پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

یادداشت اختصاصی| تناقض در عملکرد سازمان پزشکان بدون مرز

 هدف اعلام‌شده‌ی سازمان پزشکان بدون مرز در کمک‌رسانی به کشورهای جهان ­در مواجهه با بحران‌های درمانی، با اقدام مضحک آن در اعزام جمعی از پرستاران، پزشکان و... به ایران که هیچکدام از آنان متخصص بیماری‌های عفونی نبودند، در تناقض است.

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، دکتر غلامرضا منتظمی، دیپلمات سابق جمهوری اسلامی ایران در فرانسه و دبیر اجرایی کنفرانس بین‌المللی افق نو در یادداشتی اختصاصی برای پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر نوشته است:

پزشکان بدون مرز موسوم به «MSF» نهادی به ظاهر غیردولتی است که در سال 1971م. توسط عده‌ای از پزشکان و ژورنالیست‌ها در شهر پاریس تشکیل شد. این سازمان هم اکنون در عصه بین‌الملل فعالیت دارد. پیرامون فعالیت و شرح وظایف پزشکان بدون مرز در وب‌سایت «MSF» آمده: «ما به افراد آسیب‌دیده از درگیری، اپیدمی، بلایای طبیعی یا کسانی که از مراقبت‌های بهداشتی محروم هستند، کمک‌های پزشکی ارائه می‌دهیم. اقدامات ما با اخلاق پزشکی و اصول بی‌طرفی، استقلال و بی‌طرفی انجام می‌شود. ما یک سازمان غیر انتفاعی، خودگردان و عضو محور هستیم.»

درخصوص رویکرد اصلی این نهاد جهانی نیز توضیحاتی در وب‌سایت رسمی پزشکان مرکز ثبت شده است. در بخشی از این توضیحات آمده: «اقدامات «MSF» قبل از هر چیز پزشکی است. کیفیت مراقبت از فرد بیمار برای اهداف انسان‌دوستانه ما اصلی مهم است. ما به دنبال ارائه خدمات با کیفیت بالا هستیم و همیشه به نفع بیماران عمل می‌کنیم.»

گفتنی است که امروزه 25 انجمن در کشورهای مختلف جهان، ذیل سازمان جهانی پزشکان بدون مرز و با سازوکاری مشخص فعالیت می‌کنند. این سازمان اکنون 36482 نفر عضو دارد.

ریاست سازمان جهانی پزشکان مرز از سال 2019 به دکتر «کریستوس کریستو»[1] سپرده شده است. او نخستین بار در سال 2002 به این نهاد پیوست و پس از شرکت در مأموریت‌های مختلف جهانی به این سمت رسید.

 

منشور سازمان

متن زیر، بخشی از منشور و مرام‌نامه سازمان پزشکان بدون مرز است که بایستی اعضا به آن متعهد باشند:

  • پزشکان بدون مرز، به قربانیان و گیرافتادگان در بلایای طبیعی یا انسانی و قربانیان درگیری مسلحانه کمک می‌کنند. آن‌ها بایستی این کار را بدون توجه به نژاد، مذهب، عقیده و عقاید سیاسی انجام دهند.
  • اعضا متعهد می‌شوند که به اخلاق حرفه‌ای خود احترام بگذارند و استقلال کامل را از تمام قدرت‌های سیاسی، اقتصادی یا مذهبی حفظ کنند.
  • اعضای داوطلب، خطرات مأموریت‌های انجام شده خود را درک می‌کنند و هیچ‌گونه ادعایی را برای خود یا وظایف خود برای هر نوع جبران خسارت به غیر از آنچه ممکن است انجمن بتواند از پس آن‌ها بربیاید، مطرح نمی‌کنند.

 

مؤسس سازمان

در میان بنیان‌گذاران سازمان جهانی پزشک بدون مرز، نام تعدادی از پزشکان دیده می‌شود؛ اما مهم‌ترین فرد حاضر در این گروه، «برنارد کوشنر»[2]، یهودی صهیونیست است که به دشمنی با ایران شهرت دارد. کوشنر همان پزشک و سیاستمدار فرانسوی مشهوری است که حدفاصل سال‌های 2007 تا 2010، در دوره ریاست‌جمهوری «نیکولا سارکوزی»[3] به عنوان وزیر خارجه انتخاب شد. سیاست تثبیت تحریم ایران توسط فرانسه در دوره او پا گرفت و توسط صهیونیست دیگری به نام «لوران فابیوس»[4]، وزیر خارجه بعدی فرانسه تکمیل شد که آثار آن در دوره مذاکره هسته‌ای نمود عینی یافت.

 

بیشتر بخوانید:

«اعزام پزشکان بدون مرز فرانسه، مأموریت ضدامنیتی فرانسه برای اسرائیل»

 

برنارد کوشنر، که دشمنی او با ایران امری ثابت شده است، همچنان مرد پشت‌پرده سازمان پزشکان بدون مرز است. گفتنی است که در سال 2010، روزنامه «اورشلیم پست»[5]، برنارد کوشنر را به عنوان پانزدهمین یهودی با نفوذ در جهان انتخاب کرد.

 

حضور پزشکان بدون مرز در ایران

سوم فروردین ماه سال جاری، سازمان پزشکان بدون طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد: 9 تن از پزشکان این سازمان به همراه تعدای از لوزام بیمارستانی (لجستیک) برای معالجه مبتلایان به ویروس کووید 19 به ایران اعزام خواهند شد.

