پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

پرونده ویژه| کمک‌های اقتصادی - تسلیحاتی آمریکا به اسرائیل

امتیاز منحصر به فرد دیگر اسرائیل این است که علی‌رغم این که معمولاً دریافت‌کنندگان کمک نظامی آمریکا ملزم هستند که مبالغ دریافت‌شده را در ایالات متحده آمریکا خرج کنند، کنگره معافیت خاصی برای اسرائیل قائل شده است که به این رژیم اجازه می‌دهد حدود ۱ دلار از هر ۴ دلار کمک نظامی آمریکا را به عنوان کمک‌هزینه به صنایع دفاعی خود اختصاص بدهد. بدین ترتیب اسرائیل مجبور نیست تمام اعتبارات دریافتی را صرف خرید اقلام نظامی از آمریکا بکند.

 

 

پرونده ویژه‌ی «نفوذ صهیونیسم در سیستم حکومتی آمریکا»؛

شماره دوم: کمک‌های اقتصادی - تسلیحاتی آمریکا به اسرائیل

 

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، رئیس‌جمهور آمریکا، «جان اف کندی»[1] در سال ۱۹۶۲ به «گلدا مایر»[2]، نخست‌وزیر اسرائیل گفت: «آمریکا با اسرائیل روابط ویژه‌ای دارد که تنها با رابطه خاص آمریکا و بریتانیا در عرصه وسیع جهانی قابل مقایسه است.» ۱۵ سال بعد، «جیمی کارتر»[3] همان نظر را تکرار کرد: «ما با اسرائیل رابطه ویژه داریم.» رابطه ویژه ایالات متحده با رژیم صهیونیستی را می‌توان در میزان و ابعاد حمایت‌های آمریکا از این رژیم جعلی مشاهده کرد.

صهیونیست‌ها در ۱۴ مه ۱۹۴۸ با برخورداری از پشتیبانی و تأیید آمریکا بر اساس رأی سازمان ملل استقلال کشور اسرائیل را اعلام کردند. یازده دقیقه بعد از اعلام استقلال کشور جدید، ایالات متحده بیانیه رسمی شناسایی اسرائیل را صادر کرد و نخستین کشوری شد که موجودیت آن را به رسمیت شناخت. این رویداد به عنوان نقطه اوج حمایت دیپلماتیک آمریکا از دولت یهود از زمان برپایی جنبش صهیونیسم، سنگ‌بنای پشتیبانی‌های گسترده‌تر و عمیق‌تر آمریکا از اسرائیل را گذارد؛ همان که بعدها از آن با عنوان روابط ویژه یاد شده است.

حمایت‌های آمریکا از اسرائیل در دوره پس از تشکیل این رژیم در دو بخش قابل ملاحظه است: کمک‌های دولت آمریکا به اسرائیل و پشتیبانی مردم و افکار عمومی آمریکا از آن رژیم. در این قسمت به کمک‌های دولت آمریکا به اسرائیل پرداخته خواهد شد.

 

کمک‌های اقتصادی - مالی آمریکا به اسرائیل

از زمان تأسیس اسرائیل تا اوایل دهه ۱۹۶۰ کمک اقتصادی بخش عمده کمک‌های آمریکا به این رژیم را تشکیل می‌داد. از سال ۱۹۴۹ تا ۱۹۶۵ تقریباً ۶۳ میلیون دلار کمک سالانه که بیش از ۹۵ درصد آن به شکل کمک اقتصادی و غذایی بود به اسرائیل داده شد.

بخش زیادی از این کمک‌های مالی به صورت بلاعوض بود که اسرائیل نیاز به بازپرداخت آن‌ها نداشته است. از سال ۱۹۸۴ هم به منظور کاستن از فشار بر اقتصاد اسرائیل، ناشی از ضرورت بازپرداخت وام‌های دریافتی بسیاری از آن‌ها بخشیده شده و آمریکا ترجیح داده است به جای آن‌ها کمک‌های بلاعوض بیشتری به اسرائیل دهد.

به این ترتیب از ۱۹۸۵ آمریکا تأمین ۱.۳ میلیارد دلار کمک اقتصادی بلاعوض سالانه را برای اسرائیل آغاز کرده است. از ۱۹۹۸ نیز از میزان کمک‌های اقتصادی آمریکا به اسرائیل کاسته و بر میزان کمک‌های نظامی آن افزوده شد. ایالات متحده آمریکا روی هم از ۱۹۴۹ تا ۲۰۰۷ مبلغ ۳۲۴۱۳/۵ میلیون دلار کمک اقتصادی به اسرائیل داده است.

 

کمک‌های نظامی - تسلیحاتی آمریکا به اسرائیل

اگرچه در دهه‌های ۱۹۴۰ و ۱۹۵۰ کمک نظامی آمریکا به اسرائیل در قیاس با کمک‌های اقتصادی بسیار کمتر بوده و میزان آن به ویژه از دهه ۱۹۷۰ به بعد از افزایش یافت، اما آمریکا از ابتدا کمک نظامی هم - هر چند به طور غیر مستقیم - برای اسرائیل فراهم می‌ساخت.

