پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

پرونده ویژه| علمای ضد صهیونیسم: آیات عظام بهجت و مکارم شیرازی

صهیونیست‌ها خیال می‌کردند با گذشت زمان موضوع فلسطین فراموش می‌شود اما ابتکار امام سبب شد که روز قدس هر سال تکرار شود و نسل‌های جدید آماده می‌شوند که اسرائیل را از سرزمین‌های اسلامی بیرون کنند.

 

 

پرونده ویژه‌ی «پیشگامی و پیشتازی علماء در مبارزه با خطر صهیونیسم»؛
شماره دوم: علمای ضد صهیونیسم: آیات عظام بهجت و مکارم شیرازی

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، همواره در مواقعی که خطر جوامع اسلامی را تهدید می‌کرده، این عالمان دین بوده و هستند که آن را شناسایی و برطرف می‌کنند. به هنگام بروز خطر صهیونیسم و اشغال فلسطین نیز این عالمان دین بودند که امّت اسلامی را متوجه خطر کرده و موج بیداری اسلامی را به راه انداختند. اما نکته‌ای که دراین جریان حائز اهمیت است، پیشگامی و پیشتازی علماء شیعه در ایران و عراق نسبت به این مسأله است. چرا که کشور فلسطین سنی مذهب هستند ولی هیچگاه این اختلاف باعث نشد تا علماء و شیعیان پیرو آنان، نسبت به معضل رژیم صهیونیستی تغییر موضع دهند.

از این رو شرح مبارزات برخی از علماء طراز اول شیعه که به سرعت متوجه خطر صهیونیسم در منطقه شده و نسبت به آن موضع گرفتند را بیان می‌کنیم.

 

آیت‌الله بهجت (ره)

آیت‌الله بهجت (ره) از مراجع تقلید سرشناس شیعه بودند که جدای از شهرت در نزد خاص و عام از جهت عرفان و معنویت، از شاگردان عارف مشهور سید علی آقای قاضی شمرده می‌شوند. در این بین اگر چه شخصیت وی دارای ابعاد علمی و سیاسی حائز اهمیتی بود ولی وجه معنوی و عرفانی او مانع از بروز و ظهور سایر ابعاد وجودی و شخصیتی این فقیه عالی‌مقام می‌شد.

به طور مثال ایشان در جلسه‌ای درباره جدایی و بی‌اعتنایی مسلمانان نسبت به دو منبع عظیم فیض الهی یعنی قرآن و عترت سخن می‌گویند و در ضمن آن به مسائل سیاسی جهان اسلام اشاره می‌کنند. ایشان می‌فرمایند: «هر چه بر سر مسلمانان می‌آید به خاطر دست برداشتن از قرآن و عترت است. رضاخان فروخت مملکت شیعه را، مصطفی کمال هم فروخت مملکت اسلامی عثمانی را، ابن سعود هم فروخت حجاز را. دول اسلامی ذلیل شدند. آمریکا و انگلیس از اخبث خبائث روی زمینند. بلکه متوحش‌ترین کسانی هستند که اسم انسان بر خود نهاده‌اند». 1

 

رابطه جبهه مقاومت و آیت‌الله بهجت

«سید حسن نصرالله» طی مصاحبه‌ای آیت‌الله بهجت را پدر معنوی حزب‌الله لبنان خطاب می‌کند. اولین آشنایی و دیدار او با آیت‌الله بهجت به سال 1985م باز می‌گردد. زمانی که سیدحسن تنها 25 سال داشت. او به همراه هیئتی متشکل از سران حزب‌الله من‌جمله شهید «سید عباس موسوی»، به دیدار این عالم بزرگوار موفق شد.

