پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

آنها یک کشور بدون کشور هستند!!!

اعراب اسرائیل از مهم­ترین چالش‌­های سیاسی و اجتماعی اسرائیل هستند که هم دموکراسی و هم ملیت سازی در اسرائیل را زیر سوال می‌برد. «اقلیت رو به رشد فلسطین در درون اسرائیل»، یک مسئله کلیدی است که توسط روند صلح رسمی و بیشتر مفسران اصلی نادیده گرفته شده است و اسرائیل با وجود جمعیت قابل توجه و فزاینده فلسطین، خود را نه به عنوان یک کشور از شهروندان خود (اعم از یهودی و غیریهودی) بلکه به عنوان یک کشور یهودی تعریف می‌­کند.

 

پایگاه صهیون پژوهی خیبر، در حالی که جامعه جهانی و قدرت‌­های منطقه­‌ای در خاورمیانه در حال یافتن راه حل برای مشکل خارجی اسرائیل (آینده کرانه باختری و نوار غزه هستند) درگیری سیاسی دیگری در صحنه داخلی اسرائیل پدیدار می­‌شود: بررسی وضعیت آینده اقلیت کشور فلسطین در مرزهای ۱۹۶۷٫ بیشترین پوشش رسانه‌ای و تحقیق در مورد تجربه فلسطینی‌­ها بر کسانی که در کرانه باختری یا نوار غزه زندگی می­‌کنند متمرکز است، در حالی که اقلیت قابل توجهی از فلسطینی‌­ها که در داخل اسرائیل زندگی می­‌کنند به ندرت مورد توجه پژوهشگران یا رسانه‌­ها قرار می­‌گیرند.

اعراب اسرائیل از مهم­ترین چالش‌­های سیاسی و اجتماعی اسرائیل هستند که هم دموکراسی و هم ملیت سازی در اسرائیل را زیر سوال می‌برد. «اقلیت رو به رشد فلسطین در درون اسرائیل»، یک مسئله کلیدی است که توسط روند صلح رسمی و بیشتر مفسران اصلی نادیده گرفته شده است و اسرائیل با وجود جمعیت قابل توجه و فزاینده فلسطین، خود را نه به عنوان یک کشور از شهروندان خود (اعم از یهودی و غیریهودی) بلکه به عنوان یک کشور یهودی تعریف می‌­کند.

پس از جنگ سال ۱۹۴۸ و ایجاد کشور اسرائیل، عرب‌­های فلسطین فقط پانزده درصد از جمعیت را تشکیل می­‌دادند اما بخش بسیار بیشتری از قلمرو آن را در اختیار داشتند. بهره‌­مندی آنها از حق رأی، وضعیت شهروندی، اشتغال و حقوق شهروندی که توسط یک دولت نظامی محدود شده بود، به منظور تسهیل استعمار سرزمین‌ها‌­شان بود.

«شیرا رابینسون» در کتاب « شهروندان غریبه: فلسطینی­‌ها و تولد دولت لیبرال اسرائیل»[۱]  بررسی می­‌کند چگونه رهبران یهودی که برای پیشبرد پروژه شهرک‌­سازی تاریخی خود تلاش می­‌کردند مجبور شدند بر اساس هنجارهای جدید بین‌­المللی حقوق بشر، قدرت سیاسی را با مردمی که می‌­خواستند آنها از بین بروند، به اشتراک بگذارند. برای دو دهه آینده، فلسطینیان به عنوان شهروندان یک کشور رسماً لیبرال و افراد یک رژیم استعماری، در اسرائیل وضعیتی متناقض خواهند داشت. نه برنامه دولت برای کاهش وسعت فلسطین و نه تدوین شهروندی به عنوان ابزاری برای طرد جمعی نمی­‌تواند معضل اساسی دولت را در «چگونگی پیوند دادن رأی دهندگان عرب بومی به کشور و در عین حال منع دسترسی آنها به منابع آن» برطرف سازد.

شهروندان فلسطینی اسرائیل به عنوان اقلیتِ به حاشیه رانده شده، در یک کشور قومی که به کل جمعیت فلسطین به عنوان ستون پنجم نگاه می­‌کند، با خیال راحت ساختاربندی شده است. در بیست سال گذشته، امور سیاسی این جمعیت توسط نسل جدیدی از فعالان و متخصصان فلسطینی ماهر که در حال چالش­‌های حقوقی و اخلاقی بر قوانین و آموزه‌­های اسرائیل در مورد دولت بودن یهود هستند، احیا شده است.

