پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

پرونده ویژه| نقش لابی صهیونیسم در سیاست خاورمیانه‌ای دولت اوباما

استیو شِفی درباره حمایت‌های اوباما از رژیم صهیونیستی در سال 2011 نوشت: «رئیس‌جمهور اوباما همکاری‌های نظامی بین اسرائیل و آمریکا را به میزان بی‌سابقه‌ای ارتقاء داده است. اوباما بیش از هر رئیس‌جمهور دیگری در تاریخ آمریکا کمک‌های امنیتی به اسرائیل ارائه نموده است. وی با هر گونه اقدام بین‌المللی جهت مشروعیت‌زدایی از اسرائیل مقابله کرده است.»

 

پرونده ویژه‌ی «نفوذ صهیونیسم در سیستم حکومتی آمریکا»؛
شماره بیست و یکم: نقش لابی صهیونیسم در سیاست خاورمیانه‌ای دولت اوباما

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، در شماره‌های پیشین به تفصیل اشاره شد که ممکن نیست هیچ کاندیدایی در انتخابات کنگره یا ریاست‌جمهوری آمریکا، بدون حمایت‌های مالی و تبلیغاتی لابی صهیونیسم به پیروزی برسد. «باراک اوباما»، چهل و چهارمین رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا نیز از این قاعده مستثنی نبود. اوباما که حدفاصل سال‌های 2009 تا 2017 سکاندار کاخ سفید بود، با حمایت حدود 80 درصدی صهیونیست‌ها به قدرت رسید و مانند رؤسای‌جمهور سابق ایالات متحده سر تعظیم در برابر لابی صهیونیسم و خواسته‌های یهودیان فرود آورد.

در این شماره به گوشه‌ای از نقش‌آفرینی لابی صهیونیسم در سیاست خارجی (خاورمیانه‌ای) دولت اوباما اشاره خواهد شد. البته ذکر این نکته ضروری است که نفوذ صهیونیست‌ها در کاخ سفید و کنگره آمریکا در دولت اوباما نیز همچون دولت‌های قبل از آن ادامه داشته است و در واقع لابی صهیونیسم در دوران این رئیس‌جمهور آمریکا نیز در سیاست‌گذاری خاورمیانه‌ای آمریکا اثرگذار بوده است. همچنین گفتنی است بخش عمده این یادداشت، برگرفته از مقاله‌ای است که در سال 1391 نگاشته شده است.

 

جایگاه خاورمیانه در سند راهبرد امنیت ملی ۲۰۱۰ آمریکا

در این یادداشت برای تحلیل بهتر جایگاه گروه‌های فشار صهیونیستی در سیاست خاورمیانه‌ای اوباما سند راهبرد امنیت ملی آمریکا ۲۰۱۰ را برگزیدیم. اوباما در این سند در ایجاد خاورمیانه بزرگ‌تر بر اساس معیارهای آمریکا و حمایت از اسرائیل تأکید کرده است. در بخش پیش‌برد صلح، امنیت و فرصت در خاورمیانه بزرگ‌تر، اولین موضوعی که اوباما به آن اشاره کرده، رژیم صهیونیستی است. او از اسرائیل به عنوان دوست و متحد نزدیک و استراتژیک آمریکا یاد کرده و آمریکا را متعهد به تأمین امنیت اسرائیل نموده است.

این بخش از راهبرد اوباما همان تکرار سیاست‌های بوش در منطقه بود و سایر راهبردهای آمریکا در منطقه خاورمیانه به این موضوع بستگی داشت. بررسی اظهارات رئیس‌جمهور آمریکا نشان می‌دهد که اوباما همچنان در این منطقه رژیم صهیونیستی را اولویت اول آمریکا مطرح کرده و امنیت آن را در رأس سیاست‌های خود عنوان کرده بود.

زیرا لابی آیپک، از رژیم صهیونیستی به عنوان یک دموکراسی زنده و تنها دموکراسی خاورمیانه یاد می‌کند. در مقابل، این لابی از ایران به عنوان یک رژیم تندرو و تهدیدی برای ثبات منطقه یاد می‌کند. آیپک همچنین جمهوری اسلامی و رئیس‌جمهور ایران، «محمود احمدی‌نژاد» را اولین تهدید برای موجودیت رژیم صهیونیستی می‌دانست (و می‌داند) و روز به روز بر تحریم‌های سیاسی و اقتصادی آمریکا علیه ایران و مقابله با انرژی هسته‌ای ایران تأکید می‌کرده است. نیروهای نفوذی صهیونیست در ساختار آمریکا نیز این رویکردها را بسط می‌دادند.