سید حسن در ادامه مصاحبه خبری خود می‌گوید: «در واقع مسئولان حزب‌الله همگی خدمت ایشان رسیده و طلب راهنمایی کرده و ایشان هم پاسخ می‌گفتند. البته این ارتباط بعد از فوت حضرت امام (ره) و رهبری ولی امر ما آیت‌الله خامنه‌ای اهمیت بیشتری یافت. چرا که ما می‌دیدیم آقای خامنه‌ای هر وقت به زیارت قم مشرف می‌شدند، به شدت علاقه‌مندند که به دیدار آیت‌الله بهجت بروند و از ایشان راهنمایی بخواهند. پس ما که سرباز این رهبر هستیم حسابمان روشن است. به این ترتیب ما نیز در دیدارهای خود با آیت‌الله بهجت گزارش وضعیت لبنان را می‌دادیم و از راهنمایی‌های او استفاده می‌کردیم. ایشان نیز به رعایت ایمان و تقوا و داشتن اعتقاد محکم و عمل به آن تأکید می‌کردند.

 

پیشنهاد مطالعه:

پرونده ویژه| علمای ضد صهیونیسم: از علامه کاشف‌الغطا تا امام موسی صدر

 

حتی در جنگ 33 روزه یکی از برادران، از قم پیامی از آیت‌الله بهجت داد که در آن ایشان به من تأکید کرده بودند مطمئن باشید در این جنگ پیروز خواهید شد. جالب است که این خبر در هفته اول جنگ به ما رسید که اصلاً افقی از پیروزی مشهود نبود. بعد از آن نیز پیامی از آیت‌الله خامنه‌ای به ما رسید که در آن گفته شده بود وضعیت شما چیزی شبیه جنگ احزاب است بدانید که بر اساس آیه قرآن در این جنگ شما پیروز شده و به یک قدرت منطقه‌ای تبدیل خواهید شد».2

در حقیقت برخلاف آنچه که بسیاری از مردم فکر می‌کنند این فقیه بزرگوار منزوی و گوشه‌نشین نبود. بلکه به مسائل سیاسی و منطقه‌ای هم آگاه بودند و هم اهمیت می‌دادند.

 

آیت‌الله مکارم شیرازی (مدّ ظلّه)

آیت‌الله مکارم شیرازی همچون سایر شاگردان امام از آغاز انقلاب تا پیروزی و پس از آن همواره پیرو و پاسدار انقلاب و آرمان‌های امام (ره) بوده و هستند. ایشان حتی در این راه زندانی و تبعید نیز شده‌اند. ایشان از ابتدای امر نیز همچون حضرت امام (ره) به فلسطین و آرمان قدس توجه داشتند. به طور مثال طی سخنرانی در ماه مبارک رمضان سال 51 ه.ش به تفرقه جهان اسلام و مسئله فلسطین و عدم توجه به اشغال «بیت‌المقدس» اشاره و از این بابت گلایه می‌کنند.

البته فعالیت این فقیه عالی‌مقام تنها منحصر در فعالیت‌های سیاسی نیست. چرا که چه در گذشته در قالب مقالاتی در «مجله مکتب اسلام» و چه در حال حاضر با کتب مختلف کلامی و فقهی و تفسیری به اسلام و انقلاب خدمت کرده‌اند. اما آنچه که در اینجا مورد نظر ماست میزان توجه این فقیه و عالم شیعه به مسئله فلسطین و جبهه مقاومت است. 3

 

نظر آیت‌الله مکارم شیرازی (زید عزه) درباره روز قدس

ایشان در این باره می‌فرمایند: «روز قدس، روز اتحاد جامعه اسلامی است و موجب انزوای آمریکا و اسرائیل خواهد شد.»4 این بزرگ عالم تشیع جدای از شرکت در راهپیمایی روز قدس، به مناسبت این روز در سال 98 ه.ش به امت مسلمان چنین پیام دادند: «صهیونیست‌ها خیال می‌کردند با گذشت زمان موضوع فلسطین فراموش می‌شود اما ابتکار امام سبب شد که روز قدس هر سال تکرار شود و نسل‌های جدید آماده می‌شوند که اسرائیل را از سرزمین‌های اسلامی بیرون کنند.»5

آیت‌الله مکارم شیرازی (زید عزه) همچنین در تقبیح برخی اندیشه‌های منفعلانه فرمودند: «نگویید این راهپیمایی ساده است و چه اثری دارد، بلکه زمانی که این موج فریاد بلند می‌شود، پشت اسرائیل و حامیان آن‌ها را می‌لرزاند.»

