پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

پرونده ویژه| آیا مردم فلسطین زمین‌های خود را فروخته‌اند؟

صهیونیست‌ها شایعه کردند که مردم فلسطین زمین‌های خود را فروختند و با پول آن خوش‌گذرانی کردند و امروزه خواستار بازپس‌گیری زمین‌های خود هستند. اما حقیقت ماجرا با آنچه شایعه و ترویج می‌شود کاملاً مغایرت دارد و فلسطینیان به رغم فریب‌های مالی از سوی یهودیان و با وجود فشارهای اقتصادی انگلیسی‌ها از زمین‌های خود مواظبت کردند.

 

پرونده ویژه‌ی «بررسی دلایل حمایت از فلسطین»؛
شماره اول: آیا مردم فلسطین زمین‌های خود را فروخته‌اند؟

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، باتوجه به حلول ماه مبارک رمضان و نزدیک‌شدن به روز جهانی قدس مجموعه‌ای از یادداشت‌ها، گزارش‌ها و گفت‌و‌گوها پیرامون مسئله حمایت از فلسطین توسط پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر منتشر می‌شود. در اولین شماره از این پرونده، به یکی مهم‌ترین شبهه‌ها پیرامون مسئله فلسطین، یعنی فروش زمین‌های فلسطین توسط اعراب، به عنوان مقدمه‌ی ورود به بحث پرداخته خواهد شد.

یکی از ادعاهای صهیونیست‌‌ها در مورد اشغال سرزمین فلسطین، خرید زمین‌های فلسطینیان است. آن‌ها شایعه کردند که مردم فلسطین زمین‌های خود را فروختند و با پول آن خوش‌گذرانی کردند و امروزه خواستار بازپس‌گیری زمین‌های خود هستند. اما حقیقت ماجرا با آنچه شایعه و ترویج می‌شود کاملاً مغایرت دارد و فلسطینیان به رغم فریب‌های مالی از سوی یهودیان و با وجود فشارهای اقتصادی انگلیسی‌ها از زمین‌های خود مواظبت کردند.

طبق آمار رسمی، مساحت کل فلسطین حدود ۲۷ میلیون دونم (هر دونم تقریباً ۱۰۰۰مترمربع ـ یک جریب است) می‌باشد و مجموع زمین‌هایی که یهودیان تا روز پایان قیمومیت انگلیس در ۱۹۴۵/۵/۱۵ به دست آورده بودند کمتر از دو میلیون دونم یعنی حدود ۶/۵ درصد کل مساحت فلسطین بود.

250 هزار دونم به عبارتی یک هشتم این دو میلیون دونم توسط عرب‌های فلسطین به فروش رفته که یا در شرایط بسیار سخت و یا در نتیجه خلع حاکمیت زمین‌های عربی صورت گرفته است. حکومت قیمومیت انگلیس مساحت‌های وسیعی از زمین‌های فلسطین را بر اساس ماده دوم قیمومیت، در اختیار یهودیان قرار داد. اما مابقی دو میلیون دونم که در اختیار یهودیان قرار گرفته است، بدین شرح است:

650 هزار دونم زمین‌هایی است که یهودیان در دوران حکومت عثمانی و در یک مقطع زمانی طولانی به دست آوردند و شامل زمین‌های امیری (حکومتی) می‌شود. یهودیان، این زمین‌ها را به بهانه رونق‌دادن به کشاورزی به دست آوردند. 300 هزار دونم توسط دولت قیمومیت انگلیس بلاعوض به یهودیان داده شد (اراضی حکومتی). 200 هزار دونم نیز در ازای مبالغ ناچیزی توسط دولت قیمومیت انگلیس به یهودیان داده شد (اراضی دولتی).

600 هزار  دونم زمین‌هایی است که یهودیان از تعدادی از لبنانی‌ها و سوری‌ها که در فلسطین (مرج بن‌عامره، دره‌‌الحوارث،‌‌ حوله و غیره) مالک زمین بودند خریداری کردند[۱].

از بررسی آمار بالا روشن می‌شود که هفت هشتم زمین‌هایی که یهودیان به دست آوردند، توسط افراد غیر فلسطینی بوده است. افزون بر این، آن‌هایی که زمین خود را فروختند و یا دلالانی که واسطه فروش بودند، توسط ملت فلسطین مجازات شده‌اند و هیچ یک از آن‌ها جان سالم به در نبردند و عده‌ای نیز متواری شدند و به کشورهای دیگر گریختند.

اجلاس‌های سالانه علما و هیأت‌های دینی نیز با صدور فتاوی، کسانی را که زمین می‌فروختند و یا در امر فروش تسهیل می‌کردند، تکفیر کرده و مرتد می‌دانستند، که نه تنها در قبرستان مسلمانان دفن نمی‌شوند بلکه باید همه‌جانبه تحریم و بایکوت شوند. همایش کشیشان ارتدوکسی عرب در فلسطین نیز مصوبات مشابهی داشت.

 

شیوه‌های دستیابی یهودیان به زمین‌های فلسطینیان تا قبل از صدور قطعنامه تقسیم فلسطین

یهودیان اراضی خود را به چهار شیوه به دست آوردند:

 

شیوه اول:

۶۵۰ هزار دونم به عنوان اقلیت ساکن در فلسطین که از صدها سال قبل آن را در اختیار داشتند که مقداری از آن را با کمک والیان فراماسونر ترک که دولت اتحاد و ترقی آن‌ها را منصوب کرده بود به دست آوردند. بیش از ۹۰درصد از اعضای این دولت یهودی بودند. جمعیت اتحاد و ترقی پس از مدتی علیه «سلطان عبدالحمید» امپراتوری عثمانی دست به توطئه زد چرا که وی با تمام پیشنهادهای یهودیان برای کسب زمین در این امپراتوری مخالفت می‌کرد.

از جمله پیشنهاداتی که به سلطان شد می‌توان از این موارد نام برد:

اهدای ۵ میلیون لیره استرلینگ به عنوان پاداش شخصی، پرداخت تمتم دیون امپراتوری عثمانی که بالغ بر ۳۳ میلیون لیره طلا بود، ایجاد ناوگان دریایی برای حفاظت از امپراتوری عثمانی با هزینه‌ای بالغ بر ۱۲۰ میلیون فرانک طلا، اعطای وام بدون بهره به میزان ۳۵ میلیون لیره طلا به منظور شکوفایی اقتصاد عثمانی و تأسیس دانشگاه عثمانی در قدس.[۲]

 

شیوه دوم:

۶۶۵ هزار دونم با کمک دولت انگلیس که قیمومیت اراضی فلسطین را داشت به این شیوه‌ها در اختیار یهودیان قرار گرفت:

۱) نماینده دولت انگلیس ۳۰۰ هزار دونم زمین به آژانس یهود اعطا کرد.

۲) این نماینده همچنین ۲۰۰ هزار دونم زمین به قیمت بسیار پایین به آژانس یهود فروخت.

۳) دولت ۱۶۵ هزار دونم اراضی سلطان عبدالحمید در مناطق حوله و بیسان را به آژانس یهود اهدا کرد.[۳]

 

شیوه سوم:

یهودیان ۶۲۵ هزار دونم را از فئودال‌های لبنانی و سوری خریداری کردند. این فئودال‌ها زمانی که فلسطین، سوریه، لبنان و اردن جزو بلاد شام یا سوریه بزرگ و تحت حاکمیت دولت عثمانی بودند، این زمین‌‌ها را خریدند. وقتی ترکیه شکست خورد و متفقین شام را اشغال کردند، این سرزمین به چهار کشور یا مستعمره تقسیم شد. سپس سوریه و لبنان به اشغال فرانسه و شرق اردن نیز به اشغال انگلستان درآمدند و فلسطین هم بنا به توطئه از قبل طراحی شده به قیمومیت انگلستان درآمد تا مقدمه‌ای برای ایجاد وطنی ملی برای یهودیان باشد.

 

شیوه چهارم:

علی‌رغم شرایط و وضعیت ملت فلسطین و قوانین ظالمانه‌ای که نماینده انگلستان در فلسطین وضع کرد و بیشتر آن‌ها به نفع یهودیان بود، اما مجموع زمین‌هایی که توسط فلسطینیان فروخته شد، ۲۶۱۴۰۰ دونم بود. هرکس زمین خود را به یهودیان می‌فروخت خائن محسوب می‌شد و بیشتر آن‌ها به دست خود فلسطینیان از پای درآمدند.

روزنامه‌های آن زمان اخباری را درباره اعدام کسانی که زمین‌های خود را می‌فروختند و برای فروش زمین به یهودیان دلالی می‌کردند، منتشر کردند. در این‌جا خبری را که در آن زمان در شماره ۲۸و۲۹ ژوئیه (۱۹۳۷) روزنامه الاهرام منتشر شد، ذکر می‌کنیم: «یک نفر دیشب در هنگام بازگشت به منزلش هدف گلوله قرار گرفت و ترور شد. این شخص به دلالی برای فروش زمین به یهودیان مشهور بود و ریاست برخی محافل فراماسونری را که عقیده و افکار صهیونیست‌ها را ترویج می‌کنند، بر عهده داشت. گفته شد که علت اصلی ترور این شخص دست داشتن او در انتقال مالکیت مساحت گسترده‌ای از حاصل‌خیزترین زمین‌های فلسطین به یهودیان بوده است.»[۵]

 

مساحت زمین‌هایی که یهودیان تا قبل از سال ۱۹۴۷ در اختیار داشتند[۶]

این چنین یهودیان مساحت ۱۸۰۷۰۰۰ دونم یعنی ۶/۶ درصد فلسطین و به عبارتی دیگر ۶/۱۹ درصد زمین‌های کشاورزی فلسطین را از این طریق کسب کردند.

بنا به مطالب مذکور ۶/۶ درصد از مساحت فلسطین به عبارتی دیگر ۱۸۰۷۴۰۰ دونم تا سال ۱۹۴۷ به شیوه‌های مختلف به دست یهودیان افتاد. همچنان که برخی، حتی بیشتر روشنفکران مسلمان و عرب فکر می‌کنند، یهودیان با خرید این زمین‌ها از فلسطینیان، آن‌ها را به دست نیاورده‌اند. بلکه یهودیان بیشتر این اراضی را از طریق رابطه دوستی پنهانی با فراماسون‌های ترک و حکومت بریتانیا و خرید از خانواده‌های سوری و لبنانی به دست آورده‌اند و تنها۲۶۱۴۰۰ دونم از آن‌ها را در طول سی‌سال اوضاع نابسامان اقتصادی و فشارها و اغواگری یهودیان از فلسطینیان خریده‌اند.

تنها در یک مورد، یک خانواده لبنانی در آن واحد ۴۰۰۰۰۰ هزار دونم را به یهودیان فروخت. این رقم خیلی بیشتر از مجموع زمین‌هایی است که خود فلسطینیان در طول سی‌سال به یهودیان فروختند. این فلسطینیان هم تعداد اندکی بودند که به سزای این کار و خیانت خود رسیدند. [۷]

 

عوامل تأثیرگذار در فروش زمین

مهم‌ترین عواملی که باعث شد برخی فلسطینی‌ها در دام فروش زمین به یهودیان بیفتند، عبارتند از:

۱- فلسطینیان در سال‌های اولیه اشغال فلسطین توسط انگلیس منویات یهودیان را درک نکردند و با آن‌ها بر اساس دستورات دین مبین اسلام به عنوان یک اقلیت غیر مسلمان خوش‌رفتاری کردند.

