پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

معرفی شخصیت| عبدالوهاب کّیالی سیاستمدار و متفکر فلسطینی

عبدالوهاب کّیالی سیاستمدار و متفکر فلسطینی، در سال ۱۹۸۱ میلادی در یافا یکی از شهرهای قدیمی اراضی اشغالی به دنیا آمد. این نویسنده‌ی عرب زبان تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در یافا، عمان و بیروت گذراند، سپس به دانشگاه لندن ملحق شد و رساله دکتری خود را در موضوع: «مقاومت اعراب فلسطین در برابر استعمار و صهیونیسم در قرن بیستم» نوشت.

 

پایگاه صهویون‌پژوهی خیبر، عبدالوهاب کّیالی سیاستمدار و متفکر فلسطینی، در سال ۱۹۸۱ میلادی در یافا[۱] یکی از شهرهای قدیمی اراضی اشغالی به دنیا آمد. این نویسنده‌ی عرب زبان تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در یافا، عمان و بیروت گذراند، سپس به دانشگاه لندن ملحق شد و رساله دکتری خود را در موضوع: «مقاومت اعراب فلسطین در برابر استعمار و صهیونیسم در قرن بیستم» نوشت.

در سال ۱۹۶۸ اولین مجله در لندن با هدف پیشبرد اهداف مقاومت در اراضی اشغالی به نام «فلسطین‌آزاد»[۲] با سردبیری عبدالوهاب کّیالی منتشر شد.

وی ریاست اولین کنفرانس جبهه آزادی‌بخش عربی را در سال ۱۹۷۲ به عهده گرفت و برای مدت یکسال به عنوان رئیس آن انتخاب شد. سپس در سال‌های۱۹۷۷-۱۹۷۴ به عنوان عضو کمیته اجرایی سازمان آزادی‌بخش فلسطین نیز انتخاب گردید و ریاست دایره امور پرورشی و فرهنگی آن را به عهده گرفت.

کیالی درسال ۱۹۷۹مرکز مطالعات و انتشارات جهان سوم را در لندن تأسیس کرد و تألیفاتی به زبان انگلیسی درباره مسأله فلسطین انتشار داد.

عبدالوهاب کیالی بیش از ده کتاب به زبان عربی و انگلیسی در زمینه‌ی مقاومت نوشته است. کتاب‌های مهم و معروف او عبارتند از: «تاریخ فلسطین الحدیث»، «المقاومة الفلسطینیة والنضال العربی»، «دراسات و مطالعات فلسطینیة»، «المطامع الصهیونیة التوسعیة»، «الکیبوتز اوالمزارع الجماعیة فی اسرائیل».

کیالی در هفتم دسامبر ۱۹۸۱ در دفتر کارش واقع در بیروت ترور شد و این که چه کسانی این جنایت را انجام دادند مبهم است.

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/eVUQn

منابع:

[۱] יפו

[۲]  Free Palestine

 

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.