پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

پرونده ویژه| آشنایی با حزب «شاس» و بنیانگذار آن

موضع «عوادیا» در قبال مردم فلسطین نیز کاملا مشخص و آشکار است: همه فلسطینی‌ها باید کشته شوند، طاعون بگیرند و زنده نباشند و زندگی نکنند؛ چراکه دشمن اسرائیل و صهیونیست‌ها هستند. اما نفرت خاخام سفاردی‌ها نسبت به مردم فلسطین و فاصله زیاد او از معیارهای انسانیت تنها در مواضع کلامی علیه مردم مظلوم فلسطین خلاصه نمی‌شود.

 

پرونده ویژه‌ی «آشنایی با احزاب اسرائیل»؛
شماره اول: آشنایی با حزب «شاس» و بنیانگذار آن

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، در روزهای پایانی سال 1397 و مدتی قبل از برگزاری انتخابات زودهنگام رژیم صهیونیستی به دلیل خروج «آویگدور لیبرمن» از ائتلاف حاکم (دولت نتانیاهو)، گزارش‌های ویژه‌ای جهت آشنایی مخاطبان با تاریخچه و ایدئولوژی مهم‌ترین احزاب اسرائیلی تدوین شد. این گزارش‌ها به مرور بازنشر می‌شوند.

 

 

آشنایی با حزب «شاس»

حزب «شاس»[1] که مخفف عبارت «محافظان سفارد» می‌باشد، حزبی مذهبی و سنت‌گرا است که نماینده «یهودیان سفاردی حریدی» در فضای سیاسی-اجتماعی اسرائیل محسوب می‌شود. «سفاردی» و «اشکنازی» دو ریشه‌ی نسلی متفاوت از یهودیان هستند که در انجام آداب دین یهود تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های بین این دو گروه، تلاش سفاردی‌ها برای ایجاد پیوند میان شریعت و دین با جامعه است، در صورتی که اشکنازی‌ها میل به چنین امری ندارند.[2]

صفت «حریدی» نیز معطوف به بنیادگرایان «یهودیت ارتدوکس» است. شاخه ارتدوکس دین یهود نسبت به سایر انشعاب‌های این دین، سخت‌گیرانه‌تر و مذهبی‌تر به نظر می‌رسد. «حریدی» شاخه‌ای از این نوع مذهب یهودی است که باورهای مذهبی خود را به‌طور مستقیم برگرفته از آموزه‌های حضرت موسی (ع) و تورات می‌دانند.[3] لذا «شاس» که ایدئولوژی مذهبی آن برگرفته از سفاردی‌های حریدی است، حزبی شدیداً مذهبی و نقطه‌ی مقابل یهودیان اشکنازی محسوب می‌شود.

حزب مذکور در سال 1984م. توسط «عوادیا یوسف»[4] رهبر سفاردی‌ها و با انگیزه تلاش برای مساوی‌شدن حقوق سفاردی‌ها با اشکنازی‌ها تشکیل شد.[5]حزب شاس از بدو تأسیس تاکنون نتایج زیر را در انتخابات پارلمان رژیم‌صهیونیستی، به‌دست آورده است:

  • انتخابات 1984م.: 4 کرسی
  • انتخابات 1988م.: 6 کرسی
  • انتخابات 1992م.: 6 کرسی
  • انتخابات 1996م.: 10 کرسی
  • انتخابات 1999م.: 17 کرسی
  • انتخابات 2003م.: 11 کرسی
  • انتخابات 2006م.: 12 کرسی
  • انتخابات 2009م.: 11 کرسی
  • انتخابات 2013م.: 11 کرسی
  • انتخابات 2015م: 7 کرسی

گفتنی است که «شاس» از زمان تأسیس تاکنون در تمامی کابینه‌های رژیم‌صهیونیستی، به‌جز کابینه نتانیاهو در سال 2013م. نماینده داشته است. در سال 2013م. این حزب در اعتراض به حضور احزاب غیرمذهبی در دولت، کناره‌گیری خود از کابینه را اعلام کرد و به صف مخالفین و منتقدین دولت نتانیاهو پیوست.

 

برای آشنایی با زیربنای فکری «شاس» در مرتبه اول می‌توان به نکاتی درخصوص پایه‌گذار این حزب یعنی «عوادیا  یوسف» اشاره کرد:[6]

عوادیا  یوسف، خاخام تندروی یهودی که با تلاش‌های بسیار موفق شد به عنوان خاخام ارشد سفاردی‌ها انتخاب شود، به فعالیت در فضای مذهبی بسنده نکرد و با تأسیس حزب «شاس» وارد فضای سیاسی شد. او ضمن اینکه رهبری معنوی حزب را برعهده داشت جلساتی را نیز برگزار کرده و شاگردهایی را نیز در رشته علوم‌دینی یهود تربیت می‌کرد. از مهم‌ترین شاگردان او می‌توان به «شیمون پرز» نخست‌وزیر خونخوار اسبق رژیم‌صهیونیستی اشاره کرد. همچنین گفتنی است که «عوادیا یوسف» با پیوستن به همه دولت‌های رژیم‌صهیونیستی، پول‌های کلانی را به‌دست آورد و در راستای مقاصد مذهبی خود به‌کار گرفت.

