیگر با اسرائیل زندگی کنند.

ما از ایجاد یک دولت مستقل و غیر نظامی در فلسطین با مرزهای مشخص حمایت می کنیم. ما بر این باوریم که راه حل دو جانبه برای این درگیری منافع اسرائیل و آمریکا است و آرزوهای ملی مشروع مردم یهودی و فلسطینی را برآورده می کند.

اسرائیل باید در میان سه چیز را انتخاب کند: یک سرزمین یهودی باشد، دموکراتیک باقی بماند و کنترل تمام سرزمین های بین رود اردن و دریای مدیترانه را حفظ کند. این تنها می تواند این دو باشد – فقط می تواند به عنوان یهودی و دموکراتیک با ترک زمین هایی که در آن کشور فلسطین بتواند در ازای صلح ساخته شود، می تواند باقی بماند.

امنیت بلند مدت اسرائیل در واقع به انجام آرمانهای مردم فلسطین از طریق راه حل دو کشور بستگی دارد.

 1. حامیان اسرائیل حق دارند و وظیفه دارند وقتی سیاستها یا اقدامات دولت اسرائیل به منافع طولانی مدت اسرائیل و مردم یهودی آسیب برسانند صحبت کنند.

ما باید بین انتقاد از سیاست های دولت اسرائیل و سوال اساسی در مورد حق اساسی اسرائیل برای وجود یک سرزمین یهودی متمایز کنیم.

انتقاد از سیاست اسرائیل سلامت دولت اسرائیل را تهدید نمی کند، اما برخی از سیاست های اسرائیل (و سکوت که در بسیاری از جوامع یهودی آمریکایی زمانی که اعتراض جدی به آن سیاست ها ضروری است را انتخاب می کند) آینده ی اسرائیل را تهدید می کند.

به عنوان آمریکایی ها، ما همچنین حق داریم سیاست خارجی خودمان را بیان و شکل دهیم. ما نمی توانیم از سیاست های اسرائیل حمایت کنیم که ارزش های قومی هر دو میراث یهودی و آمریکایی را نقض می کنند. ما باید با سیاست هایی که صلح را دشوار می کنند یا بر اساس حقوق بشر پایمال می کنند مخالفت کنیم.

 1. مذاکرات محرمانه اما احترام آمیز در مورد اسرائیل و جامعه یهودی آمریکایی و اسرائیل

بحث های قوی و پر جنب و جوش سده های یهودی را برای هزاران ساله مشخص کرده است. به همین دلیل است که ما معتقدیم که لازم است با کسانی که با آنها اختلاف نظر دارند ارتباط برقرار کنیم.

کسانی که معتقدند تنها یک دیدگاه قابل قبول در مورد اسرائیل وجود دارد – آنها نباید مجاز به اعمال محدودیت در آنچه که سخنرانی قابل قبول در جامعه یهودیان می شود باشد. بسته شدن درها از جامعه یهودی به کسانی که سیاست آمریکا و اسرائیل را مورد خطاب قرار می دهند، یکپارچگی فکری و آینده جامعه ما را در معرض خطر قرار می دهد.

ما معتقدیم که بحث های شدید در مورد سیاست اسرائیل و آمریکا نه تنها درگیر شدن در میان جوانان آمریکایی یهودیان در طیف سیاسی است، بلکه مشارکت در جامعه گسترده یهودی را در میان نسل ها افزایش خواهد داد.

 1. کار ما بر اساس ارزشهای یهودی و دموکراتیک است که مطرح شد.

هر دو ممکن است و لازم است باشد که در ارتباط گرم با اسرائیل شرکت داشته و به ارزش هایی که ما عزیزترین آنها را به یهودیان و آمریکایی ها می دهیم، پایبند باشیم که بر اساس آن اسرائیل تاسیس شد.

ما بر این باوریم که ما باید برای یک اسرائیل و یک جامعه یهودی کار کنیم که به بهترین وجه با این ارزشها و سنت ها زندگی می کند.[۷]

ماموریت جی استریت

ماموریت جی استریت به دو بخش تقسیم می‌شود:

۱- حمایت از رهبری دیپلماتیک آمریکایی ها به منظور دستیابی به راه حل دو دولتی و صلحی فراگیر در بحران خاورمیانه

۲- تضمین مذاکرات خارجی در مورد اسرائیل و خاورمیانه در سیاست های ملی و انجمن یهودی‌های آمریکایی.

