پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

پرونده ویژه| نفوذ لابی صهیونیست در کنگره آمریکا

آیپک و کمیته‌های اقدام سیاسی طرفدار رژیم صهیونیستی فقط به دنبال انتخاب‌شدن نامزد دوستدار رژیم‌صهیونیستی نیستند، بلکه در تغییر دیدگاه سیاستمداران منتقد و تبدیل آن‌ها به طرفداران وفادار رژیم صهیونیستی توانایی و سابقه بسیاری دارند.

 

پرونده ویژه‌ی «نفوذ صهیونیسم در سیستم حکومتی آمریکا»؛
شماره دوازدهم: نفوذ لابی صهیونیست در کنگره آمریکا

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، قوه مقننه آمریکا از دو مجلس «سنا» و «نمایندگان» تشکیل شده است که این دو را با هم «کنگره» می‌نامند. اختیارات قانون‌گذاری حکومت فدرال به کنگره تفویض شده است. یک لایحه هنگامی ارزش قانونی پیدا می‌کند‌ که به تصویب هر دو مجلس رسیده و به وسیله رئیس‌جمهور تأیید شده باشد؛ یعنی امضای رئیس‌‎جمهور به متن تصویب‌شده جنبه قانونی دهد. در ادامه با وظایف و اختیارات مجلس سنا و نمایندگان، و نحوه اثرگذاری لابی صهیونیست بر کنگره آشنا خواهیم شد.

 

مجلس سنا

در کنگره آمریکا، سیاست خارجی در حیطه صلاحیت مجلس سناست. بر اساس قانون اساسی پیمان‌های آمریکا با دیگر دولت‌ها باید به تصویب دو سوم اعضای مجلس سنا برسد. رئیس‌جمهور آمریکا مجاز نیست اعتباراتی را به مصرف برساند مگر اینکه قرارداد مورد نظر در سنا به تصویب رسیده و به رئیس‌جمهور ابلاغ شده باشد. در این حال است که می‌تواند اعتباراتی برای اجرای آن اختصاص دهد.

سنا کمیته‌های تخصصی در حوزه‌های مختلف دارد که درباره موضوعات گوناگون نظر کارشناسی می‌دهند. بزرگ‌ترین و مهم‌ترین کمیته سنا از جهت نظارت بر سیاست خارجی، «کمیته روابط خارجی» است که از عقد پیمان گرفته تا تغییر مرزها و مسائل مربوط به سازمان ملل متحد در آن مطرح می‌شود.

در سنای ایالات متحده افزون بر کمیته روابط خارجی دیگر کمیته‌های این مجلس، نظیر کمیته بازرگانی، کمیته کار و کمیته اعتبارات هم در مسائل خارجی صاحب‌نظر و اثرگذار هستند.

 

مجلس نمایندگان

بر اساس قانون اساسی ایالات متحده آمریکا تعداد نمایندگان مجلس نمایندگان ۴۳۵ نفر است که هر دو سال یک‌بار انتخاب می‌شوند و انتخاب مجدد آنان نامحدود است. ریاست مجلس نمایندگان و سخن‌گوی مجلس را ارشدترین عضو حزب اکثریت بر عهده دارد. وی از اختیارات گسترده از جمله تعیین دستور جلسات مجلس، تعیین مدت‌زمان بحث و یا خارج‌کردن موضوعی از دستور کار برخوردار است.

امروزه نه تنها سنای آمریکا بر سیاست خارجی ایالات متحده نظارت می‌کند بلکه مجلس نمایندگان هم به‌وسیله «کمیته امور خارجی»، سیاست خارجی دولت را تحت نظارت دارد.

با توجه به کنگره آمریکا و نیازمندی صهیونیست‌ها برای تأثیرگذاری در روند تصمیم‌سازی در ایالات متحده، نفوذ لابی‌های یهودی در قوه مقننه آمریکا بسیار مهم است. لابی آیپک به عنوان قدرتمندترین لابی صهیونیستی - سعی دارد تا به صورت‌های زیر از ظرفیت‌های اثرگذاری کنگره در جهت‌دهی سیاست خارجی دولت آمریکا استفاده کند.

 

الف) حضور صهیونیست‌های مسیحی در پست‌های مهم کنگره

حضور صهیونیست‌های مسیحی به عنوان اعضای کنگره یکی از دلایل موفقیت لابی صهیونیستی در قوه قانون‌گذاری ایالات متحده است. به عنوان نمونه می‌توان به «ریچارد آرمی» اشاره کرد که در سپتامبر ۲۰۰۲ اعلام کرده بود: اولویت نخست خود را محافظت از رژیم صهیونیستی می‌داند.

 

ب) حضور سناتورها و نمایندگان یهودی در کنگره

سناتورها و نمایندگان یهودی در کنگره آمریکا وجود دارند که تمام تلاش خود را برای تأثیرگذاری بر سیاست خارجی ایالات متحده و تغییر آن در راستای منافع رژیم صهیونیستی انجام می‌دهند. برخی از این قانون‌گذاران مانند «جوزف لیبرمن»، و «چارلز شومر» از مدافعان سرسخت رژیم‌صهیونیستی بودند.

 

ج) استفاده از کارمندان کنگره

نمایندگان کنگره در تصویب قوانینی که به دنبال حفظ منافع رژیم صهیونیستی است به تنهایی عمل نمی‌کنند. کارمندان و کارشناسان کنگره که در مرکز روند قانون‌گذاری قرار دارند، تأثیر بسیاری در جهت‌دهی قوانین به نفع رژیم صهیونیستی دارند. آن‌ها به وسیله نگارش پیش‌نویس قوانین، آماده‌سازی سخنرانی‌های عمومی اعضای کنگره و انشای نامه‌های سرگشاده که برای اعمال فشار کنگره بر دولت استفاده می‌شود، می‌توانند مؤثر باشند.

 

پیشنهاد مطالعه:

پرونده ویژه| نفوذ صهیونیست‌ها در قوه مجریه آمریکا

 

«موریس آمیتانی»، سخن‌گوی پیشین آیپک تأکید می‌کند که افراد زیادی در کنگره احتمالاً یهودی هستند و مسائل خاص را از دیدگاه یک یهودی نگاه می‌کنند، آن‌ها برای سناتورها در زمینه‌های مختلف تعیین‌تکلیف می‌کنند و کارهای زیادی را می‌توان به کمک کارمندان معمولی انجام داد.

 

د) تأثیرگذاری بر انتخابات

لابی صهیونیست با درک جایگاه مهم و تأثیرگذار کنگره در عرصه تصمیم‌سازی و سیاست‌گذاری ایالات متحده، نهایت تلاش خود را جهت بسط نفوذ خود در این نهاد قانون‌گذاری به کار می‌برد. این لابی جهت تحقق هدف خویش، نقش بی‌بدیلی را در حمایت از کاندیداهای ورود به کنگره ایفا می‌کند.

از طرف دیگر نامزدهای مجلس نمایندگان و سنا نیز با درک موقعیت یهودیان به عنوان یک اقلیت ثروتمند، فعال و دارای نفوذ، سعی می‌کنند که خود را در برابر ایشان قرار ندهند و با حمایت‌های خود از اسرائیل و آرمان یهود به جلب آراء این اقلیت نائل گردند.

آن دسته از نامزدهایی که از منافع رژیم صهیونیستی حمایت کنند، با سیل کمک‌های مالی در انتخابات مواجه خواهند شد و در مقابل کاندیداهایی که رژیم صهیونیستی را نادیده بگیرند، شاهد قطع‌شدن کمک‌های مالی و روانه‌شدن آ‌ن‌ها به سمت رقیب در حوزه انتخابی خود خواهند بود. این فرآیند به دو صورت انجام می‌شود:

نخست، کمک‌های مالی است که از طریق اعضای کلیدی لابی انجام می‌شود. واشنگتن پست در سال ۲۰۰۴ بیان می‌کند که: هریک از اعضای هیئت‌مدیره آیپک از سال ۲۰۰۰م. به طور متوسط ۷۲ هزار دلار به مبارزات انتخاباتی و کمیته‌های سیاسی کمک کردند.

دومین روش، کمک به نامزدان انتخابات برای متصل‌شدن به منابع مالی و حمایت‌کنندگان دیگر است. در این روش، آیپک رسماً از نامزدها حمایت نکرده و کمک‌های مالی مستقیم به ستادهای انتخاباتی آن‌ها اعطا نمی‌کند، بلکه پس از شناسایی نامزدها و اعطاکنندگان بالقوه پول، ملاقات‌هایی را بین آن‌ها ترتیب می‌دهد.

البته لابی صهیونیست علاوه‌بر جمع‌آوری کمک‌های مالی برای کاندیداهای طرفدار اسرائیل از نظر عملی نیز در حمایت از کاندیداهای مدنظر خویش تلاش می‌کند. نیویورک تایمز در این باره می‌نویسد: «مهم‌ترین جنبه کمک یهودیان به کاندیداها، نه جنبه مالی آن، بلکه همکاری عملی‌شان است. یهودیان مبارزات انتخاباتی را رهبری می‌کنند، نطق‌ها را می‌نویسند، برنامه‌های تبلیغاتی تلویزیونی را تهیه می‌کنند و در مورد سیاست مبارزاتی کاندیداها تصمیم می‌گیرند.»

 

ه) تغییر نظر مخالفان رژیم صهیونیستی

آیپک و کمیته‌های اقدام سیاسی طرفدار رژیم صهیونیستی فقط به دنبال انتخاب‌شدن نامزد دوستدار رژیم‌صهیونیستی نیستند، بلکه در تغییر دیدگاه سیاستمداران منتقد و تبدیل آن‌ها به طرفداران وفادار رژیم صهیونیستی توانایی و سابقه بسیاری دارند.

برای مثال سناتور «هلمز» جمهوری‌خواه از ایالت کارولینای شمالی در اکثر دوران خود مخالف صریح برنامه‌های اعطای کمک خارجی آمریکا بود، که منجر به مخالفت او با اعطای کمک‌های قابل‌توجه به رژیم صهیونیستی می‌شد.

هلمز در سال ۱۹۸۴م. رو در روی فرماندار محبوب ایالت کارولینای شمالی قرار گرفت. آیپک به دنبال استفاده از این فرصت به دست آمده مقادیر زیادی کمک‌های مالی برای ستاد انتخاباتی «هانت» فرستاد و آن را تا آستانه پیروزی پیش‌برد. هلمز، پیام را دریافت کرد و سال بعد با سفر به فلسطین اشغالی در مقابل دیوار ندبه عکس گرفت. او هم‌چنین عکسی هم با «آریل شارون» گرفت و پس از بازگشت، آن را در دفتر کار خود آویخت. هلمز از آن پس تا سال ۲۰۰۲ که بازنشسته شد، به عنوان مدافع بی‌پروای رژیم صهیونیستی باقی ماند.

 

 

منبع:

1-فرمانروایان پنهان، حسین جعفری موحد، صص 275 تا 285.

2- ره‌آورد سیاسی، مدل عملکرد لابی آیپک برای تأثیرگذاری بر سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا، صادق باغستانی آرانی، پاییز و زمستان 1396، شماره 50، صص 153 تا 169.

3-منابع و نهادهای اثرگذار بر سیاست خارجی ایالات متحده، صادق سلیمی بنی، صص ۶۲ و ۶۸.

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/a9R4sH

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.