پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

پرونده ویژه| پیوند اسرائیل و رژیم پهلوی

یکی از گام‌های موثر در روابط میان دو رژیم، بازگشایی نمایندگی کمپانی «ال عال» در تهران بود. چرا که این عمل زمینه تعامل بیشتر میان مردم و سیاستمداران دو رژیم را میسر ساخت. این کار توسط عزری محقق شد.

 

پرونده ویژه‌ی «جریان شناسی بهائیت و صهیونیسم»؛
شماره دوازدهم: پیوند اسرائیل و رژیم پهلوی 

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، «مئیر عزری» به مدت 15 سال سفیر اسرائیل در ایران بود و به طور خاص در خیلی از زد و بندهای اسرائیل با بهائیت دخیل بوده و یا حداقل از آن اطلاع داشت. عزری اگرچه به همه آن زد و بندها در خاطرات خود اشاره نکرد ولی به بسیاری از آنان اشاره نمود.

عزری در بخشی از خاطرات خود درباره تغییر یکی از وزرای خارجه ایران می‌گوید: «وزیر خارجه ایران «علی اصغر حکمت» نسبت به اسرائیل کم توجه بود به همین دلیل رژیم صهیونیستی با کمک بهائیان او را عزل کرده و یک بهائی به نام «عباس آرام»  را در 1338ش جایگزین او نمودند.

در واقع وزیرخارجه پیشین میلی به آشکارسازی روابط با اسرائیل نداشت. در مراسمات آنان شرکت نمی‌کرد و یا به هنگام دعوت از نمایندگان اسرائیل از گفت‌وگوی رو در روی با آنان اجتناب می‌کرد. ولی بعد از او روابط به قدری گرم شد که حتی امکان دیدار مسئولان نه چندان بلند پایه اسرائیلی با وزیر خارجه ایران فراهم می‌شد.

به طور مثال عزری در خاطرات خود بیان می‌کند: «روز 25 فوریه 1960م به پیشواز «موشه ساسون» سرپرست بخش خاورمیانه وزارت خارجه اسرائیل به فرودگاه مهر آباد رفتم. به یاری تیمسار کیا توانستم همان روز دیداری میان وی و عباس آرام برنامه‌ریزی کنم.»

 

زمینه‌سازی ارتباط هوایی میان ایران و اسرائیل

یکی از گام‌های موثر در روابط میان دو رژیم، بازگشایی نمایندگی کمپانی «ال عال»[1] در تهران بود. چرا که این عمل زمینه تعامل بیشتر میان مردم و سیاستمداران دو رژیم را میسر ساخت. این کار توسط عزری محقق شد. عزری از طریق «احمد شفیق» شوهر اشرف پهلوی و سرپرست «هما» زمینه‌های لازم برای پرواز «ال عال» در ایران را فراهم نمود.

معترضان به این کار از جمله نمایندگان کشورهای عربی وقتی شکایت خود را پیش عباس آرام بردند، سرپرست هما عوض می‌شود و یک بهائی به نام «سپهبد علی‌محمد  خادمی» مسئولیت آن را بر عهده می‌گیرد. جالب است که با این کار ارتباط میان دو رژیم بهتر می‌شود.

 

پیشنهاد مطالعه:

پرونده ویژه| بهائیت و توسعه نفوذ اسرائیل در ایران

 

از این نکته نباید غافل ماند که این ارتباط تنها فایده یک سوی برای اسرائیل داشت. فایده سیاسی آن مطرح‌شدن در مجامع بین‌الملل به عنوان یک کشور و منافع اقتصادی آن صادرات محصولات اسرائیل اعم از میوه و گوشت و ابزار ساختمانی بود. در نهایت هم وقتی انقلاب شد از طریق همین پروازها هزارن یهودی و اسرائیلی را از ایران خارج نمودند.

 

تعاملات ارتش ایران با اسرائیل

نقش ویژه بهائیان و برخی اشخاص ذی‌نفوذ در رژیم پهلوی آن بود که از اختلاف میان ایران و مصر و عراق بهره برده و ایران را هر چه بیشتر به سمت اسرائیل سوق دهند. از جمله این افراد می‌توان به «ارتشبد فریدون جم» نام برد. بعد از این که فریدون جم به ریاست ارتش رسید او و شاه مصمم بودند با توجه به تجربه اسرائیل در نبرد با اعراب، بخشی از نیروهای خود را برای آموزش به اسرائیل بفرستند. چیزی شبیه به همین کاری که در حال حاضر آمریکا با نیروهای ارتش و پلیس شهری خود انجام می‌دهد.

مئیر عزری درباره جم می‌گوید: «در میان افسران ایرانی، تیمسار ارتشبد فریدون جم جانشین آریانا را یکی از دوستان خوب اسرائیل یافتم... روزی سرهنگ وجدانی آجودان و همکلاس دوره دبیرستانم در اصفهان مرا با ارتشبد جم آشنا ساخت... پیوند دوستانة تنیده‌ای با جم و همکارش سرتیپ آریازند داشتم، از تنیدگی این پیوند در دوره‌ای که به سفارت از سوی ایران به اسپانیا رفتم نیز هرگز کاسته نشد.»

عزری همچنین در توصیف دوران ریاست جم بر ستاد ارتش می‌نویسد: «داد و ستد میان ارتش‌های ایران و اسرائیل در دوره فرماندهی جم بر دفتر ستاد بزرگ ارتش به اوج خود رسیده بود.»

 

منبع:

1 فصلنامه تاریخ معاصر ایران، بهائیت و اسرائیل: پیوند دیرین و فزاینده، شکیبا، پویا، بهار 1388، شماره 49، ص 640-513.

2- فصلنامه انتظار موعود، پیوند و همکاری متقابل بهائیت و صهیونیسم، تصوری، محمدرضا، بهار و تابستان 1385، شماره 18، ص 256-229.

3- فصلنامه 15 خرداد، انقلاب اسلامی و مسئله فلسطین: جستارهایی در پیوند صهیونیسم و بهائیت، رحمانی، شمس الدین، زمستان 1389، دوره سوم، شماره 26، ص 256-199.

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/JJhW


[1] . هواپیمای ملی اسرائیل

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.