پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

گفت‌وگو| موضع کنفرانس افق‌نو، افشاگری است

تقریباً بسیاری از مصاحبه‌های ما با کارشناسان برجسته، در شبکه‌های تلویزیونی اسرائیلی مونیتور شده و در فضای مجازی موجود است. در شش ماه گذشته 10 الی 20 مورد از مسائلی که ما به آن‌ها ورود کردیم و پیرامون آن‌ها با صاحب‌نظران مختلف به گفت‌وگو پرداختیم را به انگلیسی ترجمه کرده‌اند. در حقیقت یک جنگ رسانه‌ای تن به تن بین ما و غربی‌ها شکل گرفته است.

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، نادر طالب‌زاده از جمله افراد انقلابی است که حرکت‌های خاص و البته مفیدی را در راستای مقابله با نظام استکبار انجام داده و البته به همین دلیل مورد تحریم رژیم آمریکا نیز قرار گرفته است. شاید بتوان مهم‌ترین فعالیت ایشان طی سالیان اخیر را برگزاری «کنفرانس افق‌نو» با حضور میهمانانی از کشورهای مختلف و به خصوص آمریکا، دانست.

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر به جهت بررسی آینده‌ی کنفرانس افق‌نو و مسائل مرتبط با فلسطین، گفت‌وگوی ویژه‌ای با «استاد نادر طالب‌زاده»، مدیر کنفرانس بین‌المللی افق‌نو انجام داده است.

 

خیبر: طی سالیان اخیر، در کنفرانس افق‌نو به بحث فلسطین پرداخته شده و فعالیت‌های خوبی در این زمینه صورت گرفته است. لطفاً در مورد آینده‌ی افق‌نو توضیح دهید.

آخرین کنفرانس افق‌نو در لبنان، بسیار خاص بود و انعکاس وسیعی داشت. مقالات زیادی به خصوص در اندیشکده‌های آمریکایی در مورد این کنفرانس نوشته و منتشر شد. «اندیشکده‌ی آتلانتیک»[1] که مهم‌ترین اندیشکده‌ی بین‌المللی آمریکاست، مقاله مفصلی درخصوص برگزاری کنفرانس افق‌نو در بیروت (حضور ایران در بیروت) منتشر کرد. برای نخستین بار طی چهل سال اخیر چنین برنامه‌ای در خارج از ایران برگزار شد و لذا سر و صدای اندیشکده‌های آمریکایی بلند شده است.

این کنفرانس ابعاد مختلفی داشت. یکی از ابعاد آن، تهدیدشدن میهمانان و دعوت‌شدگان افق‌نو توسط پلیس فدرال آمریکا به جریمه نقدی و زندانی‌شدن بود، و لذا هیچ‌یک از آن‌ها نتوانستند در کنفرانس حاضر شوند. این مسئله بازتاب رسانه‌ای و مطبوعاتی ویژه‌ای داشت. خودِ آمریکایی‌های درون آمریکا نیز در این خصوص مصاحبه انجام دادند و مقاله منتشر کردند.

در جریان برگزاری کنفرانس افق‌نو در لبنان، اعلام کردیم که کنفرانس بعدی با موضوع «ضرورت خروج نیروهای نظامی آمریکا از عراق و استقلال واقعی عراق» در کشور عراق برگزار خواهد شد. اما این کنفرانس به دلیل شهادت حاج قاسم سلیمانی، و ماجرای کرونا برگزار نشد و این کنفرانس قابل برگزاری نیست تا از بحران فعلی عبور کنیم.

فلسفه کنفرانس افق‌نو، دعوت از اندیشمندان سرشناس آمریکایی و اروپایی و موضع آن، افشاگری است. اولین الگوی ما، الگوی لبنان بود.

 

خیبر: ادامه‌ندادن این فعالیت در ایران، دلیل خاصی دارد؟ یا اینکه، به دلیل فرامنطقه‌ای‌شدن مباحث و کنفرانس، برنامه را در کشورهای منطقه برگزار می‌کنید؟

آمادگی داریم و امیدواریم کنفرانس بعدی را در ایران و اگر نشد در دمشق برگزار کنیم. ادامه‌ی کنفرانس افق‌نو را در دستور کار داریم و باتوجه به وقایعی که رخ‌داده، بسیاری از کارشناسان مشتاق هستند که به ایران سفر کنند. تا زمان برگزاری کنفرانس افق‌نو، از بسیاری از کارشناسان برجسته دعوت می‌کنیم تا با شرکت در برنامه‌های تلویزیونی جمهوری اسلامی، سخنانشان را مطرح کنند؛ یعنی عرصه را خالی نمی‌کنیم و منتظر برگزاری یک گردهمایی فیزیکی نمی‌مانیم و در تلاشیم تا از طریق فضای مجازی و رسانه همان ضربات را به دشمن وارد کنیم؛ شاید این نوع ضربات مهلک‌تر هم باشند؛ چراکه این‌گونه برنامه‌ها در رسانه انعکاس بیشتری می‌یابند.

تقریباً بسیاری از مصاحبه‌های ما با کارشناسان برجسته، در شبکه‌های تلویزیونی اسرائیلی مونیتور شده و در فضای مجازی موجود است. در شش ماه گذشته 10 الی 20 مورد از مسائلی که ما به آن‌ها ورود کردیم و پیرامون آن‌ها با صاحب‌نظران مختلف به گفت‌وگو پرداختیم را به انگلیسی ترجمه کرده‌اند. در حقیقت یک جنگ رسانه‌ای تن به تن بین ما و غربی‌ها شکل گرفته است.

