پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

پرونده ویژه| سپهبد ایادی، شاه کلید صهیونیست‌ها

نزدیکی ایادی با اسرائیل را می‌توان در دو مورد زیر نشان داد. عزری در خاطرات خود تعریف می‌کند که روزی ایادی او را به طور خصوصی دعوت می‌کند تا درباره درخت نارنجی که به دست شخص بهاءالله کاشته شده و در حال خشک‌شدن بود، صحبت کنند. عزری می‌گوید: «وقتی با او ملاقات کردم غم کاملاً از چهره او معلوم بود. او از من کمک خواست و من هم با کمک چند مهندس کشاورزی اسرائیلی مشکل را حل نمودم.»

 

پرونده ویژه‌ی «جریان شناسی بهائیت و صهیونیسم»؛
شماره سیزدهم: سپهبد ایادی، شاه کلید صهیونیست‌ها

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، سپهبد عبدالکریم ایادی یکی از ذی‌نفوذترین افراد بهائیان در حاکمیت رژیم پهلوی بود. ارتشبد فردوست، رئیس دفتر ویژه اطلاعات در زمان پهلوی دوم، تعداد مشاغل ایادی را چیزی بالغ بر 80 شغل معرفی نموده و درباره قدرت و نفوذ بی‌حد او می‌گوید: «من می‌توانم ادعا کنم که یک‌هزارم کارهای ایادی را نمی‌دانم ولی اگر پرونده‌های موجود ارتش و نیروهای انتظامی و سازمان‌های دولتی بررسی شود، موارد مستندی مشاهده می‌گردد که به نظر افسانه می‌رسد و بر این اساس می‌توان کتابی نوشت که آیا ایادی بهائی بر این کشور سلطنت می‌کرد یا محمدرضا پهلوی؟ تمام ایرانیان رده بالا، چه در ایران باشند و چه در خارج، خواهند پذیرفت که سلطان واقعی ایران، ایادی بود.»

از نظر فردوست، ایادی یک جاسوس بزرگ آمریکایی و انگلیسی بود. مئیر عزری، سفیر اسرائیل در ایران نیز درباره ایادی در خاطرات خود می‌نویسد: «یکی دیگر از سرشناسان کیش بهائی، سرلشگر دکتر ایادی، پزشک ویژه شاه بود. ایادی با همه توان هم‌کیشانش را یاری می‌داد.»

ایادی در زمان به قدرت رسیدن هویدا تا می‌توانست وزراء بهائی را وارد کابینه نمود. جالب است بدانید که همه وزراء و حتی خود هویدا دستورات او را بدون چون و چرا انجام می‌دادند. ایادی علی‌رغم مخالفت و تیرگی روابط میان دولت‌های عربی با ایران کاری کرد تا سرهنگ «ایسرائل ماهار» به عنوان نماینده رژیم اسرائیل در کنگره داروسازان ارتش  که در تهران برگزار می‌شد، شرکت نماید. همچنین خریدهای مفصل و قراردادهای متعددی با اسرائیل می‌بست تا از این راه به اقتصاد رژیم صهیونیستی کمک کند.

به طور مثال او شرایطی را فراهم نموده بود تا کارشناسان و بازرگانان اسرائیلی در ایران میوه، تخم مرغ و مرغ ارتش را فراهم نموده و دهکده‌های نمونه تولید این اقلام را نیز تأسیس کنند.

 

پیشنهاد مطالعه:

پرونده ویژه| پیوند اسرائیل و رژیم پهلوی

 

نزدیکی ایادی با اسرائیل را می‌توان در دو مورد زیر نشان داد. عزری در خاطرات خود تعریف می‌کند که روزی ایادی او را به طور خصوصی دعوت می‌کند تا درباره درخت نارنجی که به دست شخص بهاءالله کاشته شده و در حال خشک‌شدن بود، صحبت کنند. عزری می‌گوید: «وقتی با او ملاقات کردم غم کاملاً از چهره او معلوم بود. او از من کمک خواست و من هم با کمک چند مهندس کشاورزی اسرائیلی مشکل را حل نمودم.»

همچنین ایادی در یکی از سفرهای خود به اسرائیل، تلاش فراوانی نمود تا دشواری‌های دریافت روادید همگانی 9 روزه برای بهائیان را بر طرف کند. این کار او باعث شد تا هم هزینه مسافرت بهائیان کمتر شود و هم میزان بازدید کنندگان از اماکن بهائی افزایش یابد. موارد بیان شده تنها بخش کوچکی از فعالیت‌های این عنصر نفوذی و صهیونیستی است و پرداختن به چنین شخصیتی قابلیت نوشتن یک کتاب مفصل را دارد. از این رو ما برای آگاهی مخاطب و آشنایی اجمالی به ذکر این مطالب مبادرت ورزیدیم.

 

منبع:

1 فصلنامه تاریخ معاصر ایران، بهائیت و اسرائیل: پیوند دیرین و فزاینده، شکیبا، پویا، بهار 1388، شماره 49، ص 640-513.

2- فصلنامه انتظار موعود، پیوند و همکاری متقابل بهائیت و صهیونیسم، تصوری، محمدرضا، بهار و تابستان 1385، شماره 18، ص 256-229.

3- فصلنامه 15 خرداد، انقلاب اسلامی و مسئله فلسطین: جستارهایی در پیوند صهیونیسم و بهائیت، رحمانی، شمس الدین، زمستان 1389، دوره سوم، شماره 26، ص 256-199.

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/jZohvG

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.