پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

معرفی کتاب| استراتژی صهیونیسم در منطقه عربی و کشورهای همجوار

کتاب «استراتژی صهیونیسم در منطقه عربی و کشورهای همجوار» توسط موسسه «الارض» تالیف شده که توسط انتشارات بین الملل اسلامی منتشر شده است. در این کتاب راهکار و استراتژی رژیم صهیونیسی برای نفوذ به مناطق عربی و بهره برداری از آنها را مورد بررسی قرار می‌دهد.

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، کتاب استراتژی صهیونیسم در منطقه عربی و کشورهای همجوار تالیفی است از موسسه «الارض» که توسط انتشارات بین‌الملل اسلامی منتشر شده است. مرحله چاپ اول کتاب، پاییز سال ۱۳۶۳ در پنج هزار نسخه صورت گرفت. اثر حاضر در بردارنده ۱۰ فصل و یک مقدمه است و برآنیم در این مختصر به هر یک از آنها به صورت مختصر بپردازیم.

 

مقدمه

نگارنده در انتهای کتاب می‌نویسد: این کتاب نقشه‌های صهیونیسم و اسرائیل را در منطقه و کشورهای خط مقدم، را به طور تفصیل و مستند، افشا می‌کند و در پرتو اطلاعات خطرناکی که در فصول این کتاب منعکس است، حقیقتی از زندگی روزمره و تحولات و رویدادهای منطقه را مورد تایید قرار می‌دهد، یک بار دیگر متجلی میسازد.

 

فصل اول: شرق اردن در طرح صهیونیستی

در فصل حاضر استراتژی صهیونیسم نسبت به شرق اردن از هنگام تاسیس امارات تا به امروز مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. این استراتژی دارای سه خط اساسی است: اول: ادامه تلاش برای اشغال کرانه غربی، دوم: حفظ کیان اردن به عنوان رژیمی هوادار امپریالیسیم، سوم: اردن به عنوان پایگاه اصلی اسکان آوارگان فلسطینی درآید.

 

فصل دوم: مقاصد توسعه‌طلبانه صهیونیسم در لبنان

اجرای مقاصد صهیونیستی در جنوب لبنان به دو دوره تقسیم می‌شود: ۱- مرحله پیش از تاسیس موجودیت صهیونیستی، ۲- مرحله بعد از تاسیس این موجودیت

این مبحث نیز به سه شاخه منشعب شده است:

الف) موضع موجودیت صهیونیستی نسبت به لبنان

ب) مقاصد آبی: در این قسمت از سه طرح صهیونیستی پرده‌برداری می‌شود که عبارتند از: طرح جانسون، طرح فایتس، طرح کوتون. در طرح کوتون، اسرائیل آب‌های به اصطلاح اضافی رودخانه لیطانی را (۴۰۰ میلیون متر مکعب) در پروژه بزرگ آبیاری خود گنجانید تا بدین وسیله نزدیک به ۳۰۰۰۰ هکتار زمین کشاورزی را آبیاری کند. در این پروژه اسرائیلی، از آب‌های لیطانی تنها برای آبیاری ۱۰۵۰۰۰ هکتار از اراضی لبنان آب باقی ماند.

ج) نقشه‌های موجودیت صهیونیستی در مرحله فعلی

 

فصل سوم: صهیونیسم و اسرائیل در جولان چه می‌خواهند؟

در ابتدای ورود به این بحث چنین نگاشته می‌شود: «در اینجا به تعدادی از اسناد و اظهارات صهیونیست‌ها نظر می‌کنیم که جملگی مربوط به قبل از سال ۱۹۴۸ می‌شود و حقیقت این مطامع و ریشه‌های تاریخی آن را تاکید می‌کند. در سال ۱۹۲۱ نویسنده صهیونیست آمریکایی هوراس مئیر کالین در کتاب خود (صهیونیسم و سیاست جهانی) چنین نوشت: . آینده تمامی فلسطین در چنگ کشوری است که سلطه خود را بر رودخانه‌های لیطانی و یرموک و سرچشمه‌های رودخانه اردن گسترش داده باشد.

استراتژی اسرائیل نسبت به جولان در سه مرحله قابل تفکیک است:

الف) مرحله ۱۹۴۸ ۱۹۶۷            ب) مرحله ۱۶۷ ۱۹۷۳             ج) مرحله ۱۹۷۳

 

فصل چهارم: مصر در استراتژی صهیونیسم

اسرائیل از همان آغاز تصرف سرزمین‌های فلسطین به نقش کلیدی مصر پی برد و بر آن شد این وزنه انسانی و اقتصادی که تاثیرات سیاسینظامی به سزایی داشت را از صف متحد کشورهای عربی علیه اسرائیل خارج کند؛ از این رو با تحریک گرایش‌های اقلیم‌گرایانه و انزواطلبانه درون این کشور، در وابستگی مصر به جهان عرب تشکیک ایجاد کنند.

مطامع و نقشه‌های صهیونیسم نسبت به سینا، نگاهی تاریخی به طرح‌های صهیونیسم نسبت به سینا؛ چند نمونه از این طرح‌ها و پروژه‌ها عبارتند از:

  1. پروژه العریش
  2. طرح حاییم وایزمن برای الحاق سینا
  3. بخشنامه وزارت خارجه صهیونیستی شماره ۹۶۹ مورخ ۱۳/۴/۱۹۷۱
  4. طرح موداعی وزیر انرژی اسرائیل در دسامبر ۱۹۷۷
  5. . طرح مئیر عمیت برای ایجاد یک ایالت مشترک کوچ نشین
  6. برنامه شفیر برای سینا

نویسنده تلاش دارد تا موضع صهیونیسم نسبت به کشورهای همجوار اراضی اشغالی به خصوص مصر در قبل و بعد از اشغال فلسطین بپردازد. از دیگر مباحثی که در امتداد بحث به آن توجه می‌شود، استراتژی امپریالیسم صهیونیسم برای منزوی کردن مصر و نقش سادات در آن است و در تتمه مسئله، نتایج موفق استراتژی امپریالیسم صهیونیسم نسبت به مصر از لسان منابع هم سو با اسرائیل، بیان شده است.