ما به وسیله کارشناسان غربی که اجازه حضور در رسانه‌های اصلی را ندارند، در کشور خودمان افشاگری می‌کنیم و آن‌ها (دشمنان) سعی می‌کنند با ترفندهای گوناگون با این موضوع مقابله کنند؛ و این روند همچنان پر حرارت ادامه دارد.

 

خیبر: مقام معظم رهبری فرمودند: «مسئله فلسطین، مسئله اول جهان اسلام است»، اما بازخورد چندانی در کشور و رسانه جمهوری اسلامی در این زمینه مشاهده نمی‌شود. فعالیت‌هایی مانند برگزاری کنفرانس افق‌نو نیز شکل گرفته‌اند، اما حجم فعالیت همچنان کافی نیست. نظر شما در این خصوص چیست؟

به نظر من، تلویزیون در این زمینه‌ها فعالیت می‌کند، اما آن‌طوری که باید و شاید نیست و ضعف‌هایی در این زمینه دیده می‌شود. البته این مسئله به میل و تمایل دولت باز می‌گردد؛ دولت چندان به محور مقاومت روی‌خوشی نشان نمی‌دهد، و اگر نشان دهد در حد فضای دیپلماتیک است و در حقیقت در حد و اندازه‌های رویکرد انقلابی نیست. ذائقه دولت با صداوسیما هماهنگ است و مسئول رسانه ملی باید در جلسات هیئت دولت شرکت کند و از سوی دولت در مسئله پرداختن به یک‌سری مسائل تحت فشار قرار می‌گیرد.

من این مسئله را درک می‌کنم و نسبت به آن انتقاد دارم. زیرا در این صورت فضا در اختیار دشمنان داخلی قرار می‌گیرد. آن‌ها همواره منتظر به دست آوردن فرصت و موقعیت برای تاخت و تاز هستند؛ در حقیقت آن‌ها فرصت پیدا می‌کنند تا امنیت را مختل کنند. نمونه این مسئله در ماجرای افزایش قیمت بنزین و سقوط هواپیمای اوکراینی قابل مشاهده است. به نظر من، رسانه نقش مهمی در ایجاد هاله امنیت دارد. اگر هاله امنیت ایجاد شود، خودِ امنیت نیز به وجود می‌آید. در این زمینه اما بسیار دیپلماتیک و ملایم برخورد می‌شود.

در این ایام اطلاعات خوبی در مورد یمن نداریم. به غیر از برنامه عصر که یک فیلم‌ساز یمنی را دعوت کردیم، ندیده‌ام که کارشناس‌های یمنی در تلویزیون کشورمان حاضر شوند و مثلاً هر هفته، طی یک برنامه به مسائل یمن بپردازند. این درحالی است که مسئله یمن، استراتژیک و آخرالزمانی است.

در مورد نقش امارات در تجهیز عربستان سعودی و حمله به یمن نیز فعالیت رسانه‌ای خاصی صورت نگرفته است. درحالی که بسیاری از ثروتمندان ایرانی در امارات، صاحب پایگاه و شرکت‌های بزرگ دولتی، نیمه دولتی و خصولتی هستند. اما امارات نقد نمی‌شود. فقط یک بار در برنامه خودمان، امارات را به وسیله یک کارشناس یمنی به شدت نقد کردیم. اما در این زمینه سکوت شده است. گویا امارات فقط مختص سفر و گردش و خرید است. بسیاری از آقایان در این کشور صاحب ملک و املاک و پایگاه هستند. می‌شود گفت از امارات حمایت می‌شود و این با روحیه انقلاب اسلامی در تضاد است.

عده‌ای با کشوری که درحال جنگ با یمن و فرهنگ اهل‌بیت (ع) است، رابطه خوب و حسنه دارند؛ و این مسئله قابل درک نیست. نتیجه اینکه چنین مسئله‌ای در رسانه ما کاملاً سانسور می‌شود.

امروز در مورد یک‌سری مسائل مانند روابط با چین، روسیه و عراق و همکاری‌های آن‌ها با ایران اطلاعات خوبی نداریم. عراق قصد همکاری‌های ویژه‌ای در عرصه نفت با ایران داشت، زیرا 12 چاه مشترک با عراق داریم، اما جلوی این همکاری‌ها گرفته شده است. این‌گونه مسائل در رسانه دیده و نقد نمی‌شوند و بایستی این مباحث را در فضای مجازی جست‌وجو کرد.

به نظر من، تلویزیون در مسئله محور مقاومت با مسامحه عمل می‌کند و این قضیه در نهایت به ضرر امنیت کشور تمام می‌شود. اگر هاله امنیت به وجود نیاید، امنیت به سختی تأمین می‌شود. در قران کریم خداوند می‌فرماید: «اگر من از زمین حمایت نمی‌کردم، شهاب‌سنگ‌ها زمین را نابود می‌کردند؛ این ما هستیم که نمی‌گذاریم شهاب‌سنگ‌ها به زمین اصابت کنند.»

خداوند هاله‌ی حفاظت از زمین را در قرآن، در چند آیه به سادگی بیان می‌کند. این هاله‌ی حفاظتی و امنیتی در رسانه می‌تواند نتایج بسیار مثبتی داشته باشد، و می‌تواند امنیت اسلام و انقلاب اسلامی را تأمین کند. اما کاپیتان‌های کشتی رسانه دارای این بصیرت نیستند.

 

خیبر: ممنون از توضیحات جامع و کاملی که ارائه فرمودید.

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/KuWT0ja


[1]. Atlantic Council

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.