پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

مفهوم‌شناسی نابودی اسرائیل؛ دموکراسی علیه دموکراسی

کارشناسان برجسته فلسطین و اسرائیل به همراه دیپلمات‌­ها و دانشمندان بین­‌المللی با بررسی سناریویی با دو ساختار موازی دولتی که همه قلمرو دریای مدیترانه و رود اردن را پوشش می‌­دهد، به این سؤال پاسخ می­‌دهند. چنین معماری سیاسی باعث می‌­شود تا طبیعت و مخاطرات درگیری اسرائیل و فلسطین به طور بنیادی تغییر یابد، اسرائیلی‌­ها برای ماندن در کرانه باختری و حفظ موقعیت امنیتی سخت­گیری نکنند و اجازه دهند فلسطینی‌­ها در تمام فلسطین تاریخی مستقر شوند و قدس را به پایتخت تبدیل کنند.

 

پایگاه صهیون پژوهی خیبر، روز جمعه ۲۴ آبان، رهبر انقلاب در بخشی از سخنرانی خود در جمع میهمانان سی و سومین کنفرانس وحدت اسلامی به مناسبت میلاد رسول اکرم (ص) اعلام کردند:

«درخواست برای محو اسرائیل به معنای نابودی یهودیان نیست. این بدان معناست که مردم فلسطین، چه مسلمان، چه مسیحی یا یهودی، باید خودشان دولت خود را انتخاب کنند.» ایشان با تأکید بر اینکه وقتی ایران از محو رژیم اسرائیل سخن می‌گوید، این به معنای کشتار یهودیان اسرائیل نیست، افزودند: «به‌منزله محو رژیم تحمیلی صهیونیستی است. محو اسرائیل بدان معناست که مردم فلسطین اعم از مسلمان، ‌مسیحی و یهودی باید بتوانند سرنوشت خود را تعیین کنند و از شر اراذل ‌و اوباشی مانند نتانیاهو خلاص شوند.»

سیاست رسمی و اعلام شده جمهوری اسلامی ایران در تقابل با رژیم صهیونیستی است به طوری که با صراحت بر از بین رفتن اسرائیل تاکید می‌کند. اکنون سوال این است که تعریف و مفهوم­‌شناسی جمهوری اسلامی در مورد از بین رفتن اسرائیل چیست؟ دشمنان ایران و رژیم صهیونیستی چه تعریفی از این دیدگاه جمهوری اسلامی دارند؟ آیا خوانش جمهوری اسلامی از این مسئله با دیگران متفاوت است یا دیگران هم همین خوانش را دارند؟

امپراطور رسانه­‌ای غرب بر اساس سیاست­‌های سلطه­‌گرایانه و اسلام‌­هراسانه‌­ای که دارد، از این سیاست جمهوری اسلامی، قرائتی خشن، نظامی، جنگ­‌طلبانه و سخت‌­افزاری ارائه می­‌دهد؛ گو اینکه ایران به دنبال لشگرکشی نظامی به اسرائیل است تا این جمله بنیانگذار انقلاب را محقق کند که اسرائیل باید از بین برود. اما مقام معظم رهبری با تاکید و با صراحت بر راهبرد اصولی و همیشگی جمهوری اسلامی بیان کردند که منظور از نابودی اسرائیل، نابودی نظام سیاسی تمامیت‌­خواه، استعمارگر و غاصبانه اسرائیل است که برای فلسطینیان سهم و تاثیری برای حیات و زندگی قائل نیست. فلسطین برای همه فلسطینیان است؛ اعم از اینکه مسلمان باشند یا یهودی.

 

راه حل بحران فلسطین چیست؟

از آغاز بحران فلسطین برای حل بحران چندین راه حل به کار گرفته شده است. اولین راهکار نظامی بود که در قالب جنگ اعراب و اسرائیل تبلور یافت و بعدها نیز در موارد ادامه یافت. این راه حل نتوانست مشکل را حل کند و علی­رغم پرهزینه بودنش بر ابعاد مشکل افزود. بنابراین این راه حل مناسب و کارا نبوده است؛ البته باید در مقابل حملات و توطئه‌­های اسرائیل همیشه آماده و قاطعانه برخورد کرد.

بعد از ناکارآمدی راه‌­حل نظامی به سراغ راه­کار سیاسی می­‌رویم. در این مورد برای حل بحران فلسطین دو طرح ارائه شده است:
۱٫ طرح دوکشور (دو دولت)
۲٫ طرح یک کشور (یک دولت). طرح تک‌­کشور هم دو تفسیر دارد:
  • کشور یهودی
  • کشور فراگیر با حضور همه ادیان. [۲]

 

دو کشور، دو دولت

برخی معتقدند ایالات متحده باید با اجرای راه حل به اصطلاح دو کشور به دنبال حل و فصل مناقشه فلسطینی­‌ها با اسرائیل باشد.[۳] در سال‌­های ۱۹۷۰ تا ۲۰۱۳، ایالات متحده ۹ طرح صلح مختلف برای اسرائیل و فلسطینیان ارائه داد و برای بیست سال گذشته، راه حل دو کشور، محور سیاست ایالات متحده آمریکا در خاورمیانه بوده است که با شکست روبه‌­رو شده است.[۴] از این رو طرح یک کشور در اولویت قرار گرفت.