این سازمان درحالی اعلام کرد قصد کمک‌رسانی به ایران را دارد که کشورمان در مسئله تعداد مبتلایان به ویروس کووید 19، بهبودیافتگان و فوت‌شدگان بر اثر این بیماری آمار به مرابت بهتری نسبت به کشورهای اروپایی اعم از ایتالیا دارد. دو روز پس از اعلام این خبر، دکتر کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران توضیحات بیشتری درخصوص حضور پزشکان بدون مرز در ایران ارائه کرد.

وی با بیان اینکه پزشکان بدون مرز فرانسه نیز در نظر داشتند یک بیمارستان ۴۸ تخت‌خوابی سیار و صحرایی در یکی از مراکز درمانی ما ایجاد کنند، گفت: «ما از آن‌ها بابت کمک‌شان و اینکه قصد داشتند در کنار مردم باشند تقدیر و تشکر می‌کنیم. در عین حال امروز بیش از ۱۰ هزار تخت بیمارستانی و ۱۰ هزار تخت پسابیمارستانی که عمده آن‌ها مازاد است، داریم و قاعدتاً ۴۸ تخت بیمارستانی برای شرایط ما راهگشا نیست.»

بنابراین حضور پزشکان این سازمان و ایجاد بیمارستانی با تعداد حدود 50 تخت‌خواب، در ایران عملاً بی‌فایده و البته مشکوک بوده است. البته مشکوک‌بودن اقدام سازمان پزشکان بدون مرز زمانی افزایش یافت که علیرضا وهاب‌زاده، مشاور وزیر بهداشت طی پیامی در صفحه توییتر خود نوشت: «درگروه اعزامی [پزشکان بدون مرز]، هیچ متخصص عفونی یا مرتبط باکرونا حضور نداشت. یک پزشک اورژانس و میزان کمی تجهیزات مصرفی که تولید داخل هم دارد. ‏داروی خاص و تحریمی هم نبوده که به کاهش اثرات تحریم کمک کند. در شرایطی که ده‌ها بیمارستان صحرایی نیروهای مسلح درآماده‌باش وبسیاری ازبیمارستان‌ها خالی است.»

بنابراین هدف اعلام‌شده‌ی سازمان پزشکان بدون مرز در کمک‌رسانی به کشورهای جهان ­در مواجهه با بحران‌های درمانی، با اقدام مضحک آن در اعزام جمعی از پرستاران، پزشکان و... به ایران که هیچکدام از آنان متخصص بیماری‌های عفونی نبودند، در تناقض است.

با این تفاسیر، یک سؤال به شکل جدی مطرح می‌شود: «هدف از حضور پزشکان بدون مرز، آن هم بدون نیروهای کارآمد و تجهیزات کافی، به چه دلیل صورت گرفته است؟» به نظر می‌رسد جاسوس‌بودن این تیم ظاهراً پزشکی، دور از واقع نباشد. بررسی سوابق فرانسه در انجام مأموریت‌های ضدامنیتی برای رژیم صهیونیستی و آمریکا و حضور یک یهودی صهیونیست ضد ایران در تیم مؤسس سازمان جهانی پزشکان بدون مرز، به اثبات این فرضیه کمک می‌کنند.

 

جمع‌بندی

آمریکا و اسرائیل برای اعزام هیئت‌های مختلفشان به ایران اساساً نیازی ندارند، که تیم‌های آمریکایی و اسرائیلی را به ایران بفرستند، چون کشورهای دیگری مأموریت‌های ضد امنیتی آن‌ها را به خوبی علیه ایران انجام می‌دهند. یکی از این کشورها فرانسه است، که تیم‌های آنها نه با گذرنامه اسرائیلی، بلکه با گذرنامه فرانسوی از بدو پیروزی انقلاب اسلامی به ایران سفر کرده و پیچیده‌ترین طرح‌های ضد امنیتی را به سفارش اسرائیل در حوزه‌های فرهنگ، هنر و سینما و... در داخل کشورمان انجام داده‌اند.

ایفای نقش فرانسوی‌ها برای رژیم صهیونیستی مسئله جدیدی نیست و در سال‌های گذشته و در عرصه‌های غیرپزشکی نیز صورت گرفته است. یکی از جوایزی که هر ساله از سوی فرانسه به شخصیت‌های نظامی، فرهنگی و... اعطا می‌شود، نشان شوالیه است. طی سالیان اخیر این جایزه به تعدادی از هنرمندان و اهالی هنر ایران که غالباً شخصیت‌های منتقد و کسانی که نگاه انتقادآمیز فرهنگی، هنری، ادبی و سینمایی نسبت به نظام دارند، نیز اعطا شده است.

بنابراین به‌نظر می‌رسد هدف فرانسه از اعطای نشان شوالیه به شخصیت‌های فرهنگی، هنری، نظامی و... در کشورهای مختلف و نیز اعزام گروهی تحت عنوان پزشکان بدون مرز به ایران ایجاد چالش‌های امنیتی در کشورهای مختلف جهان است.

 

دکتر غلامرضا منتظمی

 

منابع:

https://www.msf.org/

http://www.jpost.com/Jewish-World/Jewish-Features/Worlds-50-most-influential-Jews

https://www.mashreghnews.ir/news/1054928

https://www.mashreghnews.ir/news/1054891

http://khbn.ir/lae1

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/51oF


[1]. Christos Christou

[2]. Bernard Kouchner

[3]. Nicolas Sarkozy

[4]. Laurent Fabius

[5]. The Jerusalem Post

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.