پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

پرونده ویژه| نژادپرستی اسرائیلی‌ها علیه مسیحیان و اتیوپیایی‌ها

نژادپرستی در جامعه اسرائیل امری مسبوق به سابقه بوده و چیز جدیدی نیست اما فاجعه این است که این معضل روز به روز در حال گسترش است، به‌طوری که دامنه نژادپرستی نسبت به مسلمانان به اعمال رفتارهای نژادپرستانه علیه مسیحیان و دیگر اقوام و پیروان سایر ادیان نیز کشیده شده است.

 

پرونده ویژه‌ی «چالش‌ها و گسست‌های موجود در اسرائیل»؛
شماره هفتم: نژادپرستی اسرائیلی‌ها علیه مسیحیان و اتیوپیایی‌ها

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، جامعه یهودی اسرائیل از وجود بحران هویت رنج می‌برد و در ادغام یهودیان فلاشا در داخل ساختار جامعه آپارتاید با شکست روبرو شده است. چهره زشت نژادپرستانه رژیم اسرائیل از زمان تأسیس، به اشغالگری، غصب و تبعیض نژادی علیه مخالفان دینی خود مشغول بوده است، روز به روز بیشتر نمایان می‌شود.

 

آمارهای نژادپرستانه اسرائیلی‌ها علیه اتیوپیایی‌ها

طبق گزارش سایت «وکالة معا الاخباریة» آمار نژادپرستی‌های رژیم صهیونیستی علیه اتیوپیایی‌ها وحشتناک است. طبق این گزارش، آمار و ارقام در بخش آموزش نگران‌کننده است و میزان موفقیت یهودیان اتیوپیایی در امتحان «البغروت» (معادل دبیرستان) در سال 2013، فقط 50 درصد در مقابل موفقیت 63 درصدی دیگر اسرائیلی‌ها بوده است.

همچنین حدود 25.5 درصد دانش‌آموزان اتیوپیایی موفق شده‌اند وارد دانشگاه شوند در حالی که این آمار در میان دانش‌آموزان غیر اتیوپیایی 50.5 درصد است. در سال 2012-2013 حدود 2785 دانش‌آموز اتیوپیایی بر سر کلاس درس حاضر شده‌اند و فقط 1031 نفر آن‌ها وارد دانشگاه شده‌اند.

بر اساس این گزارش میزان برخوداری اتیوپیایی‌ها از رایانه شخصی نیز 62 درصد در مقابل 81 درصد بوده است و درباره اینترنت نیز 47 درصد اتیوپیایی‌های ساکن اراضی اشغالی از آن برخوردارند و این در حالی است که 70 درصد غیر اتیوپیایی‌ها اینترنت دارند.

در بخش آموزش نیز فقط 16 درصد اتیوپیایی‌ها معلم هستند و در بحث مشاغل حکومتی نیز فقط 1074 اتیوپیایی مشغول هستند. هنوز در تاریخ ارتش اسرائیلی هیچ اتیوپیایی به درجه ژنرال نرسیده است و هیچ‌کدام به درجات عالی نظامی نرسیده‌اند.[1]

 

پیشنهاد مطالعه:

پرونده ویژه| نژادپرستی بی‌رحمانه صهیونیست‌ها

 

به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای «الحیات»، با یهودیان فلاشا به عنوان شهروند درجه دوم برخورد می‌شود. هنوز هم اسرائیلی‌ها به دلایل مختلفی از جمله رنگ پوست، به مهاجران اتیوپی نگاه از بالا به پایینی دارند.

اگرچه اسرائیل ادعا می‌کند که در زمینه ارزش‌های دموکراتیک و مساوات پیشتاز است اما اتیوپیایی‌ها می‌گویند که پلیس اسرائیل برخورد خشونت‌آمیزی با آنان دارد و اقدامات تبعیض نژادی سبب شده است سطح زندگی اقتصادی و اجتماعی آنان پایین باشد.[2]

 

نژادپرستی علیه مسلمانان و مسیحیان در اسرائیل

نژادپرستی در جامعه اسرائیل امری مسبوق به سابقه بوده و چیز جدیدی نیست اما فاجعه این است که این معضل روز به روز در حال گسترش است، به‌طوری که دامنه نژادپرستی نسبت به مسلمانان به اعمال رفتارهای نژادپرستانه علیه مسیحیان و دیگر اقوام و پیروان سایر ادیان نیز کشیده شده است.

چندی پیش خاخام‌های یهودی فتاوایی مبنی بر حرمت فروش و اجازه منزل به مسلمانان و مسیحیان صادر کرده‌اند. در پی این فتوا بود که یهودیان افراطی به منازل مسلمانان حمله کرده و اقدام به آسیب‌زدن به آن‌ها کردند. آن‌ها همچنین علیه کسانی که زنان یهودی و مردان مسلمان و مسیحی را در یک شرکت واحد استخدام کنند، فتوایی صادر کرده‌اند. [3]

 

پلیس و نژادپرستی در اسرئیل

طبق گزارشی که گروه حقوق‌بشری «اتحادیه یهودیان اتیوپی» در سال ۲۰۱۵ منتشر کرد، یهودیان سیاه‌پوست در فلسطین اشغالی به‌صورت سیستماتیک مورد آزار و خشونت پلیس رژیم صهیونیستی قرار می‌گیرند.

در بخشی از این گزارش آمده است: «متأسفانه تفکرات و اقدامات نژادپرستانه بخش معمول دپارتمان‌های متعدد وزارت امنیت داخلی اسرائیل است... حدود ۱۲ درصد از فایل شکایات در پلیس درباره حمله نیروهای امنیتی به عضوی از جامعه اتیوپیایی‌ها است».

این گروه حقوق بشری توضیح می‌دهد که طبق قانونی در دپارتمان تحقیقات پلیس رژیم صهیونیستی، وقتی یک شهروند از یک افسر به دلیل خشونت شکایت می‌کند، آن افسر پلیس نیز می‌تواند برای جلوگیری از محاکمه انضباطی یا جنایی، از شهروند شاکی به اتهام حمله او به یک مأمور امنیتی (هرچند غیرواقعی) شکایت کند.[4]

 

سعید ابوالقاضی

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/DN6oh

 

[2] . www.irna.ir/news/83390716

[4] . http://fna.ir/dar3n1

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.