پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

پرونده ویژه| سیطره لابی صهیونیست بر مطبوعات و اندیشکده‌های آمریکا

روزنامه‌های یهودی در آمریکا ویژگی‌های خاصی دارند. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های آنان این است که هرگونه انتقاد منطقی از مسائل مربوط به خود یا افشای حقیقتی را که می‌بایست مخفی بماند، به یک جنایت نژادپرستانه تبدیل و عاملان آن را به سامی‌ستیزی یعنی جنایت غیر قابل بخشش متهم می‌کنند.

 

پرونده ویژه‌ی «نفوذ صهیونیسم در سیستم حکومتی آمریکا»؛
شماره شانزدهم
: سیطره لابی صهیونیست بر مطبوعات و اندیشکده‌های آمریکا

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، مطبوعات پس از رسانه‌های دیداری و شنیداری از جمله بانفوذترین وسایل ارتباط جمعی در آمریکاست که یهودیان صهیونیست نفوذ فوق‌العاده‌ای در آن دارند. نفوذ یهودیان در عرصه رسانه‌های نوشتاری ایالات متحده در دوره کنونی به اندازه‌ای رسیده است که امروز بیش از ۱۰۰ روزنامه و هفته‌نامه به وسیله یهودیان در آمریکا منتشر می‌شود. این مسئله اثبات می‌کند که کنترل رسانه‌های جمعی در آمریکا توسط یهودیان به بخشی از واقعیت زندگی آمریکائیان تبدیل شده است.

 

روزنامه‌های مهم آمریکا

توان و تأثیرگذاری صهیونیست‌ها بر مطبوعات آمریکا با بررسی عملکرد سه روزنامه‌ی مطرح این کشور مشخص می‌شود: روزنامه وال استریت ژورنال، نیویورک تایمز و واشنگتن پست. این سه روزنامه تاثیر قابل توجهی بر سیاست و حکومت آمریکا دارند و عملاً خط مشی سیاست و اقتصاد آمریکا را تعیین می‌کنند. این‌ها هستند که تعیین می‌کنند چه چیزهایی خبر هستند و چه چیزهایی خبر نیستند. این سه روزنامه خبرآفرین هستند و بقیه صرفاً کپی‌کننده اخبار هستند. هرسه‌ی این روزنامه‌ها در دستان یهودیان میباشند.

با این که روزنامه نیویورک تایمز پرتیراژترین روزنامه آمریکا نیست، اما با نفوذترین و قوی‌ترین روزنامه است زیرا سیاستمداران، افراد بانفوذ و صاحبان پست‌های کلیدی و حتی عوامل سایر روزنامه‌ها و ایستگاه‌های رادیویی و تلویزیونی هر روز صبح آن را مطالعه و بر اساس حوادث و خبرهای منتشر شده در آن سیاست‌های خود را ترسیم می‌کنند.

این روزنامه در سال ۱۸۵۱ توسط اشخاص غیر یهودی تأسیس شد. اما از سال ۱۸۹6 تحت سیطره صهیونیست‌ها قرار گرفت و توسط «آدولف اوش - Adolf Osh» یهودی (روسی‌الاصل) خریداری شد و در حال حاضر از مهم‌ترین و پرنفوذترین روزنامه‌های آمریکاست.

روزنامه واشنگتن پست نیز اگرچه ریشه یهودی ندارد اما هم اکنون در دست یهودیان است. این روزنامه که در سال ۱۸۷۷ توسط یک غیر یهودی تاسیس شد، در سال ۱۹۳۳ توسط خانواده یهودی «مایر» خریداری گردید.

روزنامه واشنگتن پست نیز نفوذ بسیاری بر ارگان‌های حکومتی در واشنگتن و در میان سیاست‌گذاران اعم از اعضای منتخب کنگره، اعضای هیئت دولت و مقامات و کارمندان بلندپایه دارد. این روزنامه در تعیین افراد برای پست‌های مهم یا برکناری آن‌ها تأثیرگذار است و در تأیید یا مخالفت با قوانینی که در کنگره به تصویب می‌رسد و نیز در تعیین سیاست‌های داخلی و روابط خارجی دولت تأثیر می‌گذارد.

 

پیشنهاد مطالعه:

پرونده ویژه| نفوذ صهیونیست‌ها در سینمای آمریکا

 

روزنامه وال استریت ژورنال که سومین روزنامه پرنفوذ آمریکاست، تأثیر بسیار مهمی در حوزه اقتصاد، تجارت، کار و پول دارد. ناشر این روزنامه یک یهودی به‌نام «پیتر آر. کان - Peter R. Kann» می‌باشد و صاحب امتیاز آن نیز درحال حاضر «رابرت مرداک - Rupert Murdoch» است.

 

مجله‌های مهم آمریکا

علاوه بر روزنامه، مجله‌های خبری سرشناس آمریکا یعنی تایم، نیوزویک و اخبار ایالات متحده و گزارش جهان، در اختیار یهودیان قرار دارند و در سراسر جهان پخش می‌شوند.

