پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

پرونده ویژه| نگاهی به ساختار لابی آیپک

کمیته‌های اقدام سیاسی (موسوم به پک‌ها «Pac») طرفدار اسرائیل، که نخستین مورد از آنان در سال ۱۹۷۸م. تأسیس شد به هر دو حزب رقیب در آمریکا شامل جمهوری‌خواه و دموکرات از لحاظ فکری خط می‌دهند؛ اما معمولاً به آن حزبی که در قدرت است پول بیش‌تری می‌پردازند. نقش این کمیته‌ها در تأثیرگذاری بر سیستم حکومتی آمریکا بسیار بارز است.

 

پرونده ویژه‌ی «نفوذ صهیونیسم در سیستم حکومتی آمریکا»؛
شماره هشتم: نگاهی به ساختار لابی آیپک

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، در شماره پیشین توضیحاتی جهت آشنایی با لابی صهیونیستی آیپک ارائه شد. در این قسمت، نگاهی به ساختار آیپک خواهیم داشت.

 

ساختار آیپک

آیپک در راستای پیگیری مطلوب اهداف و برنامه‌ریزی‌های خویش کمیته‌هایی را تأسیس کرده است که همانند چتری فعالیت‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و نظامی را در آمریکا و دیگر نقاط دنیا رهبری و هدایت می‌نمایند. مهم‌ترین این کمیته‌ها از نظر ساختاری عبارتند از:

 

کمیته ملی فعالیت سیاسی برای حمایت از اسرائیل

این کمیته از سال ۱۹۸۲م. با این شعار تأسیس شد: «اعتقاد به اسرائیل، آمریکا را تقویت خواهد کرد.» این کمیته بزرگ‌ترین و ثروتمندترین و در عین حال مشهورترین کمیته از نوع کمیته‌هایی است که توسط «ماروین جوزف‌سان»[1] به منظور حمایت سیاسی از اسرائیل تشکیل شده است. انگیزه تشکیل این کمیته، اوج‌گیری احساسات ضدسامیسم از یک سو و ایفای نقش در معاملات بزرگ فروش اسلحه از سوی دیگر بود.

به این ترتیب کمیته ملی درصدد بود تا با تعدیل در روند یادشده زمینه‌های بهبود موقعیت اسرائیل در آمریکا را ایجاد کند. این کمیته توانست با بهره‌گیری از امکانات مالی و ابزاری خود، موقعیت مطلوب و مؤثرتری را به منظور بهبود وضعیت منطقه‌ای اسرائیل فراهم آورد.

 

کنفرانس رؤسای سازمان‌های بزرگ یهودی

این کنفرانس در سال ۱۹۵۹م. توسط «ناهوم گلدمن»[2] تأسیس شد. گلدمن برای جلوگیری از هر نوع تعارض بین سازمان‌های یهودی، ۱۶ سازمان بزرگ یهودی را دور هم جمع کرد تا در واقع سیاست‌های خود را هماهنگ سازند.

نقش اصلی این کنفرانس، تهیه تریبون واحدی برای مطرح‌کردن مسائل مربوط به اسرائیل در آمریکا و وسیله‌ای برای منعکس‌کردن نظر جمعی رهبران یهودی آمریکا در خارج است.

 

پیشنهاد مطالعه:

پرونده ویژه| آشنایی با لابی «آیپک»

 

«جولیوس برمن»[3] می‌گوید: «من معتقدم در تاریخ جوامع یهودی آمریکا، کفرانس رؤسا پدیده‌ای باورنکردنی است. امروزه با وجود کنفرانس، ۳۶ سازمان توانایی‌های مختلف خود را روی هم گذاشتند و با هم در مورد یک موضوع کار و فعالیت می‌کنند. ...این موضوع با در نظر گرفتن اختلاف‌نظر بین آن‌ها در بسیاری از زمینه‌ها و بدون دخالت در امور سازمانی یکدیگر تنها معجزه زمان ما است.»

 

انستیتو یهودیان برای امور امنیت ملی

این انستیتو در سال ۱۹۹۷م. تأسیس شد. در اواخر دهه ۱۹۷۰م. تعدادی تحلیلگر نظامی طرفدار اسرائیل در ارتباط با مسائل استراتژیک خاورمیانه، «گروه مراقبت پنتاگون» را در واشنگتن تشکیل دادند. موضوعات مورد تأکید این گروه از نظر روابط آمریکا و اسرائیل عبارت بودند از:

  • اسرائیل از نظر استراتژیک در خاورمیانه برای آمریکا دارای ارزش حیاتی است؛
  • حمایت آمریکا از اسرائیل می‌باید جنبه استراتژیک داشته و به حمایت اخلاقی و سیاسی اکتفا نگردد؛
  • از آنجا که منافع امنیتی آمریکا و اسرائیل در هم آمیخته و مرتبط است، تحت فشار قرار گرفتن اسرائیل از طرف شوروی (سابق) و حامیان او منافع آمریکا در منطقه را نیز به خطر خواهد انداخت؛
  • اتحاد جماهیر شوروی (سابق) به طرق مختلف قصد کنترل خاورمیانه را دارد و مسئول بسیاری از مشکلاتی است که از جانب اعراب برای اسرائیل ایجاد می‌گردد و این موضوعی است که باید آشکار گردد.

 

کمیته‌های اقدام سیاسی

کمیته‌های اقدام سیاسی (موسوم به پک‌ها «Pac») طرفدار اسرائیل، که نخستین مورد از آنان در سال ۱۹۷۸م. تأسیس شد به هر دو حزب رقیب در آمریکا شامل جمهوری‌خواه و دموکرات از لحاظ فکری خط می‌دهند؛ اما معمولاً به آن حزبی که در قدرت است پول بیش‌تری می‌پردازند. نقش این کمیته‌ها در تأثیرگذاری بر سیستم حکومتی آمریکا بسیار بارز است.

پک‌های طرفدار اسرائیل نام‌هایی را برای خود انتخاب می‌کنند که از لحاظ ظاهری هیچ ارتباطی با اسرائیل، صهیونیسم و یهود ندارند. بزرگ‌ترین آن‌ها‌ عبارتند از: پک سازمان‌یافته شهروندان، پک واشنگتن و پک هارتلند.

از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۴م. پک‌های طرفدار اسرائیل در کل مبلغ ۴۱.۳ میلیون دلار به نامزدهای انتخاباتی فدرال و احزاب سیاسی ایالات متحده کمک کرده‌اند. تا سال ۲۰۰۳م. تعداد پک‌های طرفدار اسرائیل به رقمی بالاتر از ۱۰۰ عدد رسید که تنها در انتخابات سال ۱۹۹۶م. مبلغی حدود ۲۵ میلیون دلار کمک‌های انتخاباتی به نامزدهای مورد نظر خود اهدا نمودند.

 

منبع:

فرمانروایان پنهان، حسین جعفری موحد، صص 244 تا 249.

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/mFAGbgT


[1]. Marvin Josephson

[2]. Nahum Goldman

[3]. Julius Berman

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.