پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

پرونده ویژه| اهمیت بیت‌المقدس و مسجد‌الاقصی از منظر امام خامنه‌ای

در واقع پرداختن به مسئله‌ تکفیر، چیزى است که بر علماى دنیاى اسلام و زبدگان و فرزانگان دنیاى اسلام تحمیل شده است؛ این را دشمن به ‌صورت مشکل دست‌‌ساز وارد دنیاى اسلام کرده است و ناچاریم به آن بپردازیم، لکن مسئله‌ اصلى، مسئله‌ رژیم صهیونیستى است؛ مسئله‌ اصلى، مسئله‌ قدس است؛ مسئله‌ اصلى، مسئله‌ قبله اوّل مسلمین، مسجدالاقصى است؛ این‌ها مسائل اصلى است.

 

پرونده ویژه‌ی «بررسی دلایل حمایت از فلسطین»؛
شماره هشتم: اهمیت بیت‌المقدس و مسجد‌الاقصی از منظر امام خامنه‌ای

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، باتوجه به حلول ماه مبارک رمضان و نزدیک‌شدن به روز جهانی قدس مجموعه‌ای از یادداشت‌ها، گزارش‌ها و گفت‌و‌گوها پیرامون مسئله حمایت از فلسطین توسط پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر منتشر می‌شود.

بیت‌المقدس شهری در دامنه جبال الخلیل در فلسطین و یکی از قدیمی‌ترین شهرهای جهان است که مسجدالاقصی نیز در آن بوده و به عنوان اولین قبله مسلمین در نزد مسلمانان جهان عزت و احترام به خصوصی دارد. از زمان اشغال این شهر توسط صهیونیست‌ها علمای اسلام نسبت بدان اعتراض و انتقادهای فراوانی داشته و آیت‌الله خامنه‌ای نیز اهمیت آن را در جهان اسلام محور دانسته و با تمام توان نسبت به آزادسازی این مکان مقدس موضع‌گیری نموده‌اند.

 

 بیت‌المُقَدَّس و مسجد‌الاقصی

بیت‌المُقَدَّس که در عربی بَیت‌المَقْدِس نامیده می‌شود یا در زبان عبری اورشلیم[۱] (به عبری: ירושלים) نام دارد یا قُدس (به عربی: القُدس)، شهری در فلسطین اشغالی است که نخستین قبله مسلمین و سومین شهر مقدس مسلمانان (پس از مکه و مدینه) و مقدس‌ترین شهر جهان نزد یهودیان و مسیحیان است. این شهر که هم‌اکنون در اشغال صهیونیست‌ها است، از مراکز زیارتی ادیان ابراهیمی است و هر یک از این ادیان، آثار و ساختمان‌هایی در آن دارند.

وجود اماکن مذهبی مانند قبة‌الصخره، مسجدالاقصی و اماکن مقدس دیگر از سه دین ابراهیمی اسلام، یهودی و مسیحی و خاستگاه دین یهودی و مسیحی، اهمیت مذهبی شایان توجهی به این شهر بخشیده است.

جایگاه مذهبی این شهر باعث شده است تا حکومت بر آن، به لحاظ سیاسی نیز اهمیت بیش‌تری یابد. بدین‌رو، دستیابی به حاکمیت بر آن در طول تاریخ، همواره محل منازعه و عاملی تنش‌زا در منطقه بوده و جنگ‌های بسیاری بر سر آن روی داده است.

