پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

گفت‌وگو| آمریکا در باتلاق عراق گیر افتاده است

ضربات و حملات نظامی به گروه‌های مقاومت و حشدالشعبی صرفا از موضع دفاعی است و نه از موضع تهاجمی. یعنی وقتی به پایگاه‌های آمریکایی حمله می‌شود و آن‌ها در آستانه انتخابات نوامبر 2020م آمریکا تلفات می‌دهند، این امر برای شخص ترامپ بسیار خفت‌بار و دردناک است. لذا طبعاً حملات محدود و مقطعی و موقت به گروه‌های مقاومت و حشدالشعبی جهت ایجاد بازدارنگی و از موضع دفاعی انجام می‌شود.

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، باتوجه به تحرکات اخیر آمریکا در منطقه و شایعاتی مبنی بر احتمال درگیری گروه‌های مقاومت با نیروهای آمریکایی که مدتی است به گوش می‌رسد، و همچنین در شرایطی که گزینه‌ای نزدیک به آمریکا برای تشکیل دولت در عراق معرفی شده، پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر گفت‌وگوی ویژه‌ای با «دکتر علیرضا عرب»،کارشناس مسائل منطقه و روزنامه‌نگار انجام داده است تا مسائل روز عراق مورد بررسی قرار گیرد. بخش اول این گفت‌و‌گو در ادامه تقدیم می‌گردد.

 

خیبر: به نظر شما در ادامه روند منطقه پس از شهادت سردار سلیمانی، آمریکا در منطقه به دنبال چه چیزی است؟

آنچه اکنون در منطقه به وقوع پیوسته ورود آمریکا به منطقه در تقابل نظامی محدود با ایران است و ترور سردار سلیمانی نمود آن است.

امید آمریکا این بود که با ترور سردار و ابومهدی المهندس به یک بازدارندگی موثر و طولانی‌مدت در منطقه دست پیدا کنند؛ اما ترور سردار و تشییع پیکر میلیونی ایشان و ابو مهدی در ایران و عراق به نوعی مهر تائید بسیار قدرتمند مردم بر  انقلاب اسلامی و گفتمان و راهبرد مقاومت بعد از گذشت چهل سال از انقلاب بود و معادلات را به شدت تغییر داد.

لذا محور مقاومت که متکی بر اندیشه‌های اسلامی و مردم منطقه است قدرتمندتر از گذشته به راه خود ادامه داد و نقشه آمریکا و اسرائیل برای تضعیف آن نه تنها موفق نشد بلکه جانی و متفاوت تازه در پیکره مقاومت دمید. لازم به ذکر است که آمریکایی‌ها توان رویارویی و جنگ گسترده با ایران را ندارند؛ اما درگیری نظامی محدود را در دستور کارشان قرارداده‌اند.

بعد از جواب موشکی ایران به ترور حاج قاسم و هدف قرار دادن پایگاه عین‌الاسد در الانبار شاهد ایجاد بازدارندگی جدید برای ایران در مواجهه با آمریکایی‌ها هستیم. یعنی اکنون آمریکایی‌ها در ایجاد تنش نظامی محدود با ایران هم ملاحظه داشته و از آن حتی‌المقدور پرهیز می‌کنند.

لازم به ذکر است که اکنون در منطقه شاهد بالاترین میزان هماهنگی نظامی، امنیتی و سیاسی میان اسرائیل و آمریکا در مقابله با محور مقاومت و ایران هستیم. رابطه ویژه ترامپ با نتانیاهو گویای گزاره بالا است. حتی برخی از کارشناسان احتمال ایجاد یک پیمان دفاعی رسمی میان رژیم صهیونیستی و آمریکا را دور نمی‌بینند. در یک تقسیمِ کار نانوشته مقابله با مقاومت در سوریه به عهده اسرائیل و در عراق به عهده آمریکا قرار گرفته است.

در عراق نیز مثل سراسر منطقه نبرد اراده‌ها در جریان است. اراده مقاومت و اراده آمریکا و برخی از سازش‌کاران عراقی هم‌سو با آمریکا. این دو اراده در مقابل هم صف‌آرایی کردند.

