پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

نگاهی به آثار ایلان پاپه، یهودی ضد اسرائیل

ایلان پاپه، حتی پیش از آنکه «پاک‌سازی نژادی فلسطین»، پرفروش‌ترین کتاب خود را بنویسد، یک چهره جنجال‌برانگیز در اسرائیل بود. او در کتاب «بیرون از قاب»، گزارشی کامل از جدایی وی از فضای علمی اصلی اسرائیل و پیامدهای آن ارائه می‌کند. او در اینجا، سفر اکتشافی خود را از درگوشی‌های هم‌کلاسی‌های فلسطینی‌اش تا درک درست‌بودن روایت «دشمن» از حوادث سال 1948 ردیابی می‌کند.

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، ایلان پاپه مورخ رُک و راست و رادیکال اسرائیلی و مدرس ارشد علوم سیاسی در دانشگاه حیفا است. او کتاب‌­های متعددی در نقد اسرائیل و حمایت از فلسطین نوشته است. بهتر است معرفی او را با معرفی کتاب‌­هایش انجام دهیم:

 • ده افسانه درباره اسرائیل[1]

در این کتاب که در پنجاهمین سالگرد اشغال به چاپ رسیده، ایلان پاپه، اختلافی‌ترین نظرات درباره ریشه‌ها و هویت حکومت معاصر اسرائیل را بررسی می‌کند.

 

 • بریتانیا و نزاع عربی-اسرائیلی، از 1948 تا 1951 [2]

در راستای تحلیل سیاست بریتانیا درباره فلسطین در دوران پس از قیمومیت، نویسنده شرایط منجر به شکل‌گیری سیاست بریتانیا مبنی بر تقسیم فلسطین تحت قیمومیت میان اسرائیل و اردن و مراحل اجرای آن را بررسی می‌کند.

 

 • درباره فلسطین[3]

عملیات تیغه محافظتی، تازه‌ترین یورش اسرائیل به غزه، هزاران فلسطینی کشته را بر جای گذاشت و راه را برای یک زمین‌قاپی دیگر اسرائیل هموار کرد. موضوع این کتاب این است که چگونه جامعه بین‌الملل می‌تواند به اسرائیل فشار آورده تا به نقض حقوق بشر بر علیه مردم فلسطین پایان دهد. این کتاب دنباله «غزه در بحران» کتاب تحسین‌شده این نویسنده است.

 

 • پاک‌سازی نژادی فلسطین[4]

ایلان پاپه در این کتاب جنایت «پاک‌سازی نژادی فلسطینیان در سال 1948» را بررسی کرده که چرا و توسط چه کسی، انکار شده است؛ جنایتی که برخی تلاش کرده‌­اند از حافظه مردم دنیا پاک شود.

 

 • ظهور و سقوط یک خاندان فلسطینی: حسینی‌ها، از 1700 تا 1948 [5]

خاندان حسینی اورشلیم، بر تاریخ فلسطین برای 250 سال، از زمان عثمانی‌ تا پایان قیمومیت بریتانیا تسلط داشت.

 

 • تاریخچه‌ای از فلسطین مدرن: یک سرزمین، دو جامعه[6]

این کتاب تاریخ فلسطین را از زمان عثمانی‌ها در قرن نوزدهم تا قیمومیت بریتانیا، تاسیس حکومت اسرائیل در 1948 و جنگ‌ها و منازعات بعدی دنبال می‌کند. او دلائل شکست اسلو و راه‌حل «دو حکومت» را توضیح می‌دهد.

 

 • پرسش اسرائیل/فلسطین [7]

این کتاب، تفاسیر گوناگونی از ریشه‌های نزاع در خاورمیانه را با تاکید بر مبارزه برای فلسطین و ریشه‌های مذهبی و سیاسی آن بیان کرده و تازه‌ترین تحولات در تاریخ‌نگاری نزاع عربی-اسرائیلی را به همراه یک بازبینی انتقادی از گذشته اسرائیل ارائه می‌کند.

 

 • بزرگ‌ترین زندان روی زمین: تاریخچه سرزمین­‌های اشغالی[8]

این کتاب سیاست صهیونیستی در سرزمین‌­های اشغالی، استعمار مهاجران و همچنین پیامدهای آن برای جمعیت مذهبی را بررسی می­‌کند. نویسنده تلاش می­‌کند جزئیات یکی از طولانی‌­ترین تلاش­‌های پاک‌سازی قومی در تاریخ مدرن را با جزئیات شرح دهد که با آواره‌کردن تقریبا هشتصدهزار فلسطینی روی داد. افزون بر این فلسطینیان مقیم اسرائیل نیز از حقوق اساسی­شان محروم هستند و مورد تحقیر مجازات‌­های جمعی غیرقانونی قرار دارند. او انگیزه‌­ها و استراتژی‌­های ژنرال­‌ها و سیاستمداران و فرایند تصمیم‌­گیری این رویدادها را تحلیل و زیرساخت‌­های قانونی و بوروکراتیک و مکانیسم‌های امنیتی برای کنترل جمعیت بیش از یک میلیون فلسطینی را بررسی می‌­کند.

 

 • اسرائیل و آفریقای جنوبی: چهره‌های بسیار آپارتاید[9]

هر چند مقایسه نزاع فلسطین-اسرائیل با آپارتاید در آفریقای جنوبی به سرعت محکوم می‌­شود، ولی بسیاری از دانشگاهیان و سیاستمداران نشان می‌دهند که رفتار اسرائیل با مردم سرزمین‌های اشغالی کمتر از ستمگری آپارتاید نیست.

 

 • فلسطینی‌های فراموش شده: تاریخی از فلسطینی‌ها در اسرائیل[10]

در این کتاب، نحوه رفتار حکومت یهودی با فلسطینی‌های ساکن در سرزمین‌­های اشغالی بررسی و نگرش اسرائیل به اقلیت‌ها و نگرش فلسطینی‌ها به حکومت یهودی بررسی و تبعیض‌هایی در مورد مسکن، آموزش و حقوق مدنی علیه شهروندان فلسطینی بیان شده است.

 

 • خاورمیانه مدرن[11]

این کتاب مستقیما درباره اسرائیل، فلسطین و یا صهیونیسم نیست ولی بسیار درباره ابعاد مختلف مرتبط بحث کرده است.

 

 • بیرون از قاب: تلاش برای آزادی علمی در اسرائیل [12]

ایلان پاپه، حتی پیش از آنکه «پاک‌سازی نژادی فلسطین»، پرفروش‌ترین کتاب خود را بنویسد، یک چهره جنجال‌برانگیز در اسرائیل بود. او در کتاب «بیرون از قاب»، گزارشی کامل از جدایی وی از فضای علمی اصلی اسرائیل و پیامدهای آن ارائه می‌کند. او در اینجا، سفر اکتشافی خود را از درگوشی‌های هم‌کلاسی‌های فلسطینی‌اش تا درک درست‌بودن روایت «دشمن» از حوادث سال 1948 ردیابی می‌کند. این کتاب رسواگر، سختی اسرائیل در کنارآمدن با گذشته خود و ایجاد یک آینده صلح‌آمیز و فراگیر در فلسطین را برجسته می‌کند.

 

 • ایده اسرائیل: تاریخی از قدرت و دانش[13]

ایلان پاپه نقش مستمر ایدئولوژی صهیونیسم را بررسی می‌کند. این کتاب روشی را که صهیونیسم بیرون از حکومت و فضای نظامی در عرصه‌های آموزشی، رسانه‌ای و سینمایی کشور عمل می‌کند را به همراه استفاده‌های به عمل آمده از هولوکاست در حمایت از ساختار ایدئولوژیک حکومت را مورد توجه قرار می‌دهد.

 

 • غزه در بحران[14]

از هدف قرار دادن مدارس و بیمارستان‌ها گرفته تا استفاده بی‌رویه از فسفر سفید، رفتار اسرائیل در «عملیات سرب گداخته» منجر به عصبی/نگران‌شدن حتی سرسخت‌ترین حامیان آن شده است. این کتاب مجموعه‌ای از مصاحبه‌ها و مقالات نوام چامسکی و إیلان پاپه است که عملیات سرب گداخته شده اسرائیل را بررسی می‌کند.

کتاب «غزه در بحران» نیز حاصل کوشش‌های محققی با عنوان جان بارت است که مصاحبه‌ای با چامسکی درباره فلسطین در سال ۲۰۰۷ انجام داده و استقبال از آن مصاحبه وی را به صرافت گردآوری این کتاب انداخته است.

در این کتاب مصاحبه بارت با چامسکی در سال ۲۰۰۷ و نیز مصاحبه‌ای با حضور چامسکی و ایلان پاپه در همین موضوع در کنار مجموعه‌ای از مقالات پژوهشی مؤلف درباره مداخلات آمریکا و اسرائیل در موزع فلسطین و غزه و نیز مقاله‌ای درخشان از چامسکی درباره غزه با عنوان «غزه ۲۰۰۹: تمامی این درندگان را یک‌جا نابود کنید» درج شده است. این کتاب در ایران با ترجمه محسن عسکری جهقی (نشر ثالث، تهران، ۱۳۹۸) چاپ شده است.

 

نویسنده: محسن محمدی[15]

 

 

[1]. Ten Myths About Israel, Verso Books, 2017.   

[2]. Britain and the Arab-Israeli Conflict, 1948-51, THE MACMILLAN PRESS LTD/ Palgrave Macmillan UK, 1988-1993.

[3]. On Palestine, Noam Chomsky, Ilan Pappé,  Haymarket Books, 2015.

 

[4].The Ethnic Cleansing of Palestine,  Oneworld Publications, 2006-2007.

[5]. The Rise and Fall of A Palestinian Dynasty: The Husaynis 1700-1948,  Saqi, 2017.

[6].A History of Modern Palestine: One Land, Two Peoples, Cambridge University Press, 2006. 

[7]. The Israel/Palestine question,  Routledge, 1999.

[8]. The Biggest Prison on Earth: A History of the Occupied Territories, Oneworld Publications, 2019.

[9]. Israel and South Africa : the many faces of Apartheid, Zed Books, 2015. 

[10].  The forgotten Palestinians: a history of the Palestinians in Israel, Yale University Press, 2013.

[11].  The Modern Middle East, Routledge, 2005-2010.

[12].Out of the Frame: The Struggle for Academic Freedom in Israel, Pluto Press, 2010.

[13]. The Idea of Israel: A History of Power and Knowledge, Verso, 2014.

[14]. Gaza in Crisis: Reflections on Israel's War Against the Palestinians, Noam Chomsky & Ilan Pappé, Haymarket Books, 2010-2013.   

[15]. دانش­آموخته حوزه علمیه قم، دکتری مطالعات انقلاب اسلامی (mohsen2941@yahoo.com)

ahoo.com)

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.