اشغال فلسطین و بیت‌المقدس در قرن بیستم توسط غرب و اسرائیل و بیرون رفتن آن از حاکمیت مسلمانان، افزون بر مشکلات سیاسی و ژئوپلتیک، ضربه حیثیتی سنگینی نیز به مسلمانان وارده کرد و به فرموده آیت‌الله خامنه‌ای مخصوصاً مسجدالاقصی‌ مورد جسارت صهیونیست‌ها قرار گرفته است: «در غفلت دنیاى اسلام، در غفلت آحاد مردم و ملّت‌هاى مسلمان، رژیم صهیونیستى به دنبال تصرّف قدس شریف است.[۲] در نقاط مختلف‌ جهان‌، دشمنان‌ اسلام‌ به‌ مساجد که‌ پایگاه‌ حریت‌ انسان‌ و جایگاه‌ رابطه‌‌ او با خدا و مرکزی‌ برای‌ کسب‌ آگاهی‌ از شیطنت‌های‌ شیاطین‌ زر و زور است‌ با بغض‌ و کینه‌ای‌ عمیق‌ می‌نگرند و تا آنجا که‌ بتوانند، با وجود و حضور و فعالیت‌ آن‌ها ستیزه‌ می‌کنند. هم‌اکنون‌ مسجدالاقصی‌، قبله‌‌ دوم‌ مسلمین‌ که‌ بحمدالله‌ پایگاه‌ بیداری‌ و مبارزه‌ نیز شده‌ است‌، مورد جسارت‌ صهیونیست‌های‌ پلید قرار گرفته و ... در معرض‌ اهانت‌ و تخریب‌ واقع‌ شده [است].»[۳]

این منطقه در دوره‌های اخیر و در بیش‌ترین دوره زمانی، تحت حاکمیت مسلمانان بوده است و اکثریت ساکنان آن، عرب و مسلمان بوده‌اند. در دوران معاصر ماجرای اشغال فلسطین و آواره‌شدن مردم این سرزمین و اصرار رژیم اسرائیل برای یهودی‌سازی مناطق مختلف فلسطین از جمله بیت‌المقدس، علی‌رغم اعتراض بسیاری از کشورهای جهان و نیز سازمان ملل، باعث شده تا مردم جهان نسبت به وقایع فلسطین و بیت‌المقدس بسیار حساس شوند.

 

پیشنهاد مطالعه:

پرونده ویژه| مسئله فلسطین، مهم‌ترین مسئله جهان اسلام

 

مسجدالاقصی، از مساجد مقدس اسلامی در شهر بیت‌المقدس و نخستین قبله مسلمانان است. عبارت «المسجد الاقصی» به عربی به معنای دورترین مسجد است و اینک نام مسجد مشهور بیت‌المقدس است که مسلمانان آن را محل عروج پیامبر اکرم (ص) به آسمان می‌دانند.

در حدیثی از پیغمبر نقل شده که «لا تُشَدُّ الرِّحالُ إلا إلى ثلاثةِ مساجدَ: المسجدِ الحَرامِ، ومسجدِ الرسولِ صلَّى اللهُ علیه وسلَّم، و مسجدِ الأقصى[۴] :خود را برای هیچ سفری آماده مکن مگر به قصد سه مسجد: مسجدالحرام، این مسجد (مسجدالنبی) و مسجدالاقصی.»

این نام برگرفته از قرآن کریم است که می‌فرماید: «سُبْحَانَ الَّذِی أَسْرَى بِعَبْدِهِ لَیْلًا مِّنَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ إِلَى الْمَسْجِدِ الأَقْصَى الَّذِی بَارَکْنَا حَوْلَهُ لِنُرِیَهُ مِنْ آیَاتِنَا إِنَّهُ هُوَ السَّمِیعُ البَصِیرُ»[۵]: منزه است آن [خدایى] که بنده‌‏اش را شبانگاهى از مسجدالحرام به سوى مسجدالاقصى که پیرامون آن را برکت داده‌‏ایم سیر داد تا از نشانه‌‏هاى خود به او بنمایانیم که او همان شنواى بیناست.»

مسجدالاقصی، تمام مجموعه مسجد‌الاقصی مسقف، قبة‌‌الصخرة، قبة‌‌‌السلسلة، مصلای مروانی و قبه‌ها (گنبدها)، محراب‌ها، راه‌ها، چاه‌ها، برکه‌ها، رواق‌ها و پل‌ها را همراه با دیگر بخش‌های باستانی و قدیمی دربر می‌گیرد که بخش مسقف مسجدالأقصی در جنوب این مجموعه واقع شده است. این مسجد توسط داوود نبی پایه‌گذاری شد و توسط حضرت سلیمان تکمیل شده است.

