پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

پرونده ویژه| روابط صمیمانه بهائیت و صهیونیسم بین‌الملل پیش از تشکیل اسرائیل

 باید اذعان داشت که ارتباط بهائیت با کانون‌های مقتدر یهودی غرب از زمان انتقال میرزا حسین‌علی به عکا شروع شد، اما جدی‌شدن این پیوند در زمان زعامت عباس افندی آغاز شد. دوره عباس افندی زمانی است که یهودیان صهیونیست به جد دنبال تشکیل دولت یهودی برای خود در فلسطین هستند.

 

پرونده ویژه‌‌ی «جریان‌شناسی بهائیت و صهیونیسم»

شماره چهارم: روابط صمیمانه بهائیت و صهیونیسم بین‌الملل پیش از تشکیل اسرائیل

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، جریان فرقه بهائیت اگرچه از ابتدای ظهور خود با یهودیان جدیدالاسلام پیوند خورده بود ولی شکل جدی این همزیستی، بعد از جداشدن این فرقه از روسیه تزاری و پیوستن به استعمار انگلیس و سکونت در فلسطین آغاز شد. تشکیل رژیم صهیونیستی در 1948م حاصل تلاش‌های بی‌دریغ دولت استعمارگر انگلستان و کمک‌های فرقه ضاله بهائیت در آن سرزمین بود. در این نوشتار قصد داریم بخشی از همکاری بهائیت و صهیونیسم در جهت تشکیل رژیم صهیونیستی را بررسی کنیم.

جالب است بدانید که میرزا حسین‌علی نوری یا همان بهاءالله پیش از تشکیل این رژیم، به پیروان خود این بشارت و وعده را داده بود که دولت یهود و تجمع و عزت دوباره بنی‌اسرائیل در سرزمین موعود یعنی فلسطین محقق خواهد شد. این ادعا به قدری روشن بود که حتی روزنامه‌های ایتالیایی در آن زمان به آن اشاره نمودند.

جانشین او عباس افندی نیز همچون پدر با برخی از سران یهودی صهیونیست مثل «اسحاق بن زوی»[1] بین سال‌های 1909-1910م، 40 سال قبل از تأسیس اسرائیل، ملاقات داشته و فعالیت‌های خود را با آنان هماهنگ می‌نمود. عباس افندی همچون پدر تشکیل دولت یهود را به ظاهر پیش‌بینی نموده بود. او تشکیل این رژیم را برای یکی از پیروان خود به نام «حبیب مؤید»[2] این‌گونه پیش‌گویی می‌کند:

«اینجا فلسطین است، اراضی مقدسه است. عن قریب قوم یهود به این اراضی بازگشت خواهند نمود، سلطنت داوودی و حشمت سلیمانی خواهند یافت. این از مواعید صریحه الهیه است و شک و تردید ندارد. قوم یهود عزیز می‌شود و تمام پراکندگان یهود جمع می‌شوند و این اراضی مرکز صنایع و بدایع خواهد شد، آباد و پر جمعیت می‌شود و تردیدی در آن نیست.»

عباس افندی حتی با برخی از خاندان روچیلد ملاقات می‌نمود. به طور مثال او در خطابی دیگر به «حبیب مؤید» می‌گوید: «مستر روچیلد آلمانی نقاش ماهری است. تمثال مبارک را با قلم نقاش درآورده و به حضور مبارک آورد و استدعا نمود چند کلمه در زیر این عکس، محض تذکر مرقوم فرمایند تا به آلمانی ترجمه و نوشته شود...».

همچنین «روحیه ماکسول» همسر شوقی افندی در کتاب «گوهر یکتا» خود که زندگی شوهرش را در آن شرح می‌دهد از ارتباط میان عباس افندی و صهیونیستی دیگری به نام «موشه شارت»[3] پرده بر می‌دارد.

عباس افندی نه تنها با صهیونیست‌ها رابطه داشت بلکه حتی در غیاب آنان از آن‌ها و برنامه‌هایشان حمایت می‌نمود. به طور مثال بهاءالله درباره ملاقات خود با یک روزنامه‌نگار مسیحی چنین می‌گوید:

«چند روز قبل یک نفر نصاری، صاحب روزنامه کرمل آمد پیش من. گفتم بس است، دست از این تعصبات دین و مذهبی بردار. گفت: حضرات یهودی‌ها از همه جا می‌آیند و در اینجا زمین می‌خرند، بانک بازکردند، کمپانی‌های متعدد دارند، می‌خواهند فلسطین را بگیرند و سلطنت کنند. گفتم: این‌ها در کتاب خود، مدعی‌اند که در این اراضی سلطنت خواهند کرد. این اراده حق است، هیچ کسی را یارای مقاومت با این‌ها نیست. ببین سلطان حمید با آن همه اقتدار بود، آیا توانست مانع شود».

با توجه به مطالب بیان شده باید اذعان داشت که ارتباط بهائیت با کانون‌های مقتدر یهودی غرب از زمان انتقال میرزا حسین‌علی به عکا شروع شد، اما جدی‌شدن این پیوند در زمان زعامت عباس افندی آغاز شد. دوره عباس افندی زمانی است که یهودیان صهیونیست به جد دنبال تشکیل دولت یهودی برای خود در فلسطین هستند.

 

منبع:

فصلنامه تاریخ معاصر ایران، بهائیت و اسرائیل: پیوند دیرین و فزاینده، شکیبا، پویا، بهار 1388، شماره 49، ص 640-513.

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/uho


[1] . دومین رئیس جمهور اسرائیل، تاریخ‌نگار و نویسنده اهل اسرائیل بود که در پولتاوا در امپراتوری روسیه (امروز در اوکراین) متولد شده‌بود.

[2] . یکی از خاندان یهودی که بهائی شدند.

[3] . دومین نخست‌وزیر کشور اسرائیل بود. او یک دیپلمات با تجربه با یک سیاست لیبرالی آشتی جویانه و رویکرد و نگرش مدرن به غرب بود.

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.