پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

معرفی کتاب چرا مردم از آمریکا متنفرند؟

در حقیقت آمریکا به معنای واقعی کلمه و با تمام موجودیت خود و به طور یکسان مورد نفرت واقع شده است. نسیم نفرت از آمریکا در یک جهت می وزد: «مردم» و یا در حقیقت «همه آمریکایی‌ها» اما آمریکا به خودی خود موجودی خیرخواه است ! در فصل دوم ما در مورد ماهیت خود سؤال بحث کرده ایم که در حقیقت نوعی پلورالیسم به وجود می آورد. با تحلیل این سؤال در یک گستره تاریخی، امیدواریم به یک پاسخ معنادار کامل دست یابیم.

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، کتاب «چرا مردم از آمریکا متنفرند؟» توسط ضیاالدین سردار و مریل وین‌دیویس‌ به رشته تحریر درآمده است و توسط عظیم فضلی‌پور ترجمه شده است.

در این کتاب، دربارة علل آمریکاستیزی مردم جهان و افکار عمومی بحث شده است. کتاب حاضر که مجلّدی از مجموعة «متون انتقادی غرب مدرن» است، با هدف شناخت وجوه مختلف علّت تنفّر جهانیان از آمریکا، فرهنگ و سیاست آن تدوین شده است.

 

در این اثر، تلاش شده تا رابطة میان توسعة فرهنگ آمریکایی و ابزارهای تجاری، اقتصادی، فرهنگی، هنری و نظامی تبیین شده و تصویر این کشور از خود و فهمی که از جهان دارد با بررسی تولیدات فرهنگی آن مطالعه گردیده و به این سؤال که «تصویر مذکور چگونه بر نگرش‌های مربوط به مسائل وخیم نظامی و روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی آمریکا با دیگر کشورهای جهان تأثیر می‌گذارد» پاسخ داده شود.

این کتاب در هفت فصل تنظیم شده است. نویسندگان در فصل نخست با تبیین و معرفی رویکرد خود، سرآغاز واکاوی پرسش این کتاب را از این منظر دنبال می کنند. در فصل دوم با پرداختن به مساله شر، کینه و آمریکا، به سراغ فصل بعدی و بررسی جهان به عنوان آمریکا می روند.

در فصل چهارم به همبرگرهای آمریکایی و سایر ویروس‌های تجاری و فرهنگی می پردازند. در فصل پنجم داستان ها و داستان گویی های آمریکایی را نقد و بررسی می کنند. همچنین در فصل ششم به رسالت قهرمان داستان آمریکا پرداخته و سرانجام در فصل آخر به بحث درباره آمریکای نفرت انگیز و نفرت در حال افزایش می پردازد.

نویسندگان کتاب  به بررسی مشکل روابط میان ایالات متحده و سایر کشورهای جهان نیز می‌پردازند. در مقدمه کتاب آمده است: این کتابی است که درباره نتایج دخالت‌ها در جهانی که نابرابری‌های قدرت، ثروت، آزادی و فرصت در هر زمینه ای آشکار شده است، بحث می‌کند.

در چنین فضای پیچیده و در هم تنیده‌ای، همه تفکرات خوب و بد، رفتارهای داخلی یک ملت و نتایج روابط با سایر ملت‌های جهان را منعکس می‌کند.

یکی از مسائلی که ما در این کتاب درباره آن بحث کرده‌ایم این است که بسیاری از بدترین نتایج قدرت آمریکا ناشی از بهترین اقدامات این کشور است.

به عنوان مثال «تنفر شدید از آمریکا» در دیگر نقاط جهان برای آمریکا غیرقابل پذیرش تلقی می‌شود و این امر، تغییرات مؤثر در سیاست های آمریکا را مشکل می سازد.

ما بر تأثیرات سیاست‌های آمریکا چه در گذشته و چه در حال حاضر در سراسر جهان متمرکز شده‌ایم و به منظور مشخص کردن این رفتارها، مثال‌های متعددی مخصوصا از کشورهای پیشرفته جهان بیان کرده‌ایم.

این تأثیرات نگران کننده نه تنها در میان مردم کشورهای جهان سوم به چشم می‌خورد، بلکه در بسیاری از کشورهای اروپایی و خود آمریکا نیز مشاهده می‌شود.

به طور مثال اعتراضات ضد جهانی سازی و تظاهرات و حرکت‌های مردمی بسیاری که خواهان صلح و عدالت در سراسر جهان هستند، از جمله آنهاست.

چه بسا، استدلال ما این است که اتخاذیک سیاست کاملا محتاطانه در سیاست خارجی آمریکا در مقابل این جریانات کافی خواهد بود، اگر احساس ضد آمریکایی در سراسر جهان از مسیر عادی خود خارج نشود و بتوان آن را کنترل کرد. با روشن شدن دلایل اصلی نفرت مردم از آمریکا، امیدواریم که بتوانیم سیاست های جدیدی را پیشنهاد کنیم.

 

«چرا مردم از آمریکا متنفرند؟» یک سؤال انحرافی است

در حقیقت آمریکا به معنای واقعی کلمه و با تمام موجودیت خود و به طور یکسان مورد نفرت واقع شده است. نسیم نفرت از آمریکا در یک جهت می وزد: «مردم» و یا در حقیقت «همه آمریکایی‌ها» اما آمریکا به خودی خود موجودی خیرخواه است ! در فصل دوم ما در مورد ماهیت خود سؤال بحث کرده ایم که در حقیقت نوعی پلورالیسم به وجود می آورد. با تحلیل این سؤال در یک گستره تاریخی، امیدواریم به یک پاسخ معنادار کامل دست یابیم

استفاده کورکورانه از واژه «آمریکا» سیمای بسیاری از اقدامات و تأثیرات مختلف رفتارهای آمریکا در جهان را می‌پوشاند و این همان چیزی است که ما از آن به عنوان «بیماری همبرگر» نام می‌بریم.

 

بیماری همبرگر

منظور ما این است که وقتی بسیاری از کشورهای دنیا رفتارهای آمریکا را از روشهای مختلف آزمایش کرده اند رفتارهای سیاسی و سیاست خارجی، اقدامات نظامی، فعالیتهای جاسوسی، محصولات فرهنگی، رسانه ها، مصرف و شیوه های زندگی، محصولات، همکاری های تجاری، آژانس های کمک رسانی و سازمانهای غیردولتی، مؤسسات آموزشی و مشاهده می‌شود که میان این موارد که نام برده شد، یک انسجام و وحدت یکپارچه وجود دارد.

همبرگر به عنوان یک بسته ارائه می‌شود، در حقیقت همبرگر چیزی جز گوشت نیست که تهیه، فروخته و به روش خاصی نیز خورده می شود. یک سیستم کامل همانند خوردن کامل یک همبرگر است.

نمی‌توان بخشی را انتخاب کرد و بخشی دیگر را کنار گذاشت. شما ممکن است خیارشور، گوجه فرنگی و یا کاهورالز همبرگر خود جدا کرده و دور بریزید، اما یادتان نرود که شما یک همبرگر کامل خریده اید. شما بابت همه اجزای آن پول داده اید.

همه اجزای ساندویچ همبرگر به شمایک جافروخته شده است، چه بخواهید و چه نخواهید. آمریکا در تمامی رفتارهاو تأثیرات خود بر مردم سراسر جهانیک ماهیت یکپارچه را ترسیم کرده است. وقتی آمریکاییها سفر می کنند همه رفتارهای خود را به آنجا منتقل می‌کنند و در حقیقت نماینده‌ای از کل رفتارهای جامعه آمریکا هستند.

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.