پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

یادداشت| گسست‌ها و شکاف‌های مذهبی بین یهودیان

مذهبی‌ها که به آموزه‌های یهودیت پایبندند و به صورت منظم در تمام شئون زندگی از آن استفاده می‌کنند. اصل غذا خوردن، رعایت احکام شنبه، التزام به دعا و نماز و بخشی از این آموزه‌هاست. البته شکاف فرقه‌ای در میان فرق یهودی مختلف در برخی مناطق، مطرح است.

 

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، این مسئله بی‌شک با مدل شکاف دین و کلیسا در مسیحیت متفاوت است، زیرا در یهود بین دین و دولت جدایی کمتری وجود دارد و بسیاری از نمادها و مظاهر دولت، ظاهرا دینی و یهودی است، گرچه نفوذ دنیاطلبی و سکولاریسم در یهودیت مادی‌شده‌ی و صهیونیستی‌مآب امروز، تبدیل به یک پارادوکس غیرقابل حل شده است. شکاف دینی یهودیان میان مذهبی‌ها و سکولارها اتفاق می‌افتد؛ بر این اساس، یهودیان ساکن در سرزمین فلسطین تاریخی، به سه گروه تقسیم می‌شوند:

الف. مذهبی‌ها که به آموزه‌های یهودیت پایبندند و به صورت منظم در تمام شئون زندگی از آن استفاده می‌کنند. اصل غذا خوردن، رعایت احکام شنبه، التزام به دعا و نماز و بخشی از این آموزه‌هاست. البته شکاف فرقه‌ای در میان فرق یهودی مختلف در برخی مناطق، مطرح است.

ب. «سنت‌گرایان» یا «مارسورتیم» که تنها به آموزه‌هایی که جنبه اجتماعی دارند، پایبندند؛ مانند: اعیاد دینی، سنت ازدواج، خوردن غذاهای حلال و

ج. سکولارها که پایبندی دینی ندارند. این دسته مواضعشان نسبت به شریعت یهود از بی مبالاتی تا مخالفت کامل، متفاوت ‌است و شکاف‌های فرهنگی و تاریخی متنوعی میان خود دارند؛ اما کمابیش به اصول صهیونیستی چون ارض مقدس، لزوم بازگشت یهود به فلسطین و  هولوکاست معتقدند. پروفسور روژه گارودی در کتاب «تاریخ یک ارتداد، اسطوره های بنیادین سیاست اسرائیل» این تفکرات صهیونیستی را با توجه به متون مقدس یهودی و متن تاریخ مورد نقد و کاوش علمی قرار داده است.

در یک تقسیم‌بندی دیگر، شکاف دینی را به دو دسته تقسیم کرده‌اند:

الف. مذهبی‌هایی که یا صهیونیست  یا حریدی هستند و برخی مواضع حریدی‌ها از نظر بقیه افراطی‌ است.

ب. یهودیان سکولار.

شایان ذکر است که شکاف‌های موجود در رژیم صهیونیستی شامل گسست‌هایی در مسائل اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، مذهبی، فرقه‌ای و می‌باشد که باعث تضعیف پروژه دولت مستقل یهودی در فلسطین شده است.

 

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.