 

پیشنهاد مطالعه:

معرفی کتاب| قدرت اسرائیل در آمریکا

 

سیاست خاورمیانه‌ای دولت باراک اوباما

مناقشه فلسطین و اسرائیل همواره یکی از چالش‌های خاورمیانه‌ای سیاست خارجی آمریکا بوده است. اوباما از همان ابتدای حکومت خود اعلام داشت این مناقشه را در طول حکومت خود حل خواهد کرد. نتایج بررسی سخنرانی‌ها و مواضع باراک اوباما نشان می‌دهد او هم مانند همه رؤسای جمهور سابق آمریکا، خود را متعهد به امنیت رژیم صهیونیستی می‌دانسته و امنیت آن را از دریچه استحکام رابطه آمریکا با رژیم اسرائیل می‌دیده است. اوباما در این مورد می‌گوید: «آن‌هایی که اسرائیل را تهدید می‌کنند ما را تهدید می‌کنند. اسرائیل همیشه با تهدید روبرو است و من در کاخ سفید بی‌شک امنیت اسرائیل را تأمین خواهم کرد.»

بدون شک صحبت‌های صریح اوباما در حمایت از اسرائیل، ریشه در نقش یهودیان در به‌قدرت رسیدن او و نیازمندی وی به حمایت لابی صهیونیسم برای انتخاب دوباره داشته است.

روزنامه صهیونیستی «یدیعوت آحارنوت» پیش از پیروزی مجدد اوباما در انتخابات ریاست‌جمهوری، با انتشار نتیجه نظرسنجی مؤسسه گالوپ پیرامون حمایت یهودیان آمریکا از کاندیداها اعلام کرد: «70 درصد از یهودیان آمریکایی حامی باراک اوباما هستند، و در مقابل 25 درصد از میت رامنی[1] حمایت می‌کنند.» بر اساس نظرسنجی دیگری که توسط مؤسسه گالوپ انجام گرفت، از کل یهودیانی که در انتخابات 2008 به اوباما رأی دادند، 86 درصد خواهان انتخاب مجدد او بودند و 58 درصد از رأی‌دهندگان یهودی عملکرد اوباما به عنوان رئیس‌جمهور را تأیید می‌کردند.

این یعنی اوباما شدیداً به یهودیان آمریکا و لابی صهیونیسم مدیون بوده و بایستی در جهت راضی نگه‌داشتن آنان تلاش می‌کرده است.

 

نقش لابی صهیونیسم در سیاست خاورمیانه‌ای آمریکا

همانطور که در شماره‌های پیشین اشاره شد لابی صهیونیسم، نفوذ بسیار زیادی در آمریکا و ساختار حکومتی آن دارد و هرگونه مخالفت و اعتراض علیه اسرائیل را در نهادهای مختلف آمریکا خنثی و بی‌اثر می‌کند. در حکومت اوباما هم یهودیان از همان ابتدا یعنی در انتخابات ریاست‌جمهوری با حمایت حدوداً 80 درصدی از اوباما زمینه را برای نفوذ خود فراهم آوردند و سیاست خاورمیانه‌ای آمریکا را جهت تأمین امنیت و منافع اسرائیل و آرمان‌های صهیونیستی پیش‌بردند.

در پی درگیری و بحران موقت در روابط آمریکا و اسرائیل بر اثر تعلیق شهرک‌سازی در سرزمین‌های اشغالی و کرانه باختری، لابی آیپک ضمن هشدار درباره موضع‌گیری‌های اوباما از دولت آمریکا خواست برای رفع تنش با اسرائیل فوراً اقدام کند.

نکته مهم این است که پرداختن به موضوع فلسطین و کاهش حمایت از اسرائیل از جمله اقداماتی است که موجب ناراحتی لابی صهیونیسم می‌شود. اوباما نیز از این اقدامات دوری کرد و بدین ترتیب گروه فشار صهیونیستی در سیاست‌های خاورمیانه‌ای آمریکا در دوره اوباما اثرگذار بود و از حمایت ایالات متحده آمریکا از فلسطین و تحت فشار قرار گرفتن رژیم صهیونیستی در عرصه جهانی جلوگیری کرد.

در پایان، اشاره به بخشی از مقاله‌ی «استیو شِفی»[2] روزنامه‌نگار آمریکایی حامی اسرائیل در «هافینگتون‌پست»، جالب توجه است. شِفی درباره حمایت‌های اوباما از رژیم صهیونیستی، در سال 2011 نوشت: «رئیس‌جمهور اوباما همکاری‌های نظامی بین اسرائیل و آمریکا را به میزان بی‌سابقه‌ای ارتقاء داده است. ...اوباما بیش از هر رئیس‌جمهور دیگری در تاریخ آمریکا کمک‌های امنیتی به اسرائیل ارائه نموده است. وی با هر گونه اقدام بین‌المللی جهت مشروعیت‌زدایی از اسرائیل مقابله کرده است. او از شرکت در نشست‌های دوربان یک و دو به علت برنامه‌های ضداسرائیلی آن‌ها اجتناب ورزید.»

 

منبع:

1- سید سعید صادقی، داریوش هادی، «نقش گروه‌های فشار صهیونیستی در سیاست خارجی خاورمیانه‌ای آمریکا (مطالعه موردی دولت اوباما)»، سیاست خارجی (علمی ترویجی)، بهار ۱۳۹۱، سال بیست و ششم، شماره ۱.

2- http://mshrgh.ir/168915

3- http://yun.ir/cmuvgb

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/KLo1ZAm


[1]. Willard Mitt Romney

[2]. Steve Sheffy

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.