پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

پرونده ویژه| ادله قرآنی کمک به فلسطین

اولین دلیل کمک به ملت فلسطین این است که این ملت مسلمان بوده و به دلیل اعتقاد مشترک با این ملت، جمهوری اسلامی به آن‌ها کمک می‌کند و آن‌ها را برادر می‌داند. همچنان که قرآن می‌فرماید: «إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ فَأَصْلِحُوا بَیْنَ أَخَوَیْکُمْ وَاتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّکُمْ تُرْحَمُونَ: «در حقیقت مؤمنان با هم برادرند پس میان برادرانتان را سازش دهید و از خدا پروا بدارید امید که مورد رحمت قرار گیرید.»

 

پرونده ویژه‌ی «بررسی دلایل حمایت از فلسطین»؛
شماره دوم: ادله قرآنی کمک به فلسطین

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، باتوجه به حلول ماه مبارک رمضان و نزدیک‌شدن به روز جهانی قدس مجموعه‌ای از یادداشت‌ها، گزارش‌ها و گفت‌و‌گوها پیرامون مسئله حمایت از فلسطین توسط پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر منتشر می‌شود. 

به طور خاص 40 سال است که جمهوری اسلامی حمایت‌های مختلفی اعم از فکری و معنوی و مادی به فلسطین کرده و همواره از ایدئولوژی خود در دفاع از مردم مظلوم فلسطین در ابعاد مختلف دفاع کرده است. کمک به فلسطین ادله مختلفی داشته که به طور کلی می‌توان به دو دسته ادله معنوی و ادله مادی تقسیم نمود. ادله معنوی خود شامل آیات قرآن، روایات معصومین و نگاه انسانی و بشری به این موضوع است. ادله مادی نیز شامل منافع ملی، دلایل منطقه‌ای، دلایل بین‌المللی و سیاسی کمک به فلسطین است.

در این یادداشت مشخصاً به ادله قرآنی کمک به فلسطین پرداخته‌ایم.

 

جامعه اسلامی به عنوان یک امت واحد

بر اساس اصول و آموزه‏‌هاى دینى، جامعه اسلامى پیکره واحدى است، یعنی در هر کجای دنیا مسلمانی وجود داشته باشد عضو جامعه اسلامی محسوب شده ولو اینکه هم‌مرز با دُوَل اسلامی نباشد. در اسلام نسبت خونی، سرزمین، مرز، طایفه، زبان، قوم و قبیله و... باعث نمی‌شود که به افرادی که در این محدودیت‌ها هستند مسلمان یا عضو جامعه اسلامی گفته شود.

بلکه در اسلام، به گروهی که به این دین معتقد هستند امت گفته می‌شود. در اسلام اعتقاد و ایمان است که برادری و مسلمانی را به وجود می‌آورد. چنان است که وقتی حضرت نوح (ع) از خداوند برای پسرش نجات می‌خواهد خداوند می‌فرماید: «یَا نُوحُ إِنَّهُ لَیْسَ مِنْ أَهْلِکَ إِنَّهُ عَمَلٌ غَیْرُ صَالِحٍ[1]: اى نوح؛ او در حقیقت از کسان تو نیست او [داراى] کردارى ناشایسته است.» یعنی ارتباط خونی و نسبت خونی حضرت نوح (ع) با فرزندش باعث نمی‌شود که نجات پیدا کند، بلکه اعتقاد اوست که باعث می‌شود فرزند حضرت نوح باشد.

 

مطالعه‌ی شماره اول:

پرونده ویژه| آیا مردم فلسطین زمین‌های خود را فروخته‌اند؟

 

نتیجه اینکه جامعه اسلامی به عنوان یک امت واحده است. یعنی همبستگی بین مسلمانان در هر جای کره خاکی که باشند. چنان که قرآن می‌فرماید: «وَإِنَّ هَذِهِ أُمَّتُکُمْ أُمَّةً وَاحِدَةً وَأَنَا رَبُّکُمْ فَاتَّقُونِ[2]: و در حقیقت این امت‏ شماست که امتى یگانه است و من پروردگار شمایم پس ‏از من پروا دارید.»

