پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

پرونده ویژه| نقش آیپک در عرصه سیاسی آمریکا

یکی از ویژگی‌های بارز آیپک در واشنگتن که زبانزد خاص و عام است، مطلع‌شدن آن از کوچک‌ترین مسائل درباره اسرائیل است. هر مطلبی که درباره اسرائیل در پایتخت گفته شود به گوش آیپک خواهد رسید. به همین دلیل چهره‌های سیاسی و دیوان‌سالاران در این مورد به طور علنی و بی‌محابا سخن نمی‌گویند.

 

پرونده ویژه‌ی «نفوذ صهیونیسم در سیستم حکومتی آمریکا»؛
شماره نهم: نقش آیپک در عرصه سیاسی آمریکا

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، در شماره‌های پیشین، ضمن معرفی لابی آیپک به ساختار این لابی قدرتمند یهودی صهیونیستی نیز اشاره شد. در این شماره، به صورت کلی به نقش و نحوه عملکرد آیپک در عرصه سیاسی ایالات متحده آمریکا پرداخته خواهد شد.

 

نقش آیپک در عرصه سیاسی آمریکا

سیستم اطلاعاتی آیپک در ایالات متحده آمریکا به حدی قدرتمند است که هرگاه در مراکز و سازمان‌های رسمی موجود در واشنگتن کوچک‌ترین صحبتی درباره اسرائیل و لابی صهیونیست عنوان شود، به سرعت از آن باخبر می‌شوند و گوینده را به بدترین شکل تحت فشار قرار می‌دهند.

آیپک مدارک موثقی از هر نماینده مجلس نمایندگان و سنا نزد خودش نگه می‌دارد. برخلاف سایر گروه‌های فشار که تنها تعدادی از قضایای اصلی را دنبال می‌کنند، عوامل آیپک فعالیت‌های دیگری مانند آراء نمایندگان در کمیسیون‌ها، مشارکت در نظارت بر طرح‌ها، امضای نامه‌ها و حتی سخنرانی‌های نمایندگان را نیز زیر نظر می‌گیرند.

در آمریکا سیستمی وجود دارد که به آن «آژیر اقدام آیپک»[1] می‌گویند. این سیستم در حالتی فعال می‌شود که یک عضو کنگره بخواهد دست به کاری بزند که موجبات ناخشنودی این مجموعه را فراهم کند. در این حالت آژیر اقدام آیپک فعال می‌شود و علامت مخصوص برای یک لیست حدوداً هزار نفره ارسال می‌شود که در این لیست هزار نفره، نام یهودیان با نفوذ مانند سرمایه‌داران بزرگ، مقامات رسمی، رهبران گروه‌ها و مجموعه‌های دارای موقعیت است که در جامعه آمریکا حضور دارند.

به محض این که آژیر به صدا در می‌آید افراد مندرج در لیست به طور همزمان همه با هم به هدف حمله می‌کنند. سیل تماس‌های تلفنی و ارسال نمابر است که به سوی او جریان می‌یابد و آنقدر هشدار و تهدید برای او می‌فرستند که آسایش به معنای واقعی از او سلب شود.

تأثیرگذارترین سیاستی که آیپک در راستای تأثیرگذاری برای اعضای کنگره اتخاذ کرده است، حمایت‌های مالی کلان از کاندیداهای طرفدار اسرائیل و صهیونیسم در تبلیغات انتخاباتی است؛ به نحوی که احتمال پیروزی آن‌ها را در انتخابات تا حد قطعی بالا ببرد.

 

پیشنهاد مطالعه:

پرونده ویژه| نگاهی به ساختار لابی آیپک

 

در کشور آمریکا که تبلیغات انتخاباتی جایگاه ویژه‌ای در نتیجه انتخابات دارد، هیچ کاندیدایی نمی‌تواند از ارقام نجومی لابی یهود چشم‌پوشی کند. «استفان. دی. ایساک»[2] در کتاب خود، «یهود و سیاست آمریکا»[3]، از یک عضو کنگره نقل می‌کند: «اگر در این کشور (آمریکا) بخواهید فعالیت سیاسی بکنید، حتی اگر دموکرات هم باشید تا وقتی که از پول و حمایت مالی یهودیان بی‌بهره باشید به جایی نمی‌رسید.»

یکی از ویژگی‌های بارز آیپک در واشنگتن که زبانزد خاص و عام است، مطلع‌شدن آن از کوچک‌ترین مسائل درباره اسرائیل است. هر مطلبی که درباره اسرائیل در پایتخت گفته شود به گوش آیپک خواهد رسید. به همین دلیل چهره‌های سیاسی و دیوان‌سالاران در این مورد به طور علنی و بی‌محابا سخن نمی‌گویند.

از میان مجموعه فعالیت‌های آیپک می‌توان به برگزاری کنفرانس‌های منظم درباره سیاست‌گذاری در واشنگتن، برگزاری نشست‌های صبح‌گاهی با رهبران منتخب یهودی و برپایی کارگاه‌های آموزشی درباره نظارت، کنترل و نفوذ بر رسانه‌ها اشاره کرد. لابی‌ها و رهبران آیپک در واشنگتن، در طول سال به طور منظم با نمایندگان و اعضای کلیدی کنگره دیدار می‌کنند. آن‌ها به طور مرتب سوابق آراء کاندیداهای ورود به کنگره را بررسی و با آن‌ها مذاکره می‌کنند.

در راستای شناسایی قابلیت‌ها برای تأثیرگذاری بر سیاست خارجی ایالات متحده، آیپک مرتباً گزارش‌هایی را درباره اسرائیل منتشر می‌نماید که در آن‌ها اسرائیل به عنوان دوست و متحد وفادار مهم آمریکا تصویر می‌شود؛ اما برعکس، اعراب و مسلمانان با بدترین واژگان و بدترین تفاسیر تعبیر می شوند.

آیپک همچنین با استفاده از قدرت خود درباره گروه‌های فکری طرفدار اسرائیل به طور مرتب جلساتی را بین متخصصان منتخب خاورمیانه و مسئولان دولتی ایالات متحده برگزار می‌کند. به گفته «هامیلتون جردن»[4]، آیپک توانایی بسیار خوبی در بسیج کمی و کیفی ارتباطات سیاسی دارد؛ به نحوی که می‌تواند بر سر موضوعاتی که درباره اسرائیل حائز اهمیت است، تأثیرگذار باشد.

 

منبع:

فرمانروایان پنهان، حسین جعفری موحد، صص 232 تا 240.

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/2LzeL

 

[1]. AIPAC Action Alert

[2]. Stephen D. Isac

[3]. Jews and American Politics

[4]. Hamilton Jordan

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.