پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

پرونده ویژه| بهائیت و توسعه نفوذ اسرائیل در ایران

بعد از قیام 15 خرداد به رهبری امام خمینی (ره)، شاه به کمک دست‌اندرکاران بهائی خود تلاش نمود تا در اذهان عمومی چنین القاء کند که تأمین مالی این قیام از سوی مصر با حاکمیت «جمال عبدالناصر» صورت گرفته است. چرا که مصر در حال مبارزه با رژیم صهیونیستی و بهائیت بود و به همین دلیل روابط سردی با ایران داشت.

 

پرونده ویژه‌ی«جریان شناسی بهائیت و صهیونیسم»؛
شماره یازدهم:
بهائیت و توسعه نفوذ اسرائیل در ایران

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، پیوند و تعامل حکومت پهلوی با بهائیت به زمان کودتای رضاخان در 1299ش باز می‌گردد. اما این همبستگی در زمان حکومت محمدرضا گسترش‌یافت به شکلی که در دهه پایانی حکومت او پست‌های حساس اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و امنیتی نصیب فرقه ضاله بهائیت می‌شود. از این رو در این برهه زمانی ما شاهد نفوذ روز افزون اسرائیل و یهودیت صهیونیسم در ایران و قبح‌شکنی ارتباط با رژیم صهیونیستی هستیم.

 

امیرعباس هویدا

امیر عباس هویدا یکی از کلیدی‌ترین اشخاص بهائی و ذی‌نفوذ حکومت پهلوی است که بعدها به‌طور مفصل به این شخصیت خواهیم پرداخت. اما به طور اجمال باید گفت هویدا پدر و جدی بهائی دارد و شهرت بهائی‌بودن او به قدری زیاد است که در اسناد ساواک نیز به آن اشاره شده است.

هویدا با تشکیل رژیم صهیونیستی کاملاً موافق بود. به گفته «الیعزر تسفریر» آخرین نماینده اطلاعاتی موساد در ایران: «او [هویدا] و بستگان و خانواده‌اش نسبت به مسائل اسرائیل تفاهم نشان می‌دادند و به خوبی با این مسائل آشنا بودند. به همین دلیل است که در طول سال‌ها، همه سفیران اسرائیل در ایران، دقت و مراقبت زیادی برای حفظ اموال بهائیان در شمال اسرائیل نشان می‌دادند.»

 

پیشنهاد مطالعه:

پرونده ویژه| انزوای بهائیت در جهان اسلام

 

دکتر عباس میلانی در کتاب «معمای هویدا» که در حمایت از هویدا آن را نوشته، به رابطه هویدا و صهیونیسم اشاره نموده است. او درباره این ارتباط می‌نویسد:

«از اوایل دهه 50 ریاست دفتر [سفارت] اسرائیل را «لوبرانی» به عهده داشت و او روابط ویژه و نزدیکی با هویدا پیدا کرده بود. نه تنها به بسیاری از مهمانی‌های شام هویدا دعوت داشت، بلکه مرتب با او در دفتر نخست‌وزیری هم دیدار و گفت‌وگو می‌کرد. از یک جنبه «لوبرانی» تنها استثنای قاعده‌ای بود که هویدا خود در دوران صدارتش بر قرار کرده بود. هر وقت سفیری از یکی از کشورهای خارجی به دیدار هویدا می‌آمد، او تأکید داشت یکی از منشیانش در جلسه حضور داشته باشد. تنها استثنا «لوبرانی» بود.»

 

تلاش برای برقراری روابط با اسرائیل

بعد از قیام 15 خرداد به رهبری امام خمینی (ره)، شاه به کمک دست‌اندرکاران بهائی خود تلاش نمود تا در اذهان عمومی چنین القاء کند که تأمین مالی این قیام از سوی مصر با حاکمیت «جمال عبدالناصر» صورت گرفته است. چرا که مصر در حال مبارزه با رژیم صهیونیستی و بهائیت بود و به همین دلیل روابط سردی با ایران داشت.

بهائیان از این کار چند هدف را دنبال می‌کردند؛ اول این که دولت را برای مقابله با روحانیت تحریک کنند، دوم این که روابط ایران با کشورهای عربی را وخیم نمایند و سوم اینکه رژیم را تحت فشار قرار دهند تا با اسرائیل ارتباط برقرار کند.

البته فعالیت بهائیت و افراد وابسته به آن محدود به مورد بیان شده نیست. در واقع تفصیل بحث فعالیت‌های بهائیان دست‌اندرکار و زمینه‌ساز ارتباط رژیم پهلوی و اسرائیل در شماره‌های بعدی خواهد آمد.

 

منبع:

1 فصلنامه تاریخ معاصر ایران، بهائیت و اسرائیل: پیوند دیرین و فزاینده، شکیبا، پویا، بهار 1388، شماره 49، ص 640-513.

2- فصلنامه انتظار موعود، پیوند و همکاری متقابل بهائیت و صهیونیسم، تصوری، محمدرضا، بهار و تابستان 1385، شماره 18، ص 256-229.

3- فصلنامه 15 خرداد، انقلاب اسلامی و مسئله فلسطین: جستارهایی در پیوند صهیونیسم و بهائیت، رحمانی، شمس الدین، زمستان 1389، دوره سوم، شماره 26، ص 256-199.

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/dNi

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.