بعد از حملات به پایگاه آمریکایی التاجی در شمال بغداد در عراق و کشته‌شدن دو آمریکایی و یک انگلیسی در واقع خط قرمز ترامپ زیر پا گذاشته شده بود لذا پمپئو و مشاور امنیت ملی آمریکا طرح حمله هوایی به تاسیسات حیاتی ایران را در جواب حمله به التاجی را مطرح کردند که مورد مخالفت ترامپ، اسپر وزیر دفاع و ژنرال مایک میلی رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا قرار گرفت و اکنون برنامه آمریکا برخورد با گروه‌های حشدالشعبی و مقاومت عراقی مثل کتائب حزب‌الله، عصائب، نجبا و ... است و فعلا از فاز برخورد مستقیم با ایران خارج شده‌اند.

اما همین ضربات و حملات نظامی به گروه‌های مقاومت و حشدالشعبی صرفا از موضع دفاعی است و نه از موضع تهاجمی. یعنی وقتی به پایگاه‌های آمریکایی حمله می‌شود و آن‌ها در آستانه انتخابات نوامبر 2020م آمریکا تلفات می‌دهند، این امر برای شخص ترامپ بسیار خفت‌بار و دردناک است. لذا طبعاً حملات محدود و مقطعی و موقت به گروه‌های مقاومت و حشدالشعبی جهت ایجاد بازدارنگی و از موضع دفاعی انجام می‌شود.

و البته باید توجه داشت با تبلیغات رسانه‌ای و مدیریت فضای سایبر آمریکایی‌ها و سازش‌کاران عراقی درصدد آن هستند که این ضعف بزرگ آمریکایی‌ها را پوشش داده و آن‌ها را نزد افکار عمومی منطقه و عراق در موضع قدرت به تصویر بکشند که این تصویر غلط و مجازی است.

 

 خیبر: تحلیل کلی شما در رابطه با شرایط فعلی عراق چیست؟

اکنون «برهم صالح»، رئیس‌جمهور عراق، «عدنان الزرفی» سیاستمدار نزدیک به آمریکا  را برای تشکیل دولت معرفی کرده است و وی رابطه قدیمی و محکم با آمریکایی‌ها دارد و درصدد محدودکردن دایره فعالیت و کارکرد حشدالشعبی است؛ اما باید توجه داشت حشدالشعبی دارای ریشه‌های اسلامی و مردمی است و به عنوان یک نیروی نظامی رسمی و مردمی مورد حمایت ملت عراق و مرجعیت اعلاء قراردارد، لذا مقابله با آن و یا تضعیف حشدالشعبی آن هم در شرایطی که داعش هنوز فعالیت داشته و آمریکا نیز به عنوان یک نیروی بیگانه عراق در عراق حضور دارد مصداق خیانت محسوب می‌شود. لذا گروه‌های مقاومت و حشدالشعبی نیز با نخست‌وزیری عدنان الزرفی مخالف هستند.

برآورد آمریکایی‌ها این است که فشارهای سیاسی بر گروه‌های مقاومت و برخورد نظامی محدود با آن‌ها در کنار تبلیغات رسانه‌ای وسیع علیه آن‌ها هم موجب ایجاد بازدارندگی برای آمریکایی‌ها در پایگاه‌هایشان خواهد شد و از تلفاتشان کم خواهد کرد و هم به تشکیل هر چه سریع‌تر دولت توسط عدنان الزرفی مورد حمایت آمریکا مدد خواهد رساند.

مشکلات اقتصادی عراق، فعالیت‌های داعش در شمال عراق و مشکلاتی که شیوع کرونا ایجاد کرده است تماماً مواردی است که آمریکایی‌ها در عراق برای ادامه حضور خود به آن‌ها دل خوش کرده‌اند و البته افراد و گروه‌های عراقی هم‌سو با آمریکا نیز بر نیاز عراق به حضور آمریکایی‌ها و کمک‌های آن‌ها تأکید مستمر و گمراه‌کننده دارند. به عبارت دیگر، گویی عراقی‌ها به تنهایی قادر به اداره کشور تاریخی، حاصل‌خیز و نفت‌خیزشان نیستند و نیازمند حضور آمریکایی‌ها به عنوان قیّم هستند.