 

اتحاد امت اسلامی حول محور فلسطین

آیت‌الله مکارم شیرازی (زید عزه) درباره چگونگی اتحاد مسلمانان بر ضد استکبار و صهیونیسم بین‌الملل می‌فرمایند: «بدون شک راهپیمایی روز قدس و مسأله فلسطین را باید به عنوان شاه کلید تحقق اتحاد و وحدت امت اسلامی، مورد نظر قرار داد. اگر کشورهای پراکنده اسلامی تنها به همین اصل اساسی عمل می‌کردند و دست در دست یکدیگر می‌دادند و متحد  و یکپارچه می‌شدند، داستان اسفبار فلسطین هر از چند گاهی تکرار نمی‌شد و آن مسلمانان مظلوم در مقابل چشم جهانیان پرپر نمی‌گشتند.»6

 

توجه به مسأله جهان اسلام در شب‌های احیای ماه مبارک رمضان

ایشان در مراسم احیای شب 23 ماه رمضان در خرداد 98 با تأکید بر این امر که اسرائیل رژیمی غاصبی است و سعی در پنجه‌اندازی به دیگر نقاط ممالک اسلامی دارد، اظهار داشتند: «این‌ها اگر دستشان برسد تمام کشورهای منطقه را می‌خواهند زیر سیطره خود قرار دهند و نمونه بارز آن بلندی‌های جولان است. اگر عده‌ای خیال کنند آن‌ها به سرزمین‌های اشغالی قانع هستند در اشتباهند. آن‌ها با بهره‌گیری از عمّال خود یعنی داعش می‌خواستند بر سوریه و عراق مسلط شوند اما با مقاومت جانانه محورهای مقاومت، راه به جایی نبرده و شکست خوردند.»

همچنین ایشان شرکت در راهپیمایی روز قدس را به بزرگ و کوچک، پیر و جوان، زن و مرد لازم دانستند تا با این اقدام آرمان فلسطین و قدس را زنده نگه دارند.7

 

پیام آیت‌الله مکارم شیرازی (مدّ ظلّه) به دومین همایش بزرگ «شباب المقاومة»

آیت‌الله مکارم شیرازی (زید عزه) در پیامی به دومین همایش بزرگ «شباب المقاومة» که با عنوان تکریم شهدای بحرین و مرگ معامله قرن با حضور آیت‌الله شیخ عیسی قاسم برگزار شد، جدای از توصیه‌هایی درباره مسأله فلسطین، معامله قرن و حکام بحرین و شیوه مبارزه با آنان، فرمودند:

«عزیزانم! شما کسانی هستید که همواره مسئولیت مبارزه با طاغوت را به دوش می‌کشید و کید و حیله دشمن را به فضل الهی و با تلاش و عزم خود بر هم می‌زنید. در جبهه جهاد علیه دشمنان امت اسلامی خصوصاً صهیونیسم و آمریکای مستکبر و دنباله‌های منطقه‌ای آن، جوانان مقاومت همواره نقش ثقل اکبر و پرچمداران جبهه را ایفا می‌کنند.» در ادامه نیز فرمودند: «هیچکس نخواهد توانست قبله اول مسلمانان را معامله کند.» 8

 

میلاد پورعسگری

 

پی‌نوشت:

1 http://yun.ir/445bc2

2- http://yun.ir/75wkh

http://yun.ir/cuhrwe.

http://yun.ir/3okn2d.

3- http://yun.ir/tkq3v

http://yun.ir/2wjil3.

4- http://yun.ir/odage3.

5- http://yun.ir/9hyei4.

6- http://yun.ir/gqfcl6

7- http://yun.ir/z5clm4.

8- http://yun.ir/dmkqc9.

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/sWnV

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.