تمامی این روزنامه‌ها و مجلات مجموعه عناصر اطلاع‌رسانی آمریکا را تشکیل می‌دهند. این مجموعه که به افکار و اندیشه‌های مردم آمریکا و کل جهان جهت می‌دهند مالکیت، اداره و نویسندگی آنان در اختیار یهودیان است.

روزنامه‌های یهودی در آمریکا ویژگی‌های خاصی دارند. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های آنان این است که هرگونه انتقاد منطقی از مسائل مربوط به خود یا افشای حقیقتی را که می‌بایست مخفی بماند، به یک جنایت نژادپرستانه تبدیل و عاملان آن را به سامی‌ستیزی یعنی جنایت غیر قابل بخشش متهم می‌کنند.

 

نحوه سیطره لابی صهیونیست

نشانه‌های سیطره لابی صهیونیست بر رسانه‌های تأثیرگذار و غالب در آمریکا واضح است، زیرا بیش‌تر نظریه‌پردازان آمریکایی اصولاً طرفدار اسرائیل هستند. «اریک آلترمن - Eric Alterman»، روزنامه‌نگار معروف در این باره می‌نویسد: «بحث و جدل پیرامون موضوع حساس و جنجال‌برانگیز خاورمیانه در رسانه‌های آمریکا توسط افرادی هدایت می‌شود که نمی‌توانند تصور انتقاد از اسرائیل را بکنند.»

لابی اسرائیل برای جلوگیری از انتشار گزارش‌هایی که چهره اسرائیل را مخدوش جلوه می‌دهند، با ارسال نامه، برپایی تظاهرات و همچنین بایکوت رسانه‌هایی که محتوای اخبار خروجی آن‌ها به زعم این لابی، ضد اسرائیل است تمام تلاش خود را در این زمینه انجام می‌دهند.

به گفته یک مقام اجرایی شبکه تلویزیونی «سی‌ان‌ان»، گاه روزانه ۶ هزار نامه الکترونیکی در اعتراض به پخش یک گزارش ضد اسرائیلی برای این شبکه ارسال می‌شود. این عوامل کمک می‌کنند تا ما بدانیم که چرا رسانه‌های آمریکایی عموماً اهل انتقاد از سیاست‌های اسرائیل نیستند، و به ندرت رابطه واشنگتن با تل‌آویو را زیر سوال می‌برند.

 

نفوذ در اندیشکده‌ها

لابی صهیونیست و به‌طور کلی نیروهای طرفدار اسرائیل همچنین در اندیشکده‌ها یا همان مراکز فکری آمریکا که نقش مهمی در شکل‌دهی مباحثات عومی و همچنین سیاست‌های عملی ایفا می‌کنند، دست بالا را دارند.

این لابی اندیشکده خود را در سال ۱۹۸۵ تأسیس کرد و در همان زمان «مارتین ایندیک»، به تأسیس «بنیاد سیاست خاور نزدیک واشنگتن» کمک کرد.

اگر چه این بنیاد پیوندهای خود را با اسرائیل مخفی و در عوض ادعا می‌کند که تلاش خود را برای پیگیری یک سیاست متوازن و واقع‌بینانه در مورد موضوعات مربوط به خاورمیانه استوار کرده است، اما حقیقت ماجرا چیز دیگری است. در واقع این بنیاد توسط افرادی مدیریت می‌شود و حامیان مالی آن کسانی هستند که عمیقاً متعهد به پیش‌برد اهداف اسرائیل هستند.

نفوذ لابی صهیونیست در دنیای اندیشکده‌های آمریکایی به این بنیاد ختم نمی‌شود. طی ۲۵ سال گذشته نیروهای طرفدار اسرائیل حضور آمرانه‌ای در «بنیاد کسب و کار آمریکا»، «بنیاد بروکینگز»، «مرکز سیاسی امنیتی»، «بنیاد پژوهش‌های سیاست خارجی»، «مؤسسه هریتج»، «بنیاد هادسون»، «مؤسسه تحلیل سیاست خارجی» و «بنیاد امنیت ملی یهود» پایه‌ریزی کرده‌اند. این اندیشکده‌ها قطعاً طرفدار اسرائیل هستند و اگر بپذیریم انتقاداتی از حمایت ایالات متحده از دولت یهود در آن‌ها صورت می‌گیرد، تعداد آن بسیار کم است.

 

منبع:

1-فرمانروایان پنهان، حسین جعفری موحد، صص 215 تا 228.

2- یهودیان و رسانه‌های آمریکا، روزنامه کیهان، ۵/۸/۱۳۸۴، شماره ۱۸۳۶۷، ص۱۲.

3-قدرت یهودیان در آمریکا، محمد جلال عنایه، صص ۶۹ و ۷۰.

4-لابی صهیونیسم در ایالات متحده آمریکا، محسن اسلامی، ص ۱۸۳.

5-نقش و جایگاه صهیونیسم در رسانه‌های جمعی آمریکا، احمد دوست‌محمدی، ص ۹۲.

6-لابی اسرائیل و سیاست خارجی آمریکا، جان میر شایمر، استفان والت، صص ۳۵ و ۳۶.

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/KE7ILWP

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.