پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

پرونده ویژه| تاریخچه ائتلاف سیاسی لیست مشترک عربی

هدش حزبی چپ‌گرا محسوب می‌شود و در تلاش برای حمایت از حقوق کارگران است. رهبران این حزب از ابتدا از ایده «دو دولت» حمایت کردند. حزب مذکور همواره بر همکاری یهودیان و اعراب ساکن فلسطین اشغالی تأکید دارند.

 

پرونده ویژه‌ی «آشنایی با احزاب اسرائیل»؛
شماره دوم: تاریخچه ائتلاف سیاسی لیست مشترک عربی

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، در روزهای پایانی سال 1397 و مدتی قبل از برگزاری انتخابات زودهنگام رژیم صهیونیستی به دلیل خروج «آویگدور لیبرمن» از ائتلاف حاکم (دولت نتانیاهو)، گزارش‌های ویژه‌ای جهت آشنایی مخاطبان با تاریخچه و ایدئولوژی مهم‌ترین احزاب اسرائیلی تدوین شد. این گزارش‌ها به مرور بازنشر می‌شوند.

روزجمعه 29 شهریورماه 1398، شمارش آرای انتخابات کنست، پارلمان رژیم صهیونیستی به پایان رسید و نتایج این همه‌پرسی به صورت قطعی اعلام شد. نکته حائز اهمیت در این انتخابات قرار گرفتن ائتلاف «لیست مشترک عربی» در رده سومین حزب برتر انتخابات ماه سپتامبر 2019 رژیم صهیونیستی بود. بر اساس اخبار منتشر شده، این ائتلاف موفق شد پس از حزب «لیکود» و ائتلاف «آبی و سفید»، 13 کرسی از مجموع 120 کرسی کنست را به خود اختصاص دهد.[1] به‌دست آمدن این نتیجه بهانه‌ای شد تا تاریخچه ائتلاف لیست مشترک عربی را مورد بررسی قرار دهیم.

 

جمعیت اعراب در اراضی اشغالی

آخرین آمار منتشر شده از جمعیت ساکنین اراضی تحت اشغال رژیم صهیونیستی توسط «سازمان مرکزی آمار [رژیم] اسرائیل»[2] نشان می‌دهد اعراب فلسطینی 20 درصد از جمعیت ساکنین فلسطین اشغالی را تشکیل می‌دهند؛ این یعنی جمعیت اعراب ساکن در اراضی تحت اشغال 1.890.000 نفر است.[3]

 

پیشنهاد مطالعه:

پرونده ویژه| آشنایی با حزب «شاس» و بنیانگذار آن

 

باتوجه به جمعیت اعراب ساکن در فلسطین اشغالی و اینکه یهودیان نسبت به فلسطینی‌ها رویکرد مثبتی ندارند باید گفت 13 کرسی‌ای که لیست مشترک عربی به دست آورد، محصول رأی اعراب است و نباید چنین تصوری داشت که آرای این ائتلاف برآمده از اعتماد یهودیان و صهیونیست‌ها به لیست مشترک عربی است.

 

شکل‌گیری لیست مشترک عربی

ائتلاف لیست مشترک عربی متشکل از چهار حزب عربی است:

  • حرب «بَلَد»[4] به رهبری «دکتر شهاده»[5]؛ تأسیس: سال 1995
  • حزب «هَدَش»[6] به رهبری «آیمِن عوده»[7]؛ تأسیس: سال 1977
  • حزب «تَعال»[8] به رهبری «احمد الطیبی»[9]؛ تأسیس: سال 1996
  • حزب «فهرست اعراب متحد»[10] به رهبری «منصور عباس»[11]؛ تأسیس: سال 1996

این چهار حزب عربی اسرائیلی نخستین مرتبه در آستانه انتخابات 2015 پارلمان رژیم صهیونیستی در قالب یک ائتلاف عربی در انتخابات کنست حضور یافتند[12] و موفق به کسب 13 کرسی شدند.[13] رهبری ائتلاف مذکور از بدو تأسیس تاکنون برعهده آیمِن عوده است. از آنجا که لیست مشترک عربی در حقیقت یک ائتلاف محسوب می‌شود، بهتر است ابتدا با ایدئوژی احزاب درون آن آشنا شد تا سیاست کلی این ائتلاف عربی مشخص گردد.

 

ایدئولوژی حزب بلد (مجمع دموکراتیک ملی)

«بلد» اگرچه حزبی عربی است اما در ایدئولوژی خود حاکمیت رژیم صهیونیستی بر فلسطین را پذیرفته و تنها با مسئله اختصاص‌داشتن اراضی اشغالی به یهودیان مخالف است. این حزب البته خواهان بازگشت پناهندگان فلسطینی به سرزمین خود، اعطای استقلال کامل به اعراب ساکن در فلسطین اشغالی در مسائل فرهنگ و آموزش و به طور کلی طرفدار ایده «دولتی برای همه شهروندان اعراب و اسرائیلی» است.[14]

 

ایدئولوژی حزب هدش (جبهه دموکراتیک برای صلح و برابری)

هدش حزبی چپ‌گرا محسوب می‌شود و در تلاش برای حمایت از حقوق کارگران است. رهبران این حزب از ابتدا از ایده «دو دولت» حمایت کردند. حزب مذکور همواره بر همکاری یهودیان و اعراب ساکن فلسطین اشغالی تأکید دارند. پایگاه اجتماعی حزب هدش را اعراب طبقه متوسط و سکولار و عده‌ای از مسیحیان تشکیل می‌دهند.[15]

 

ادامه دارد... .

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/ya2lBuk


[2]. Israel Central Bureau of Statistics (CBS)

[4]. Balad التجمع الوطنی الدیمقراطی -

[5]. Mtanes Shehadeh

[6]. Hadash  الجبهة الدیمقراطیة للسلام والمساواة -

[7]. Ayman Odeh

[8]. Ta'al الحرکة العربیة للتغییر -

[9]. Ahmad Tibi

[10]. United Arab List القائمة العربیة الموحدة -

[11]. Mansour Abbas

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.