 

روز جهانی مسجد

ساعت هفت صبح پنج‌شنبه ۲۱/۸/۱۹۶۹ میلادی (۳۱ مرداد  ۱۳۴۸ شمسی) جنایتکاری اسرائیلی‌ به نام «دنیس مایکل ولیم روهان»[۶] به آستان مسجد‌الاقصای مسقف تجاوز کرد و آن را به آتش کشید. در این آتش‌سوزی، مساحتی نزدیک به ۱۵۰۰ مترمربع از مسجد در آتش سوخت.

در این واقعه، منبر باستانی که «شهید نورالدین محمود زنگی» دستور ساخت آن را برای نصب در مسجدالأقصی داده بود، سوخت. این منبر همان منبری است که «سلطان ناصر صلاح‌الدین یوسف ‌بن ایوب» پس از اینکه قدس را به سال ۵۸۳ ﻫجری از دست صلیبیان‌‌‌‍ آزاد کرد به مسجدالأقصی آورد.[۷]

در اجلاس وزیران امور خارجه کشورهای اسلامی، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ایران به این اجلاس پیشنهاد کرد تا سالگرد آتش‌زدن مسجدالاقصی توسط اسرائیل به عنوان روز جهانی مساجد تعیین شود که مورد پذیرش قرار گرفت.[۸]

آیت‌الله خامنه‌ای فلسفه نام‌گذاری این روز را فقط یک نام‌گذاری ساده و اسمی نمی‌داند بلکه چنین بیان می‌کند که: «فراموش نکنیم که «روز مسجد» اساساً یک روز انقلابی است؛ یعنی تشکیل این روز و تعیین این روز که به خواست و مطالبه‌ جمهوری اسلامی بود و در سازمان کنفرانس اسلامی به ‌عنوان «روز مسجد» تصویب شد، به‌مناسبت آتش‌زدن مسجدالاقصی است؛ به‌مناسبت مقابله‌ با دشمن صهیونیست است؛ اساس این روز یک چنین اساسی است؛ با این نگاه به روز مسجد نگاه کنید و حرکت را در این مسیر قرار بدهید.»[9]

 

بیت‌المقدس شریف جزء مسائل نظام و ملت جمهوری اسلامی است

آیت‌الله خامنه‌ای مسأله بیت‌المقدس را بر اساس عقیده[۱۰] و تکلیف الهی که همان قائده نفی سبیل[۱۱] است از مسائل نظام جمهوری اسلامی می‌دانند و می‌فرمایند: «این مطلب، جزو مسائل ملت و نظام جمهوری اسلامی است و آن، مسأله‌ بیت‌المقدس شریف و ملت مظلوم فلسطین است. مگر ما می‌توانیم از این مسأله غافل بشویم، یا آن را به دست فراموشی بسپاریم؟ خصوصیت نظام اسلامی همین است که تصمیم‌گیری آن، بر اساس عقیده و تکلیف الهی است ... آیا صهیونیسمِ خبیثِ خطرناکِ جنایتکار و دشمن اسلام و مسلمین، متجاوز است یا نیست؟ آیا سرزمین فلسطین، خانه و قبله‌ مسلمین است یا نیست؟»[۱۲]

ایشان سکوت‌کردن در برابر تجاوز اسرائیل را خیانت به اسلام و مسلمین می‌داند و دنیای اسلام را به بیداری در برابر این جنایت دعوت می‌کنند و می‌فرمایند: «امروز ... خبیث‌ترین دشمنان اسلام و انسانیت، یعنی همین صهیونیست‌های غدار و مکار، بر بخشی از وجود ما، بر بخشی از خانه و سرزمین ما تسلط پیدا کرده‌اند. وظیفه‌ ما چیست؟ وظیفه‌ مسلمانان چیست؟ وظیفه‌ ملت‌های دیگر اسلامی در قبال فلسطین چیست؟ آیا وظیفه سکوت است؟! اُف برآن سران کشورهای وابسته و خائن که برای خاطر دو روز بیش‌تر حکومت‌کردن و جلب محبت امریکا و قدرت‌های بزرگ، از وظیفه‌ای با این عظمت، صرف نظر می‌کنند. ملت اسلام باید بیدار باشد و این وظیفه را فراموش نکند.»[۱۳] 

