پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

پرونده ویژه| خدمات استعمار به بهائیت

صهیونیست‌ها پیش از طلب‌کردن فلسطین از انگلستان، سراغ سلطان عبدالحمید رفتند و با وعده‌های مختلف سعی در جلب نظر او در اعطای این سرزمین به یهودیان داشتند. ولی چون در این موضوع با یهودیان صهیونیسم کنار نیامد، سلطنت خود را از دست داد.

پرونده ویژه‌‌ی «جریان‌شناسی بهائیت و صهیونیسم»

شماره پنجم: خدمات استعمار به بهائیت

 

پایگاه صهیون پژوهی خیبر، با توجه به خدمات شایانی که فرقه بهائیت به جریان استعمار، خصوصاً انگلیس (یک نمونه از آن: جاسوسی برای انگلستان در جنگ جهانی اول تا بتواند عثمانی را به زانو درآورد، بود)، امتیازات فراوانی دریافت نمودند.

به گفته شوقی افندی در دوران حاکمیت صهیونیسم شعبه‌ای به نام موقوفات بهائی در فلسطین دایر گشت که شامل پرداخت مالیات نمی‌شد و جدای از این، هر چیزی که به نام مقام متبرکه بهائی از اطراف عالم به اراضی مقدسه می‌رسید، از پرداخت عوارض و حقوق گمرکی معاف بود.

همانطور که می‌دانید صهیونیست‌ها پیش از طلب‌کردن فلسطین از انگلستان، سراغ سلطان عبدالحمید رفتند و با وعده‌های مختلف سعی در جلب نظر او در اعطای این سرزمین به یهودیان داشتند. ولی چون در این موضوع با یهودیان صهیونیسم کنار نیامد، سلطنت خود را از دست داد.

سلطان عبدالحمید از آنجایی که متوجه توطئه بهائیت و همکاری آنان با انگلیسی‌ها شده بود پیش از پایان سلطنت، دستور قتل و انهدام بهائیت را صادر می‌کند. شوقی افندی نیز در کتاب «قرن بدیع» خود نیز به این امر اشاره دارد که «جمال پاشا» فرمانده کل قوای عثمانی، عباس افندی را به جرم جاسوسی تهدید به قتل نمود.

این بار نیز انگلستان به فریاد بهائیت می‌رسد و جواب خوش خدمتی‌های آنان را می‌دهد. «لرد بالفور» تلگرافی به ژنرال «آلنبی» فرمانده جنگ انگلستان در منطقه فلسطین فرستاد و دستور داد تا عبدالبهاء و خاندان او تحت الحمایه ارتش باشند و از رسیدن هر گونه گزند به او جلوگیری شود. جالب آن است که بعد از پیروزی نیز به پاس خدمات عباس افندی در این جنگ از سوی همین ژنرال لقب (Sir) و نشانه شوالیه را دریافت می‌کند.

مدتی بعد از این ماجرا عباس افندی فوت می‌کند. «سر هربت ساموئل» صهیونیست سرشناس و کمیسر عالی انگلیس در فلسطین، تسلیت دولت انگلیس را به خانواده افندی ابلاغ نموده و شخصاً در تشییع جنازه او حاضر می‌شود. مأمور سیاسی انگلستان «سر رونالد استورز» درباره تشییع جنازه عبدالبهاء می‌گوید:

«ما در رؤس مشایعین که جمعیتی مرکب از کلیه مذاهب و ادیان بود- سراشیبی کوه کرمل را با قدم آهسته بالا رفتیم، و این درجه اظهار تأسف و احترام مشترک نفوس، با رعایت سادگی فوق‌العاده در خاطر من کاملاً ماند».

بعد از این شوقی افندی سر رشته امور بهائیت را در دست گرفته و ما شاهد خواهیم بود که چه پیوند عمیقی میان این دو جریان استعماری یعنی صهیونیسم و بهائیت شکل می‌گیرد.

 

منبع:

1 فصلنامه تاریخ معاصر ایران، بهائیت و اسرائیل: پیوند دیرین و فزاینده، شکیبا، پویا، بهار 1388، شماره 49، ص 640-513.

2- فصلنامه انتظار موعود، پیوند و همکاری متقابل بهائیت و صهیونیسم، تصوری، محمدرضا، بهار و تابستان 1385، شماره 18، ص 256-229.

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/T4ws

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.