آنها معتقدند که پایان کشمکش اسرائیل و فلسطین بهترین سود را برای اسرائیل، آمریکا، فلسطین و منطقه دارد. جی استریت راه‌حل‌های دیپلماتیک دیگری را هم علاوه بر راه‌حل‌های نظامی حمایت می‌کنند .از جمله ایران، راه‌های چندجانبه برای تحلیل کشمکش و گفتگو با طیف زیادی از کشورها و حامیان، زمانی که کشمکش به اوج خود می‌رسد. جی استریت به شکل موثری از فرآیندهای سیاسی در کنگره‌ها، در رسانه‌ها و در اجتماعات یهودی حمایت می‌کند تا تضمین کنند که صاحب منصبان اجتماعی و رهبران اجتماعات آشکارا متوجه عمق حمایت دیدگاه‌های ما در سیاست خاورمیانه در میان رأی‌دهندگان و حمایت کنندگان در ایالت خودشان بشوند.[۸]

 

کار جی استریت در جوامع

جی استریت می گوید از طریق مشارکت و تعلیم و تربیت جامعه، ما چشم انداز یک اسرائیل را که امن، دموکراتیک و خانه ملی یهودیان است، پیش می بریم. ما از این حمایت می کنیم که نهادها و رهبران ما بر روابط ما با اسرائیل در همان مقادیری که برای مسائل دیگر، از جمله آزادی، عدالت و صلح، اعمال می شود، همان اصولی که در اعلامیه استقلال اسرائیل اعمال می شود. ما گفتمان پر جنب و جوش و احترام نسبت به اسرائیل را در جوامع یهودی تقویت می کنیم، ارتباطات آمریکا و حمایت از اسرائیل را گسترش می دهیم. آمار جی استریت در جامعه:

۱۸۰۰۰۰ هوادار

۱۰۰۰ رهبر ملی لشکر

۸۵۰ عضو کابینه

میزبان سومین مجموعه بزرگ سالانه یهودیان آمریکایی

۳۵۰ جلسات سالانه کنگره[۹]

 

کار جی استریت در مبارزات سیاسی

در مجامع مجلس و سنا در سراسر کشور، ما وسعت و عمق حمایت سیاسی مان برای کاندیدایی وجود دارد که از یک دیپلماسی برای اولین بار به منظور پیشبرد منافع ایالات متحده در خاورمیانه و ترویج صلح و امنیت برای اسرائیل حمایت می کند. آمارهای جی استریت برای مبارزات سیاسی به شرح زیر است:

۴۰ درصد از کل پول طرفدار اسرائیل را برای کمپین های کنگره آمریکا

بیش از ۳ میلیون دلار هزینه برای این مبارزات در سال ۲۰۱۶

بیش از ۱۱۰ کاندیدا و نامزد کنگره که بیشتر از نیمی از آنها نماینده های دموکرات بودند.[۱۰]

 

مواضع جی استریت در قبال ایران و برجام

جی استریت معتقد است ایران با به دست آوردن سلاح های هسته ای تهدید بسیار جدی برای منافع آمریکا و اسرائیل و صلح و ثبات در خاورمیانه و سراسر جهان است. جی استریت لفاظی های ضد آمریکایی و ضد اسرائیلی و ضد یهودی رژیم ایران را محکوم می کند. همچنین محکوم کردن حمایت ایران از اقدامات تروریستی بین المللی، دخالت بی ثبات کننده و خونین در امور همسایگان، ایجاد سلاح و نیرو در سوریه.

بنابراین، جی استریت تلاش های دیپلماتیک خوبی را برای اطمینان از اینکه ایران سلاح هسته ای را توسعه نمی دهد، تایید می کند. ما از رویکرد دولت اوباما در مورد این موضوع حمایت کردیم، که بر تحریم های شدید بین المللی منجر به دیپلماسی تأکید داشت. به همین منظور، جی استریت چندین بار از تحریم های قوی علیه رژیم ایران حمایت کرد. ما همچنین از تلاش زودهنگام و موفقیت آمیز پرزیدنت اوباما برای تحقق تحریم های بی سابقه چند جانبه از طریق شورای امنیت سازمان ملل حمایت کردیم.

