پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

هولوکاست عامل مشروعیت‌بخشی رژیم‌صهیونیستی

یکی از مهم­ترین مبانی مشروعیت رژیم صهیونیستی، ادعای آنها در مورد هولوکاست است. آنها مدعی‌­اند در هلوکاست مورد ظلم و جنایت قرار گرفته‌­اند و باید به جبران آن سرزمینی به آنها داده شود.

 

پایگاه صهیون پژوهی خیبر، یکی از مهم­‌ترین مسائل تاریخ اسرائیل و صهیونیست، هولوکاست است که بازتاب بین‌­المللی زیادی داشته است. در کشورهای مختلف افراد زیادی در موافقت یا مخالفت با آن سخنرانی کردند، کتاب نوشتند و موضع گرفتند.

جایگاه هولوکاست در هویت تاریخی رژیم‌اشغالگر قدس به حدی جدی شد که به نمادی برای تایید یا رد این رژیم تبدیل شد و در کشورهای حامی رژیم اشغالگر قدس برای مخالفت با آن قانون مجازات تعیین گردید. این جایگاه و اهمیت تا جایی رسید که برخی تحلیل‌گران معتقد بودند اظهار نظر رئیس جمهور ایران در به چالش کشیدن هولوکاست، به عنوان تشدید تعارضات و تخاصمات جمهوری اسلامی و رژیم اشغالی تلقی شد و قیمت نفت را طور محسوسی افزایش داد.

 

مشروعیت بخشی

یکی از مهم­ترین مسائل رژیم صهیونیستی مشروعیت آن است. قبل از هر چیز این رژیم باید برای حضور اشغالگران‌ در فلسطین توجیهی ارائه دهد تا برپایی دولت یهودی در این سرزمین را توجیه کند.

مشروعیت پروژه صهیونیسم برای تاسیس یک میهن یهودی در فلسطین، از زمان آغاز به کار خود زیر سوال بوده است. در سال‌های اخیر، فریادهایی که مشروعیت حکومت اسرائیل را به چالش می‌کشند، حتی بیشتر شده است. امروز، دو استدلال آکادمیک برای بی‌عدالتی صهیونیسم وجود دارد. یک ادعا این است که خود بازگشت یهود به فلسطین ناعادلانه است. استدلال دوم این است که  که بر خلاف دیدگاه‌های فعلی یک ملیت چندفرهنگی است.[۲]

 

تاسیس یک میهن یهودی در فلسطین

مبارزات هماهنگی علیه ابعاد تاریخی، سیاسی و فرهنگی اسرائیل به هدف تضعیف بنیان­‌های موجودیت اسرائیل در جریان است تا مشروعیت آن را زیر سوال ببرد. در مقابل این جریان، در کتاب «حقوق اسرائیل به عنوان کشوری در دیپلماسی بین‌­المللی»[۳] چندین کارشناس مشهور جهان حقوق اسرائیل را به عنوان کشوری در دیپلماسی بین­‌المللی تبیین می­‌کنند تا نشان دهند یهودیان سزاوار کشوری مخصوص خود هستند.

«جای سکولاو» که مشاور ارشد مرکز حقوق و عدالت در آمریکا و وکیل مدافع دونالد ترامپ است نگاه جامعی به اسرائیل، به عنوان یکی از پربحث‌ترین کشورها در دنیا و مهم برای آمریکایی­‌ها و به عنوان یک نقطه عطف اصلی برای آینده جهان ارائه کرده است. او با پذیرش حق دفاع اسرائیل به عنوان یک کشور مستقل، در کتاب «چرا اسرائیل مهم است؟ پرونده‌­های حقوقی، تاریخی و کتاب مقدسی برای سرزمین یهود»،[۴] با گروهی از وکلای خود به طور گسترده اسرائیل را از طریق سه دیدگاه کتاب مقدس، قانونی و تاریخی مورد تحقیق و بررسی قرار داده است. او مشروعیت اسرائیل و اهمیت آن را در جهان امروز، از بیانیه بالفور از نوامبر ۱۹۱۷ تا بعد از دو جنگ جهانی و قطعنامه سازمان ملل متحد که در نهایت منجر به ایجاد دولت اسرائیل شد، توضیح می­‌دهد.

 

هلوکاست، مهم­ترین مبانی مشروعیت رژیم صهیونیستی

یکی از مهم­ترین مبانی مشروعیت رژیم صهیونیستی، ادعای آنها در مورد هولوکاست است. آنها مدعی‌­اند در هلوکاست مورد ظلم و جنایت قرار گرفته‌­اند و باید به جبران آن سرزمینی به آنها داده شود.

«ایدیس زرتال» که یکی از اعضای برجسته نسل جدیدی از مورخین تجدیدنظرطلب در اسرائیل است، در کتاب «اسرائیل، هولوکاست و سیاست ملی»[۵] روش­‌هایی را بیان می‌­کند که اسرائیل از حافظه تاریخی هلوکاست برای تعریف و مشروعیت دادن به وجود و سیاستش استفاده کرده است.

نویسنده بر اساس طیف گسترده‌­ای از منابع، نقش برجسته هولوکاست در حوزه عمومی اسرائیل، در پروژه ساخت و ساز کشور، سیاست­‌های قدرت و ادراک آن از درگیری با فلسطینی­‌ها را نشان می­‌دهد. او اظهار می‌­کند که مرکزیت هولوکاست منجر به یک فرهنگ مرگ و قربانی شدن است که به جامعه اسراییل و تصویری که آنها از خود دارند سرایت کرده است.

تونی جود، مورخ مشهور جهان و مؤلف سیاسی، در مقدمه این کتاب از نویسنده آن با عناوینی مانند شجاعت، اصالت کار و صداقت در تصویر وضعیت اخلاقی کشور، یاد کرده است.

 

 

ادامه دارد

 

نویسنده: محسن محمدی[۱]

 

 

[۱]. دانش‌­آموخته حوزه علمیه قم، دکتری مطالعات انقلاب اسلامی (mohsen2941@yahoo.com)

[۲]. برای مطالعه بیشتر در این مورد به کتاب «یک صهیونیسم عادل: درباره اخلاق حکومت یهودی» مراجعه کنید:

A Just Zionism: On the Morality of the Jewish State, Chaim Gans, Oxford University Press, 2008.

[۳].  Israel’s Rights as a Nation-State in International Diplomacy, Ambassador Alan Baker, Ambassador Dore Gold, Jerusalem Center for Public Affairs – World Jewish Congress, 2011.

[۴].  Why Israel Matters: A Biblical, Historical, and Legal Case for the Jewish Homeland, Jay Sekulow, Howard Books, 2015.

[۵]. Israel’s Holocaust and the Politics of Nationhood, Idith Zertal, Cambridge University Press, 2004.

 

 

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.