پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

روابط اقتصادی - نظامی عربستان و اسرائیل

هرچند با روی کار آمدن و سیاست‌­های «محمد بن سلمان»، ولی‌عهد سعودی برای نزدیک‌شدن به تل‌آویو، روابط عربستان و اسرائیل در حال گسترش و عمیق‌­تر شدن است، ولی جایگاه عربستان در جهان اسلام به عنوان خادم‌الحرمین مانع بزرگی برای تحقق این ایده است، به خصوص که صلح اسرائیل و فلسطین نیز پیشرفتی نداشته است.

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، روابط اقتصادی یکی از مهم‌­ترین عرصه­‌های ارتباط بین کشورهاست. عربستان به دلیل درآمد سرشار نفت همواره بازاری مطمئن برای کالاهای دیگر کشورها بوده است. در این بین اسرائیل نیز به دنبال این است که سهم خود را در بازار و اقتصاد عربستان تقویت کند.

با توجه به فشار افکار عمومی جهان اسلام این روابط همواره مخفیانه و یا در سطح کمی، علنی ‌شده است ولی برخی شرکت­‌های اسرائیلی در منطقه خلیج فارس فعال هستند و شرکت­‌های عربستانی خارج از عربستان راحت‌­تر می‌­توانند این روابط اقتصادی را سامان دهند. راه دیگر برای مخفی‌کردن روابط اقتصادی، انجام این معاملات از طریق کشور سوم است. اردن، بحرین، عراق، کردستان و قبرس محل و واسطه­‌ای برای مبادلات اقتصادی اسرائیل و عربستان هستند.

اسرائیل محصولات کشاورزی، اطلاعاتی و سایبری و تکنولوژی‌­های امنیتی به عربستان م‌ی­فروشد در مقابل از عربستان محصولات صنایع پتروشیمی و مواد خام وارد می‌­کند.

 

مهم­‌ترین عرصه­‌های تعامل اقتصادی اسرائیل و عربستان عبارتند از:

  • مسیر ریلی: این مسیر ریلی بین اسرائیل، اردن، عربستان، قطر، عمان و امارات است. اسرائیل 60 کیلومتر مسیر ریلی از بندر حیفا به بیت شین در اردن دارد. این رژیم می‌خواهد این مسیر را به اندازه 6 کیلومتر دیگر در مرز اسرائیل و اردن امتداد دهد. مرحله بعدی بر اساس برنامه­‌های اسرائیلی‌­ها این است که اردن امتداد این مسیر ریلی را بسازد. از مرزهای این کشور به سمت عربستان و امارات.

این مسیر ریلی که برای حمل بار ظرفیت بسیار بالایی دارد، علاوه‌بر ابعاد و ظرفیت­‌های اقتصادی برای اسرائیل، فلسطین اشغالی را به منطقه وصل می­‌کند تا بتواند در مقابل ایران و خط مقاومت بهتر موضع­‌گیری کند. این مسیر ریلی وقتی مهم­‌تر می­‌شود که جنگ در سوریه و عراق برخی راه‌­های مواصلاتی را محدود کرده است. این مسیر ریلی می‌­تواند جایگزین یا مکمل راه دریایی در خلیج فارس باشد. به خصوص که اسرائیلی‌­ها در این مسیر خود را در تهدید از سوی ایران می‌­بینند.

  • ترانزیت هوایی: عربستان به هواپیماهای اسرائیلی برای رفتن به هند اجازه داده است تا از حریم هوایی عربستان استفاده کنند.
  • گردشگری دینی: روزنامه «تایمز آو اسرائیل» در گزارشی در این‌باره نوشت: «شاید اسرائیلی‌ها به زودی بتوانند به عربستان سعودی بروند و از آثار متعلق به یهودیان در آنجا از جمله «قلعه خیبر» دیدن کنند.»

در این خصوص پنج مکان یهودی مهم در عربستان برشمرده شده است که اسرائیلی‌­ها به آن توجه دارند و احتمالاً در نزدیکی اماکنی باشد که عربستان اجازه دهد یهودیان از آن بازدید کنند که یکی از این اماکن قلعه و قصر خیبر است.

  • تأمین نیروی کار عربستان: به نوشته روزنامه «تایمز آو  اسرائیل»، یهودیان از ۷۰ سال پیش تاکنون در عربستان فعالیت منظمی نداشته‌­اند و ورود آنان به عربستان ممنوع بود اما از سال ۲۰۱۴ به برخی از آنان اجازه داده شد به منظور کار وارد خاک عربستان شوند.