آمریکایی‌ها بر روی شیوع کرونا در منطقه علی‌الخصوص ایران و عراق حساب کرده‌اند و معتقدند شیوع کرونا سبب درگیرشدن دولت ایران در داخل شده فلذا اکنون زمان تضعیف محور مقاومت در منطقه است و عراق نیز به علت شیوع کرونا نیازمند حضور و کمک‌های اقتصادی و پزشکی آمریکا است.

البته کرونا بار روانی قدرتمندی دارد؛ همانطور که شاهد بهره‌برداری سیاسی نتانیاهو از آن و اعلام وضعیت اضطراری در اسرائیل و نهایتاً خروج از بن‌بست یک‌ساله توسط وی بودیم، اما آمریکایی‌ها در ارتباط با محور مقاومت و ایران در این خصوص دچار اشتباه محاسباتی شده‌اند. محور مقاومت محوری ایدئولوژیک است که هماهنگ با ویژگی‌های فرهنگی، اعتقادی و ژئوپلتیک منطقه است فلذا شیوع یک بیماری آن را تضعیف یا منحرف نخواهد کرد.

 

خیبر: به نظر شما پروژه خروج آمریکا از منطقه در چه شرایطی قرار دارد؟ آیاآمریکا قصد هزینه‌تراشی برای منطقه دارد و می‌خواهد هزینه‌های انجام‌شده خودش را با ضربهزدن‌های مختلف جبران کند؟

راهبرد دیگر آمریکایی‌ها خروج از پایگاه‌های آسیب‌پذیر مثل التاجی بغداد و «K1» در کرکوک جهت کاهش آسیب‌پذیری نیروهایشان است. آن‌ها درصدد تمرکز نیروهایشان در پایگاه‌های امن‌تر در اقلیم کردستان و شمال عراق هستند تا در مقابل حملات گروه‌های مقاومت عراقی از آسیب‌پذیری کم‌تری برخوردار باشند.

لذا شاهد تخلیه یک‌سری از پایگاه‌ها و کوچ تاکتیکی نیروهای آمریکایی به پایگاه‌های امن‌تر هستیم جهت اینکه از نظر امنیتی و نظامی از آسیب‌پذیری نیروهایشان کم کنند.

به زعم آمریکایی‌ها حملات محدود و مقطعی به حشدالشعبی و گروه‌های مقاومت برایشان ایجاد بازدارندگی خواهد کرد که اشتباه است. گروه‌های مقاومت عراقی هنوز انتقام سخت خود را از آمریکا جهت ترور  ابومهدی المهندس نگرفته‌اند.

لذا حملات به پایگاه‌های آمریکایی در عراق ادامه خواهد داشت تا آن‌ها را از عراق اخراج کنند. در واقع آمریکایی‌ها در باتلاق عراق گیر افتاده‌اند و هرچه بیش‌تر تلاش و تقلا کنند زودتر فروخواهد رفت و گذشت زمان به شدت به ضرر آن‌ها است. درجه آسیب‌پذیری آن‌ها را از روی تهدیدات توخالی و پوچ و مستمر و مکرر آن‌ها می‌توان دریافت که مصداق احساس ضعف شدید و واقعی آن‌ها در عراق است.

از طرفی دیگر میزان اعتماد به نفس و هم‌گرایی جریانات مختلف شیعه در عراق رو به افزایش است و اکنون ائتلاف دولت قانون به رهبری نوری المالکی، تیار الحکمه الوطنیه به رهبری سید عمار حکیم، ائتلاف الفتح به زعامت هادی العامری و سائرون به رهبری سید مقتدی صدر به وضوح با یکدیگر هماهنگ‌تر و همسوتر از گذشته در پیگیری منافع عراق و مقابله با آمریکایی‌ها و اخراج آن‌ها هستند و همین امر در کنار حضور سرزنده محور مقاومت در عراق و وجود مرجعیت اعلاء همگی مؤید آن است که کارزار اخراج آمریکایی‌ها از عراق، از سرعت و جهت مناسب برخوردار است؛ ان‌شاءالله.

 

خیبر: ممنون از توضیحات جامع و کاملی که ارائه فرمودید.

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/Yh8Mj

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.