پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

نگاهی به تاریخ استعمار هند

شکست مدهش و تحقیرآمیز در جنگ با دولت اورنگ زیب به انگلیسی‌ها آموخت که در قاره آسیا زمانه دگرگون شده و با حضور دولت‌های مقتدر گورکانی در هند و صفوی در ایران نمی‌توان همچون قاره آمریکا و جنوب آفریقا و جزایر خاوردور، و به سان دوران یکه‌تازی پرتغالی‌ها در سده گذشته، به تسخیر سرزمین‌های شرق دست زد.

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، در دورانی که توجه دولت مرکزی هند به سرزمین‌های شمالی شبه‌قاره معطوف بود، انگلیسی‌ها تحکیم پایگاه‌های خود را در سواحل و بنادر هند آغاز کردند. مهم‌ترین تحولی که در این زمان به سود آنان رخ داد، استقرار در بمبئی و تبدیل آن به نخستین حکومت ماوراء بحار کمپانی هند شرقی بود.

پس از اخراج پرتغالی‌ها از هرمز، انگلیسی‌ها کوشیدند تا برای خود مستملکاتی در سواحل غربی هند فراهم کنند. دست‌اندازی بر سورت و سایر سرزمین‌های متعلق به دولت مرکزی دهلی، به دلیل اقتدار آن، نه تنها امکان نداشت بلکه در آن شرایط فاجعه‌آفرین بود؛ مناسب‌ترین نقطه جزیره بمبئی بود که از سال 1530م. در تصرف پرتغالی‌ها قرار داشت و از موقعیت استراتژیک مناسب برخوردار بود.

 تلاش نظامی برای اشغال بمبئی، که از سال 1626 آغاز شد، به نتیجه نرسید. سرانجام، در نیمه سده هفدهم مستعمرات پرتغال در خاوردور با تهاجم گسترده هلندی‌ها از یک‌سو و اخراج پرتغالی‌ها به وسیله مسلمانان از سوی دیگر مواجه شد.

تا سال 1681 میلادی، کمپانی در تداوم سیاست سِر توماس رو، مایل به پرهیز از جنگ با قدرت‌های محلی است تا هزینه کمتری را صرف امور نظامی کند. از این سال چرخشی آشکار در سیاست کمپانی مشاهده می‌شود؛ و به تعبیر دیوید در تاریخ بمبئی، از این زمان ‌کمپانی دیگر نمی‌خواهد یک قدرت تجاری صِرف باشد. نقطه‌عطف این چرخش، جنگ سال‌های 1688-1690 کمپانی با دولت اورنگ زیب است؛ نخستین تجربه ناکام توسعه‌طلبی نظامی انگلیسی‌ها در شرق!

جنگ با دولت اورنگ زیب با نتایجی ذلت‌بار برای کمپانی به پایان رسید. در اوایل فوریه 1689، سادات جنجره به جزیره بمبئی حمله بردند، تمامی مواضع و راه‌های ارتباطی آن را اشغال کردند و سِر جان چایلد و سایر انگلیسی‌ها و نوکران بومی آن‌ها را در قلعه خود محبوس نمودند.

شکست مدهش و تحقیرآمیز در جنگ با دولت اورنگ زیب به انگلیسی‌ها آموخت که در قاره آسیا زمانه دگرگون شده و با حضور دولت‌های مقتدر گورکانی در هند و صفوی در ایران نمی‌توان همچون قاره آمریکا و جنوب آفریقا و جزایر خاوردور، و به سان دوران یکه‌تازی پرتغالی‌ها در سده گذشته، به تسخیر سرزمین‌های شرق دست زد. استعمار غرب از این شکست درس گرفت و آموخت که بدون متلاشی‌کردن دولت‌های مقتدر مشرق‌زمین، ایجاد یک امپراتوری جهانی غارت‌گرانه غیرممکن است.

 

منبع: عبدالله شهبازی، زرسالاران یهودی و پارسی استعمار بریتانیا و ایران جلد اول

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.