پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

تأثیرگذاری ارتش در تصمیم‌گیری‌های اسرائیل

البته نفوذ ارتش در امور سیاسی محدود به «سازمان اطلاعاتی ارتش» نیست. چرا که «سازمان برنامه ریزی ارتش» نیز نقش مشابهی را ایفا می‌کند. این سازمان در طرح‌های جامعی که ارائه می‌دهد بر حوزه‌های مختلفی مثل سیاست و اقتصاد نیز تاثیر می‌نهد.

 

پایگاه صهیون پژوهی خیبر، یکی از وظایف ارتش ارائه گزارش‌هایی در خصوص مسائل امنیتی و نظامی و بررسی عواقب پیگیری یک سیاست خاص است. این کار در ارتش توسط سازمان اطلاعات نظامی ارتش یا همان «اَمان»۱ صورت می‌گیرد. در حقیقت ارائه گزارشات مربوط به «برآوردهای اطلاعات ملی»۲ در انحصار او بوده که منجر شده تا جایگاه او نسبت به دو سرویس اطلاعاتی دیگر این رژیم یعنی «شاباک»۳ و «موساد»۴ در رتبه بالاتری قرار بگیرد.

 

این در حالی است که «برآوردهای اطلاعات ملی» در کشور پیشرفته‌ای مثل آمریکا، با استفاده از گزارش شانزده آژنس اطلاعاتی تهیه می‌شود.

رئیس پیشین سازمان اطلاعات نظامی ارتش اسرائیل «شلومو گازیت»۵، این مسئله را به خوبی تبیین کرده است؛ او معتقد است:

«در اسرائیل نوعی انحصار در خصوص مسائل امنیتی وجود دارد با وجود چنین انحصاری، هیچ راهی برای دیگر بازیگران در دولت جهت ارائه برنامه و سیاست جایگزین باقی نمی‌ماند؛ زیرا هیچ بازیگری زیرساخت‌های لازم را برای جمع آوری اطلاعات و انجام ارزیابی‌های در اختیار ندارد این وضعیت، نفوذ چشمگیر ارتش بر سیاست گذاری و ممانعت از هرگونه تلاش برای پیشنهاد و اجرای سیاستی متفاوت را توجیه می‌کند.»

این نهاد اطلاعاتی تنها به ارائه گزارشات خام اکتفا نکرده، بلکه تحلیل‌ها و گزینه‌های پیش روی دولت را نیز بیان می‌کند. گزینه‌هایی که در آن نفوذ و اختیارات قابل توجه‌ای برای ارتش در نظر گرفته شده.

البته نفوذ ارتش در امور سیاسی محدود به «سازمان اطلاعاتی ارتش» نیست. چرا که «سازمان برنامه ریزی ارتش» نیز نقش مشابهی را ایفا می‌کند. این سازمان در طرح‌های جامعی که ارائه می‌دهد بر حوزه‌های مختلفی مثل سیاست و اقتصاد نیز تاثیر می‌نهد.

به طور مثال قرار داد «کمپ دیوید» در ۱۹۷۸م با دخالت این نهاد انجام گرفت و «آوراهام تأمیر»۶ به عنوان رئیس این نهاد، ریاست کمیته بین وزارتی اسرائیل را بر عهده داشت و جزو هیئت مذاکره کننده بود. همچنین در جریان بحران کانال سوئز و خروج سربازان اسرائیلی از صحرای سینا، تیم مذاکره کننده، تماماً ارتشی بودند. در این بین معاون رئیس ستاد مشترک ارتش، آقای «آمنون شاهاک» به عنوان رئیس هیئت مذاکره کننده، رئیس سازمان برنامه ریزی ارتش «اوزی دایان»۷ به عنوان رئیس کمیته نظامی و «دنیل روچیلد» رئیس واحد «هماهنگ کننده فعالیت‌های دولتی در اراضی وزارت جنگ»، به عنوان رئیس کمیته غیر نظامی، این امر را هدایت و رهبری می‌کردند.۸

 

ادامه دارد..

 

 

نویسنده: میلادپورعسکری

 

پی‌نوشت:

۱ AMAN

۲- National Intelligence Estimates

۳- شاباک یا شین بت نام سازمان اطلاعات و امنیتی داخلی رژیم اسرائیل است.

۴- موساد نام سازمان اطلاعاتی خارجی اسرائیل است.

۵- sholomo Gazit

۶- Acraham Tamir

۷- Uzi Dayan

۸- فصلنامه مطالعات راهبردی، نفوذ ارتش در نظام سیاسی و تصمیم گیری اسرائیل، موسوی، حامد، سال بیست و دوم، شماره اول، بهار ۱۳۹۸، ص۱۲۱-۹۹٫

 

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.