البته قرائت­‌های گوناگونی در مورد راهبرد دوکشور مطرح شده است که به نظر می‌­رسد ابهام آن مانع از اجرای آن شده است. در واقع شکست در مقام اجرا از ابهام در مقام نظر برخواسته است.

مارک لوین و ماتیاز ماسبرگ در کتاب «یک سرزمین، دو کشور: اسرائیل و فلسطین به عنوان کشورهای موازی»[۵] تلاش کرده‌­اند با بهره‌­گیری از نظرات کارشناسان بین­‌المللی ایده دو دولت را به شکلی که نظر همه را تامین کند، تبیین کنند.

در شرایطی که روند صلح نتوانسته است به پایان درگیری منجر شود، این کتاب چشم­انداز جدیدی را برای اسرائیل و فلسطین ترسیم می‌­کند و می‌پرسد:

«اگر زمین را نمی­توان با تقسیم جغرافیایی به اشتراک گذاشت و اگر راه حل یک کشور غیرقابل قبول باشد، آیا می‌­توان زمین را به روش دیگری تقسیم کرد؟»

کارشناسان برجسته فلسطین و اسرائیل به همراه دیپلمات‌­ها و دانشمندان بین­‌المللی با بررسی سناریویی با دو ساختار موازی دولتی که همه قلمرو دریای مدیترانه و رود اردن را پوشش می‌­دهد، به این سؤال پاسخ می­‌دهند. چنین معماری سیاسی باعث می‌­شود تا طبیعت و مخاطرات درگیری اسرائیل و فلسطین به طور بنیادی تغییر یابد، اسرائیلی‌­ها برای ماندن در کرانه باختری و حفظ موقعیت امنیتی سخت­گیری نکنند و اجازه دهند فلسطینی‌­ها در تمام فلسطین تاریخی مستقر شوند و قدس را به پایتخت تبدیل کنند.

این کتاب یک برنامه جایگزین برای صلح سرزمین مقدس ارائه می­‌دهد که دو کشور (اسرائیل و فلسطین) به صورت مشترک تمام سرزمین را اداره کنند و مهاجران اقامت کنند و پناهندگان آوارگان به کشورشان بازگردند. البته این برنامه جایگزین جزئیات زیادی دارد که باید در مورد آن کار شود ولی در این کتاب اما یک گروه معتبر از دانشمندان بین‌­المللی (اسرائیلی، فلسطینی، سوئدی، آمریکایی و دیگران) چارچوب گسترده‌­ای را ارائه داده‌­اند که سزاوار توجه و بررسی است.

 

یک­ کشور، یک دولت
یک:     کشور یهودی

برخی افراد راه حل را ایجاد یک کشور یهودی می­‌دانند. کارولین گلیک یکی از این افراد است. او در کتاب «راه حل اسرائیل: طرح تک­‌کشوری برای صلح در خاورمیانه»[۶] با رد طرح دو دولت، راهکار صلح را تشکیل یک کشور یهودی برای همه مناطق اشغالی می­‌داند؛ زیرا بر این گمان است که از سیاست دو کشور  تاریخ و برداشت­‌های غلط ارائه شده است، از جمله مهمترین آنها:

  1. خطا در شمارش تعداد واقعی یهودیان و عرب‌­ها در منطقه (اغراق در تعداد فلسطینی‌­های کرانه باختری و غزه)
  2. غفلت از تاریخ طولانی گرایشات ضدیهودی فلسطینیان
  3. بی‌­اعتنایی به ادعاهای شدید اسرائیل در مورد حاکمیت ارضی تحت قوانین بین­‌المللی
  4. تاریخچه طولانی حضور یهودیان در منطقه
  5. بی­‌تفاوتی نسبت به داده‌­های نظرسنجی که نشان می­‌دهد مردم فلسطین جامعه و حکومت اسرائیل را تحسین می‌­کنند.

نویسنده مدعی است با وجود گذشت نیم قرن از تروریسم داخلی و بین­‌المللی ضدیهودی و حملات نظامی از همسایگان منطقه‌­ای که حق وجود اسرائیل را رد می‌­کنند، اسرائیل به عنوان تنها دموکراسی در خاورمیانه شکوفا شده است. بر این اساس نویسنده معتقد است پس از گذشت یک قرن از تعقیب سیاست دو کشور که اسرائیلی­‌ها و فلسطینی­‌ها را به صلح نزدیک نکرده است، راه حل جایگزین برای ثبات در خاورمیانه، سیاست تشکیل یک دولت مبتنی بر حاکمیت اسرائیل است.