بر اساس این آیه، همبستگى عمیقى بین همه مسلمانان دنیا، صرف نظر از هرگونه مرزبندى جغرافیایى به جهت وحدت کلمه و اعتقاد به تعالیم الهى، وجود دارد.

بنابراین اولین دلیل کمک به ملت فلسطین این است که این ملت مسلمان بوده و به دلیل اعتقاد مشترک با این ملت، جمهوری اسلامی به آن‌ها کمک می‌کند و آن‌ها را برادر می‌داند. همچنان که قرآن می‌فرماید: «إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ فَأَصْلِحُوا بَیْنَ أَخَوَیْکُمْ وَاتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّکُمْ تُرْحَمُونَ[3]: در حقیقت مؤمنان با هم برادرند پس میان برادرانتان را سازش دهید و از خدا پروا بدارید امید که مورد رحمت قرار گیرید.»

حتی خداوند در جایی دیگر از مؤمنان می‌خواهد بین دو گروه مسلمان اگر نزاعی پیش آمد آن را اصلاح کنند حتی با پیکار کردن، زیرا وحدت امت اسلامی بسیار مهم است. قرآن در این مورد می‌فرماید: «وَإِن طَائِفَتَانِ مِنَ الْمُؤْمِنِینَ اقْتَتَلُوا فَأَصْلِحُوا بَیْنَهُمَا فَإِن بَغَتْ إِحْدَاهُمَا عَلَى الْأُخْرَى فَقَاتِلُوا الَّتِی تَبْغِی حَتَّى تَفِیءَ إِلَى أَمْرِ اللَّهِ فَإِن فَاءتْ فَأَصْلِحُوا بَیْنَهُمَا بِالْعَدْلِ وَأَقْسِطُوا إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ الْمُقْسِطِینَ[4]: و اگر دو طایفه از مؤمنان با هم بجنگند میان آن دو را اصلاح دهید و اگر [باز] یکى از آن دو بر دیگرى تعدى کرد با آن [طایفه‌ای] که تعدى می‌کند بجنگید تا به فرمان خدا بازگردد پس اگر باز گشت میان آن‌ها را دادگرانه سازش دهید و عدالت کنید که خدا دادگران را دوست می‌دارد.»

وقتی قرآن از مسلمانان به صراحت این را می‌خواهد که حتی با جنگ بین مؤمنان را اصلاح کنند قطعاً دستورات محکم‌تری در رابطه با دشمنان جامعه اسلامی دارد.

 

کمک به فلسطین به عنوان ملتی مؤمن و مسلمان

قرآن همواره به مسلمانان دستور داده که به یاری دیگر مؤمنان و مسلمان بشتابند و خصم ظالم باشند. جمهوری اسلامی به عنوان کشوری که پرچم‌دار اسلام در دنیا است باید در این بین جلوتر از دیگر ملت‌ها باشد.

از این رو جمهوری اسلامی بر اساس آیه 72 سوره انفال به ملت فلسطین به عنوان ملتی که درخواست یاری دارد، کمک می‌کند. «...إِنِ اسْتَنْصَرُوکُمْ فِى الدِّینِ فَعَلَیْکُمُ النَّصْرُ...[5]: «اگر گروهى (مؤمنان مهاجر) به خاطر حفظ دین و آئین‌شان از شما یارى طلب کنند، بر شما لازم است که به یارى آنان بشتابید.»

همچنین در روایتی از پیامبر اسلام(ص) مى‌خوانیم: «مَنْ أَصْبَحَ لَا یَهْتَمُّ بِأُمُورِ الْمُسْلِمِینَ فَلَیْسَ بِمُسْلِمٍ: کسى که [شب را] صبح کند و نسبت به سرنوشت مسلمانان [بى‌تفاوت بوده و] اهتمام به خرج ندهد، مسلمان نیست.»[6]

 

کمک به فلسطین به عنوان ملتی مستضعف

خداوند در قرآن ملتی را که ایمان آورده ساکت و بی‌تفاوت نمی‌خواهد. بلکه از افرادی که ایمان آورده‌اند این انتظار را دارد در راه خدا جنگ و کارزار کنند. در قرآن آمده است: «وَمَا لَکُمْ لاَ تُقَاتِلُونَ فِی سَبِیلِ اللّهِ وَالْمُسْتَضْعَفِینَ مِنَ الرِّجَالِ وَالنِّسَاء وَالْوِلْدَان[7]: «و چرا شما در راه خدا [و در راه نجات] مردان و زنان و کودکان مستضعف نمی‌جنگید؟»