ایشان همچنین در جایی دیگر می‌فرمایند: «هر جریانی در کشورهای اسلامی که این وظیفه‌‌ دینی و ملی را به ملاحظه‌‌ خواست تحکّم‌‌آمیز آمریکا یا به بهانه‌‌ توجیه‌‌های غیرمنطقی، به دست فراموشی بسپارد، نباید انتظار داشته باشد که به چشم وفاداری به اسلام یا صداقت در ادعای میهن‌‌دوستی به او نگریسته شود. این یک محک است. هرکس شعار آزادی قدس شریف و نجات ملت فلسطین و سرزمین فلسطین را نپذیرد یا به حاشیه ببرد و به جبهه‌‌ مقاومت پشت کند، متهم است. امت اسلامی باید در همه جا و همه وقت، این معیار و شاخصِ نمایان و اساسی را در مدنظر داشته باشد.»[۱۴]

 

مسئله‌ى اصلى، مسئله‌ قدس و مسجدالاقصی است

سال ۱۳۹۳ در جمهوری اسلامی کنگره‌ای برگزار شد به نام «کنگره‌ جهانى‌ جریان‌هاى افراطى و تکفیرى از دیدگاه علماى اسلام» که موضوع کنگره بررسی جریان‌هایی بود مانند: داعش، النصره و جیش‌الاسلام و به طور کلی جریان‌های تکفیری و افراطی در نگاه عالمان دینی اسلام. اما در این بین رهبر معظم انقلاب با هوشمندی به نکته‌ای فراتر از جریان‌های تکفیری اشاره نمودند که بسیار حائز اهمیت است.

ایشان ضمن اشاره به اهمیت تکفیر در دنیای اسلام، مسئله مهم‌تر را قدس و فلسطین دانستند و فرمودند: «من قلباً متأسّفم ما [یعنى‌] دنیاى اسلام که باید همه‌ نیروى خودمان را صرف کنیم براى مقابله‌ با توطئه‌ رژیم صهیونیستى و این حرکتى که علیه قدس شریف و مسجدالاقصى انجام دادند که همه‌ دنیاى اسلام را بایستى به حرکت در بیاورد. امروز ناچاریم به گرفتارى‌هایى که استکبار در درون دنیاى اسلام به‌وجود آورده مشغول بشویم؛ چاره‌اى نیست.

در واقع پرداختن به مسئله‌ تکفیر، چیزى است که بر علماى دنیاى اسلام و زبدگان و فرزانگان دنیاى اسلام تحمیل شده است؛ این را دشمن به ‌صورت مشکل دست‌‌ساز وارد دنیاى اسلام کرده است و ناچاریم به آن بپردازیم، لکن مسئله‌ اصلى، مسئله‌ رژیم صهیونیستى است؛ مسئله‌ اصلى، مسئله‌ قدس است؛ مسئله‌ اصلى، مسئله‌ قبله اوّل مسلمین، مسجدالاقصى است؛ این‌ها مسائل اصلى است.»[۱۵]

 

هدف رژیم صهیونیستى تصرف بیت‌المقدس و فراموشی مسلمانان

نکته مهمی که آیت‌الله خامنه‌ای در درگیری‌های شدید داعش و سپاه اسلام مطرح می‌کنند این است که: «مواظب باشید از فلسطین غافل نشوید زیرا هدف رژیم صهیونیستی و غرب، اصلی- فرعی‌کردن امور است.» ایشان در کنگره‌ جهانى‌ جریان‌هاى افراطى و تکفیرى از دیدگاه علماى اسلام در سال ۱۳۹۳ می‌فرمایند: «آن‌ها می‌خواهند دنیاى اسلام از قضیّه‌ فلسطین غفلت کند. الان شما ببینید در همین روزها کابینه‌ رژیم صهیونیستى، یهودیّت کشور فلسطین را اعلام کرد؛ به‌عنوان یک کشور یهودى آن را اعلام کرد. از مدّت‌ها قبل دنبال این قضیّه بودند، حالا به صراحت این کار را انجام دادند.

