پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

پرونده ویژه| تلاش لابی صهیونیسم برای خروج دولت ترامپ از برجام

مرکز سایمون ویزنتال، در نامه‌ای به ۵۳۵ عضو کنگره آمریکا خواستار این شد که توافق هسته‌ای با ایران را باطل کنند و از هر توانی برای فشار وارد کردن به ایران کوتاهی نکنند. این مرکز بر این باور است که اگر ایران تنها به دنبال توسعه یک توانایی هسته‌ای برای مصارف غیر نظامی است، هیچ نیازی به سانتریفیوژ و آب سنگین ندارد.

 

پرونده ویژه‌ی «نفوذ صهیونیسم در سیستم حکومتی آمریکا»؛
شماره بیست و دوم (پایان): تلاش لابی صهیونیسم برای خروج دولت ترامپ از برجام

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 که در دولت باراک اوباما نهایی شد، چندان به مذاق لابی صهیونیسم در آمریکا خوش نیامد. پس از این توافق بسیاری از لابی‌ها و سازمان‌های صهیونیستی در آمریکا در بیانیه‌های جداگانه، این توافق را به شدت محکوم کردند و خواستار امتناع کنگره از امضای توافق شدند.

آیپک، فدراسیون یهودیان آمریکا، کمیته یهودیان آمریکا و سازمان صهیونیست آمریکا، مهم‌ترین سازمان‌ها و لابی‌های صهیونیستی علیه توافق هسته‌ای ایران و آمریکا بودند. آیپک قدرتمندترین لابی صهیونیستی در آمریکا، در مورد توافق هسته‌ای ایران عنوان می‌کند: «توافق کنونی نمی‌تواند تلاش ایران برای دستیابی به توافق هسته‌ای را متوقف سازد، بلکه به جای بازدارندگی موجب تسهیل دستیابی به سلاح هسته‌ای و تقویت و تثبیت جایگاه تندروی این کشور خواهد شد. ایران بارها ثابت کرده که حامی تروریسم بوده و علیه نیروهای آمریکایی و اسرائیلی می‌جنگند. بنابراین ما طی مذاکراتی موارد حیاتی را در زمینه‌های بازرسی از ابعاد نظامی ایران، تحریم‌ها و بازه زمانی برچیده‌شدن تجهیزات هسته‌ای را به عنوان خطوط قرمز خود تعیین کردیم که کنگره نیز آن‌ها را تأیید کرد. این درحالی است که در توافق نهایی هیچکدام از بندهای مورد نظر ما رعایت نشده است.»

از سوی دیگر این نهاد پس از توافق هسته‌ای برنامه‌ای را با ‌عنوان «رد توافق هسته‌ای با ایران در کنگره» را ارائه کرد. در این راستا آیپک در صفحه اصلی سایت خود بسته‌ای از ۳۳ فایل شامل تحلیل، یادآوری تاریخی، نقل و قول مقامات رسمی و کلیپ ویدئویی را بارگذاری کرد که هدف آن گوش‌زد کردن ناقص‌بودن این توافق در تمامی بخش‌ها بود.

 

تلاش لابی صهیونیسم برای خروج ترامپ از برجام

با انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئیس‌جهور ایالات متحده مخالفت و موضع خصمانه اسرائیل و نهادهای لابی‌گر آن در آمریکا نسبت به توافق هسته‌ای ایران شدت بیشتری به خود گرفت. به طوری که محورهای ثابت اظهارات نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی علیه برجام اصطلاحاتی همچون «توافق بد»، «ایران سریع‌تر به سمت هسته‌ای‌شدن پیش برده می‌شود» و «امنیت اسرائیل در منطقه و جهان را تهدید می‌کند»، بود.

از ابتدای مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه 1+5 اسرائیل و نهادهای لابی این رژیم همواره تلاش خود را برای شکست این مذاکرات به کار بردند، اما موفق نشدند و پس از توافق نیز مواضع خصمانه خود را نسبت به توافق هسته‌ای با ایران نشان دادند.

 

پیشنهاد مطالعه:

پرونده ویژه| نقش لابی صهیونیسم در سیاست خاورمیانه‌ای دولت اوباما

 

در دوران ریاست‌جمهوری ترامپ اما نهادهای لابی‌گر اسرائیل در آمریکا همچون آیپک، کنگره یهودیان آمریکا، مرکز سایمون ویزنتال، کمیته یهودیان آمریکا، سازمان صهیونیست آمریکا تلاش مضاعف کردند تا با تأثیرگذاری بیشتر در دولت ترامپ نسبت به دولت اوباما، ایالات متحده آمریکا را از توافق هسته‌ای خارج کنند که در نهایت موفق به این کار شدند.

