پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

معرفی شخصیت| پروفسور پائول ارلیچ

پروفسور ارلیچ منتقد سرسخت سیاست خارجی و داخلی آمریکا نیز است. فورا پس از ۱۱ سپتامبر، او فرضیه‌سازی کرد که عامل اصلی حملات علیه ایالات متحده، توزیع نابرابر ثروت در سراسر جهان بوده است.

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، مدتی قبل کتابی تحت عنوان «صد و یک پروفسور خطرناک» در آمریکا منتشر شد. موضوع این کتاب معرفی صد و یک پروفسور دانشگاهی است که جرم آن‌ها سخن گفتن درمورد هولوکاست و یهود در کلاس‌ها و کتاب‌هایشان است. در کنار انتشار این کتاب به اساتید دانشگاه‌های دیگر هشدار داده شده که چون این افراد از خط قرمزها عبور کرده‌اند نباید از آثار آن‌ها استفاده کنید. در مجموع وقتی آزادی نامحدود شود خودش مشکلاتی به وجود می‌آورد که نهایتاً محدودش خواهد کرد. متن ذیل معرفی «پروفسور پائول ارلیچ» یکی از صد و یک پروفسوری است که نویسنده کتاب به آن پرداخته است.

 

پروفسور پائول ارلیچ ـ Professor Paul Ehrlich
دانشگاه استنفورد
استاد مطالعات جمعیتی و زیست شناسی در دانشگاه استنفورد
نویسنده کتاب منتشر شده در سال ۱۹۶۸ به اسم «بمب جمعیتی»

ما تا همین جا هم در ایالات متحده رشد اقتصادی بیش از حدی داشته‌ایم. در کشورهای ثروتمند مانند کشور ما، رشد اقتصادی بیماری است نه درمان.

«پائول ارلیچ» در حال حاضر استاد هر دو رشته «مطالعات جمعیتی» و «علوم زیست‌شناسی» در دانشگاه استنفورد است. او به عنوان یک متخصص محیط زیست شناخته شده است که در دهه ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ میلادی به بدنامی مشهور شد، به ویژه با کتاب خود یعنی، بمب جمعیتی، که در سال ۱۹۶۸ با همکاری همسرش «آنه ارلیچ» منتشر کرد و در آن به پیش‌بینی‌های آخرالزمانی «اکولوجیکال» (بررسی مساِئل مربوط به محیط زیست موجودات زنده و بررسی روابط موجودات زنده با یکدیگر و با محیط زیستشان) پرداخت. در میان پیش‌بینی‌های پروفسور ارلیچ که بعدا اشتباه بودن آنها مشخص شد، به این موارد می‌توان اشاره کرد:

  1. مبارزه برای تغذیه بشری تمام شده است. در دهه ۱۹۷۰، قحطی جهان را فرا می‌گیرد صدها میلیون نفر (از جمله آمریکایی‌ها) از گرسنگی خواهند مرد.(۱۹۶۸)
  2. آلودگی هوا در سال ۱۹۷۳ ممکن است ۲۰۰،۰۰۰ نفر را در نیویورک و لس آنجلس بکشد. (۱۹۶۹)
  3. من حتی روی پول شرط می‌بندم که در سال ۲۰۰۰ انگلستان وجود نخواهد داشت. (۱۹۶۹)
  4. پیش از سال ۱۹۸۵، بشر به دوره‌ای از کمبود واقعی وارد می‌شود که در آن منابع بسیاری از مواد معدنی کلیدی قابل دسترس در معرض کمبود قرار می‌گیرند (۱۹۷۶)
  5. افت دما باعث می‌شود یخ‌های سطحی درون اقیانوس غرق شوند که موجی از جزر و مد جهانی را بوجود می‌آورد که می‌تواند بخش مهمی از جمعیت بشر را از بین ببرد و سطح دریا حدود ۶۰ تا ۱۰۰ فوت (هر فوت معادل ۳۰٫۴۸ سانتی متر است) افزایش می‌یابد.
  6. ارلیچ پس از تعویض پیش‌بینی عصر یخبندان قریب الوقوع خود به نسخه منطقی آن یعنی «گرمایش جهانی»، گفت: تا قبل از سال ۱۹۹۹ به دلیل قحطی و گرمایش جهانی جمعیت ایالات متحده از ۲۵۰ میلیون نفر به حدود ۲۲٫۵ میلیون نفر کاهش می‌یابد.

