پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

سربازان مخالف در اسرائیل

جنگ لبنان در سال 1982 نقطه عطف مهمی در شدت، عمق، اشکال و شدت انتقادات علیه ارتش بود و این جنگ به عنوان نقطه آغازی برای تحقیق «روت لین» در مورد انتقاد اخلاقی از سربازان اسرائیلی بود. در هر یک از این درگیری­‌ها، حدود 170 سرباز ذخیره به معترضین انتخابی وجدانی تبدیل شدند.

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، نیروی نظامی اسرائیل یکی از مهم­ترین ابعاد این رژیم است که جنبه هویتی نیز پیدا کرده است. نوپدید بودن رژیم اشغالگر قدس و ماهیت اشغالگرانه بودن آن سبب شده است که از ابتدای تشکیل، مشروعیت خود را بر مدار زور و غلبه نظامی قرار دهد. تاریخ رژیم صهیونیستی با جنگ، تهاجم، اشغال و قتل و غارت همراه است و در این بین نیروی نظامی از مهم­ترین و اصلی‌­ترین بخش­‌های این رژیم بوده است.

 

هرچند نیروهای نظامی به وفاداری و پای‌بندی بی‌­قید و شرط و پابرجا به اهداف و برنامه‌­های نظامی سیاسی در همه جای دنیا شناخته می‌­شوند ولی مقاومت در مقابل اهداف و برنامه‌­های ضدانسانی و تجاوزکارانه رژیم اشغالگر قدس مخالفت و تمرد نیروهای نظامی را نیز به دنبال آورده است.

صدها سرباز اسرائیلی که برای شرکت در کارزارهای بحث­‌برانگیز مانند حمله 1982 به لبنان یا وظایف پلیس در سرزمین‌­های فلسطین، فراخوانده شده بودند، از دستورات خودداری کردند. بسیاری از این "رد کنندگان" به جای شرکت در آنچه که آنها به عنوان یک اشغال ناعادلانه در دفاع از شهرک‌­های غیرقانونی یهودی می‌­دانستند، با مجازات زندان روبه‌­رو شدند.

در کتاب «سربازان عقیدتی اسرائیل»،[1] پرتز کیدرون که خود یکی از این سربازان بوده است، داستان‌­ها، تجربیات، دیدگاه­‌ها، حتی شعرهای این سربازان شجاع را ارائه می‌­کند. این کتاب، شهادت مستند، دست اول و قدرتمند از رویدادهایی است که رسانه‌­های آمریکایی از آن به هیچ وجه گزارش نخواهند داد. نکته مهم این کتاب این است که جنایات جنگی اسرائیل علیه غیرنظامیان فلسطین چنان گسترده و منظم است که برخی از نیروهای اسرائیلی از شرکت در آنها امتناع کرده‌­اند.

بخش دیگر از تمرد نظامی در اسرائیل خودداری شهروندان از خدمت سربازی است. روت لین در کتاب «وجدان در جنگ: سرباز اسرائیلی به عنوان یک منتقد اخلاقی»،[2] درگیری اخلاقی و فکری شهروندان اسرائیلی را بررسی می‌­کند که در برابر خدمت سربازی مقاومت کرده­‌اند و نحوه انتخاب اقدامات خود را توجیه می‌­کنند. محور این کتاب، چالش‌­های فکری و اخلاقی کسانی است که با اعتراض انتخابی وجدان‌­انگیز در مقابل رژیم صهیونیستی مقاومت­ می‌­کنند.

جنگ لبنان در سال 1982 نقطه عطف مهمی در شدت، عمق، اشکال و شدت انتقادات علیه ارتش بود و این جنگ به عنوان نقطه آغازی برای تحقیق «روت لین» در مورد انتقاد اخلاقی از سربازان اسرائیلی بود. در هر یک از این درگیری­‌ها، حدود 170 سرباز ذخیره به معترضین انتخابی وجدانی تبدیل شدند.

این کتاب مبتنی بر مصاحبه با سربازان انجام شده است و در صدد پاسخ به این پرسش‌­هاست: گروه‌­های مختلف مخالف سربازان چگونه می­‌توانند اقدام ویژه خود را توجیه کنند؟ خصوصیات روان‌­شناختی، اخلاقی و غیراخلاقی آن دسته از افرادی که محبت و ارادت ویژه به میهن­شان دارند یا ندارند، چیست؟ چگونه انتفاضه، به عنوان یک درگیری نظامی محدود اما در عین حال، بر تفکر اخلاقی، احساسات و زبان اخلاقی سربازان در بلندمدت تأثیر گذاشت؟

 

نویسنده: محسن محمدی[3]

 

[1].  Refusenik Israel’s Soldiers of Conscience, Peretz Kidron, Susan Sontag, Zed Books, 2013.

[2]. Conscience at War: The Israeli Soldier as a Moral Critic, Ruth Linn, SUNY Press, 1996.  

[3]. دانش­آموخته حوزه علمیه قم، دکتری مطالعات انقلاب اسلامی (mohsen2941@yahoo.com)

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.