پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

محور مقاومت از گذشته منسجم‌تر و پیشرفته‌تر شده است

آمریکا سیاست دستپاچگی و سردرگمی را شاهد است؛ پس از روی کارآمدن ترامپ شاهد استعفاهای زیادی چه در عرصه سیاست خارجی و چه در زمینه امنیت ملی و دفاع آنها هستیم که در تاریخ روسای جمهور این کشور بی نظیر است. آمریکا در پروژه تجزیه سوریه و عراق از طریق حساب روی داعش و جنگ های مذهبی و تضعیف حزب الله در لبنان شکست خورد و اسرائیل نیز در تقابل با مقاومت فلسطین ناکام ماند. بنابراین محور شرارت ضعیف شده است و این نشانه پیشرفت محور مقاومت است.

 

پایگاه صهیون پژوهی خیبر، طی ماه های اخیر شاهد حضور رهبران محور مقاومت مثل بشار اسد رئیس جمهور سوریه، رهبران حماس فلسطین، محمد عبدالسلام سخنگوی انصارالله یمن، مقتدی صدر از عراق در ایران و در دیدار با رهبر معظم انقلاب هستیم. در شب عاشورا نیز سید حسن نصرالله در سخنانی حضرت آیت الله خامنه ای را به عنوان حسین زمانه خطاب کردند و با ایشان بیعت کردند.

برای بررسی ابعاد این موضوع خبرنگار پایگاه صهیون پژوهی خیبر محمد فاطمی زاده با دکتر «طلال عتریسی» رئیس مرکز مطالعات سیاسی دانشگاه لبنان گفتگو کردیم که شرح آن از نظر می گذرد.

 

*تحلیل شما از انسجام و هماهنگی رهبران و جبهه مقاومت و پیام آن به دشمنان چیست؟

محور مقاومت در ماه های اخیر شاهد هماهنگی های بیشتری در سطح نیروها و حسینیه هایی که محور مقاومت از آن تشکیل شده، هستیم؛ به ویژه پس از اینکه جنبش حماس با قدرت به این محور بازگشت و اعلام کرد به سیاست های محور مقاومت پایبند است و در صورت حمله به هر یک از اجزاء محور مقاومت در کنار آنهاست. از سوی دیگر یمن نیز به صورت علنی خودش را به عنوان بخشی از محور مقاومت اعلام کرد. بنابراین محور مقاومت بیش از گذشته منسجم تر شده است.

علاوه بر این محور مقاومت به دلیل ایستادگی و مقاومت توانسته در برابر محور مقابل، پیشروی های میدانی در جبهه های نبرد کسب کند. در یمن متجاوزان به هدفشان نرسیدند و در سوریه نیز پروژه سرنگونی نظام به سرانجام نرسید. در عراق الحشد الشعبی به قدرتی موثر تبدیل شده است. در لبنان نیز قدرت ها و دستاوردهای حزب الله در تقابل با اسرائیل مشخص و واضح شده است. بر این اساس محور مقاومت درک می کند که وضعیتش از قبل بهتر و انسجام میان اجزاء آن بیش از قبل است و اینها نشانه های زیادی در نبرد برای طرف و محور مقابل به همراه دارد.

 

*یکی از ارکان امنیت و سناریونویسی محور شرارت آمریکا-صهیونیستی-مرتجع عربی «جان بولتون» بود که در روزهای اخیر توسط ترامپ برکنار شد. آیا این اقدام تاثیری بر تضعیف این محور به ویژه در آستانه انتخابات پارلمانی اسرائیل دارد؟

این محور شاهد عقبگردها و پسرفت های زیادی است که بارزترینش در رژیم صهیونیستی و سیاست آمریکایی هاست؛ عقبگرد صهیونیست ها بیشتر در حوزه نظامی و میدانی است و اسرائیل امروز مانند قلعه مسلحی است که از کشورهای پیرامونش هراس دارد. اسرائیل از جنگ می ترسد و به همین دلیل نمی خواهد بهانه ای برای درگیری به حزب الله در جنوب لبنان بدهد. این شکستی برای آنهاست.

آمریکا سیاست دستپاچگی و سردرگمی را شاهد است؛ پس از روی کارآمدن ترامپ شاهد استعفاهای زیادی چه در عرصه سیاست خارجی و چه در زمینه امنیت ملی و دفاع آنها هستیم که در تاریخ روسای جمهور این کشور بی نظیر است. آمریکا در پروژه تجزیه سوریه و عراق از طریق حساب روی داعش و جنگ های مذهبی و تضعیف حزب الله در لبنان شکست خورد و اسرائیل نیز در تقابل با مقاومت فلسطین ناکام ماند. بنابراین محور شرارت ضعیف شده است و این نشانه پیشرفت محور مقاومت است.

 

*محور مقاومت تا چه میزان از مکتب عاشورا و امام حسین علیه السلام، در مبارزه با صهیونیست ها و مستکبرین زمان الگو گرفته است؟

انقلاب امام حسین ع در روز عاشورا برای اجزاء محور مقاومت روشن شده است و و رهبران مقاومت در ایران و لبنان ارتباط خود با انقلاب امام را اعلام کردند. نکته مهم این است که این حادثه، یک حادثه و رویداد تاریخی نیست بلکه امروز میان تاریخ انقلاب امام در تقابل با یزید و مواجهه کنونی با یزید زمان یعنی ترامپ و آمریکا و نتانیاهو ارتباط وجود دارد. اینها اردوگاه یزید در برابر اردوگاه محور مقاومت هستند. این فرهنگی قوی و ارتباطی محکم با امام حسین ع در زمان کنونی است؛ درست همانگونه که امام در زمان خود با منحرفین در عرصه قدرت مقابله کردند.

 

*دستاوردهای دولت ترامپ در عرصه سیاست خارجی به ویژه در خاورمیانه را مدتی پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری چگونه ارزیابی می کنید؟

ترامپ با مشکلات زیادی پیش از انتخابات ریاست جمهوری مواجه است؛ نه در رابطه با کره شمالی و نه در ارتباط با اروپا یا ایران توفیقی نداشته و با کل جهان مشکل دارد. او علیرغم تمام فشارها به ایران بازهم ناکام مانده و درخواست مذاکره بدون پیش شرط دارد تا قبل از انتخابات دستاوردی داشته باشد. حتی پروژه معامله قرن نیز قابل تحقق نیست و دستاوردی برای ترامپ محسوب نمی شود. بنابراین دولت آمریکا در خاورمیانه دستپاچه و سردرگم است و قصد عقب نشینی از سوریه و افغانستان را دارد. ترامپ برگه های زیادی قبل از انتخابات ندارد.

بنابراین مشخص نیست دوره بعدی نیز رئیس جمهور باشد. البته شاید به دلیل فضای نژادپرستی آمریکا موفق شود. مردم آمریکا بیشتر به دستاوردهای داخلی بیش از دستاوردهای سیاست خارجی بها می دهند.

 

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.