 

فصل پنجم: استراتژی اسرائیل نسبت به شبه جزیره عربستان و منطقه خلیج

روزنامه صهیونیستی معاریو در توصیف منطقه خلیج می‌نویسد: «در جهان، هیچ منطقه‌ای مهم‌تر از خلیج فارس برای حفظ تعادل میان عناصر گوناگون سیاست ما، وجود ندارد منطقه‌ای ناآرام است که جهان غرب در آن منافع اقتصادی و سیاسی و استراتژیک بسیار و در عین حال مهمی دارد میدان‌های نفتی خلیج فارس برای ما و هم‌پیمانان ما، بسیار حیاتی است که پیوسته در معرض خطر قرار دارد کشورهای منطقه نه به عنوان منبع نفت، بلکه در ابعادی وسیعتر و دراز مدت، شریک منافع ما هستند.

 

فصل ششم: اقلیت‌های قومی و فرقه‌ای در کشورهای عربی و راه‌های بهره برداری صهیونیسم از آن

در این فصل درباره قومیت گرایی آورده است: «بر کسی پوشیده نیست فرقه‌گرایی و تقسیم میهن عربی در راستای مقاصد استعماری صهیونیسم است ولی (ارییه اورنشتاین) با کلامی عوام فریبانه می‌گوید: «برخلاف شعار وحدت عربی که اعراب مطرح می‌کنند، من معتقد به از هم پاشیدگی تا مدتی دیگر و ظهور طوایف نژادی و جغرافیایی از قبیل لبنان مسیحی و منطقه اکراد در شمال عراق و کوهستان دروزی‌ها و کشور اسرائیل هستم که در نهایت اردن نیز به این تجمع هلال خصیب که به رهبری اسرائیل خواهد بود، خواهد پیوست.

در این صورت تمامی کشورهای عضو این اتحادیه دست به دست هم داده تا منطقه را آباد کنند و مجتمع‌های هندسی گوناگونی از قبیل بهره‌برداری‌های مشترک از آب‌های اردن، یرموک و لیطانی به وجود آورند و در چنین وضعی، مسائل اقلیمی، اهمیت ثانوی پیدا خواهد کرد.»

 

فصل هفتم: استراتژی صهیونیسم نسبت به کشورهای عربی

در باب استراتژی صهیونیسم نسبت به کشورهای نوار پیرامون میهن عربی اسرائیل و پیمان آتلانتیک یا همان ناتو، می‌باشد.

 

فصل هشتم: اسرائیل و پیمان آتلانتیک

از قول طرفداران اسرائیل و یهودیان حامی این رژیم گفته‌هایی نقل شده که گویای تلاش‌های اسرائیل برای ورود به پیمان آتلانتیک است. بعد از این، به رشد همکاری میان اسرائیل و آتلانتیک نظر شده که روزنامه‌های موثر در این زمینه تاکید کرده است: «بدون همکاری با اسرائیل نمی‌توان امنیت جناح جنوبی پیمان را تضمین شده دانست.»

 

بخش نهم: انتخاب اتمی اسرائیل

فعالیت انرژی اتمی اسرائیل به سال ۱۹۴۸ برمی‌گردد، در این فصل مولف مراحل اولیه فعالیت اتمی اسرائیل را مرور می‌کند و از دانشمندی نام برده شده که کمک شایانی به تحول اتمی رژیم اسرائیل کرد و او اسرائیل دوستروفسکی بود. لازم به ذکر است که بگوییم اولین رئیس این سازمان دکتر دیوید بیرگمن است که اقدام به کشف اورانیوم در صحرای النقب کرد. پس از آن از نقش کشورهای آمریکا و فرانسه در متحول ساختن توان اتمی اسرائیل داشتند، سخن رانده می‌شود.

در قسمت‌های پایانی، فصولی ارزیابی شده که عبارتند از: استراتژی اتمی اسرائیل و هدف‌های آن در منطقه، جنگ روانی که اسرائیل از طریق انتخاب اتمی به راه انداخته است، اشاره فزاینده‌ محافل صهیونیستی به انتخاب اتمی بعد از کمپ دیوید، بمباران راکتور عراق و انتخاب اتمی اسرائیل

 

فصل دهم: استراتژی اسرائیل در دهه هشتاد

در فصل آخر، اسرائیل از زبان مسئولین دولتی و مطبوعاتیِ این رژیم جعلی، ترسیم شده است؛ به طوری که در بندهای پایانی می‌خوانیم: «تکیه گاه اساسی استراتژی اسرائیل، کمک‌های نظامی، اقتصادی و سیاسی آمریکاست که اسباب زندگی و قدرت تداوم را برای موجودیت صهیونیستی فراهم می‌کند. موشه ارنز سفیر اسرائیل در واشنگتن و یکی از سران جنبش حیروت و حزب حاکم لیکود این حقیقت را به نحو زیر مجسم ساخته است:

«اگر شوروی، ایالات متحده را شکست دهد و بر منطقه مسلط شود، به گمان من برای ما دیگر در اینجا چیزی نخواهد بود که در جستجوی آن باشیم.»

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/KtzRZ

 

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.