 اقلیت فلسطین در اسرائیل در حال حاضر روند جدیدی را در پیشرفت سیاسی خود تجربه می­کنند. «اسد غانم» در کتاب «فلسطینیان در اسرائیل: سیاست ایمان پس از اسلو»[۲] با اشاره به تحولات جمعیتی، مذهبی و اجتماعی در اقلیت فلسطینی که اعتماد به نفس آنها را تسهیل و تقویت کرده است، اصطلاح توسعه سیاست ایمان به کار برده شده است. این افزایش اعتماد به نفس پایه و اساس تغییرات اساسی در زندگی فرهنگی و اجتماعی آنها و همچنین فعالیت­‌های سیاسی است. این کتاب پیدایش نسل جدید و متنوعی از رهبری سیاسی، چگونگی پیشرفت و توانمندسازی جامعه فلسطین در اسرائیل و سیاسی شدن فعالیت اسلامی در اسرائیل را دنبال می‌­کند.

«وایت» در کتاب «فلسطینی‌­ها در اسرائیل: جدایی، تبعیض و دموکراسی»[۳] نشان می­‌دهد تأکید مداوم بر امتیاز دادن به یک گروه قومی مذهبی نسبت به گروه دیگر با ارزش­‌های دموکراتیک سازگار نیست و هرگونه تلاش برای یافتن صلح پایدار را تضعیف می‌­کند. مطالعات موردی جداگانه در تکمیل این مطالعه عمیق آگاهانه بر تضاد بزرگ و ناگفته دموکراسی اسرائیل دلالت دارد.

 

آیا آنها یک کشور بدون کشور هستند؟

اسرائیل خود را به عنوان یک کشور یهودی توصیف می­‌کند. پس وضعیت یک پنجم شهروندانش که یهودی نیستند، چگونه است؟ آیا آنها اسرائیلی هستند یا فلسطینی هستند؟ یا آنها یک کشور بدون کشور هستند؟ چگونه یک کشور فلسطین (اگر تأسیس شود) بر احساس تعلق و هویت شهروندان فلسطینی اسرائیل تأثیر می­‌گذارد؟ نویسنده اسرائیلی این کتاب، وظیفه پیچیده‌ای را برای تبیین وضعیت پیچیده تاریخی، روانشناختی و سیاسی اعراب اسرائیلی که شهروند اسرائیل هستند، بر عهده دارد.

«دیوید گروسمن» در کتاب «خوابیدن بر روی سیم: مکالمه با فلسطینی ها در اسرائیل»[۴] برای پاسخ به این سوالات با اعراب اسرائیل گفتگو کرده تا مسائل و مشکلات آنها و همچنین نظرات آنها در مورد فلسطین را بررسی کند.

واقعیت آن است که امروزه اعراب اسرائیل هرچند از نظر اجتماعی در کنار یهودیان زندگی می‌­کنند ولی این به معنای پذیرش و یکنواختی و یکدست شدن اجتماعی نیست. بیست درصد از جمعیت اسرائیل را عرب­‌های فلسطین تشکیل می­‌دهند. این افراد کسانی هستند که پس از جنگ سال ۱۹۴۸ در مرزهای آن باقی مانده­‌اند، محلی هستند، ریشه در سرزمین و جوامع خود دارند و شهروندانی هستند که در اقتصاد، سیاست و فرهنگ دولت ادغام شده­‌اند و از ملت مستثنی نیستند اما در نظام سیاسی و حکمرانی جایگاهی نیافته‌­اند و با چالش‌­ها و مشکلات سیاسی مواجه هستند.[۵]

عرب‌­های اسرائیل، عرب‌­های باقیمانده از فلسطین هستند. این اقلیت، باقیمانده گروهی (فلسطینیانی) هستند که در آن سوی مرزها دشمن اسرائیل محسوب می­‌شوند. از این جهت این اعراب اسرائیلی به عنوان تداوم دشمن و ستون پنجم به حساب می‌­آیند. این اقلیت که روزی شهروند اصلی این سرزمین بودند امروز شهروند درجه دو به حساب می­‌آیند و از بسیاری از حقوق شهروندی محرومند. از این جهت با اقلیت عرب فلسطین برخورد سیاسی می­‌شود.[۶]

اقلیت عرب اسرائیل افزون بر مشکلات و چالش‌­های سیاسی با معضلات اجتماعی نیز مواجهند. «ایلان پاپه» در کتاب «فلسطینی‌های فراموش شده: تاریخی از فلسطینی‌ها در اسرائیل»[۷] نحوه رفتار حکومت یهودی با فلسطینی‌های ساکن در سرزمین‌­های اشغالی بررسی و نگرش اسرائیل به اقلیت‌ها و نگرش فلسطینی‌ها به حکومت یهودی بررسی و تبعیض‌هایی در مورد مسکن، آموزش و حقوق مدنی علیه شهروندان فلسطینی بیان شده است.