این راه‌­حل بر برخی مبانی دینی و تاریخی مبتنی است که اسرائیل را صرفا یک نظام سیاسی نمی­‌بیند. ایجاد کشور اسرائیل به طور چشمگیری بر وضعیت و هویت یهودیان در سراسر جهان تأثیر گذاشته است. برای یهودیان مذهبی، اسرائیل از بعد ویژه‌­ای به عنوان یک واقعیت مذهبی برخوردار است. اسرائیل صرفاً یک موجود سکولار، اجتماعی و سیاسی نیست که از اهمیت برخوردار است زیرا این کشور یهودی است. همچنین این سرزمینی است که توسط خدا در تورات به قوم یهودی وعده داده شده است.[۷]

هرچند نظام سیاسی اسرائیل تلاش کرده است تا یک معنای سکولار از هویت یهودی ارائه دهد اما شکست خورده است. به عبارت دیگر نظام سیاسی اسرائیل می­‌داند که نظام سیاسی یهودی در فلسطین مشکلی را حل نمی­‌کند و راه‌­حل بلندمدتی نیست. از این رو به سراغ ارائه یک قرائت سکولار از هویت یهودی رفته است ولی چنین چیزی محقق نشده است.[۸]

 

دو:    کشور فراگیر

بیشتر تحلیل­گران برای ارائه راه­کار در مورد تشکیل یک کشور، کشوری را مد نظر قرار داده‌­اند که متعلق به همه مردم فلسطین باشد، اعم از یهودی ومسلمان.

دو خاخام که در سال ۱۸۹۷ به فلسطین رفته بودند، مشاهده کردند که این سرزمین مانند عروس زیباست، اما با یک مرد دیگر ازدواج کرده است.[۹] منظور آنها این بود که اگر مکانی برای اسرائیل در فلسطین پیدا شود، مردم فلسطین کجا خواهند رفت؟ این معضلی است که اسرائیل هرگز نتوانسته است آن را برطرف کند. امروزه نیز چشم­‌انداز امیداورکننده­‌ای برای این معضل وجود ندارد. همانطور که در این کتاب استدلال می‌­شود تا زمانی که همه درگیر راه حل نباشند، علل واقعی درگیری و پیامدهای آن را در این زمینه قبول نمی‌­کنند.

درگیری فقط زمانی پایان می­‌یابد که نیازهای اعراب و اسرائیلی‌­ها به طور مساوی برطرف شود. نویسنده یک فلسطینی است که قربانی پاکسازی قومی روز نکبت در سال ۱۹۴۸ است.

شرح او درباره تاریخ و گرفتاری فلسطین به وفور مورد تحقیق و مستندسازی قرار گرفته است. او همچنین یک تاریخچه با تحلیل ادراکی ارائه می‌دهد؛ یعنی یک کشور دموکراتیک واحد با اجرای حق بازگشت فلسطین. این کتاب با رد راه حل «دو کشور» به عنوان تنها وسیله حل مناقشه فلسطین، استدلال قانع­‌کننده‌­ای برای راه حل «یک کشور» به عنوان یک توافق­نامه برای منافع همه افراد ارائه می‌­کند.

مفهوم تحقق این راه حل این است که راهکار حل مسئله فلسطین یک حکومت واحد سکولار برای اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها است؛ زیرا حکومتی که تنها برای یک گروه از مردم باشد و دیگران را شامل نشود، دموکراتیک نیست. دموکراسی در جایی که نابرابری سیستماتیک باشد نمی‌­تواند وجود داشته باشد.[۱۰]

با توجه به مطالب فوق به نظر می‌­رسد راه حل بحران فلسطین، دموکراسی است؛ دموکراسی حداکثری که همه مردم این سرزمین را در بربگیرد حتی کسانی که از آن آواره و اخراج شده‌­اند. غرب از دموکراسی به عنوان یک ابزار در راستای اهدافش و غربی‌­سازی سایر ملل استفاده می‌­کند. راهکاری که جمهوری اسلامی برای فلسطین ارائه می‌­کند بر اساس همان دموکراسی است که غرب فقط در راستای اهدافش از ان استفاده ابزاری می‌­کند.

فلسطین نیز مانند لبنان و عراق و سوریه باید اداره شود؛ با حضور همه مردم و همه گروه­های دینی و سیاسی. اسرائیل به عنوان یک کشور یهودی، نقطه مقابل و ردی بر دموکراسی است.

اما نظام سیاسی اسرائیل دارای ویژگی­ها و مبانی­ای است که مانع از اجرا و تحقق این راه حل می­‌شود که تحقق این راه حل به نوعی به معنای نابودی اسرائیل است.