قدرت تأثیرگذاری «عوادیا یوسف» رفته‌رفته آنقدر افزایش پیدا کرد که این حزب در همه دولت‌های اسرائیل بعد از سال 1984م. حضور یافت و به‌نوعی نخست‌وزیران رژیم‌اشغالگر مجبور به استفاده از مهره‌های این حزب در کابینه‌های خود شدند.

میزان بالای تاثیرگذاری مؤسس «شاس» را می‌توان در تصویر زیر مشاهده کرد. این عکس درجریان دیدار نتانیاهو با «عوادیا یوسف» پیش از انتخابات 2013م. اسرائیل به ثبت رسیده است. نتانیاهو در این دیدار از «یوسف» خواست تا با پیوستن شاس به حزب لیکود برای تشکیل کابینه موافقت کند.

«هارون یشایایی» دبیر سابق انجمن کلیمیان ایرانی، «عوادیا» را در جریان سخرانی‌ که در سال 1356 در تهران نطق می‌کرده دیده است. «یشایایی» رفتار این خاخام را بسیار دور از منش روحانیون یهودی دانسته و با توجه به نوع پوشش «عوادیا یوسف»، او را پادشاهی مغرور با تاجی که روی سر دارد توصیف می‌کند.

در توصیف رفتار و افکار «عوادیا» تنها می‌توان از واژگان تندرو، افراطی، مهاجم و نژادپرست استفاده کرد. برای این خاخام، مسلمان‌ها و سکولارها فرقی نداشته و اگر «عوادیا» با کسی به مشکل می‌خورد، با تندترین شکل ممکن طرف مقابلش را خطاب می‌کرد. برای مثال؛ در جریان انتخاب اعضای کابینه یکی از دولت‌های رژیم‌صهیونیستی، «لاپید» و «بنت» رهبران دو حزب صهیونیستی تلاش کردند تا اعضای شاس وارد کابینه نشوند. «عوادیا یوسف» در موضع‌گیری افراطی، آن دو سیاستمدار اسرائیلی را نفرین کرده و حتی لاپید را حرام‌زاده خطاب کرد.

«عوادیا» در برابر مردم و حکومت جمهوری اسلامی ایران و حزب‌الله نیز مواضع تندی دارد. او که در یکی از گردهمایی‌ها درحضور هواداران و پیروانش به ناتوانی رژیم‌صهیونیستی در مقابله با جمهوری اسلامی و محور مقاومت اعتراف کرده بود، اظهار داشت تنها راه پیروزی بر جبهه مقابل صهیونیست‌ها، دعا کردن برای نابودی جمهوری اسلامی و حزب‌الله است.

موضع «عوادیا» در قبال مردم فلسطین نیز کاملا مشخص و آشکار است: همه فلسطینی‌ها باید کشته شوند، طاعون بگیرند و زنده نباشند و زندگی نکنند؛ چراکه دشمن اسرائیل و صهیونیست‌ها هستند. اما نفرت خاخام سفاردی‌ها نسبت به مردم فلسطین و فاصله زیاد او از معیارهای انسانیت تنها در مواضع کلامی علیه مردم مظلوم فلسطین خلاصه نمی‌شود.

در سال 2010م. خبری منتشر شد مبنی بر این که گروهی از خاخام‌های یهودی، از طریق قاچاق اعضای بدن فلسطینی‌ها پول‌های کلانی را به‌دست می‌آورند.[7] گزارش‌های منتشر شده درخصوص این جنایت نشان می‌دهند، کسانی که اعضای بدن فلسطینی‌ها را قاچاق می‌کردند با «عوادیا یوسف» و پسرش «دیوید یوسف» مرتبط بوده‌اند.

این یهودی خونخوار که از او به عنوان استاد نتانیاهو و شیمون پرز نیز یاد می‌شود، در اکتبر سال 2013م. (1392 ش.) درگذشت اما جنایات او در اذهان مردم فلسطین و محصول تفکرش یعنی حزب شاس در صحنه سیاسی اسرائیل باقی ماند.[8]

 

ادامه دارد... .

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/XVz4RU


[1]. Shas

[2].mshrgh.ir/239218

[3].http://khbn.ir/FoKJ5

[4].Ovadia Yosef

[5].http://khbn.ir/7jo4x

[6].mshrgh.ir/254776

[7].mshrgh.ir/498427

[8].http://khbn.ir/gPvc

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.