کتاب «محلی­‌ها: گفتگو با شهروندان عرب در اسرائیل»[۸] گفتگویی صمیمی و عمیق با این افراد است که داستان زندگی و آرزوها و امیدهایشان را بیان کرده­‌اند و به نوعی تاریخ شفاهی است. این کتاب قصد دارد یک رابطه و همبستگی اجتماعی بین عرب‌­های اسرائیل و سایر گروه­‌ها به ویژه یهودیان برقرار کند و پاسخی است بر چالش ملت­‌سازی ناکام اسرائیل.

به نظر می‌­رسد در این بین زنان با چالش­‌های بیشتری نسبت به مردان مواجه باشند. کتاب «آواره در خانه: قومیت و جنسیت در بین فلسطینی­ها در اسرائیل»[۹] با ارائه تصویر چند­بعدی از واقعیت­های زندگی فلسطینیان در داخل کشور اسرائیل، گروهی از پژوهشگران زن فلسطینی را جمع می‌­کند که انتقادات بی‌­پرده‌ای از پیچیدگی­‌ها و چالش­‌های ذاتی در زندگی این اقلیت مورد توجه اما مهم در اسرائیل ارائه می‌­دهند.

 

سفر سوزان ناتان به اسرائیل

در سال ۲۰۰۳، سوزان ناتان از خانه راحت خود در تل‌آویو به تامرا، یک شهر عربی در بخش شمالی اسرائیل نقل مکان کرد. ناتان چهار سال قبل به اسرائیل رسیده بود و به تدریس انگلیسی و همکاری با سازمان‌­های مختلف اجتماعی پرداخته بود.

تمایل او برای کمک به ایجاد یک جامعه عادلانه و انسانی در اسرائیل هنگامی که او از غفلت و غالبا مظلومیت مردم بومی اسرائیل آگاه شد، چرخش غیرمنتظره‌­ای گرفت. با وجود هشدارهای دوستان در مورد خطرات، ناتان در یک آپارتمان در تامرا، تنها یهودی در میان ۲۵۰۰۰ مسلمان ساکن شد. او در آنجا تقسیم بین یهودیان اسرائیلی و اعراب اسرائیلی را به همراه دیوار بتونی و نرده­‌های تیغ­دار که اطراف شهرهای کرانه باختری و غزه را احاطه کرده بودند، کشف کرد.

او نظرات و شرح سفرش را در کتاب «طرف دیگر اسرائیل: سفر من در میان تقسیم یهود-عرب»[۱۰] آورده است.  او در این کتاب از دید خود به بررسی تاریخ و جریا‌‌‌‌ن‌­های سیاسی و فرهنگی امروزی می­پردازد که در مباحثات در مورد آینده اسرائیل و خاورمیانه به رسمیت شناخته نشده است. او زندگی روزمره همسایگان، چالش‌ها و امیدهای آنها را با شور، شوخ­‌طبعی و دلسوزی به تصویر می‌­کشد، رهبران عرب را که با جدایی و تبعیض درگیر هستند، معرفی می‌­کند، پرده از تعصبات پنهانی برمی­‌دارد و تلاش­‌های افراد متعهد را که اصرار دارند اعراب اسرائیلی باید همان حقوق شهروندی و یهودیان را داشته باشند، توصیف می‌­کند.

تا زمانی با فلسطینی­‌ها خوب رفتار می‌­شود که در جای مناسب خود باقی بمانند و جای مناسب آنها قرار گرفتن در زیر انگشتان یهود و سپاسگزاری در مقابل هرگونه ضایعه‌ای است که به آنها وارد می‌­کنند. نویسنده بحث می‌­کند چرا فلسطینی‌­ها مجاز به ساختن یا خرید ملک، دریافت خدمات و استفاده از مدارس یا ادامه تحصیل نیستد یا برای رسیدن به یک مدرسه باید مسافت­‌های زیادی را طی کنند یا در استفاده از برق یا آب مشکل داشته باشند.

وقتی مسائل اقلیت عرب اسرائیل را بررسی می­‌کنیم این نظر تقویت می­‌شود که مسئله مهم در این بین، جمعیت‌­شناختی است. به نظر «جاناتان کوک» مسئله اصلی درگیری اسرائیل و فلسطین در طول انتفاضه دوم، جمعیت­‌شناختی است.