جی استریت به شدت از برنامه جامع اقدام مشترک که ایران، ایالات متحده و پنج قدرت بزرگ جهان را در تاریخ ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵ توافق کرده بود، حمایت کرد. ما کار خستگی ناپذیری انجام دادیم تا اطمینان حاصل شود. برنامه جامع اقدام مشترک به این ترتیب منافع امنیتی ایالات متحده را بهبود می بخشد و یک تهدید موجود برای اسرائیل را از بین می برد.

در نتیجه تصمیم رئیس جمهور ترامپ در ماه مه سال ۲۰۱۸ مبنی بر نقض و لغو توافقنامه بین المللی مبنی بر مسدود کردن هر گونه مسیر ایران به سلاح هسته ای، بیش از یک خطای ناگوار سیاست خارجی بود، این حمله به طور غیرمنتظره و غیرقابل توجیه برای صلح و امنیت بین المللی بود.[۱۱]

هافینگتون پست نیز طی گزارشی از بالا گرفتن نبرد «جی استریت» با آیپک در مورد توافق هسته ای ایران خبر داد. بر اساس این گزارش، «آیپک»، بزرگترین گروه حامی اسرائیل در آمریکا و مخالف سرسخت توافق هسته‌ای با ایران، مقابل رقیبی جدی قرار گرفته که خود را هوادار و حامی اسرائیل در آمریکا می‌داند اما موافق توافق هسته‌ای است. و این رقیب کسی نیست جز «جی استریت». گفته شده برآورد می شود جی استریت حدود چهار میلیون دلار خرج تبلیغات به نفع توافق هسته ای کند. اگرچه تخمین زده می شود «آیپک» بین پنج تا هشت برابر این رقم، هزینه تبلیغ علیه این توافق کند، ولی مسئولان «جی استریت» خوش‌بین هستند.«آلن السنر» که سال‌ها خبرنگار رویترز بوده و هم اکنون معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی «جی استریت» است در این رابطه می گوید: احساس ما این است که همراه با متحدانمان تاثیر مهمی بر رأی‌دهندگان مردد در کنگره داریم. ما استدلال می‌کنیم که اکثر دموکرات‌ها و یهودیان آمریکا از این توافق حمایت می‌کنند.[۱۲]

همچنین وب سایت تایمز اسرائیل (نسخه فارسی)[۱۳] در ۲۴ مه ۲۰۱۶می نویسد: «جی استریت» برای تقویت توافق اتمی با ایران بیش از ۵۰۰هزار دلار دریافت کرده است. گروه جایگزین کلیدی برای تضمین پیشبرد توافق هسته ای ایران، مبلغ ۵۷۶۵۰۰ دلار به لابی یهودی «جی استریت» داده تا برای توافق اتمی با رژیم ایران تبلیغ کند.[۱۴]

 

سعید ابوالقاضی

 

منبع:

[۱] . Lobby

[۲] . American Israel Public Affairs Committee

[۳] . J Street

[۴] . https://jstreet.org/about-us/#.W33SweafcRg

[۵] . Jeremy Ben-Ami

[۶] . https://jstreet.org/about-us/staff/jeremy-ben-ami/#.W33LAeafcRg

[۷] . https://jstreet.org/about-us/mission-principles/#.W33GgeafcRg

[۸] . بخشایش اردستانی، احمد، شاهدی، محمد(۱۳۹۰)، «جی استریت، لابی نوظهور در ایالات متحده آمریکا»، فصلنامه مطالعات روابط بینالملل، دوره ۴، شماره ۱۷ – شماره پیاپی ۱۶، زمستان، ص ۸۰

[۹] . https://jstreet.org/about-us/#.W33ZNOafcRi

[۱۰] . همان

[۱۱] . https://jstreet.org/policy/iran/#.W33KCuafcRg

[۱۲] . mehrnews.com/news/2881526

[۱۳] . http://fa.timesofisrael.com

[۱۴] . yon.ir/v8vpF

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=10687

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *