پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

ابراهیم بن ابوالعفیا، بنیان‌گذار مکتب کابالا در اسپانیا

ابوالعفیا در ۳۱ سالگی در بارسلونا مدعی شد که به شناخت اسم حقیقی خداوند دست یافته است و به گونه‌ای ادعای نبوت کرد. پس از آن در اسپانیا برای تبلیغ اندیشه‌های خود به سفر پرداخت. در سال ۱۲۷۶م. به ایتالیا رفت و ضمن تبلیغ کابالا به تربیت شاگردانی پرداخت که هیچگاه از آنان راضی نبود.

پایگاه صهیون پژوهی خیبر، ابراهیم بن سمویل ابو العفیا[۱] در سال ۱۲۹۰م. در سارگوسای اسپانیا متولد شد. وی بنیان‌گذار مکتب و آموزه‌های کابالایی بود در اسپانیا او در نوجوانی تورات و تعدادی از شروح آن و نیز برخی از قسمت‌های میشنا را از پدر آموخت. پدرش را در هیجده سالگی از دست داد و دو سال بعد اسپانیا را به قصد خاورمیانه ترک نمود. او به فلسطین، یونان و ایتالیا سفر کرد تا اسباط ده گانه و گم شده اسرائیل را بیابد.

در این مقطع، خاورمیانه در اوج جنگ‌های صلیبی قرار داشت؛ از این رو ابوالعفیا که در سوریه و فلسطین به سر می‌برد، به اروپا بازگشت و ده سال را در یونان و ایتالیا سپری کرد. اوقات او در این زمان غالبا با مطالعات فلسفی سپری می‌شد. او برای فلسفه موسی بن میمون اهمیتی فراوان قائل بود و هیچ تضادی بین عرفان و تعلیمات موسی بن میمون در نمی‌یافت. ابوالعفیا کوشید نظریات خود را با آرای ابن میمون مرتبط سازد. او در سال ۱۲۷۰م. به اسپانیا بازگشت. در طی این سال‌ها به صورت جدی به تحقیقات عرفانی روی آورد.

 

ادعای نبوت و تبلیغ کابالا 

ابوالعفیا در ۳۱ سالگی در بارسلونا مدعی شد که به شناخت اسم حقیقی خداوند دست یافته است و به گونه‌ای ادعای نبوت کرد. پس از آن در اسپانیا برای تبلیغ اندیشه‌های خود به سفر پرداخت. در سال ۱۲۷۶م. به ایتالیا رفت و ضمن تبلیغ کابالا به تربیت شاگردانی پرداخت که هیچگاه از آنان راضی نبود. برخی از شاگردان او به مسیحیت گرویدند و جزو مروجان طریقت کابالا در میان مسیحیان شدند. ابوالعفیا در این ایام به پیشگویی زمان ظهور ماشیح پرداخت.

این آموزه‌ها به قدری مؤثر افتاد که حتی عده‌ای از مسیحیان، به بیت المقدس سفر کردند تا ظهور ماشیح را درک کنند. عده بسیاری هم در ایتالیا او را شیاد لقب داده و بر ادعاهایش اعتماد نکردند.[۲]

ابوالعفیا به تدریج آثاری در باب نبوت نوشت. در این تألیفات، خود را رازائیل یا زکریا نامید که از نظر ارزش عددی برابر با نام ابراهیم است. در سال ۱۲۸۰م. ابوالعفیا به رُم پایتخت کشور ایتالیا رفت تا پاپ را متقاعد کند که به یهودیت بپیوندد. همین امر موجب بازداشت او شد. با مرگ پاپ، ابوالعفیا از زندان گریخت و چندی در شهرهای گوناگون سرگردان بود. پس از چهار سال در شهر میسینا خود را ماشیح[۳] معرفی کرد اما این ادعا مورد تکذیب خاخام‌های یهودی قرار گرفت.[۴] ابراهیم بن سموئیل ابوالعفیا در سال ۱۲۹۱ در کومینو درگذشت.

 

منابع: 

[۱]  אברהם בן שמואל אבולעפיה

[۲]  شهبازی، عبدالله، زرسالاران یهودی و پارسی؛ استعمار بریتانیا و ایران، جلد دوم

[۳]  طبق اعتقاد عمومی یهود نام ماشیح جز یکی از هفت چیزی است که پیش از خلق عالم هستی بوده‌است.

[۴]  مهدیه، فاطمه، بررسی و نقد مبانی نظری کابالیسم، موسسه علمی فرهنگی بهداشت معنوی

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.