پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

پرونده ویژه| پیوند بهائیت و اسرائیل در زمان شوقی افندی

رژیم صهیونیستی برای ایفای نقش بهائیت در فضای بین‌الملل، خدمات ویژه‌ای را در اختیار آنان نهاد. به طور مثال اسرائیل شعبه‌های محافل ملی بهائیان بعضی کشورها مثل انگلیس، ایران، کانادا، استرالیا و... در فلسطین اشغالی را به رسمیت شناخت تا امکان فعالیت مستقل داشته باشند.

 

 

پرونده ویژه‌‌ی «جریان‌شناسی بهائیت و صهیونیسم»

شماره ششم: پیوند بهائیت و اسرائیل در زمان شوقی‌افندی

 

پایگاه صهیون پژوهی خیبر، رژیم صهیونیستی در زمان شوقی افندی تشکیل شد و جریان بهائیت نیز همچون گذشته در عمل و سیاست مدافع آن بود. به طور مثال سال 1947م سازمان ملل کمیته‌ای را برای حل مشکل فلسطین تشکیل داد. شوقی افندی در نامه‌ای به این کمیته درباره علایق و منافع مشترک خود با صهیونیسم چنین می‌گوید:

«تنها یهودیان هستند که علاقه آن‌ها نسبت به فلسطین تا اندازه‌ای قابل قیاس با علاقه بهائیان به این کشور است. زیرا که در اورشلیم، بقایای معبد مقدس‌شان قرار داشته و در تاریخ قدیم، آن شهر مرکز مؤسسات مذهبی و سیاسی آنان بوده است... .»

همچنین با تشکیل این رژیم در 1948م شوقی افندی در پیام نوروزی 1330ش نظر مثبت جامعه بهائیت نسبت به این جریان را ابراز داشته و می‌گوید:

«مصداق وعده الهی و ابناء خلیل و وراث کلیم، ظاهر و باهر، و دولت اسرائیل در ارض اقدس مستقر و به استقلال و اصالت آئین بهائی مقر و به ثبت عقد نامه بهائی و معافیت موقوفات بهائی در عکا، جبل کرمل و لوازم ضروریه بناء مرقد باب از عوارض و مالیات موفق و مؤید شده است».

روحیه ماکسول همسر شوقی افندی نیز در این باره می‌گوید:

«....باید گفت که آینده ما(بهائیت و اسرائیل) چون حلقات زنجیر به هم پیوسته است».

شوقی در 9 ژانویه 1951م دستور تشکیل هیئت بین‌المللی بهائی را می‌دهد. چیزی که امروز با نام «بیت العدل» از آن یاد می‌شود. او سه وظیفه مهم برای این هیئت در نظر گرفت که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از؛ ایجاد روابط با اولیای حکومت اسرائیل و وارد مذاکره شدن با اولیای امور کشوری، در باب مسائل مربوط به احوال شخصیه.

این هیئت بین‌المللی در نامه‌ای به محفل بهائیان ایران در تاریخ 10 تیر 1331ش درباره رابطه بهائیت و اسرائیل می‌نویسد: «روابط حکومت با ولی امر الله (شوقی افندی) و هیئت بین‌المللی بهائی، دوستانه و صمیمانه است و فی‌الحقیقة جای بس خوش‌وقتی است که راجع به شناسایی امر (بهائیت) در ارض اقدس، موفقیت‌هایی حاصل گردیده است.»

بن گورین نخست‌وزیر اسرائیل، در سفری که به آمریکا داشت در ملاقاتی با محفل بهائیان آمریکا چنین اظهار داشت که: «از ابتدای تأسیس حکومت اسرائیل، بهائیان همواره روابط صمیمانه‌ای با دولت اسرائیل داشته‌اند.»

 

خدمات ویژه اسرائیل برای بهائیت

رژیم صهیونیستی برای ایفای نقش بهائیت در فضای بین‌الملل، خدمات ویژه‌ای را در اختیار آنان نهاد. به طور مثال اسرائیل شعبه‌های محافل ملی بهائیان بعضی کشورها مثل انگلیس، ایران، کانادا، استرالیا و... در فلسطین اشغالی را به رسمیت شناخت تا امکان فعالیت مستقل داشته باشند.

اوج اهمیت بهائیت در این امر است که با تماس‌های رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر و 5 تن از وزرای کابینه و همچنین رئیس پارلمان آن کشور، اداره مخصوصی به نام اداره بهائی در وزارت ادیان این رژیم تأسیس گردید. وزیر ادیان نیز بیانات رسمی در پارلمان ایراد کرد و جنبه بین‌المللی امر و اهمیت مرکز جهانی بهائی را تصریح نمود. همچنین در اثر این جریانات، رئیس‌جمهور اسرائیل مصمم گردید در اوایل عید رضوان، رسماً مقام مقدس اعلی را زیارت نماید.

نفوذ بهائیت در دادگاه‌های اسرائیل نیز قابل توجه است. نفوذی که باعث می‌شد تا شوقی افندی رقبای خود را به راحتی کنار نهد که در شماره‌های بعدی به آن خواهیم پرداخت.

 

 

 

منبع:

1 فصلنامه تاریخ معاصر ایران، بهائیت و اسرائیل: پیوند دیرین و فزاینده، شکیبا، پویا، بهار 1388، شماره 49، ص 640-513.

2- فصلنامه انتظار موعود، پیوند و همکاری متقابل بهائیت و صهیونیسم، تصوری، محمدرضا، بهار و تابستان 1385، شماره 18، ص 256-229.

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/o9nn8

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.