۲- قوانین وضع شده در دوران قیمومیت انگلیس به هدف فراهم نمودن زمینه لازم برای دستیابی یهودیان به زمین وضع شد. در ماده دوم این قانون آمده است: دولت مسئول آن است که فلسطین را در زمینه‌های مختلف سیاسی، اداری و اقتصادی برای ایجاد وطن ملی یهود آماده کند.

۳- وعده وعیدهای فریبنده یهودیان به زمین‌فروشان به گونه‌ای که آن‌ها برای هر دونم زمین ۱۰ برابر قیمت پیشنهادی یک عرب می‌پرداختند که این امر افراد ضعیف‌النفس را به فروش زمین‌هایشان واداشت.

۴- یهودیان به نشر و ترویج مظاهر فساد از جمله شرب خمر و زنا پرداختند.

اما ملت فلسطین به اعدام انقلابی معدود افراد پرداخت که دست به چنین خیانتی می‌زدند. [۸]

 

چگونگی تصاحب بقیه سرزمین فلسطین

هم‌چنان که قبلاً اشاره شد صهیونیست‌ها تا قبل از ۱۹۴۷م. تنها توانستند ۶/۶ از خاک فلسطین را از طرق مختلف به دست آورند، اما بقیه سرزمین فلسطین طی جنگ‌های خانمان‌سوز به اشغال صهیونیست‌ها درآمد. اولین جنگ تمام‌عیار صهیونیست‌ها با پشتیبانی کشورهای غربی در سال ۱۹۴۸ میلادی روی داد.

صهیونیست‌ها در این جنگ ۷۸ درصد از خاک سرزمین تاریخی فلسطین (مساحت کل فلسطین: ۲۷ هزار کیلومتر مربع) را به اشغال خود در آوردند. در این جنگ نابرابر بیش از یک میلیون و دویست هزار فلسطینی آواره و ۵۳۱ شهر، روستا و شهرک به طور کامل با خاک یکسان شدند. همچنین در این جنگ قتل‌عام‌های زیادی از جمله دیریاسین علیه فلسطینیان صورت گرفت و طی آن‌ها هزاران فلسطینی به خاک و خون کشیده شدند.

از سوی دیگر، صدها مسجد تخریب شده و به مراکز عیش و نوش، قمارخانه و کاباره تبدیل شدند. در این جنگ تنها ۲۸ درصد فلسطین از جمله قدس شرقی، کرانه باختری و نوار غزه از اشغال صهیونیست‌ها در امان ماند که این مناطق هم طی جنگ شش روزه ۱۹۶۷م. میان رژیم صهیونیستی و کشورهای عربی به اشغال این رژیم درآمد.

هم‌چنان که مخاطبان گرامی ملاحظه می‌فرمایند، صهیونیست‌ها این‌گونه با زور سلاح و حمایت کشورهای غربی به خصوص آمریکا و انگلیس بر کل فلسطین سیطره یافتند و فروش فلسطین به یهودیان شایعه‌ای بیش نیست و صهیونیست‌ها از طریق ترویج چنین شایعاتی درصدد گمراه‌ساختن افکار عمومی جهانیان نسبت به وقایع تاریخی سرزمین فلسطین هستند. [۹]

 

دکتر مجید صفاتاج

 

پی نوشت:

[۱] – مجید صفاتاج، فرهنگ جامع فلسطین، (تهران: انتشارات سفیر اردهال، ۱۳۸۷) جلد دوم، ص ۸۸۲

[۲] – نشریه صدای فلسطین، (تهران، دفتر جنبش حماس در تهران) شماره ۳۸، ص ۲۰

[۳] – همان، ص۲۱

[۴] – شبهات تاریخی(۲) (تهران: دفتر جنبش حماس در تهران، ۱۳۸۴) صص۵۴-۵۲

[۵] – همان، صص۵۶-۵۵

[۶] – د. هند امین البدیری، اراضی فلسطینی (انتشارات اتحادیه عرب، ۱۹۸۱)

[۷] – پیشین، ص۵۷

[۸] – نشریه صدای فلسطین، همان، ص۲۲

[۹] – پیشین، ص۵۸

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/kWbQY

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.