 

مواضع لابی‌های صهیونیستی در قبال برجام

آیپک به عنوان قدرتمندترین لابی صهیونیسم در ایالات متحده آمریکا معتقد است پرونده هسته‌ای ایران تنها محدودیت‌های موقتی را بر تهران اعمال کرده است و هیچ تأثیر تعدیل‌کننده‌ای برای تجاوز منطقه‌ای ایران نداشته است.

در این زمینه «مارشال ویتمان»[1]، سخنگوی آیپک به جروزالم پست گفت: «اهداف اصلی و اولیه ما این بوده و هست که ایران توانمندی سلاح‌های اتمی را کسب نکند و در برابر رفتار منطقه‌ای ایران بازدارندگی ایجاد شود.»

کنگره یهودیان آمریکا دیگر لابی صهیونیست در اکتبر ۲۰۱۷، بیانیه‌ای را در مورد توافق هسته‌ای ایران صادر کرد مبنی بر اینکه این کنگره از تصمیم ترامپ برای جلوگیری از معامله هسته‌ای ایران حمایت می‌کند. آن‌ها معتقدند این توافق بدی است که مخالف منافع آمریکا، اسرائیل و شهروندان جهان است.

از سوی دیگر مرکز سایمون ویزنتال، در نامه‌ای به ۵۳۵ عضو کنگره آمریکا خواستار این شد که توافق هسته‌ای با ایران را باطل کنند و از هر روشی برای فشار وارد کردن به ایران استفاده کنند. این مرکز بر این باور است که اگر ایران تنها به دنبال توسعه یک توانایی هسته‌ای برای مصارف غیر نظامی است، هیچ نیازی به سانتریفیوژ و آب سنگین ندارد.

کمیته یهودیان آمریکا نیز مخالفت خود با توافق هسته‌ای را از سال ۲۰۱۵ اعلام داشت. از نظر این کمیته توافق هسته‌ای به خوبی اجرا نشده است، به دلیل اینکه از زمان توافق تاکنون توسعه موشک‌های بالستیک ایران با شدت بیشتری ادامه پیدا کرده است و همچنین تحرکات و نفوذ ایران در منطقه از عراق و سوریه گرفته تا غزه گسترش پیدا کرده است.

سازمان صهیونیست آمریکا یکی دیگر از لابی‌های قدرتمند و تأثیرگذار در بحث برجام بود. این سازمان معتقد بود یکی از مهم‌ترین برنامه‌های ایالات متحده باید تحریم‌های بیشتر علیه ایران باشد تا از لحاظ اقتصادی فشار مضاعفی بر آن وارد شود.

از سوی دیگر این سازمان به دولت ترامپ نسبت به ابطال توافق هسته‌ای و تحریم‌های مجدد غیر هسته‌ای بر علیه ایران اصرار داشت. این سازمان صهیونیستی به دولت ترامپ گوش‌زد کرد که نگه‌داشتن ایالات متحده در این معاهده غیر منطقی و بی‌فایده خواهد بود.

 

خروج ترامپ از برجام

تکمیل‌کننده اقدامات لابی صهیونیسم برای خروج دولت ترامپ از برجام این بود که بنیامین نتانیاهو در ۳۰ آوریل ۲۰۱۸ طی یک کنفرانس خبری مدعی شد که دستگاه جاسوسی موساد مقادیر زیادی از اسناد آرشیو برنامه هسته‌ای ایران را از محله‌ای در تهران سرقت کرده است. نتانیاهو این اطلاعات را مهم‌ترین دستاورد اطلاعاتی تاریخ اسرائیل معرفی کرد.

بر همین اساس دونالد ترامپ اعلام کرد که سخنرانی نتانیاهو نشان داد که انتقاد او (ترامپ) از توافق هسته‌ای موجه بوده است و با بی‌توجهی به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که بارها پای‌بندی ایران به برجام را تأیید کرده بود در ۸ می ۲۰۱۸ به طور یک‌جانبه از برجام خارج شد. ترامپ همچنین سیاست‌های تحریم همه‌جانبه، که همان درخواست لابی صهیونیسم بود را بر علیه جمهوری اسلامی به کار گرفت.

 

 

منبع:

«مقایسه نقش لابی اسرائیل در سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا در دوران باراک اوباما و دونالد ترامپ؛ با تاکید بر توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی ایران»، امیر صدرا جوانشیری، دکتر محمدعلی بصیری، فصلنامه مطالعات بین‌المللی، تابستان ۱۳۹۸، شماره ۱، صص ۳۱-۶۱.

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/pQavzZv

 

[1]. Marshall Wittmann

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.