پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

یادداشت| نقد و بررسی انیمیشن WALL·E

در قصه­ آدم نیز محوریت با انسان بوده و خدا در آنجا یافت نمی‌­شود . «وال ­ای» و «ایو» که در نقش آدم و حوا هستند، ساخته­‌ی دست بشرند. جایگاه انبیاء به اندازه­‌ی یک ربات تنزل یافته و قدرت ماورایی آنان به تمسخر گرفته شده است. عالم غیب و ماورا زیر سوال رفته و همه چیز به تکنولوژی نسبت داده شده است.

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، زمین سرد و بی­‌روح است، هیچ موجود زنده‌­ای در آن زندگی نمی‌­کند. تمام انسان‌­ها به کشتی فضایی در یکی از کهکشان­‌های راه‌شیری پناه برده‌­اند. بر اثر مصرف‌گرایی افراطی زمین به ویرانهای بدل گشته و سال‌هاست که جنبنده‌ای به جز «وال ای» در آن زیست نمی‌کند.

«وال­ ای» تک و تنها در زمین به دنبال جمع آوری زباله‌­هاست. او دیگر زنگار پیری بر تن آهنی‌­اش نشسته است و خستگی و نومیدی را از تن آهنی­‌اش می­‌توان فهمید. روباتی به نام «ایو ـ איב» که در زبان عبری معادل نام «حوا» است از جانب انسان‌­ها ماموریت پیدا می‌­کند تا در زمین به دنبال علایم حیات بگردد تا انسان­ها به زمین برگردند.

در همین خلال با «وال ­ای» روبه‌­رو می­‌گردد. گیاهی را از او می­‌گیرد تا به وجود علایم حیات را به انسان‌ها گزارش دهد که در این هنگام «ایو» غیر فعال شده و تلاش‌های «وال ای» برای بازگرداندن او نتیجه‌ای دربرندارد. سفینه­ای به دنبال «ایو» می­آید. در حالی که «وال ­ای» عاشق «ایو» شده و پس از مخابره فراوان انسان­ها بار دیگر به زمین بر می‌گردند.

این داستان برگرفته از کشتی نوح و داستان آدم و حواست. نویسندگان فیلم سعی دارند که در هر دو مورد، حاکمیت خدا را زیر سوال ببرند و اینگونه القا نمایند که کشتی نوح دست ­رنج قدرت الهی نبوده بلکه تکنولوژی چنین قدرتی را به دنبال آورده است.

در قصه­ آدم نیز محوریت با انسان بوده و خدا در آنجا یافت نمی­شود . «وال ­ای» و «ایو» که در نقش آدم و حوا هستند، ساخته­ی دست بشرند. جایگاه انبیاء به اندازه­ی یک ربات تنزل یافته و قدرت ماورایی آنان به تمسخر گرفته شده است. عالم غیب و ماورا زیر سوال رفته و همه چیز به تکنولوژی نسبت داده شده است.

در واقع داستان فیلم حاصل تخیل و وهمی است که هیچگاه لباس واقعیت بر تن نخواهد نمود چرا که تکنولوژی عاری از روح و عواطف است.

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/Nkv

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.