پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

پرونده ویژه| خاندان سیاح و نفوذ اقتصادی اسرائیل در ایران

در حقیقت بخش مهمی از پروژه دشت قزوین توسط اسرائیل و از طریق ناصر سیاح در دست انجام گرفت. اراضی جهان آباد قزوین به مساحت 1700 هکتار توسط او و شرکت «مهندسین مشاور اسرائیلی» در اختیار نیروهای اسرائیلی قرار داده شد.

 

پرونده ویژه‌ی «جریان شناسی بهائیت و صهیونیسم»؛
شماره پانزدهم: خاندان سیاح و نفوذ اقتصادی اسرائیل در ایران

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، همان‌گونه که در شماره پیشین گفته شد، یکی از سر شاخه‌های نفوذ اقتصادی اسرائیل و یهودیان صهیونیسم در ایران زمان پهلوی، «خاندان سیاح» بود. جدای از ناصر سیاح، فرزند او شهرام نیز در پروژه‌های مربوط به شرکت «اسکان ایران» و اسرائیل نیز فعالیت داشت.

شهرام سیاح، زمانی که در آبان 54 عازم آفریقا بود طی نامه‌ای از بیت‌العدل درخواست اقامت دو روزه در اسرائیل را می‌کند که شرح درخواست به قرار زیر است:

«با کمال احترام به عرض می‌رسانم این‌جانب شهرام سیاح فرزند آقای ناصر سیاح برای انجام بعضی امور شرکت «اسکان ایران» به اتفاق چند نفر از شرکای اسرائیلی شرکت، در 14 نوامبر 1975م ناچار به مسافرت به آفریقا می‌باشد. چون مرکز شرکای اسرائیلی، شرکتی در کشور اسرائیل است ناچار باید از طریق کشور اسرائیل به آفریقا برویم و حداقل دو روز در کشور اسرائیل برای مشاوره با مدیران شرکت که ساکن اسرائیل می‌باشند توقف کنیم. اینک استدعا دارم با خروج این‌جانب دستور فرماید تلگرافی از ساحت مقدس بیت‌العدل اعظم الهی (شیدالله بنیانه) کسب اجازه شود.»

این درخواست جدای از برملا کردن ارتباط بهائیت و اسرائیل، نفوذ بی حد وحصر بیت‌العدل اسرائیل بر پیروان بهائیت حتی در سطح کلان سرمایه‌دارانی چون خاندان سیاح را روشن می‌سازد.

 

پیشنهاد مطالعه:

پرونده ویژه| نفوذ اقتصادی بهائیان در ایران و پیوند با صهیونیسم

 

بعد از تصویب قانون اصلاحات ارضی در اوایل دهه 1340ه.ش، شرکت‌های بزرگ کشاورزی و البته وابسته به جریان سرمایه‌داری تلاش نمودند تا هر چه بیش‌تر به منابع آبی و خاکی مردم مسلمان ایران دست‌دارازی نمایند. یکی از این شرکت‌ها هم شرکت «اسکان ایران» ناصر سیاح بود. در حقیقت بخش مهمی از پروژه دشت قزوین توسط اسرائیل و از طریق ناصر سیاح در دست انجام گرفت. اراضی جهان آباد قزوین به مساحت 1700 هکتار توسط او و شرکت «مهندسین مشاور اسرائیلی»1 در اختیار نیروهای اسرائیلی قرار داده شد.

در سال 1354ه.ش شرکت «رینولدز کانستراکشن»2 سهام خود از شرکت «اسکان ایران» را به فروش نهاد. از پنجاه درصد سهام این شرکت، 35% را بنیاد پهلوی و 15% را شخص ناصر سیاح خریداری نمود و به این ترتیب ناصر سیاح مالک 40% از سهام این شرکت شد.

شرکت «اسکان ایران» جدای از ارتباط با شرکت اسرائیلی «سولل بونه» با شرکت اسرائیلی «آمی»3 نیز همکاری داشته است. بر اساس یکی از اسناد، شرکت اسکان ایران برای پرداخت قسمتی از دستمزد تهیه نقشه‌های ساختمان‌های شرکت «اسکان ایران» نامه‌ای به بانک ملی ایران شعبه دیبا به این ترتیب می‌نویسد: «متمنی است دستور فرمایید مبلغ یکصد و بیست هزار دلار از حساب جاری شماره 80035 این شرکت برداشت و در وجه شرکت آمی به آدرس زیر (حسابی در شهر حیفا) ارسال کنید.»

ناصر سیاح در پایان بعد از انقلاب سال 57 از طریق نامه یکی از پزشکان کمیته امداد مبنی بر معالجه خارج از کشور، به همراه خانواده از ایران فرار می‌کند. اما قبل از رفتن، وکالت تام به فرزند خود می‌دهد تا اموالش را فروخته و به خارج منتقل نماید. البته با توجه به دزدی‌ها و غارت‌های فراوان این خاندان انتقال یک‌جای آن به خارج غیر ممکن بود و حتی باعث جلب توجه می‌شد، بنابراین این اموال را به صورت خرد و کم‌کم به خارج انتقال دادند. به طور مثال تنها در یک فقره مبلغ 120 هزار دلار بابت قسمتی از دستمزد تهیه نقشه، به حسابی در اسرائیل ارسال شد.4

 

پی‌نوشت:

1 Koor International Project Ltd

2- reynolds construction

3- AMY

4- فصلنامه مطالعات تاریخی، بررسی اسنادی نفوذ و فساد اقتصادی بهائیان در حکومت پهلوی دوم، اسماعیلی، حمیدرضا، بهار 1398، شماره 64، ص41-5.

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/v29tIMm

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.