پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

پرونده ویژه| دلایل حمایت آمریکا از اسرائیل – قسمت دوم

بنابراین می‌توان به این نتیجه دست یافت که هیچ دلیل استراتژیک و یا الزامات به اصطلاح اخلاقی نمی‌تواند توجیه‌کننده این حجم عظیم کمک‌ها به اسرائیل از سوی ایالات متحده باشد، مگر اینکه بگوییم لابی قدرتمند صهیونیسم در آمریکا پشت این جریانات است.

 

پرونده ویژه‌ی «نفوذ صهیونیسم در سیستم حکومتی آمریکا»؛
شماره پنجم: دلایل حمایت آمریکا از اسرائیل
قسمت دوم

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، در شماره پیشین این پرونده ویژه، به دو مورد از دلایل ظاهری که لابی صهیونیست و طرفداران اسرائیل در آمریکا برای حمایت ویژه‌ی ایالات متحده از رژیم صهیونیستی مطرح می‌کنند، اشاره شد. در این شماره، ضمن بررسی دو مورد دیگر از این دلایل، به بررسی دلیل اصلی حمایت‌های همه‌جانبه آمریکا از رژیم اسرائیل اشاره خواهد شد.

 

ج) غرامت در قبال جنایات گذشته

سومین توجیه اخلاقی برای کمک‌های گسترده آمریکا به رژیم صهیونیستی آزار و شکنجه‌هایی است که قوم یهود در طول تاریخ خود در کشورهای مسیحی غربی دیده‌اند. البته در این زمینه بیشتر به یهودستیزی نازی‌ها در طول جنگ جهانی دوم استناد می‌شود. حوادثی که عنوان هولوکاست را به خود گرفت، دستاویز بسیارخوبی برای صهیونیست‌ها بود تا از فردای جنگ جهانی دوم بهره‌برداری زیادی از آن به عمل آورند.

در حقیقت موضوع ادعا این است که: چون یهودیان در طول تاریخ رنج‌های زیادی متحمل شده‌اند و تنها راه حفظ امنیت آن‌ها زندگی کردنشان در یک سرزمین یهودی است، بنابراین اسرائیل این لیاقت را دارد که مورد حمایت گسترده آمریکا قرار گیرد.

هر چند در اینجا مجال بررسی صحت یا عدم صحت ادعای یهودی‌ستیزی یا هولوکاست وجود ندارد اما با فرض درست‌بودن چنین ادعایی، ایجاد یک کشور یهودی در سرزمین فلسطین خود باعث ایجاد جنایات مضاعفی علیه طرف سوم و بی‌گناهی که فلسطینیان باشد، می‌شود.

این حقیقت که تأسیس اسرائیل مستلزم یک جنایت اخلاقی علیه مردم فلسطین است، به خوبی از سوی رهبران اسرائیل درک شده بود. همانطور که «بن‌گوریون»[1] به «ناهوم گلدمن»[2]، رئیس کنگره جهانی یهود گفت: «اگر من یک رهبر عرب بودم، هرگز با اسرائیل مناسباتی برقرار نمی‌کردم. این طبیعی است؛ ما سرزمین آن‌ها را اشغال کرده‌ایم. ...ما اینجا آمدیم و کشورشان را به یغما برده‌ایم، چرا آ‌ن‌ها باید این مسئله را بپذیرند؟»

 

پیشنهاد مطالعه:

پرونده ویژه| دلایل حمایت آمریکا از اسرائیل قسمت اول

 

به نظر می‌رسد که عملکرد اروپایی‌ها علیه یهودیان ممکن است توجیه خوبی برای ایجاد اسرائیل باشد اما ربطی به فلسطینی‌ها و دیگر ساکنان خاورمیانه ندارد. شگفت‌آور است که غربی‌ها می‌خواهند جنایاتشان را با تکرار جنایت دیگری آن هم علیه فلسطینی‌ها جبران نمایند.

از این رو چنین ادعای تاریخی از دیدگاه منطقی نمی‌تواند دلیل اخلاقی برای حمایت‌های گسترده آمریکا از اسرائیل را فراهم نموده و باعث شود آمریکا آنچه در سرزمین‌های اشغالی اتفاق می‌افتد را نادیده انگارد.

 

د) رفتار اسرائیل به لحاظ اخلاقی بهتر از رفتار دشمنانش بوده است

آخرین دلیل اخلاقی که توسط لابی صهیونیست و طرفداران اسرائیل برای حمایت آمریکا از اسرائیل مورد استناد قرار می‌گیرد، معرفی اسرائیل به عنوان کشوری صلح‌طلب است. این دیدگاه اسرائیل را به عنوان کشوری تصویر می‌کند که در همه‌حال دنبال صلح بوده است و حتی زمانی که عصبانی می‌شود از خود بزرگواری و متانت نشان می‌دهد. در مقابل گفته می‌شود که اعراب با شرارت و نیات پلید عمل کرده‌اند.

نگاهی به تاریخچه تحولات اسرائیل نشان می‌دهد صهیونیست‌های اولیه هیچ‌گاه خیراندیش اعراب فلسطین نبودند. این مسئله که ساکنان عرب سرزمین فلسطین در برابر تجاوزهای صهیونیست‌ها مقاومت می‌کردند، با توجه به اینکه صهیونیست‌ها برای تأسیس حاکمیت موردنظرشان در سرزمین‌های عربی تلاش می‌کردند، موضوع عجیبی نیست.

صهیونیست‌ها به شدت علیه مقاومت فلسطینی‌ها فعالیت می‌کردند و در آن برهه از زمان به رعایت مسائل اخلاقی فکر نمی‌کردند. اسناد تاریخی همچنین فاش می‌کند که تأسیس اسرائیل در فاصله سال‌های ۱۹۴۷ و ۱۹۴۸ متضمن ارتکاب جنایات آشکار در زمینه پاک‌سازی نژادی شامل اعدام‌ها، کشتارهای جمعی و تجاوزهای غیر اخلاقی توسط یهودیان بود.

به‌علاوه، رفتارهای اسرائیل در قبال دشمنان عربش و نیز اتباع عرب خود، اغلب ددمنشانه بوده که ناقض هرگونه ادعایی دال بر رفتارهای اخلاقی برتر اسرائیل در قیاس با اعراب است. به عنوان مثال، بر اساس گزارش «بت سلم» بین سال‌های ۲۰۰۰ و ۲۰۰۵ میلادی، تعداد ۳۳۸۶ فلسطینی توسط اسرائیلی‌ها کشته شدند، که از بین آن‌ها ۶۷۶ نفر کودک بودند.

مثال دیگر اینکه: پاسخ اسرائیل به انتفاضه دوم در بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵ میلادی، بسیار خشن بود. نیروهای اسرائیل در نخستین روزهای شروع انتفاضه حدود یک میلیون گلوله شلیک کردند؛ این مقدار بسیار بیشتر از آن است که یک پاسخ معمولی به حساب آید.

بنابراین این استدلال که رفتار اسرائیل به لحاظ اخلاقی بهتر از رفتار دشمنانش بوده است به هیچ وجه یک توجیه اخلاقی قانع‌کننده نیست.

 

دلیل اصلی

«جان میر شایمر»[3] و «استفان والت»[4]، در مقاله خود تحت عنوان «لابی اسرائیل و سیاست خارجی آمریکا» در پاسخ به سؤال: «دلیل اصلی حمایت آمریکا از اسرائیل»، به دنبال اثبات این فرضیه بودند که حمایت آمریکا از اسرائیل در راستای منافع ملی ایالات متحده نیست و بیشتر ناشی از نفوذ عمیق لابی صهیونیستی در حوزه سیاست‌گذاری آمریکاست.

لابی صهیونیسم دو استراتژی گسترده را برای ارتقاء حمایت آمریکا از اسرائیل دنبال می‌کند. نخست، با برخورداری از نفوذی چشم‌گیر در واشنگتن هم بر کنگره و هم بر قوه مجریه فشار می‌آورد تا یک‌سره از اسرائیل حمایت کنند؛ ثانیا،ً لابی می‌کوشد تا اطمینان یابد که گفتمان عمومی درباره اسرائیل، آن را با دیدگاهی مثبت به تصویر می‌کشد.

بنابراین می‌توان به این نتیجه دست یافت که هیچ دلیل استراتژیک و یا الزامات به اصطلاح اخلاقی نمی‌تواند توجیه‌کننده این حجم عظیم کمک‌ها به اسرائیل از سوی ایالات متحده باشد، مگر اینکه بگوییم لابی قدرتمند صهیونیست در آمریکا پشت این جریانات است.

 

منبع:

فرمانروایان پنهان، حسین جعفری موحد، فصل دوم، صص 163 تا 176.

 

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/hez1kD

 

 

[1]. David Ben-Gurion

[2]. Nahum Goldman

[3]. John Mearsheimer

[4]. Stephen Walt

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.