یکی از مصادیق مستضعفین، یعنی مردان و زنان و کودکان مستضعف در دنیا، ملت فلسطین است که بیش از 70 سال است به دست رژیم جعلی و کودک‌کش صهیونیستی در عذاب است. از این رو خداوند می‌پرسد چرا برای نجات آن‌ها نمی‌جنگید؟

قرآن همچنین دیگر می‌فرماید: «الَّذِینَ آمَنُواْ یُقَاتِلُونَ فِی سَبِیلِ اللّهِ وَالَّذِینَ کَفَرُواْ یُقَاتِلُونَ فِی سَبِیلِ الطَّاغُوتِ فَقَاتِلُواْ أَوْلِیَاء الشَّیْطَانِ إِنَّ کَیْدَ الشَّیْطَانِ کَانَ ضَعِیفًا[8]: «کسانى که ایمان آورده‌‏اند در راه خدا کارزار می‌کنند و کسانى که کافر شده‌‏اند در راه طاغوت می‌جنگند، پس با یاران شیطان بجنگید که نیرنگ شیطان [در نهایت] ضعیف است.»

جمهوری اسلامی خود علمدار مبارزه با طاغوت است و بنابراین طبق این آیه خودش نمی‌تواند طاغوت باشد. از این رو با کمک به ملت‌های مظلوم از جمله فلسطین در راه خدا کارزار می‌کند.

 

کمک به فلسطین به عنوان یک همسایه بیگانه

حتی اگر فلسطین یک کشور غیر مسلمان می‌بود و درخواست کمک می‌کرد، قرآن برای کمک به همسایه نیز دستوراتی دارد. اصولاً کمک به فلسطین در جمهوری اسلامی مسئله‌ای است که به غیر از دین و اسلام، به ایمان و عقاید و انسانیت مرتبط است.

آیت‌الله خامنه‌ای به‌عنوان رهبر معظم انقلاب اسلامی در مورد کمک به فلسطین می‌فرماید: «ما در جمهوری اسلامی مسئله‌ی فلسطین برایمان یک مسئله‌ی تاکتیکی نیست، یک استراتژی سیاسی هم نیست، مسئله‌ی عقیده است، مسئله‌ی دل است، مسئله‌ی ایمان است.»[9]

قرآن نیز در این مورد می‌فرماید:

«وَاعْبُدُواْ اللّهَ وَلاَ تُشْرِکُواْ بِهِ شَیْئًا وَبِالْوَالِدَیْنِ إِحْسَانًا وَبِذِی الْقُرْبَى وَالْیَتَامَى وَالْمَسَاکِینِ وَالْجَارِ ذِی الْقُرْبَى وَالْجَارِ الْجُنُبِ وَالصَّاحِبِ بِالجَنبِ وَابْنِ السَّبِیلِ وَمَا مَلَکَتْ أَیْمَانُکُمْ إِنَّ اللّهَ لاَ یُحِبُّ مَن کَانَ مُخْتَالًا فَخُورًا:[10] «و خدا را بپرستید و چیزى را با او شریک مگردانید و به پدر و مادر احسان کنید و درباره خویشاوندان و یتیمان و مستمندان و همسایه خویش و همسایه بیگانه و همنشین و در راه‏مانده و بردگان خود [نیکى کنید] که خدا کسى را که متکبر و فخرفروش است دوست نمی‌دارد.» جمهوری اسلامی طبق همین آیه به فلسطین کمک می‌کند.

 

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/jfIwxC


[1] . هود 46

[2] . مومنون 52

[3] . حجرات 10

[4] . حجرات 9

[5] . انفال 72

[6] . الکافی (ط - الإسلامیة) ؛ ج‏2 ؛ ص163

[7] . نساء 75

[8] . نساء 76

[9] . بیانات در دیدار شرکت‌کنندگان در افتتاحیه‌ی همایش غزه، 8/12/1388

[10] . نساء 36

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی