پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

پرونده ویژه| نفوذ اقتصادی بهائیان در ایران و پیوند با صهیونیسم

درباره چگونگی تأسیس شرکت «اسکان ایران» باید گفت که یک ماهیت یهودی دارد و اساساً برای پیش‌برد اهداف یهودیت صهیونیسم و نفوذ اسرائیل راه‌اندازی شد.

 

پرونده ویژه‌ی «جریان شناسی بهائیت و صهیونیسم»؛
شماره چهاردهم: نفوذ اقتصادی بهائیان در ایران و پیوند با صهیونیسم

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، قدرت مؤلفه‌های مختلفی دارد اما یکی از مهمترین آن‌ها قدرت اقتصادی است. مؤلفه‌ای که جریان زرسالار یهود برای پیش‌برد اهداف خود، همواره از آن بهره‌برده است. بهائیت به عنوان جریانی منشعب شده از استعمار و یهودیت صهیونیسم از این مسئله مستثنی نبوده؛ چرا که بهائیان یهودی تبار مثل خاندان نوری و افنان در سازمان بهائی، دارای موقعیت ممتاز سیاسی و اقتصادی نسبت به سایر پیروان فرقه بهائیت هستند.

با توجه نفوذ باور نکردنی بهائیت در دوران حکومت رژیم پهلوی ما بر آنیم تا نفوذ اقتصادی این فرقه و پیوند آن با اسرائیل و یهودیت را برای مخاطب بازگو و افشا نماییم. بلکه بتوانیم پرده از چهره خبیث و استعماری این فرقه ضاله برداریم.

 

خاندان سیاح

خاندان سیاح از جمله یهودیان سابق قزوین بودند که به مسلک بهائی گرویدند. شخص اصلی این خاندان «ناصر سیاح» نام دارد. او از بزرگ‌ترین سرمایه‌داران دوران پهلوی دوم است. همسر او «طلیعه صمدانی» و همه خانواده آن نیز بهائی هستند. ناصر مدیر عامل و سهام‌دار شرکت «خانه‌سازی اسکان ایران» بود و بخش عمده ثروت خود را از طریق زد و بند و دلالی به وسیله همین شرکت به‌دست آورد. ناصر سیاح جدای از این سهام‌دار بانک «ایران و عرب»، «ایرانیان»، بانک «کار»، کارخانه «ایرانیت»، کارخانه «پوست» و... بود. همچنین او و فرزندش شهرام سیاح نیز صاحب 51% سهام شرکت «Blitz» بودند. قاچاق عتیقه و آثار باستانی هم بخش دیگری از فعالیت این خاندان محسوب می‌شود.

 

پیشنهاد مطالعه:

پرونده ویژه| سپهبد ایادی، شاه کلید صهیونیست‌ها

 

اما همانطور که قبلاً گفته شد بخش مهم فعالیت‌های ناصر سیاح به شرکت سهامی اسکان ایران، پروژه دشت قزوین و دلالی قراردادهایی بود که با شرکت‌های اسرائیلی منعقد می‌نمود. در واقع سیاح دلال قراردادهای اسرائیلی با ایران با پورسانت 25% در هر قرار داد بود. به طور مثال تنها در یکی از این قراردادها شرکت بین‌المللی اسرائیلی «سولل بونه»1 مبلغ 13 میلیون دلار به شرکت وی رشوه داد که از آن مبلغ، دو میلیون دلار فقط به خود ناصر رسید.

اما درباره چگونگی تأسیس شرکت «اسکان ایران» باید گفت که یک ماهیت یهودی دارد و اساساً برای پیش‌برد اهداف یهودیت صهیونیسم و نفوذ اسرائیل راه‌اندازی شد. ماجرا از این قرار است که «الیسون مردخای» یهودی، رئیس کل شرکت «سولل بونه»، زمینی را واقع در تقاطع خایان دکتر مصدق (نفت سابق) و میرداماد، از مهندس «محمد صادق مکاره‌چیان» به اضافه پروانه ساختمانی و سایر متعلقات آن خرید و بعد با کمک بنیاد پهلوی و مشارکت شرکت اسرائیلی «رینولدز کانستراکشن»، شرکت اسکان ایران تشکیل شد. سهام‌داران اصلی این شرکت عبارتند از بنیاد پهلوی با سهم 25%، رینولدز کانستراکشن با سهم 50% و ناصر سیاح با سهم 25%. نکته اینجاست که اسرائیلی‌ها و بهائیان با همکاری یکدیگر از طریق همین شرکت، بسیاری از پروژه‌های ساختمانی و کشاورزی را به نفع خود مصادره نموده و تا می‌توانستند سرمایه‌های این کشور را به یغما بردند.2

 

پی‌نوشت:

1 Solel boneh

2- فصلنامه مطالعات تاریخی، بررسی اسنادی نفوذ و فساد اقتصادی بهائیان در حکومت پهلوی دوم، اسماعیلی، حمیدرضا، بهار 1398، شماره 64، ص41-5.

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/nvJu

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.