پائول ارلیچ درکتاب بمب جمعیتی تصریح کرد: ما باید در کشورمان کنترل جمعیت داشته باشیم، می‌توانیم امیدوار باشیم که با استفاده از یک نظام تشویق و مجازات اینکار صورت بگیرد، اما اگر روش‌های داوطلبانه شکست بخورند مجبوریم از زور استفاده کنیم. و پیشنهاد داد که می‌توانیم با تزریق استرلنت‌ها (عواملی که برای از بین بردن میکرو ارگانیسم‌ها استفاده می‌شوند) موقتی به منبع‌های آب این کار را انجام دهیم هرچند احتمالا قبل از اینکه حکومت بتواند این کار را انجام دهد جامعه از بین رفته است.

ارلیچ سیاست سقط جنین اجباری چین را نیرومند و موثر، آزمایشی بزرگ در مدیریت جمعیت نامید. پیش‌بینی‌های ارلیچ یک نسل از خبرنگاران و فعالان محیط زیست زود باور را در دهه ۱۹۷۰ به دام انداخت که به گفته‌های سیاسی او رنگ جدیت بخشیدند.

ارلیچ همچنین کتاب‌های«طبیعت بشریی: ژن‌ها، فرهنگ‌ها و چشم‌انداز انسانی»، «خیانت علم و علت: حرفه‌ای ضد محیط زیستی چگونه آینده ما را تهدید می‌کنند» و «پایان بردگی» را نوشته است.

 

در طی سال‌ها، پل ارلیچ اظهار نظرهای مضحک و نامعقول زیر را ابراز داشته است که هیچ کدام از آنها موقعیت شغلی او را در یکی از معتبرترین دانشگاه‌های آمریکا تحت تاثیر قرار نداده است:

  • در واقع، مشکل جهان این است که افراد غنی بسیار زیادی وجود دارند (Associated Press، April ۱۹۹۰)
  • دادن انرژی ارزان و فراوان به جامعه، معادل دادن یک تفنگ به یک کودک ابله است. (نقل شده توسط Emmett Tyrrell در تماشاگر آمریکایی (یک مجله آمریکایی) ، ۶ سپتامبر ۱۹۹۲)
  • ما تا همینجا هم در ایالات متحده رشد اقتصادی بیش از حدی داشته‌ایم. در کشورهای ثروتمند مانند کشور ما، رشد اقتصادی بیماری است نه درمان. (به نقل از دیکسی لی ری در کتابش به نام “تبدیل کردن سیاره به آشغال”، ۱۹۹۰)

سابقه حرفه‌ای پل ارلیچ گواه این واقعیت است که در دانشگاه استنفورد، خارج از علوم سخت (نوعی دسته بندی علوم که علوم را به سخت و نرم تقسیم می‌کند. علومی مانند ریاضی، فیزیک، شیمی و را علوم سخت می‌گویند)، هیچ حد و مرزی برای ایده‌های بد وجود ندارد و هیچ تنبیهی برای آن ایده‌هایی که نادرست است وجود ندارد.

پروفسور ارلیچ منتقد سرسخت سیاست خارجی و داخلی آمریکا نیز است. فورا پس از ۱۱ سپتامبر، او فرضیه‌سازی کرد که عامل اصلی حملات علیه ایالات متحده، توزیع نابرابر ثروت در سراسر جهان بوده است. ثروت آمریکا بوسیله تعداد زیادی از انسان‌ها بصورت تنفر آمیز و ناعادلانه دیده می‌شود؛ و این بر ایالات متحده ـ که به تازگی ۳،۰۰۰ نفر از شهروندانش توسط متعصب‌های مسلمان به قتل رسیده بودندـ واجب بود که افرادی را که از بیرون این ثروت را می‌دیدیند متقاعد کند که در اعلام جنگ علیه طرفداران تروریست، به دنبال جنگ علیه اسلام نیست.

ارلیچ می‌گوید که ایالات متحده نه با حمله نظامی علیه طالبان بلکه باید با کمک‌های خیرخواهانه و مالی به مردم افغانستان به این حمله پاسخ بدهد. به نظر وی طالبان باید مجاز باشد که قدرتش را حفظ کند.

پروفسور ارلیچ در مقاله‌ای در نوامبر ۲۰۰۲ با عنوان «رسیدن به ریشه‌های تروریسم» به دولت «بوش» بخاطر شکست کاملش در کاهش عواملی که به تروریست‌ها انگیزه حمله به ما را داد و همچنین بخاطر برنامه‌هایی که ظاهرا برای کنترل ذخایر نفتی گسترده عراق دارد حمله کرد.

وی همچنین ادعا کرد که نفت حضور نیروهای آمریکایی در عربستان سعودی را توجیه می‌کند، چیزی که برخی مسلمانان به ویژه اسامه بن لادن را خشمگین می‌سازد. نیروهای آمریکایی به درخواست سعودی‌ها پس از حمله صدام حسین و تلاش برای انحلال کویت در سال ۱۹۹۰ وارد عربستان سعودی شدند.

 

تحقیقات: بن جانسون و جان پرازو

 

 

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.