پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

معرفی کتاب تاثیر انتفاضه بر رژیم صهیونیستی

انتفاضه به گفته نویسنده عبارت است از: «نبرد نابرابر فلسطینیان با نیروهای مسلح رژیم صهیونیستی که با اتکال به خداوند متعال و عزم و اراده‌ پولادین خویش و با دستان خالی و پرتاب سنگ، ماشین جنگی رژیم صهیونیستی را زمین‌گیر کرده است.» انتفاضه اول در سال ۱۹۸۷ آغاز شد و حدودا ۶ سال به طول انجامید که در نهایت منجر به قرارداد اسلو در سال ۱۹۹۳ گردید.

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، دکتر عبدالوهاب المسیری یک نویسنده و پژوهشگر مصری است که چند کتاب در حوزه مسائل سیاسی و بین المللی منتشر کرده است. یکی از کتاب‌های ایشان، «من الانتفاضة إلى حرب التحریر الفلسطینیة» است که در ایران با نام «تاثیر انتفاضه بر رژیم صهیونیستی» به چاپ رسیده است.

انتفاضه به جنبش‌های مقاومت در برابر ظلم گفته می‌شود و اصطلاحا در اینجا به معنی جنبش‌های مقاومت فلسطین در برابر رژیم صهیونیستی گفته می‌شود که با امکانات نابرابر، به مقابله با این رژیم اشغالگر پرداخته است.

برخی از مباحث کتاب، عبارت‌ است از: گریز از خدمت سربازی در بین یهودیان، توهم نفوذ یهود، خشم جهانی علیه رژیم اسرائیل، مهاجرت صنفی صهیونیست‌ها، اعتدال و افراط در یهودیان اسرائیلی، بحران‌های امنیتی، جنگ‌آزادی بخش فلسطین، پایان اسرائیل و . نویسنده توانای این کتاب که در مباحث فلسطین و صهیونیسم متخصص است، به صورت دقیق و عمیق و هر چند مختصر به بررسی تاثیرات انتفاضه بر رژیم صهیونیستی پرداخته است.

 

شناسنامه کتاب

تاثیر انتفاضه بر رژیم صهیونیستی

مؤلف: عبدالوهاب مسیری

مترجم: احمد کریمیان

ناشر: بوستان کتاب قم

تعداد صفحات: ۲۱۸

 

درباره کتاب

این کتاب که توسط احمد کریمیان به فارسی ترجمه شده است، تاثیرات انتفاضه یا جنبش‌های مقاومت فلسطین علیه رژیم صهیونیستی را بررسی نموده است که چگونه این خیزش‌ها و مبارزات، تاثیرات مخربی بر رژیم صهیونیستی گذاشته و آنها را غافلگیر کرده است.

انتفاضه به گفته نویسنده عبارت است از: «نبرد نابرابر فلسطینیان با نیروهای مسلح رژیم صهیونیستی که با اتکال به خداوند متعال و عزم و اراده‌ پولادین خویش و با دستان خالی و پرتاب سنگ، ماشین جنگی رژیم صهیونیستی را زمین‌گیر کرده است.» انتفاضه اول در سال ۱۹۸۷ آغاز شد و حدودا ۶ سال به طول انجامید که در نهایت منجر به قرارداد اسلو در سال ۱۹۹۳ گردید.

انتفاضه مسجد الاقصی که معروف به انتفاضه دوم فلسطین است، سال ۲۰۰۰ شروع شد و حدود ۵ سال ادامه داشت. رسانه‌های غربی و صهیونیستی، به صورت بی شرمانه، این خیزش‌ها و مبارزات را عموما خودکشی نامیده و به طور کلی عملیات‌های شهادت طلبانه فلسطینی‌ها برای دفاع از وطن را، عملیات تروریستی عنوان کردند زیرا تاثیرات مخرب این انتفاضه بر رژیم صهیونیستی محسوس بود.

آنها وقیحانه اعراب را وحشی، بربر، عقب مانده، حقیر، منحط، نادان، آلوده، خرافاتی و کسانی که نفت دارند اما هیچ چیزی ندارند، معرفی کردند و این باعث شد که در نگاه برخی‌ها، فرد فلسطینی برده باشد و فرد اسرائیلی ارباب. اما انتفاضه‌های فلسطین، شخصیت اعراب را که سال‌ها یهودیان و صهیونیست‌ها آن را تخریب و با توهین‌ها و تحقیرها، ترور شخصیتی می‌کردند، به آنها بازگرداند.

در بخشی از این کتاب آمده است: «از بارزترین نتایج انتفاضه، که مرزهای فلسطین اشغالی را پشت سرگذارده، خنثی سازی امواج تبلیغاتی است که علیه ملت فلسطین و بر ضد مبارزان و مقاومت آن صورت می‌گیرد. پیام این ملت به گوش همه ملت‌های جهان رسیده و صدای خشم و اعتراض آن را برانگیخته است.» فلسطین بعد از انتفاضه، هویت و شخصیت و عزت خود را مجددا به دست آورد و آن را احیا نمود.

یوسی میلمان در این مورد می‌گوید: «انتفاضه، بعد تازه‌ای به مبارزات اعراب بخشید و آن را از حد یک مبارزه سیاسی، به نبردی ملی و همگانی تبدیل ساخت. استفاده فلسطینیان از سلاح سنگ و چاقو، عرصه را بر اسرائیلیان تنگ کرده و آنان را به شدت متوحش ساخت.»

طبق نتایج این پژوهش، انتفاضه فلسطین در بخش اقتصاد، رژیم صهیونیستی را با بحرانی مواجه کرده است که از ابتدای اشغالگری این رژیم بی سابقه بوده است؛ به طوری که اقتصاد این رژیم که در گذشته با ثبات و در شکوفایی به سر می‌بُرد، هم اکنون دچار بیم و هراس و بحران شده است و دولت نیز برای مدیریت آن راه چاره‌ای ندارد.

همچنین انتفاضه در بخش امنیت، رژیم صهیونیستی را با بیم و هراس مواجه کرده است. بدین ترتیب، صهیونیست‌ها در شهرک‌های ساخته شده، در سینماها، فروشگاه‌ها و احساس امنیت نداشته و دچار کابوس و وحشت هستند. اتومبیل‌های آنها زرهی شده و هر یهودی که در خیابان‌ها تردد می‌کند، منتظر وقوع حادثه‌ای از طرف فلسطینی‌ها است. آنها فقط به موجودیت خویش فکر می‌کنند و اعتراف کردند که نه تنها مردم عادی یهودی، بلکه ارتش این رژیم در مقابل انتفاضه، درمانده است.

 

سعید ابوالقاضی

 

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.