در سال ۱۹۴۷ به دلیل نگرانی از برهم خوردن موازنه قوا به نفع اعراب در صورت بروز جنگ با اسرائیل و اجتناب از درگیری در جنگ احتمالی میان آن‌ها، آمریکا ارسال سلاح به فلسطین و کشورهای همسایه آن را تحریم کرد. اما عملاً کمک‌های مالی آمریکا به اسرائیل زمینه تأمین نیازهای این رژیم را فراهم می‌ساخت. همانطور که بعدها «بن‌گوریون»[4] اعلام کرد خرید اسلحه از مسکو و پاریس با هماهنگی و حمایت خود آمریکایی‌ها انجام می‌گرفت: «مسکو و پاریس از ما دلار می‌خواستند و آن هم تنها در یک کشور موجود بود. ما بسیاری از دلارها را از آمریکا گرفتیم.»

کمک‌های نظامی به اسرائیل از ۱۹۶۲ افزایش چشمگیری یافت و طی سال‌های ۱۹۶۲ تا ۱۹۷۶ به ۵.۹ میلیارد دلار رسید. در این دوره کمک نظامی ۷۵ درصد کل کمک‌های آمریکا به اسرائیل را تشکیل می‌داد.

در مجموع از سال ۱۹۴۹ تا ۲۰۰۷ آمریکا مبلغ 64.856 میلیون دلار کمک نظامی برای اسرائیل فراهم کرده است. حاصل این کمک‌ها - با تجهیز اسرائیل به پیشرفته‌ترین سلاح‌های آمریکایی - تأمین برتری نظامی اسرائیل در منطقه بوده است.

 

شرایط و امتیازات خاص کمک‌های آمریکا به اسرائیل

آنچه اسرائیل را از سایر دریافت‌کنندگان کمک‌های خارجی آمریکا متمایز می‌سازد علاوه بر میزان آن شرایط این کمک‌ها و امتیازات خاص است که در این زمینه به اسرائیل ارائه شده است. اهمیت این امتیازات زمانی بیشتر می‌شود که توجه داشته باشیم اسرائیل جزو قدرت‌های صنعتی مدرن است که از نظر درآمد سرانه در سال ۲۰۰۶ در رتبه ۲۹ دنیا قرار گرفت. تولید ناخالص رژیم صهیونیستی و جمعیت کم آن از مجموعه تولید ناخالص داخلی کشورهایی مثل لبنان، سوریه و اردن بالاتر است.

آمار دیگر نشان می‌دهد که در مقابل هر دلار که آمریکا به یک نفر از جمعیت آمریکای لاتین و کشورهای کارائیب اختصاص داده، ۲۱۴ دلار به یک اسرائیلی داده است. از طرف دیگر آمریکا هرگز بدون در نظر گرفتن ملاحظات اسرائیل به اعراب کمک نمی‌کند.

اسرائیل همچنین همواره از کمک‌های خاص کنگره آمریکا هم برخوردار بوده است. در حالی که کنگره دائماً با کمک آمریکا به کشورهای دیگر مخالفت کرده و مبالغ آن‌ها را تا حد امکان کاهش می‌دهد، همواره پشتیبان کمک‌های آمریکا به اسرائیل بوده است.

در مورد شکل دریافت کمک‌ها هم اسرائیل نسبت به سایر کشورها از امتیازات خاصی برخوردار است. رژیم صهیونیستی تنها دریافت‌کننده کمک‌های اقتصادی آمریکا است که مجبور نیست درباره چگونگی مصرف مبالغ دریافتی پاسخ‌گو باشد یا توضیح دهد.

امتیاز منحصر به فرد دیگر اسرائیل این است که علی‌رغم این که معمولاً دریافت‌کنندگان کمک نظامی آمریکا ملزم هستند که مبالغ دریافت‌شده را در ایالات متحده آمریکا خرج کنند، کنگره معافیت خاصی برای اسرائیل قائل شده است که به این رژیم اجازه می‌دهد حدود ۱ دلار از هر ۴ دلار کمک نظامی آمریکا را به عنوان کمک‌هزینه به صنایع دفاعی خود اختصاص بدهد. بدین ترتیب اسرائیل مجبور نیست تمام اعتبارات دریافتی را صرف خرید اقلام نظامی از آمریکا بکند.

اسرائیل از امتیازات دیگر چون دریافت ضمانت‌نامه‌های وام از دولت آمریکا، کمک اضافی به دنبال وقوع تحولات و رخدادهای خاص در منطقه، و کمک‌های خصوصی شهروندان و مؤسسات غیر دولتی آمریکا که در 2009 سالانه تقریباً به ۲ میلیارد دلار رسید هم بهره‌مند بوده است.

 

منبع:

رابطه ویژه آمریکا و اسرائیل: پژوهشی درباره پیشینه، ماهیت و گستره‌ی این رابطه، فرهاد عطایی، زهرا عالی، فصلنامه سیاست، دوره 42، شماره 1، بهار 1391.

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/7OvD

 

[1]. John F. Kennedy

[2]. Golda Meir

[3]. Jimmy Carter

[4]. David Ben-Gurion

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.