پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

پرونده ویژه| فقر و درماندگی در جامعه صهیونیستی

به نوشته روزنامه «تایمز اسرائیل» از هر سه نوجوان اسرائیلی یک نفر زیر خط فقر زندگی می‌کند و آمار سال 2014 نیز نشان داد که 1.7 میلیون نفر فقیر در اسرائیل وجود دارد که در بین این افراد 776000 هزار کودک از 444900 هزار خانواده مشاهده می‌شوند.

 

پرونده ویژه‌ی «چالش‌ها و گسست‌های موجود در اسرائیل»؛
شماره چهارم: فقر و درماندگی در جامعه صهیونیستی

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، رژیم صهیونیستی از ابتدای تصرف سرزمین‌های فلسطینی، همواره هزینه‌های خود را از راه‌های غیر مشروع تأمین کرده و بخش اعظم آن را نیز توسط کارگزاران خود در آمریکا از آن کشور ارتزاق کرده است. حدود 70 سال از تشکیل این رژیم چپاول‌گر می‌گذرد و همواره کمک‌های آمریکا به اسرائیل، سوژه مهمی در بین اهالی رسانه به شمار رفته است. گفتنی است در سال‌های اخیر آمریکا بیش‌ترین کمک‌های مالی را به اسرائیل فرستاده است اما علی‌رغم تصور برخی که معتقدند جامعه اسرائیل در رفاه به سر می‌برد، گفته می‌شود بیش از 20 درصد جمعیت اسرائیل در فقر روزگار می‌گذرانند. 

 

افزایش 100 درصدی فقر

آمار فقر در رژیم صهیونیستی به بیش از 2 برابر در سال‌های اخیر رسیده است. کم‌ترین آثار فقر تن‌فروشی و فحشاست که این رژیم با آن دست و پنجه نرم می‌کند. روزنامه صهیونیستی جروزالم‌پست با استناد به گزارش سالانه مؤسسه تحقیقاتی «الم»، نوشته است: «شمار جوانان اسرائیلی در جامعه صهیونیستی که در بحران مالی مداوم و در شرایط فقر زندگی می‌کنند در سال گذشته دو برابر شده است.» در این گزارش همچنین به بحران اقتصادی، افزایش شمار آزار و اذیت‌های جنسی در بین سنین 18 تا 26 سالگی و افزایش شمار جوانان فقیر اشاره شده است.[1]

 

استانداردهای پایین زندگی در اسرائیل

سازمان همکاری و توسعه اقتصادی در بررسی سال 2013 اقتصاد اسرائیل، طی گزارشی 111 صفحه‌ای توسط «یائیر لاپید»[2]، وزیر دارایی اسرائیل و «آنگل گوریا»[3]، دبیرکل سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، اعلام کرد استانداردهای متوسط زندگی در اسرائیل پایین‌تر از کشورهای رده بالای سازمان همکاری و توسعه اقتصادی است و نرخ فقر نسبی اسرائیل نیز در حوزه این سازمان بالاترین است. درآمد یک خانواده از پنج خانواده اسرائیلی پایین‌تر از خط فقر نسبی است. در میان اعراب اسرائیلی نیز فقر برای یک نفر از هر دو نفر است و این به خاطر نرخ پایین استخدام در میان زنان عرب است.

 

پیشنهاد مطالعه:

پرونده ویژه| بحران هویت در سرزمین‌های اشغالی

 

این گزارش عنوان داشته اگرچه اسرائیل به وسیله اتخاذ تدابیری سطح «متوسط» سازمان همکاری و توسعه اقتصادی را برآورده کرده اما در «ارتباطات اجتماعی، مسکن، آموزش و مهارت‌ها، توازن زندگی کاری، امنیت شخصی، کیفیت زیست‌محیطی و استخدام مدنی» زیر حد متوسط است. این گزارش همچنین از اسرائیل خواسته سریعاً اقدام کند تا یک برنامه رفاه کار سراسری معرفی و مزایای از کارافتادگی را اصلاح کند.[4]

 

یک سوم نوجوانان اسرائیل زیر خط فقر

کودکان، نوجوانان و جوانان اسرائیلی وضعیت خوبی به لحاظ اقتصادی ندارند. کم‌ترین فاجعه‌ای که بعد از فقر گریبان این افراد در اسرائیل را خواهد گرفت، اعتیاد خواهد بود. به نوشته روزنامه «تایمز اسرائیل» از هر سه نوجوان اسرائیلی یک نفر زیر خط فقر زندگی می‌کند و آمار سال 2014 نیز نشان داد که 1.7 میلیون نفر فقیر در اسرائیل وجود دارد که در بین این افراد 776000 هزار کودک از 444900 هزار خانواده مشاهده می‌شوند.

بر اساس آمارهای این مؤسسه، اگر یک زوج در اسرائیل که کم‌تر از 4.923 شکل درآمد داشته باشد (برابربا 1268 دلار آمریکا) زیر خط فقر محسوب می‌شود. همچنین اگر درآمد خانواده 5 نفره در یک ماه کم‌تر از 9230 شکل (2377 دلار) باشد فقیر محسوب می‌شود. این گزارش همچنین نشان داد که 21.8 درصد اهالی سرزمین‌های اشغالی را در سال 2003، فقرا شکل می‌دادند و در سال 2014 این رقم به 18.6 درصد رسید.

«اسحاق هرتزوگ»[5] رهبر حزب مخالف «اتحادیه صهیونیست» خواهان رسیدگی به وضعیت فقر در اسرائیل شده و گفته است: «گزارش درباره فقر به نفع نخست‌وزیر نیست. چرا؟ زیرا فقر و فقرا مواردی هستند که مورد علاقه نخست‌وزیر نیستند. نتانیاهو باید پاسخگوی فقر باشد.»[6]

 

سعید ابوالقاضی

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/Z94

 

[1] . http://yon.ir/QtKbG

[2] . Yair Lapid، به عبری יאיר לפיד

[3] . Angel Gurría

[4] . http://islamicwna.com/tvbwi

[5] . Isaac Herzog

[6] . http://dnws.ir/61693

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.