پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

قوانین صدور تابعیت هند، بهانه‌ای برای آزار مسلمانان هستند

قانون جدیدی در هند به وجود آمده و «CAA» نام دارد. طبق این قانون، هند به اقلیت‌های مذهبی غیر مسلمان سه کشور پاکستان، بنگلادش و افغانستان که با آزار و اذیت مذهبی مواجه هستند، تابعیت هندی می‌دهد. اقلیت‌های مذهبی مثل هندو، مسیحی، یهودی، سیک، بودایی، پارسی، زردشتی و جین. قانونی که حق شهروندی را برای مهاجران مذهبی در اقلیت هستند فراهم می‌کند اما مشکل این قانون این است که مسلمانان را از این حق محروم می‌کند.

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، طی روزهای اخیر مسلمانان هند توسط هندوهای افراطی مورد حمله قرار گرفتند و تصاویر دردناکی از لحظات ضرب و شتم آن‌ها در فضای مجازی منتشر شده است. باتوجه به اینکه رنج مسلمانان هند به مسئله‌ای ثابت در هندوستان و مسئله‌ای مهم در جهان اسلام تبدیل شده، پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر گفت‌وگوی ویژه‌ای با «حجت‌الاسلام و المسلمین سید نجیب‌الحسن زیدی»، پژوهشگر و مبلغ بین‌الملل ترتیب داده است تا منشأ قانونی سخت‌گیری‌های زیاد نسبت به مسلمانان مورد بررسی قرار گیرد.

 

خیبر: از نظر شما دلیل کشتار اخیر مسلمانان هند چیست؟ آیا جنایت علیه مسلمانان، دلیل قانونی هم دارد؟

اتفاقات اخیر هند یکی از اتفاقات نادر بعد از آزادی این کشور از استمعار انگلیس می‌باشد. در طول تاریخ هند بعد از آزادی از استعمار انگلیس مسلمان چنین در آماج حملات سنگین نبودند که طی حکومت ۶ ساله حزب «بهاریته جنتا پارتی» هستند. در چند روز اخیر شاهد حمله گسترده هندوهای افراطی به منازل، مغازه‌ها و مساجد مسلمانان در دهلی هستیم.

این حمله‌ها درست در موقعی انجام گرفت که ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا طی یک سفر رسمی به هند به‌سر می‌برد و از این لحاظ معنی خاصی دارد؛ زیرا بیشترین کسانی که علیه ترامپ شعار «Trump Go Back» داده بودند، مسلمانان هند بودند. در حالیکه بیش از ۷۵ روز است مسلمانان علیه قانون جدید تابیعت هند تظاهرات می‌کنند، اما موقعی که ترامپ به هند آمد بر علیه او نیز تظاهرات کردند و همین جرم سبب شد که آن‌ها قتل‌عام بشوند و از خانه‌هایشان بیرون رانده شوند.

البته فقط مسلمان‌ها نیستند که به‌دلیل اعتراض بر علیه امپریالیسم و استعمار و تبعیض جاری در کشور به انزوا کشیده می‌شوند. بلکه آن دسته از هندوها که مخالف سیاست دولت در هند هستند نیز، از طرف هندوهای افراطی مورد تهاجم قرار گرفته‌اند یا روانه زندان شده‌اند، یا در خانه‌های خودشان محصور شده‌اند و یا کیفر خواست سنگینی برایشان اعلام شده است.[1]

 

مشکل واقعی، قانون جدید اخذ تابعیت است

قانون جدیدی در هند تصویب شده و «CAA» نام دارد. طبق این قانون، هند به اقلیت‌های مذهبی غیر مسلمانِ سه کشور پاکستان، بنگلادش و افغانستان که با آزار و اذیت مذهبی مواجه هستند، تابعیت هندی می‌دهد. اقلیت‌های مذهبی مثل هندو، مسیحی، یهودی، سیک، بودایی، پارسی، زردشتی و جین. قانونی که حق شهروندی را برای مهاجران مذهبی در اقلیت هستند فراهم می‌کند اما مشکل این قانون این است که مسلمانان را از این حق محروم می‌کند و فقط به آن‌هایی تابعیت می‌دهد که مسلمان  نباشند.[2] در واقع این قانون شامل حال همه افراد و اقلیت‌های مذهبی می‌شود، غیر از مسلمانان.

 

خیبر: نظر نخست‌وزیر هند درباره این قانون چیست؟ چرا این قانون در پارلمان هند تصویب شده است؟

نخست‌وزیر هند در دفاع از این قانون می‌گوید: «در پاکستان، بنگلادش و افغانستان نسبت به اقلیت‌ها ظلم می‌شود و ما می‌خواهیم اقلیت‌های دینی در این کشورها را را از ظلم نجات بدهیم؛ و لذا به همه آن‌ها غیر از مسلمانان تابعیت هندی می‌دهیم[3]، زیرا این کشورها خودشان مسلمان هستند و معنی ندارد که ما به مسلمانان تابعیت بدهیم.»

این قانون در پارلمان مخالفین زیادی داشت و جنجال زیادی به‌پا کرد؛ اما به دلیل اینکه کرسی‌های زیادی در اختیار حزب «BJP» قرار دارد، این قانون نهایتاً با مخالفت ۸۰ نفر و با موافقت ۳۱۱ در پارلمان هند تصویب شد.[4] این قانون ظاهراً ساده بنظر می‌رسد اما مشکل اصلی اینجاست که خلاف قانون اساسی هند است که دادن تابعیت بخاطر مذهب را رد می‌کند و به‌طور واضح برای تمام مذاهب حقوق مساوی قائل است و در قانون اساسی سکولار این کشور، تبعیض مذهبی هیچ جایگاهی نداشته و دین و مذهب، ملاک حق شهروندی نیست.[5]

همچنین این قانون تبعیض‌آمیز نسبت به مسلمانان با همراهی قانون دیگر این کشور یعنی «NRC» مشکلات مسلمانان را دو چندان می‌کند. طبق قانون «NRC» تمامی شهروندان هندی باید ثبت ملی شوند. یعنی باید هندی‌ بودن خود را طبق ضوابتی اثبات کنند. افرادی که موفق به این کار نشوند، تا گرفتن تصمیمی درباره آنان، باید در اردوگاه‌های مخصوص ساخته شده توسط دولت زندگی کنند و حقوق شهروندی از آن‌ها سلب می‌شود. در صورت نزاع نیز نمی‌توانند نزد دادگاه و یا پلیس از چیزی یا کسی شکایت کنند؛ چون شهروند محسوب نمی‌شوند و مشکلات زیادی را باید تحمل کنند.

 

خیبر: ممنون از توضیحات جامع و کاملی که ارائه فرمودید.

 

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.