در غفلت دنیاى اسلام، در غفلت آحاد مردم و ملّت‌هاى مسلمان، رژیم صهیونیستى به دنبال تصرّف قدس شریف است، به دنبال تصرّف مسجدالاقصى است، به دنبال تضعیف هرچه بیش‌تر فلسطینیان است؛ این را باید توجّه داشت. همه‌ ملّت‌ها باید از دولت‌هاى خودشان مطالبه کنند مسئله‌ فلسطین را؛ علماى اسلامى از دولت‌هاى خودشان بخواهند و مطالبه کنند پیگیرىِ مسئله‌ فلسطین را؛ این یکى از وظایف عمده‌ مهم است.»[۱۶] 

نکته مهم ایشان این است که غرب امثال داعش و گروه‌های تکفیری را به وجود می‌آورد که مسلمانان سرگرم آن شده و فلسطین را از یاد ببرند، در حالی که اهمیت فلسطین در نظام اسلامی، جهان اسلام و جهان بشریت بسیار بالاست و از اصول اساسی و ایدئولوژیک اسلامی[17] است. ایشان در این مورد می‌فرمایند: «نگذارید قضیّه‌ فلسطین و قدس شریف و مسئله‌ مسجدالاقصى به دست فراموشى سپرده بشود؛ آن‌ها [سرویس‌هاى جاسوسى آمریکا و انگلیس و رژیم صهیونیستى] این را می‌خواهند.»[18]

 

سعید ابوالقاضی

 

پی‌نوشت:

[۱] . Jerusalem

[۲] . بیانات در دیدار شرکت‌کنندگان در «کنگره‌ى جهانى‌ جریانهاى افراطى و تکفیرى از دیدگاه علماى اسلام، ۴/۹/۱۳۹۳

[۳] . پیام فرمانده کل قوا به گردهمائی فرماندهان ارتش بیست میلیونی، ۲/۹/۱۳۶۸

[۴] . المعجم المفهرس لالفاظ حدیث النبوی(لیدن، مطبعه بریل ۱۹۵۵) ص ۷۵؛ رواه البخاری، فی صحیح البخاری، عن أبی هریرة، الصفحة أو الرقم: ۱۱۸۹٫

[۵] . اسراء، آیه ۱

[۶] . Denis Michael Rohan

[۷] . خبرگزاری صدا و سیما، www.yon.ir/S9qkB

[۸] . http://yun.ir/cw4ue5

[۹] . بیانات در دیدار ائمه جماعات مساجد استان تهران، ۳۱/۵/۱۳۹۵

[۱۰] . بیانات در خطبه‌های نماز جمعه تهران‌، ۲۵/۹/۱۳۷۹

[۱۱] . نساء، آیه ۱۴۱

[۱۲] . بیانات در دیدار جمعی از خانواده‌های شهدا و آزادگان، ۲/۸/۱۳۶۹

[۱۳] . بیانات در دیدار جمعی از خانواده‌های شهدا و آزادگان، ۲/۸/۱۳۶۹

[۱۴] . بیانات در اجلاس جهانی علما و بیداری اسلامی، ۹/۲/۱۳۹۲

[۱۵] . بیانات در دیدار شرکت‌کنندگان در «کنگره‌ى جهانى‌ جریانهاى افراطى و تکفیرى از دیدگاه علماى اسلام»، ۴/۹/۱۳۹۳

[۱۶] . همان

[17] . بیانات در دیدار شرکت‌کنندگان در افتتاحیه‌ی همایش غزه‌، ۸/۱۲/۱۳۸۸

[18] . بیانات در دیدار شرکت‌کنندگان در «کنگره‌ى جهانى‌ جریان‌هاى افراطى و تکفیرى از دیدگاه علماى اسلام»، ۴/۹/۱۳۹۳

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/U2dLZ

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.