اسرائیل از لحظه‌­ای که فلسطینیان این منطقه (شهروندان فلسطینی خود اسرائیل و افراد در مناطق اشغالی) اکثریت شوند، می‌­ترسد. اسرائیل برای سرکوب نظامی مخالفان فلسطینی از هر دو طرف خط سبز اتهاماتی را مطرح می­‌کند مبنی بر اینکه شهروندان فلسطینی اسرائیل (اعرابی که تابعیت اسرائیل را دارند) و سازمان فلسطین مخفیانه در حال توطئه برای براندازی دولت یهود از درون هستند. به همین دلیل ازدواج بین جمعیت فلسطین اسرائیل و فلسطینی‌­هایی که در اشغال زندگی می‌­کنند را برای جلوگیری از حق بازگشت (از طریق درب پشت) ممنوع کرده است. او در کتاب  «خون و دین: ناآرامی دولت یهودی و دموکراتیک»[۱۱] این اتهامات و اقدامات اسرائیل را مطرح و رد می‌­کند. این اقدامات سبب شده است که اسرائیل کشوری باشد که در آن تنها خون یهود و دین یهود اعتبار و جایگاه دارد. در این شرایط اسرائیل یک نظام آپارتاید است که به انتفاضه سوم منجر خواهد شد.

اسرائیل در درجه اول تلاش کرد فلسطینیان را اخراج کند ولی برای مقداری که باقی ماندند مجموعه‌­ای از قوانین جدید را ایجاد کرد تا فلسطینی­‌ها را در داخل اسرائیل کنترل کند. بنابراین محدودیت­‌های بسیاری برای محدود کردن رشد و تحرک اجتماعی آنها ایجاد کرد.

این کتاب شواهد زیادی ارائه می‌­دهد. «دموکراسی یهودی» در اسرائیل فقط به یهودیان خدمت می­‌کند و شهروندان درجه ۲ یا حتی ۳ با حقوق محدود برای اسرائیلی‌های فلسطینی ایجاد می­‌کند. نویسنده به جزئیات باورنکردنی در مورد میزان نژادپرستی در جوامع دانشگاهی، سیاسی و نظامی یهودی در اسرائیل می‌­پردازد. نویسنده دنیایی از سیاست‌­گذاران متعصب اسرائیلی را توصیف می­‌کند که آشکارا کلماتی مانند «انتقال» و «حذف اجباری» را به کار می­برند.[۱۲]

 

ادامه دارد

 

نویسنده: محسن محمدی

 

 

پی‌نوشت:

[۱].  Citizen Strangers: Palestinians and the Birth of Israel’s Liberal Settler State (Stanford Studies in Middle Eastern and Islamic Societies and Cultures, Shira N. Robinson, Stanford University Press, 2013.

[۲]. Palestinians in Israel: The Politics of Faith after Oslo,  As’ad Ghanem, Mohanad Mustafa, Cambridge University Press, 2018.

[۳]. Palestinians in Israel: Segregation, Discrimination and Democracy, Ben White,  Pluto Press, 2012.

[۴]. Sleeping on a Wire: Conversations with Palestinians in Israel, David Grossman , Haim Watzman, Picador, 2003.

[۵] . برای مطالعه بیشتر در این مورد به کتاب «اقلیت فلسطینی-عربی در اسرائیل، از ۱۹۴۸ تا ۲۰۰۰: یک پژوهش سیاسی» مراجعه کنید:

The Palestinian-Arab Minority in Israel, 1948-2000: A Political Study, As’ad Ghanem, State University of New York Press, 2011.

[۶] . برای مطالعه بیشتر در این مورد به کتاب «جهت­گیری و سیاسی کردن اقلیت عرب در اسرائیل» مراجعه کنید:

The Orientation and Politicization of the Arab Minority in Israel, Sammy Smooha, University of Haifa, Jewish-Arab Center, Institute of Middle-East Studies, 1980.

[۷]. The forgotten Palestinians: a history of the Palestinians in Israel, Ilan Pappé, Yale University Press, 2013.

[۸]. LOCALS: Conversations with Arab Citizens in Israel, Sarah Ozacky-Lazar, Yoav Stern, Multi Educator Press, 2019.

[۹]. Displaced at Home: Ethnicity and Gender among Palestinians in Israel, Rhoda Ann Kanaaneh, Isis Nusair, Lila Abu-Lughod, SUNY Press, 2010.

 

[۱۰].

[۱۱]. Blood and Religion: The Unmasking of the Jewish and Democratic State, Jonathan Cook, Pluto Press, 2006.

[۱۲] . «نور ماسالا» مدیر مطالعات سرزمین مقدس، کالج سنت مری، دانشگاه سوری و نویسنده کتاب «سیاست انکار» (۲۰۰۳) و ایلان پاپه، مدرس ارشد علوم سیاسی در دانشگاه حیفا و نویسنده کتاب «تاریخ جدید فلسطین» (۲۰۰۴) این کتاب را تایید کرده­اند.

 

 

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.