هرچند با روی کار آمدن و سیاست­‌های «محمد بن سلمان»، ولی‌عهد سعودی برای نزدیک‌شدن به تل‌آویو، روابط عربستان و اسرائیل در حال گسترش و عمیق‌­تر شدن است، ولی جایگاه عربستان در جهان اسلام به عنوان خادم‌الحرمین مانع بزرگی برای تحقق این ایده است، به خصوص که صلح اسرائیل و فلسطین نیز پیشرفتی نداشته است.

 

روابط نظامی

ارتباطات و تعاملات سیاسی منجر به توسعه روابط به عرصه‌­های نظامی و امنیتی می‌­شود. به عبارت دیگر توافقات سیاسی به مرحله اعتماد متبادل و پیشرفته نظامی می‌­رسد.

بودجه نظامی عربستان از بالاترین بودجه‌­های نظامی در جهان است و عربستان به عنوان یکی از مهم­‌ترین خریداران سلاح در جهان شناخته شده است. عربستان علاوه‌بر انگیزه حفظ امنیت، به دنبال ارائه چهره قوی از قدرت نظامی خود جهت ایجاد و حفظ هژمونی خود در جهان عرب و منطقه است. عربستان در تئوری دو ستونی نیکسون، ستون اقتصاد و ایران ستون نظامی بود اما اینک عربستان قصد دارد با تقویت بنیه نظامی خود به رکن نظامی منطقه نیز تبدیل شود.

به نوشته پایگاه خبری عربی «الخلیج آنلاین»، منابع آگاه دیپلماتیک اعلام کردند که ریاض، سامانه گنبد آهنین را از رژیم صهیونیستی خریداری کرده است. شلیک موشک­‌های بالستیک یمن به ریاض و ناتوانی سامانه‌های دفاعی عربستان موسوم به پاتریوت در رهگیری و انهدام این موشک‌ها، معادلات نبرد را تغییر داده است. در این شرایط عربستان بهانه کافی برای توجیه خرید سامانه گنبد آهنین از رژیم صهیونیستی را به دست آورده است.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر،ولی‌عهد عربستان به بهانه دفع موشک­‌های شلیک‌شده از یمن به سوی عربستان تصمیم گرفته است پایگاه نظامی رژیم صهیونیستی در خاک عربستان ساخته شود.

«مجتهد» که افشاگر اخبار پشت‌پرده آل‌سعود است در صفحه خود در توییتر از مشورت­‌های بین عربستان و اسرائیل جهت ساخت پایگاه نظامی اسرائیل در خاک عربستان خبر داده است. مجتهد نوشت: «زمان کمی تا استقرار پایگاه اسرائیلی در خاک عربستان باقی مانده است. خروج سیستم آتشباری آمریکایی «پاتریوت» از خلیج فارس، بهانه‌­ای به دست بن سلمان داد تا تصمیم ساخت پایگاه اسرائیلی در عربستان برای دفاع در مقابل موشک­‌های یمنی را اتخاذ کند.»

پیشتر در رسانه­‌ها این خبر منتشر شده بود که عربستان سعودی قصد دارد 16000 کیلومتر مربع زمین در منطقه تبوک را که به بن سلمان تعلق دارد برای استفاده اسرائیل جهت انبار سلاح شیمیایی اختصاص بدهد. هر دو طرف درباره استفاده از این قطعه زمین برای مقاصد نظامی به توافق رسیده­‌اند.

جنگ یمن و پیروزی انصارالله به معنای تسلط نیروهای شیعی‌­ای است که در راستای محور مقاومت تحلیل می‌­شوند. این شرایط در تغایر با منافع اسرائیل است؛ زیرا تسلط انصارالله بر تنگه باب‌المندب به معنای بحران اسرائیل در دریای سرخ است.

در این شرایط اسرائیل هم انگیزه کافی برای همکاری نظامی با عربستان به دست می­‌آورد. چنانکه بعضاً خبرهایی شنیده می­‌شود مبنی بر اینکه اسرائیل در برخی حملات عربستان به یمن مشارکت می­‌کند؛ مانند بمباران شناورها و یا هواپیماهای اسرائیل از برخی مناطق یمن.

علاوه‌بر دلایل استراتژیک، وابستگی عربستان سعودی به برخی تکنولوژی­‌های تولیدی صنایع نظامی اسرائیل، نیز زمینه همکاری­‌های نظامی اسرائیل و عربستان را تقویت کرده است. چنانکه نشریه نظامی اسرائیل فاش کرد: «البیت سیستمزم، شرکت اسرائیلی تولید کننده فن­‌آوری‌­های نظامی، بسیاری از تولیدات خود را به عربستان سعودی صادر می‌­کند.

 

نویسنده: محسن محمدی[1]

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/y0xcCe


[1] . دانش‌­آموخته حوزه علمیه قم، دکتری مطالعات انقلاب اسلامی (mohsen2941@yahoo.com)

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.