 

 

ادامه دارد

 

نویسنده: محسن محمدی[۱]

 

پی‌نوشت
[۱]. دانش‌­آموخته حوزه علمیه قم، دکتری مطالعات انقلاب اسلامی (mohsen2941@yahoo.com)
[۲] . برای مطالعه بیشتر در این مورد به کتاب «یک حکومت، دو حکومت: حل و فصل نزاع اسرائیل/فلسطین» مراجعه کنید:
                        One State, Two States: Resolving the Israel/Palestine Conflict, Benny Morris, Yale University Press, 2009.
این کتاب تاریخچه اهداف جنبش ملی فلسطین و جنبش صهیونیستی را موشکافی کرده و سپس طرح‌های پیشنهادی و گوناگون یک حکومت و دو حکومت از سوی جریان‌های مختلف در داخل هر دو جنبش را مورد توجه قرار می‌دهد.
[۳] . برای مطالعه بیشتر در این مورد به کتاب پس از صهیونیسم: یک حکومت برای اسرائیل و فلسطین مراجعه کنید:
After Zionism: One State for Israel and Palestine, Antony Loewenstein, Ahmed Moor, Saqi Books, 2012.
در این کتاب نظر برخی از متفکران برای حل نزاع صدساله میان صهیونیسم و فلسطینی‌ها بیان و اشکال احتمالی برای «راه‌حل یک حکومت» بررسی شده است.
[۴] . برای مطالعه بیشتر در این مورد به کتاب «تاریخچه‌ای از فلسطین مدرن: یک سرزمین، دو جامعه» مراجعه کنید:
A History of Modern Palestine: One Land, Two Peoples, Ilan Pappe, Cambridge University Press, 2006.
کتاب ایلان پاپه تاریخ فلسطین را از زمان عثمانی‌ها در قرن نوزدهم تا قیمومیت بریتانیا، تاسیس حکومت اسرائیل در ۱۹۴۸ و جنگ‌ها و منازعات بعدی دنبال می‌کند. او دلائل شکست اسلو و راه‌حل «دو حکومت» را توضیح می‌دهد.
[۵]. One Land, Two States: Israel and Palestine as Parallel States, Mark LeVine, Mathias Mossberg, University of California Press, 2014.
[۶]. The Israeli Solution: A One-State Plan for Peace in the Middle East, Caroline Glick, Crown Forum, 2014.
  [۷] . برای مطالعه بیشتر در این مورد به کتاب «اسرائیل به عنوان یک واقعیت مذهبی (مجموعه انجمن­های ارتدکس)» مراجعه کنید:
Israel as a Religious Reality (The Orthodox Forum Series), Chaim I. Waxman, Jason Aronson, Inc, 1994.
نویسندگان این مجموعه مقاله، کشور اسرائیل را با رویکرد حقوق، علوم اجتماعی و فلسفه بررسی کرده­اند. این کتاب یک جلد از مجموعه آثار گردهمایی سالانه محققان در یک مجمع ارتدکس است که برای بررسی موضوعات عمده نگرانی جامعه یهود، گردهم می­آیند. برخی از جلدهای دیگر آن عبارتند از: ۱٫ اقتدار ربانی و استقلال شخصی؛ ۲٫ مدرنیته جذاب: رهبران رابیبی و چالش قرن بیستم؛ ۳٫ مدارا، تحمل و دموکراسی؛ ۴٫ سنت یهودی و یهودی غیرسنتی؛ ۵٫ به سمت اخلاق تجدید شده بشردوستانه یهود؛ ۶٫ بورس­های تحصیلی نوین در مطالعه تورات؛ ۷٫ تیکون عولم (وظیفه انسان­ها برای ترمیم دنیا): مسئولیت اجتماعی در اندیشه و قانون یهودیان؛ ۸٫ دیدگاه­های یهودی در مورد تجربه رنج.
[۸] . برای مطالعه بیشتر در این مورد به کتاب «حکومت غیریهودی: سیاست‌های هویت یهودی در اسرائیل» مراجعه کنید:
The unJewish state: the politics of Jewish identity in Israel, Akiva Orr, Ithaca Press, 1983.
[۹] . برای مطالعه بیشتر در این مورد به کتاب «با مرد دیگری ازدواج کرد: معضل اسرائیل در فلسطین» مراجعه کنید:
Married to Another Man: Israel’s Dilemma in Palestine, GHADA KARMI, Pluto Press, 2007.
[۱۰] . برای مطالعه بیشتر در این مورد به کتاب « غلبه بر صهیونیسم: ایجاد یک دولت دموکراتیک واحد در اسرائیل/فلسطین» مراجعه کنید:
Overcoming Zionism: Creating a Single Democratic State in Israel/Palestine, Joel Kovel, Pluto Press, 2007.

 

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.